Začne sa dieťa pýtať na otca?

sumba
22. jan 2015

Otazku by som rada polozila na slobodne maminy. Som so syncekom sama a pomaly pojde aj do skolky. Svojho biologickeho otca nepozna ani ja som ho od porodu nevidela.Rozmyslam ale nad tym, kedy a ci vobec sa maly zacne na otca pytat. Ked zacne chodit do skolky urcite bude vidiet ze po ostatne deti chodi otec a mozno si to uvedomi, mozno ani nie. Momentalne zijeme s nasimi rodicmi takze dospelych ma okolo seba viac nez dost, tym padom aj starostlivosti a lasky ma o to viac 🙂 Preto sa pytam ake mate skusenosti slobodne mamicky ktore ste v rovnakej situacii ako ja.

katmi
22. jan 2015

@sumba ahoj.. veľmi záleží, či má malý priezvisko po otcovi, čiže iné, ako ty.. ale v škôlke si to veľmi uvedomovať ešte nebude.. skôr neskôr...

sumba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sue
22. jan 2015

@sumba na 1000% ano...den rodiny,vianocne besiedky,den otcov..kreslime rodinu...atd,najvyssi cas,aby si syncekovi povedala,ze existuje aj otec...a najma by som mu to vysvetlovala pravdivo - ocko s mamkou sa prestali lubit,preto spolu nie su...a uvidite ci sa casom objavi nahradny tatko.... Radsej od teba nech sa to dozvie ako od ineho dietatka.

bosoriak
22. jan 2015

@sumba Ano, raz ta otazka pride a odporucam odpovedat pravdivo a uprimne, v ramci pochopenia detskou hlavickou. Ci v skolke, alebo v skole. Ak sa na to nespyta sam, je dobre to aspon nacrtnut, nech ma skutocne vysvetlenie radsej od teba, nez od nejakeho spoluziaka, ktory rozhodne nemusi byt taktny.
Vela zdaru.

katmi
22. jan 2015

@sue nieje to celkom pravda.. moja malá sa v živote na bio otca nepýtala ...a to je už školáčka...

ivetka_kamo
22. jan 2015

Presne ako píše katami, môj syn ma 9 a na otca sa nepýta vôbec

aredhel
22. jan 2015

ahoj 🙂 ja mam 2 a pol rocnu dcerku ktora chodi do skolky a na svojho otca sa este nepyta...vlastne ona to este nevnima...vidi ze po ostatne deti chodia ockovia ale ona neriesi kde je ten jej...nerozumie tomu...ona ma svoju mamu a ostatnych clenov rodiny ktori ju lubia a ocko je na uplne vedlajsej kolaji...resp. na ziadnej :/ viem ze raz sa ma na to tiez opyta ale ked to pride tak jej poviem nieco...no zatial sa nepyta

sumba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
22. jan 2015

Urcite sa raz bude pytat, skor ci neskor, ale bude. V skole kamos povie, ze ide s otcom na splav alebo hrat obycajny futbal, pojdes aj ty s tvojim otcom? V skole sa pobije a ten druhy chlapec povie, ze ho pride zbit jeho otec, .... x situacii, kde casom pride na to, ze otca nema

Dedko ci stryko otca mozu zastupit, ale nie nahradit

sissy27
22. jan 2015

@sumba začne sa pýtať... ak nie v škôlke, tak v škole určite... deti sa medzi sebou porovnávajú, rozprávajú sa o tom, s kým a ako trávia čas, alebo len tak obyčajne "a tvoja mamina sa ako volá? a tatino?" ... v škole robia projekty o rodine - napr. rodostrom, v žiackej sú kolónky na kontakt na rodičov - matku a otca... takže skôr či neskôr túto otázku riešiť bude - ale či s tebou, to už je druhá vec...

