Zdravotný systém v USA

11. jan 2024

Baby vcera som na stv videla dokument o zdravotnom systeme v USA. Chudaci ludia! Uz nikdy nebudem nadavat na slovenske zdravotnictvo!! Poistenie je nepovinne, nehorazne vela penazi to tam stoji, kopec ludi si to nemoze dovolit a ked nemas poistenie.mas smolu, nechaju ta aj umriet v cakarni tyka sa to dospelych aj deti. Porod stoji cca 20 000 dolarov a po 24 hodinach ides domov. Ja som minule nadavala ze som musela dat doktorovi 2 eura za foto babatka zo sona, beriem spat, nemenila by som za nic na svete. 🫶

rebrambora
11. jan 2024

Porod 20 000 dolarov nestoji a ak je dieta zdrave je vo veeeela nam nie az tak vzdialenych krajinach normalne, ze domov ides po par hodinach.

autor
11. jan 2024

@rebrambora a kolko stoji? Ked nemas poistenie?

lelelienka
11. jan 2024

Ja uz davno tvrdim, ze to nase zdravotnictvo nie je az take zle. Aj o UK napriklad ludia tvrdia, ze total katastrofa a dokonca viem o viacerych, co prisli radsej rodit na Slovensko…

oslo1
11. jan 2024

A to si Este nespomenula, ze aj ked mas poistku, tak sa nevztahuje na vsetko. A plus prvych 10 000 dolarov liecby, diagnostiky, hradis Ty.
A kee mas nejake ochorenie ako cysticka fibroza, tak si nepoistitelna, resp platis vysoke palky.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bluka2
11. jan 2024

Tak baby, ale zas aj platy sú o dosť vyššie, tých 10000 tam nie je až taká palka ako tu. Niežeby sa mi ten systém páčil

annm81
11. jan 2024

Americké zdravotníctvo je v úplne inej galaxii ako si na Slovensku dokážeme predstaviť. Čo je naprd je americký systém zdravotného poistenia. Na Slovensku sa fakt absolútne nemáme prečo utešovať falošnou ideou, že Američania majú horšiu zdravotnú starostlivosť. Namiesto gratulovania si, že v USA alebo GB je to tiež zlé, by sme sa radšej mohli inšpirovať tými, čo to majú lepšie.. aj dnes máte možnosť ukázať svoj názor tým, čo sú za stav v našom zdravotníctve zodpovední.

kykymora
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolina2121
11. jan 2024

@bluka2 no platy možno ale aj životné náklady sú úplne niekde inde ako u nás. Je tam dosť veľká chudoba.

ibatanecnica
11. jan 2024

@lelelienka veľa mojich známych chodí zo zahraničia na SK kvôli doktorom. TAm platíš pomaly aj za otvorenie dverí. Len ľudia boli zvyknutí, že veľa vecí bolo zadarmo.

vulka
11. jan 2024

Priemerný plat v USA je cca 4600 USD/mes.

tiezjedna
11. jan 2024

Zdravotníctvo je v USA na veľmi dobrej úrovni. Len systém poistenia a poskytovania zdravotnej starostlivosti je na houby. Poistenie ponúkajú firmy ako pracovný benefit, aj to len niektoré a len na niektorých pozíciách. Preto sa veľa ľudí hlási k armáde, tam ho majú všetci vrátane rodinných príslušníkov.

bosorkabb
11. jan 2024

Nie je to tam až také zlé. Nikdo na ulici neumiera, ľudia ktorý nemajú poistenie využívajú federálne programy, sú tam kliniky ktoré sú v rámci toho zadarmo. Ak však máš poistenie tak tie nemocnice a kliniky sú úplne na inej úrovni ako u nás.
Ú nás má poistenie každý a v čom to pomáha? Naše nemocnice vyzerajú katastrofálne.

annm81
11. jan 2024

@kykymora Američania do zdravotníctva dávajú tiež nemalú sumu. Problém je vo využití peňazí. U nás sa rozkradnú, u nich je zasa všetko extrémne predražené - jednak kvôli poistkám pre nemocnice a pre lekárov a jednak pre slabú reguláciu. Viď. v US notoricky známy problém s cenou inzulínu, ktorý je 10x drahší ako u nás.

