Mám 17 rokov a asi som tehotná

viki107
11. máj 2014

Ahojte neviem vlastne ako vás mám osloviť a už vôbec nie ako mám začať. Na začiatok by som sa chcela spýtať najskorej tých mamičiek ktoré si tým prešli. Mám 17r. a som tehotná na 90% chcela som sa spýtať ako ste to zvládali finančne psychicky a čo zo školou ako na to reagovalo okolie a hlavne rodina.... mali ste aj niaky príspevok od štátu či nie?? proste všetko úplne všetko lebo mam s toho fakt depresie bojím sa že sa nebudem on vedieť postarať a to aj s finančnej stránky veď som na škole ešte stále a som len v 1. ročníku... bojím sa že ked skončím školu že si budem problém mať nájsť prácu ktorá by mňa a moje dieťa uživilo.... priateľa mám ale viem ako to chodí takže nechcem sa spoliehať len na to že on sa o nás postará aj keď viem že hej ale toto sú dosť vážne veci takže spoliehať sa spolieham jedine na seba prešla som si tažkým životom ktorý ma poznačil asi tak tým že dnešnej dobe nemôžeš dôverovať pomaly ani sama sebe... Ešte by som chcela dodať poprosím aby ste si odpustili blbé pripomienky pretože sa velmi ľahko môže stať že aj vy budete potrebovat radu alebo pomoc. Ďakujem .... 🙂

sisaha
11. máj 2014

@viki107 a co tvoji rodicia na to? podporuju ta v tomto rozhodnuti alebo nie? To, ze si uvedomujes problem je fajn.., lenze...
si iba v prvom rocniku, co dalej? poziadas o individualne studium? Ak skolu skoncis, mozes mat stastie so zamestnanim, ale aj nemusis a budes na socialnych davkach.

viki107
autor
11. máj 2014

rodičia nič nevedia resp. mama nie a s otcom nie som v kontakte ... no ved toto som chcela vediet ci a ako s tym individualnym štúdiom ... nic si neviem ani len predstavit ...... mam pocit ze sa zosipem....

janinah
11. máj 2014

najprv musíš mať tehotenstvo potvrdené lekárom,aby to bolo 100%ne isté,či si ozaj teh,potom sa porozprávaj s mamou/nech je aká je,ale je tvoja mama/ a samozrejme s budúcim otcom,ako on zareaguje,vyzerá,že ti asi veľkou oporou nebude,ale nechaj sa prekvapiť....potom sa poraď s triednou uč. ohľadom školy,ak budeš na dieťa celkom sama,tak to budeš mať ťažké,ale alimenty si vybav v každom prípade,hrdosť bokom,dieťa peniaze od otca potrebuje

janinah
11. máj 2014

ešte som chcela dodať,že mám susedu slob. matku,tam sa otec dieťaťa oň nezaujíma/ženatý s inou je,ale bez detí//,ale zaujímajú sa a podporujú starí rodičia,teda rodičia toho muža,takže aj tým by si to mohla povedať...

lady511
11. máj 2014

@viki107 Ahoj,,ja som bola v skoro podobnej situaci ako ty,,lenže,,ide o vela otázok,,ktoré si tu nenapísala a bez ich odpovedí je tažké poradit,,ide o to či budeš mat kde bývat s babom,,či sa možeš spolahnut na svojich rodičov,,,?,,,čo an to priatel?..ma stabilnu prácu?..ja som končila strednu školu,,len s vyučným listom..a na skuškach som už bola s bruškom....dalej som zatial nešla,,kedže mam velmi,,velmi živé dieta azavažne ochorenie nestihala by soms a učit ani len individualne...išlo však o to že vo velkej miere mi pomáhali moji užasný rodičia,,či finančne ale aj s babetkom,,myslím si že externe by si mohla chodit,,ved inak sa to ani nedá,,určite nechceš ostat len na základnej škole,,,je to tažké,,poviem ti pravdu..ale mne bolo jedno či na mna v škole niekto pozerá či ma alebo nemám bruško(bola som len niaky 5m..takže to nebolo príliš ešte vidno)..na skuškach ,,žiadne ulavy ved samozrejme musela som "odskuškovat"ako každý normálny študent..ale ak chceš napíš mi ip..poviem ti viac