@katmi
@ivetka_kamo to, že sa deti nepýtajú vás nie je o tom, žeby ich to nezaujímalo alebo žeby si to neuvedomovali... hovorím z vlastnej skúsenosti...

janickacrazy
22. jan 2015

@sumba Moj starší syn svojho otca v živote nevidel a NIKDY sa na neho ani nepýtal a to už má 15 rokov. Neviem prečo, možno je to skor výnimka, ale tak to bolo u nás. Možno aj preto, že som sa vydala a má náhradného otca, ktorý ho má rád a majú pekný vztah.

moni73
22. jan 2015

@katmi
@ivetka_kamo
baby, to nie je mozne... zijete same alebo mate partnerov?

@janickacrazy
vydala si sa, ked bol este malinky?

janickacrazy
22. jan 2015

@moni73 Vydala som sa, ked mal syn 9 rokov, takže až taký malý zase nebol. Teraz je ale tolko rozvedených a neúplných rodín, že dnes to tie deti asi až tak neriešia ako kedysi, ked rozvod bol považovaný za pomaly katastrofu a slobodné matky za nejaké prespanky. Mnohí nie sú zosobášení a žijú spolu a je to úplne normálne.

moni73
22. jan 2015

@sumba som skoro presne v tvojej situacii, az na to, ze mam dceru a bude mat 9 rokov, jaaaj a este 1 rozdiel, ona svojho otca obcas videla (parkrat v zivote) bez toho, aby vedela o koho sa jedna. poznala ho pod menom, ako mojho kamarata. ja som citila potrebu to riesit, tak som sa najskor porozpravala s nim, ze to malej hodlam povedat, ci je to ok a ze od neho nasledne cakam, ze sa bude obcasne ozyvat, urcite na sviatky. suhlasil, bolo to pred vianocami, mala bola predskolacka, boli sme vsetci spolu v hrackarstve, on jej kupil vacsi darcek k meninam, boli sme na kolacik a isli sme kazdy svojou cestou. doma som jej povedala, ze teda kazde dieta ma otca a aj ona ma. FAKT??? a ze xy je jej otec. TO NEMOZE BYT, LEBO STE NEMALI SVADBU! tak som jej vysvetlila, ze aj bez svadby 🙂 moze byt dieta, mame v okoli dva take dlhorocne pary. neviem ako to spracovala, ja jej obcas spomeniem, odvtedy s nim len volala oslovuje ho xy (co je podla mna uplne v poriadku), ona ho nespomina. akurat asi pred tyzdnom zrazu z nicoho nic povedala, ze xy nemoze byt jej otec, zase kvoli svadbe 😎 . no tak som jej povedala, ze on by aj s nami chcel byt (pravda), ale ze ja nechcem, lebo nie je az taky naj... ona ze preco, tak som jej povedala so smiechom, zo srandy , ze preto ze je debil ako vsetci chlapi, ved aj ona si to mysli, ze vsetci su 😀 to bolo to spravne vysvetlenie, bola velmi spokojna.

takze u nas takto 😲

sisaka
22. jan 2015

@moni73 povedat 9 rocnemu dietatu,ze vsetci chlapi su debili nie je zrovna najstastnejsie, ty ako matka formujes jej nazory na opacne pohlavie, tvoje nazory a postoje budu v buducnosti ovplyvnovat jej vztah k muzom, vyber partnera a schopnost/neschopnost vytvorit fungujuci partnersky vztah.....

moni73
22. jan 2015

@sisaka tak dik... ved zo mna nemusis robit primitiva 😉 . bolo to v konkretnej chvili to najspravnejsie slovo. teda cele to vysvetlenie. som si velmi dobre vedoma, ze tato tema je chulostiva a treba vazit slova 😎

sisaka
22. jan 2015

@moni73 prepac, nechcela som, aby si to zle pochopila, bola to len dobre mienena rada, ze si na taketo vyjadrenia treba davat pozor

sumba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sumba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moni73
22. jan 2015