S dobrou prácou ale dostaneš dobré poistenie, ktoré sa vzťahuje na celú rodinu a tak sa dostaneš k liečbe o akej u nás budeme snívať ešte aj o 100 rokov - o pracovnej etike, prístupe k pacientom a vybavení nemocníc ani nehovoriac. A vlastne sa ani nemôžme utešovať, že chudobný Američan kvôli zdravotnej starostlivosti zbankrotuje...ako sú totiž na tom u nás rodičia chorých detí? Úplne rovnako!

autor
11. jan 2024

@kykymora ano, ale ta ciastka zdravotneho poistenia, ktoru zaplati slovak je ovela ovela mensia. A ides doktorovi zas co uz len take platis, akurat doplacas si za lieky. Pri porode neplatis ani cent a lezis v nemocnici 4 dni ani pri cisarskom nic neplatis ani za operaciu. Netvrdim ze je to u nas dokonale, ale ked som vcera videla tych chudakov ludi, jednej zomrela dcera, lebo ju odmietli osetrit kedze nemala zdravotne poistenie.

kykymora
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanulienkat
11. jan 2024

@kykymora nie, nas system nie je zly a uz vobec nie nefungujuci. Je len zneuzivany. Aj zo strany pacientov, aj lekarov, resp. zle menezovanie z ministerstva.

annm81
11. jan 2024

Vieš koľko ľudí u nás umrie, hoci pre nich existuje liečba? Ibaže u nás je nedostupná. O tých, čo im amputujú nesprávnu končatinu či oko, a ktorým tak nenávratne závažne poškodia zdravie, ani nehovoriac. Myslíš, že na Slovensku dostanú porovnateľné odškodnenie ako v US? Američania majú svoje problémy, ale žeby nám mali závidieť naše zdravotníctvo, na to zabudni. Takto sa na to môžu pozerať vo viacerých krajinách západnej Európy, alebo východnej Ázie, ale rozhodne nie my.

P.S. mám skúsenosti s pôrodom v Amerike - v dvoch odlišných krajinách. V jednej som platila nejakú minimálnu trojcifernú sumu v druhej len parkovné. Okrem kvalitnej zdravotnej starostlivosti a príjemného prístupu personálu som mala samostatnú slušnú izbu so súkromnou toaletou a sprchou (žiadne plesne), s možnosťou 24 hodinových návštev, dieťa neustále pri sebe, slušné jednanie, toaleťák, vložky, pribor a mydlo v cene. Možnosť z výberu 5 hlavných jedál v rôznych kombináciách pre rôzne diiéty - napr. menu pozostávajúce z polievky, lososa, zemiakov, šalátu, koláča, džúsu - všetko teplé a chutné. Otec dieťaťa mal v návštevníckej miestnosti voľný prístup k chladničke, kde bol výber džúsov a zopár drobností na zahryznutie... nie, rozhodne nezávidím kamoškám, čo rodili na Slovensku.

kulumulu123
11. jan 2024

@lelelienka ja som v uk takmer 20r zila a ti poviem paralen je tam vseliek na vsetko paralen kamoska prisla so zlomenou rukou sestricka jej povedala ze to ma iba udrete a poslala ju domov s paralenom ani sa jej na to poriadne nepozrela 🤦‍♀️
K mudr sa dostanes iba na zaklade odporucenia zdravot sestry k odbornikovy ako napr gynekolog pokial nemas nejake vazne tehu komplikacie tak za 20r a 2 tehotenstva som ho ani raz v uk nevidela vsetko riesi zdravot sestra alebo ked ona uz nevie ako dalej max vseob lekar... Rodila som mimo UK