karmela
11. máj 2014

@viki107 mesiac pred pôrodom nastupis na materskú dovolenku a vtedy by si mala mesačný príjem ale uz neviem kolko presne.Len pre teba samu aj babo je to malo ale zase lepsie ako nič.Ak maš rodinu ktora ti pomoze a podporí ťa tak sa to da.Priateľ je starší? Ak sa k tomu postaví zodpovedne moze z vas byt budúca šťastná rodina.A chápem ta ze maš obavi,v dnešnej dobe je to reálne.A do skoly môžeš chodit aj s bruškom a potom externe.Zvladneš to len si treba veriť.A spoločnosť v dnešnej dobe by som neriešila,lebo ty co sa správajú dokonalo a netýkavo su vačšinou neprajné prasce.Tak vsetko dobre a vela stastia v živote aj ked zodpovednosť sisi na seba dala velmi skoro ale ked sa narodí babo nič nieje krajšié a vzacnejsie.Tak nech sa vam dari

sisaha
11. máj 2014

@viki107 robila si si test? ak ano a vysiel pozitivny, chod k lekarovi. Potom sa porozpravaj s mamou. Musis si uvedomit, ze aj ked budes mat individualny studijny plan, to ucenie bude velmi narocne s malym dietatom. Niekto ti ho bude musiet strazit kym budes chodit do skoly. Predpokladam, ze mama pracuje. Budes mat narok iba na rodicovsky prispevok...cca 200 eur mesacne plus vyzivne od otca dietata.., ale nejake terno to nebude, pokial nema stabilny prijem. Dieta stoji viac ako tych 200 eur.

lucinka0503
11. máj 2014

@viki107 Ahoj,no nebudeš to mať veru na ružiach ustlané,ver mi.Prešla som si tým aj ja,ale mne sa narodila dcérka mesiac pred mojou 18tkou a robila som si nadstavbové štúdium,čo som potom aj prerušila ☹ Neviem ako to bude u Teba,či si dokončíš školu,ale bez podpory rodiny a blízkych v Tvojom okolí to bude veľmi ťažké ju dokončiť,pretože malépsi vyžaduje neustálu pozornosť.Do budúcna,ak budeš mať ukončené len základné vzdelanie,tak s prácou budeš mať veľmi veľký problém.Od štátu nečakaj žiadne príspevky.Dostaneš len ten jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa 829,26€ a potom do 3rokov rodičovský príspevok v sume 204,20€ + 23,52€ (prídavok na dieťa).Budeš musieť dospieť,celý Tvoj život sa zmení,prídeš o kamarátky,všetko sa bude jočiť okolo drobca a všetky financie míňať na drobca.A stotožniť sa s tým,že Tvojmu priateľ ovi sa život zmení len v tom,že je otec,on bude medzi ľuďmi,kamarátmi a Ty medzi 4stenami.Ale nie je všetko čierné,má to aj svetlé stránky,je to krásny pocit nosiť v sebe dieťa,cítiť ako v Tebe rastie,keď sa narodí nebudeš vedieť prestať sa na neho dívať.Byť rodičom je krásne,prináša to veľa radosti,ale aj starosti.Ak si silná,zvládneš to.Držím palce!!!

viki107
autor
11. máj 2014

áno viem viem že tam musím ísť ale strašne sa bojím.... moja mamina uz nieco tusi lebo dnes som jej to len tak naznačila a pozrela sa len po mne a bola ticho .... s nim som sa uz o tom rozpravala sme spolu dva roky od mojej 15tsky... bojiim sa toho ze nebudem to zvladat vsetko naraz aj dieta aj skolu .... a jeho rodicom to tam to je takze...

sisaha
11. máj 2014

@viki107 mama bola ticho, ked si jej to naznacila? preco si s nou teraz nesadnes a nepovies jej, ze mas tusenie, ze si tehotna a neporozpravas sa s nou o tom..
Hlavu ti snad neodtrhne..., sice mozno ano, ale aspon budes vediet na com si

viki107
autor
11. máj 2014

@karmela Ďakuejm velmi krásne áno áno zodpovednosť je to velmi veľká .. byvala by som hadam u naších ale aj tak mam s toho obavy uz len s toho ze ja som myslou niekde inde ako nad babetkom a neviem ci sa to zmeni... proste ja mysliim len na to ze co cez vykend kam vypadnem a podobne a bojim sa ze co ak si nezvyknem ze to proste je uz minulost...