@sisaka
@sumba
baby, tak este raz. ja uz som v prvom prispevku napisala, ze so smiechom zo srandy. pletiete sa, ked si myslite, ze s nim mam nejaky problem... ja ho mam rada, dokonca dost, len spoluzitie je z mojej strany nemozne. absolutne si o nom nemyslim, ze je debil. je to velmi dobry clovek, je vsak zial stale v zivote strateny. takze aj povedane to bolo inak. mala ma teraz obdobie, ze su pre nu vsetci chalani debili, mali sme ho kazda. zaroven sa ti pacia, ale nemozes sa tym prezentovat 😉 . to som vyuzila.
sa ospravedlnujem, ze som vas poburila, myslela som, ze pomozem...

sumba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katmi
23. jan 2015

@sissy27 ja nevravím, že si to neuvedomuje, ale nepýta sa...

@moni73 je to možné.. moja malá sa fakt v živote nikdy na biol.otca nepýtala... je pravda, že mám priateľa, ale je to čerstvé, takže prítomnosť chlapa, ak si toto myslela, že preto sa nepýta,, sa v tomto prípade vylučuje.. 😉

sue
23. jan 2015

...k tomu len tolko,ak by sa ma dieta vo veku najneskor 10 rokov nepytalo, kto a kde je jeho otec (v pripade,ze zije s nahradnym takmer od narodenia,tak je pochopitelne,ze sa nepyta ak o tom nehovorite vy same) by som vazne riesila kde zlyhala moja vychova. Preco? Dieta v tomto veku sa uz niekolkokrat muselo stretnut a konfrontovat s otazkami, kto a kde je jeho otec a jedinou osobou, ktora na to vie odpovedat je jeho matka. Jeho matka v tomto veku este nastastie je (mala by byt...) najblizsou osobou, ktorej sa pyta, ktordj doveruje a podobne. Ak to nerovi v tejto zivotne dolezitej otazke, tak je niekde problem :( moze mat pocit, ze by tato otazka matke ublizila aldbo sa ono boji matkinej odpovede alebo mu uz niekto iny odpovedal atd atd atd....ani jedna moznost pre maminu ale nie je dobra :(

janickacrazy
23. jan 2015

@sue Nemám pocit, žeby som zlyhala vo výchove svojho syna, máme pekný blízky vztah a pýta sa na všetko, akože tiež som čakala, že sa na otca jedného dna opýta, on vie, že moj manžel nie je jeho biologický otec, ale na toho svojho sa nikdy neopýtal. Neviem prečo.

moni73
23. jan 2015

@sue
@janickacrazy
nemyslim si, ze je to zrovna zlyhanie vo vychove. nespytal sa podla mna preto, ze citi, ze je to "bolestiva" tema. myslim, ze je vnimavy a empaticky a nechce otazkou ublizit. posudit, ci by z toho mohol mat nejaky problem neviem.
ja som urcite chcela, aby mala v tejto otazke jasno a nechcela som cakat, kedy sa ma spyta (mozno by sa tiez narovinu nespytala), lebo to mohlo byt v totalne nevhodnej chvili. ja som sa na to pripravovala viac ako na maturitu, aj tak mi to islo tazko, srdce som mala az v krku.
teraz, ked to pred tyzdnom spomenula, to bolo cele o tom, ze nevie ako ma detom hovorit napr. a bol si tam s otcom? ci to ma byt oco, otec, ocino, tato.... kedze ona otca nema. vysvetlila som opakovane, ze otca ma a nech im hovori tak ako to konkretne dieta a ze aj ja to tak robim. (ci by sa ma to spytala bez nasho rozhovoru neviem).
ja mam skor problem vysvetlit pocatie (presne z toho dovodu, ze spolu nezijeme), ale chystam sa na to. ona vie spermiuba vajicko, ale cestu ako sa k sebe dostanu.... a to bude tazke, kedze to chcem spojit s velkou laskou 😒

janickacrazy
23. jan 2015

@moni73 Asi máš pravdu, možno cíti, že je to pre mna bolestivé, čo je aj pravda. U nás je to o to horšie, že jeho biootec ho nikdy nevidel ani sa nezaujíma absolútne vobec. Čo sa týka tvojej dcérky, možeš je povedat, že ste sa vtedy velmi lúbili a preto sa narodila ona z vašej velkej lásky. Proste jej to nejako vysvetlit, že niekedy sa stane, že si dospelí prestanú rozumiet, ale to neznamená, že svoje dieta nelúbia. S dievčatami to ide asi na tieto témy trochu lahšie ako s chalanmi. Ja som mojmu kúpila aj dáku knihu, kde sú tieto veci popísané tak pre deti a čítal ju s velkým záujmom ti poviem, a to čítanie nemá velmi v láske. 😀

rakywanda
23. jan 2015

ja teda mám manžela, ale máme rôzne priezviská, dcérka ho má po mne. ona vie, že tatino má iné priezvisko, ale nijako to nerieši, nepýta sa prečo.
ale podobný problém máme s babkami. oficiálne máme len jednu babku, i keď mužova matka existuje, ale nejaví o nás už 9 rokov záujem. dcéra má 5 rokov a začala sa pýtať: tatino a ty kde máš maminku? on bol v koncoch - zakázala som mu tvrdiť, že umrela alebo podobné bludy, len aby mal pokoj. povedala som jej pravdu veku primeranú, zbytočne som ju nezaťažovala. časom sama zistí, ako to je.
hlavné je povedať dieťaťu pravdu - slová voliť podľa veku a nezaťahovať do toho city, nenávisť a rôzne omáčky, jednoducho povedať holé fakty

sue
23. jan 2015

@janickacrazy vidis, potvrdila si moje slova, je tam niekde problem :/ za to, ze si zlyhala v tejto jedinej veci absolutne nie si zla matka!!!! Bozechran 🙂 ale sama citis,ze to nie je uplne koser 🙂 a lepsie sa velkym detomvysvetluju vazne a hlboke temy,ak o nich rozpravame od malinka,primerane veku a postupne prechadzame hlbsie a hlbsie do problemu..... My napr.uz nejakedva tri roky vieme ako jeto s vajickom a spermiou...ze sa tatko musi s mamkou tak velmi tulit,ze tatkov pipik musi prejst do maminky kvoli spermiam 🙂 zatialje to stale pre syna hnus :D a ze si to samozrejme predatavit nevie,ale lahsie sa mi potom hovori, co je sexualne obtazovanie a ze je nepripustne...a tedy tym som ho "krmila" uz pred skolou....

sendusa
27. jan 2015

Sama nad tym casto uvazujem :( Tiez mam doma 2 rocnu dcerku. Ked sme ju cakali tatinko nam zahynul na motorke :( ... Mne samej je tazko ked vidim ine deti s oteckami. A casto krat ma ubyja predstava aky by bol otec. Ale urcite uzasny, milujuci.... na malinku sme sa velmi tesili. Zranuje ma, ze malinka ho nema a neviem ako jej raz vysvetlim ze tatinko je v nebicko, ze ju neopustil preto ze on sam chcel ale ze sa stalo to co sa stalo. Mne samej je tazko o tom rozpravat s ludmi preto sa vzdy snazim nejak otocit temu no raz pride den kedy budem musiet to vysvetlit malej.

popoluska32
28. jan 2015

ahojte,este som nikde sa takto nezapajala do debaty ae mam taky neviem ci problem ale trapy ma to. som sama na synceka- je druhacik na zš. a zacal sa pytat kde ma otca preco tu nieje,kde je a podobne. doteraz to nejak neriesil.ale teraz to prepuklo na plno. najhorsie je ze mam pocit ze to viac preziva vnutorne lebo vidi a povedla ze vie ze ma to trapy tak si to preziva a prežuva tak sam v sebe. lenze dost sa mi zhorsil v skole, je nepozorny,roztržity a nesustredeny a ja som nestastna, neviem co mam robit, ako mu mam do jeho ociek povedat ze jeho akoze otec ho nechcel a nemal rad. prosim poradte mi. mam to riesit s deckym psychologom aby sa mi neuzavrel,. ☹