kiwi3
11. jan 2024

podla mna to je porovnavanie neporovnatelneho. my platime odvody cely pracovny zivot. v usa su vyssie platy (taka minimalna mzda v state washington je celkom palka), v niektorych statoch sa neplatia ani len dane a uroven zdravotnictva je neporovnatelne vyssia. metody liecby tu a tam, to je niekedy sakra rozdiel...
ako ja netvrdim, ze u nas je to mizerne, mame celkom dobry system, ale zase to zlyhava na ludoch. frustrovane sestry sa na teba budu vozit, lekari ti nevenuju ani sekundu navyse. nemocnice casto vyzeraju ako v 70-tych rokoch a pritom tie zmeny by niekedy stali minimum, aby sa tam clovek citil lepsie, co uz len stoji take vymalovanie...
a teda este co ma strasi je akutny nedostatok lekarov, v ba sa uz clovek nikam nedostane, ak nejde k sukromnikovi (cize platenie odvodov uplne zbytocne) alebo necaka mesiace a to tiez zaplati 20-30 eur za objednanie alebo co (nieco sa vzdy najde).

moonlight1210
11. jan 2024

@kiwi3 "v niektorych statoch sa neplatia ani len dane a uroven zdravotnictva je neporovnatelne vyssia. metody liecby tu a tam, to je niekedy sakra rozdiel..."

Ktore staty?

kiwi3
11. jan 2024

@moonlight1210 you don’t have to pay state income taxes on money you earn. Currently, seven states—Alaska, Florida, Nevada, South Dakota, Tennessee, Texas, and Wyoming

hiro
11. jan 2024

@chodec15 "V průměru podle statistik zaplatí čtyřčlenná americká rodina za zdravotní pojištění 1 000 dolarů měsíčně."
@autor "ale ta ciastka zdravotneho poistenia, ktoru zaplati slovak je ovela ovela mensia" - no, ani veru nie...
To tam maju celkom dost lacno oproti nasim odvodom. Pozeram ze z priemernej hrubej 1500€ sa plati 730€ (zamestnanec + zamestnavatel) odvody a z nich je 210€ zdravotne. Takze tipujem ze ak tam zarabaju viac ako u nas tak to maju celkom dobre.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vilny39
11. jan 2024

Ja si nemyslim ze to zdravotnictvo je na slovensku o moc lacnejsie. Platis ty aj zamestnavatel vysoke odvody co si moc ludi neuvedomuje a mysli si ze zdravotnictvo je zadarmo. A potom aj tak u lekara polovicu veci platis aj tak co si zas moc ludi neuvedomuje lebo tam 10 eur za objednanie tam 5 eur za objednanie. A v konecnom dosledku ked si vezmes co zaplatis a co za to dostanes tak niesme na tom dobre. Alergolog, zubar nemozne sa zadarmo objednat a x dalsich odborov kde zadarmo nic nedostanes. Dobre su na tom len chudobny lebo oni nic skoro nezaplatia a nieco dostanu. Co v amerike az tam moc neplati

pe_mi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kofa77
11. jan 2024
hiro
11. jan 2024

@kofa77 To je co za blud?
"Priemerný Slovák zaplatil v roku 2016 za zdravotnú starostlivosť 250€ (novšie slovenské štatistiky som nenašla)."
Tak teta to zle rata, 250€ rocne + 210€ mesacne odvody...

autor
11. jan 2024

@hiro tiez som sa cudovala ako prisla na to cislo

tilly
11. jan 2024

Kde si bola doteraz? Toto som myslela, že každý dávno vie. Veď sa o tom hovorí v skoro každom americkom filme... v seriáloch tiež, aj napr. v priateľoch bola epizóda, keď joey nemal poistenie a dostal pruh, radšej sa valal po zemi, ako by mal ísť na pohotovosť, vo všetkých seriáloch z lekárskeho prostredia sa spomínajú aj sumy.
Naše zdravotníctvo je v pohode, keby nebolo tak vytunelovane.
Mám skúsenosti s liečbou zákernej choroby aj na Slovensku, aj s nemocnicou v rakúsku aj Španielsku a teda v našej nemocnici sa ti chce zvracať zo všetkého, ale personál to ešte ako tak drží a má odbornosť.
Mne príde táto téma tu dosť zvláštna, taká ako od protizapadneho trolla, prepáč, ak to tak nie je.