viki107
autor
11. máj 2014

@sisaha áno robila som si a nie jeden... kazdy bol pozitívny ... je pravda ze to je narocne ja viem a viem ze aj to dieta stojii viac nez 200E s drobcom by som chodievala do skoly na preskusanie ako aj ostatne co som pocula ze chodia takto... len ja si vobec neveriim ze to zvladnem... hlavne tu skolu

viki107
autor
11. máj 2014

@sisaha sla do nocnej takze teraz sa mi neda a ked ju vidim neviem nabrat odhodlanie...

janulcik
11. máj 2014

Ahoj Viki,
viem, ze si zaskocena situaciou a je to pre teba tazke, ale na druhej strane dietatko je dar. Nie kazdemu sa podari mat dietatko a verim, ze neskor si budes moct povedat, ze to malo byt takto a prave v tejto chvili a ze budes stastna mamina 🙂. Nie si chora, neumieras.. si len tehotna.. sice nie v tej pravej chvili.. ale to zvladnes. Aj ine baby zvladli, potrebujes len dobrych ludi okolo seba.. Bojis sa co na to okolie a mama? Niektori to budu musiet spracovat dlhsie, ini ti verim otvoria naruc a pomozu.. v nudzi spoznas priatela sa urcite nehovori len tak.
Ak si tak este neurobila povedz to mame.. tak ci tak jej to budes musiet povedat a takto sa len sama trapis a dusis to v sebe... a mozno spolu na nieco rozumne pridete.. nechaj ju nech vychladne, ak by mala zlu reakciu. A co na to priatel?Uz to vie?Citis v nom oporu? Ak budes vediet co to je napis mi, rada ti poslem po mojom drobcovi nejake vecicky a takych mamiciek sa urcite najde viac. Neboj, vsetko prehrmi, len nevesaj hlavu. V skole si das individualne studium, bude to tazsie aj s babatkom ale na druhej strane budes motivovana, takze to budes musiet zvladnut! Velmi ti drzim palce.

anatalia77
11. máj 2014

@viki107 co na to priatel? Aj on je dolezity..

sisaha
11. máj 2014

@viki107 ak sa nastavis na to, ze tu skolu chces dokoncit za kazdu cenu, tak ju dokoncis, hoci ta to bude stat velmi vela sil, preplakanych noci.. otec dietata ma kolko rokov?

viki107
autor
11. máj 2014

áno to viem ... ☹ ☹ ☹ on ma 21 bude mat 22

maznacik007
11. máj 2014

@viki107 buď ťa podporí a bude živiť priateľ alebo jeho rodina Alebo ťa budú živiť tvoji rodičia ak budú vôbec ochotní a aj tvoje dieťa sama s dieťaťom nemáš šancu alebo potom dat dieťa na adopciu dostaneš rodicak ale až mesiac po narodení dieťaťa
A čo tvoj priateľ ma stabilnú prácu zázemie kde býva

Úprimne neviem čo by som robila keby takto dôjde moja dcéra závisí aj od vzťahov a možnosti tvojich rodicov

karmela
11. máj 2014

@viki107 no moja maš triezve rozmýšľanie na 17r.No je to veľká zodpovednosť mať dieťa tak mladá.Ale poviem ti,že v nás ženách sa prebúdza materský cit uz ked maš babo v brušku vidíš ako rastie,cítiš ako sa v tebe začne hýbať.Potom uz bude vsetko o zodpovednosti a láske.Dieta ta bude prvy rok potrebovať stále aj tvoju lásku.A to ze maš dieťa neznamená,ze nemôžeš mať potom neskôr aj čas na seba.Porozpravaj sa s maminou,bude to prenu šok ale skor či neskôr ti bude oporov.A čím skor pojdes k Dr tym lepsie a potom to oznam mamine ked ti to potvrdí aj lekár.

janulcik
11. máj 2014

Ups.. prispevok som mala rozpisany a kym som ho dopisala.. debatka v plnom prude.... tak sorry za tie iste otazky..
.. ked to nevies mame povedat, sadni si knej, ked budete doma a ukaz jej test.. to snad pochopi hned.. a potom uz debatka urcite zacne...

mirkava
11. máj 2014

@viki107 Ahoj, chcem ta len povzbudit a podporit... babo je to najkrajsie na svete co sa ti mohlo stat, viem ze mne sa to lahko hovori ked som si nepresla tým čím ty, ale som presvedcena o tom, ze to zvládnes, porozprávaj sa s mamkou, aj ona bola tehotná aj ona vie ako sa citis a ze ju budes potrebovat, aj ked sa mozno nahneva, ale urcite ta pochopí a pomoze ti ved aj ona je matkou.... nebudes to mat jednoduche ale skola sa zvládne a uvidis budes stastna aj ked nevyspata a nervozna z povinnosti a zo situácie, ale ked pozries na to stvorenie tak budes stastna 🙂 drzim palce

sisaha
11. máj 2014

@viki107 ked mam byt uprimna, neviem si predstavit 22 rocneho chalana ako je pripraveny stat sa otcom..neviem si predstavit ani keby sa toto stalo mojej dcere..a uz vobec neviem ako by som sa zachovala... V kazdom pripade budes potrebovat pomoc inych.. sama to nezvladnes

sheila72
11. máj 2014

@viki107 ahoj, ja som mala dieťa v 18-tich a dá sa vybaviť individuálny plán v škole, s tým by nemal byť problém akurát že minimálne priateľ ti bude musieť pomáhať, aby si sa stihla naučiť. Máš nárok na rodičovský príspevok okolo 200 € a porodné, takže tým sa veľmi nelíšiš od ostatných matiek, pretože materská je vyplácaná len pol roka, takže aj tie ženy čo predtým pracovali dostanú potom len rodičovský príspevok do 3r.dieťaťa. Ak partner pracuje a môže ti vypomáhať, prípadne mama tak v tom nevidím problém, akurát si budeš musieť sem-tam odtrhnúť od úst kým nezačneš pracovať

viki107
autor
11. máj 2014

@janulcik áno ja si to aj uvedomujem ze to je dar. len sa bojim ze ostanem na to sama... ono mne to je vlasne aj jedno co na to okolie len ma boli to ze sklamem svoju mamu. Bojim sa jej to povedat nie koli reakcii ale koli tomu ako sa na mna pozrie ze budem vidiet to sklamanie v ociach.... ☹ bojím sa ze to bude este horsie.... priatel ten financne by sa vedel hadam postarat pracuje v zahranici ale to len tak ked je niaka praca nieje to nic stale a zas aj ked by mal byt v zahranici ja ho potrebujem mat pri sebe ako oporua pomoc a nie ako len zdroj penazi.... ďakujem krasne velmi si to vážim naozaj az som sa rozplakala dakujem za ochotu pomoct a za vsetko uz len tym ze si mi napisala si pre mna spravila vela.... jasnee urcite sa ozvem ci bude jakubko alebo sofinka .. 🙂

maznacik007
11. máj 2014

Ja jedno nechápem prečo tu väčšina Zienok predstavuje ten model že áno rodičia budú chvíľu nahnevani ale potom ok príjmu pomôžu
Zoberte si to zo strany rodiča konečne odchova deti pracuje môže si trochu užiť a sup ďalšie babo na krku Tie veci sú ten najmenší problém detto kočík kde je nájom jedlo energie lieky a prečo si ma rodič vyzerať to že mladú či mladého svrbelo medzinozie

maznacik007
11. máj 2014

@viki107 a prečo si v17 nastich len v prvom ročníku

sisaha
11. máj 2014

@maznacik007 suhlasim...zvlast, ked zije sama s mamou...dalsi hladny krk na krku.. ja by som svoju dceru asi roztrhla ako zabu...

sisaha
11. máj 2014

@maznacik007 asi jej zle vychadzali roky a isla neskôr plus 9 rokov ZS. Moja dcera ma 16, je v druhom rocniku, ale tiez ma spoluziacky co budu mat 18.

maznacik007
11. máj 2014

Prečo si ma rodič vyzrat tam malo byt mi to tu skace na tablete

mirkava
11. máj 2014

@maznacik007 nesuhlasim a ani nemozem suhlasit s týmto názorom, zivot prináša aj takéto veci a prečo to brat ako nieco zle, ano starosti, finance náklady a vsetko okolo toho, ale ved dieta je to najkrajsie co moze zivot dat, je vela zien co nemozu mat deti a to ste asi baby co mate takýto názor nezazili aký je to pocit, mám v okolí aj takéto prípady a sú to ženy ktoré nevidia zmysel života....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?mesiace tehotenstva
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre