Som slobodná mamina a chcela by som ísť žiť do Anglicka

babymum
22. jún 2013

Dobry den, som slobodna mamina, mam trojrocnu dcerku, zijem momentalne u rodicov, ale chcela by som istvyskusat zit ist do Anglicka, lenze ja tam nikoho nepoznam, chcela by som sa najskor opytat ak tam zije nejaka mamina, ze ci by som to tam mala tazke ako slobodna mamina a viem zaklady anglictiny, najskor by som musela zacat zit tam asi u niekoho znameho aby som sa tam nejako otukala ze...

syrik
22. jún 2013

Po tom, aký tam vládne sociálny systém - mám na mysli posledné prípady odoberania detí, ,sa čudujem každému, kto tam vôbec ide s dieťaťom...mňa to láka zase do Rakúska...

prasiatko30
22. jún 2013

@babymum ako ta tak citam tak neviem - ale ty chces ist do GB? Nikoho nepoznas ale na zaciatku chces byvat u niekoho znameho??? Dieta chces hned brat so sebou ??? Alebo ho nechas s tvojimi rodicmi? Aky mas level anglictiny? Ake mas vzdelanie ? Uz si pozerala nejaku pracu? Kolko penzi uvazujes investovat na zaciatok? Letenka nieco stoj, ubytovanie treba platit aj ked byvas u znamych, strava tiez nieco stoji a dokonca aj miestan doprava nieco stoji - a zalezi kde chces ist musis pocitat s vacsou alebo mensou investiciou na zaciatku a ak ides s dietatom tak ta rezerva by mala byt vacsia aby ste nemali problemy

babymum
autor
22. jún 2013

prasiatko30-a ty zijes v Anglicku? Ja viem, ze tam treba vacsiu sumu penazi na zaciatok, len keby som tam mala niekoho zo SR aby mi tam trosku pomohol na zaciatok , ci su tam nejake slovensko-anglicke skolky a tak...

wertinka
22. jún 2013

Ak chces ist do Britanie tak urcite nie s dietatom. Nieje to tu az take jednoduche ako si kazdy predstavuje. Prisla by si do uk s malou a co? Skolka stoji cca 160 libier na tyzden a vacsinou sa plati mesiac do predu. Vela zalezi aj od toho kam chces ist.

prasiatko30
22. jún 2013

@babymum to je jedno kde zijem ako si ty predstavujes pomoc od cudzich ludi? Ze ta ubytuju daju najest zaplatia ti mestsku dopravu a este ti aj najdu pracu??

babymum
autor
22. jún 2013

nie prasiatko30- ja len aby som sa tam aspon ako tak vedela orientovat

ritusuk
22. jún 2013

ja zijem v uk.co sa tyka odoberania deti-ja mam na to svoj nazor.samozrejme,mamicky zijuce na sk,do toho nevidia.od kauzy Boorova,nech spomeniem akukolvek vyhodu zitia v UK (su tu nepochybne lepsie podmienky pre zivot),hned ma zrusia,lebo Boorova.skoda len,ze vacsina z vas uk system nepozna,max.len z JOJ-ky,ale to je ina tema.k veci:momentalne je to s pracou v uk tazke.miest ubuda a ludi pribuda.ja sama som sem prisla iba vdaka ludom,ktori mi zo zaciatku velmi pomohli-mala som zabezpecene ubytko,pracu,pozicali peniaze,ked bolo treba.bez toho to ani nejde,casy,ked stacilo prist s jednym batohom a filozofiou 'nejak bude',su uz davno prec.navyse,Anglani maju uz naozaj plne zuby ludi,ktori sem pridu a cakaju,ze stat sa postara.neviem co Ta konkretne zaujima,kludne sa opytaj,ja zijem v malom meste v South Yorkshire a mam Anglicko velmi rada,uz to tu povazujem za domov.

ritusuk
22. jún 2013

@syrik http://nataliablahova.blog.sme.sk/c/328036/Dava...
toto funguje vsade.aj tam,kde zijes ty.

prasiatko30
22. jún 2013

@babymum tak si treba hladat ubytovanie, pracu najlepsie uz odtialto, zlepsovat sa v anglictine urcite si najst nejaky kurz a tvrdo pracovat, pripadne si doplnit vzdelanie aby si odisla ako kvalifikpvana sila nie ako casnicka alebo pod lebo to su hodiny a hodiny prace na den za minimalnu mzdu - ako hovori ritusuk teraz su casy trochu inaksie nezamestnanost vsade stupa a to co stacilo pred 10 rokmi dnes uz az tak stacit nebude - v prvom rade je to jazyk - plynule sa dohovorit je myslim zaklad - pokial ten nemas tak tvoje moznosti su dost limitovane toez si mozes zaplatit kurz anglictiny v uk a na prve tyzdne aj s ubytovanim pokial sa porozhliadas a zozenies si pracu a vlastne ubytko ale to vsetko potrebuje zaciatocnu investiciu

anjelicek26
22. jún 2013

@babymum - pockaj, kym bu mat mala 4 roky, skolku neuplatis full time :( V 4 pojde uz do skoly, aj nasa tak isla 😉

ritusuk
22. jún 2013

@anjelicek26 o akom plateni to stale hovorite?ci to zalezi od mesta?mam v tom chaos.u nas je skolka od 3r. zadarmo.deti som do nej mohla dat aj od 2r.kde mam 15hod.preplatenych statom a zvysok (5libier na hodinu) sa doplaca.

anjelicek26
22. jún 2013

@ritusuk - tak ber, ze tvoje dieta je v skolke cely den, teda full time praca, 45h tyzdenne s vyberanim, my by sme doplacali 12 libier na hodinu, tak to ber 4 tyzdne * 45h - 15 h co stat preplaca je stale 120h*12 libier co je 1440 libier a to clovek najprv musi zarobit ze ano... neviem, kde presne byvate a urcite to zavisi od skolky a od mesta...

Plus ona by musela platit najomne, stravu, obliekanie zo svojho, rataj stravu minimalne 400/mesiac, najomne 800/mesiac ak nechces byvat v malinkom jednoizbaciku... no to treba najprv zarobit...

ritusuk
22. jún 2013

@anjelicek26 to mi je jasne,vid moj prispevok vyssie.pytam sa konkretne na skolky,lebo u nas su od 3r.zadarmo a stale citam,ze sa za ne plati.btw.naozaj zalezi od mesta.ak si to namieri do Londyna,nema sancu.

katie555
22. jún 2013

@ritusuk statne skolky od 3 rokov zadarmo na 15 hodin, a napriklad u nas sa doplaca teraz 28 libier tyzdnenne ked je dieta full time ...takze ziadne take sumy ako hovori @anjelicek26...
myslim ze v takychto sumach sa pohybujes priblizne 12 na hodinu skor sukromna

ritusuk
22. jún 2013

@katie555 vidis,mne povedali v skolke,ze od 2r.mam 15hod.zadarmo a zvysok sa doplaca a od 3r.je uplne zadarmo,preto sa mi to nezda

katie555
22. jún 2013

@ritusuk no od tych dvoch rokov to je ked splnis podmienky...nizsi prijem, benefity a tak ...
od 3 rokov to je zadarmo tych 15 hodin pre vsetky deti, ale mozne je ze tiez ak si na benefitoch alebo podobne mozu davat isty pocet miest zadarmo...

snopkulka
22. jún 2013

bez kontaktov, iba so základmi angličtiny a s malým dieťaťom? Si trúfaš 😉 Ja som išla za manželom v 2007 (pred krízou) do Írska, bez angličtiny, s kontaktami, mala som teda kde bývať, dohodená práca do dvoch týždňov po prílete a mala som sa čo obracať... prvého pol roka som sa drtila angličtinu ako blázon, pracovala aj po 10-12 hodín denne... bolo to fakt "o hubu"... Neviem, už takú odvahu nemám, nešla by som, nie s dieťaťom...

talula
22. jún 2013

@babymum najprv si to dobre rozmysli. Ak neves perfektne po anglicky, tak tam radsej sama s dietatom nechod, ved si len predstav, ze ti ochorie a mas ist s nim k Dr - ako mu vysvetlis co mu je, alebo porozumela by si mu(tomu dr.), ako ho mas liecit? - a to je len taka bezna vec... okrem toho je tam vela cudzincov a vseliakych ludi... Alebo si predstav, ze si nenajdes pracu a peniaze sa ti minu, co urobis potom? Hoci co sa moze stat! A ak tam ani nemas ziadnych znamich - no neviem ako si to predstavujes, myslis, ze na poslednu chvylu najdes niekoho kto ti tam pomoze a budes mu aj vediet plne doverovat? Mala by si viac rozmyslat nad tym co sa moze stat... A bola si uz vobec niekedy v zahranici? - nemyslim teraz 10dnovu dovolenku, ale na dlhsie?

anjelicek26
22. jún 2013

@katie555 - no ja viem, co vraveli nam, obzerali sme asi 5 skolok a s platenim to bolo podobne. Saska mala v 4 rokoch len 92 cm a napad dat ju do skoly sa nam tiez moc nepozdaval, ale kolektiv by jej chybal... a pri mne na materskej a ziadnych benefitoch to bolo neuplatitelne.. a najomne ja neviem, my sme platili za dom 1350 libier najomne, byty sa pohybovali okolo 700-1100 libier 😖

katie555
22. jún 2013

@anjelicek26 taka otazocka kolko rokov to bolo dozadu? bo viem ze teraz si v nemecku?
lebo napr aj od tch 2 rokov to sa zmenilo tusim len minuly rok, ale councily si nastavuju podmienky sami, takze sa to meni od oblasti...
to co som ja pisala je konkretna skolka tu u nas, mala je uz do nej zapisana, tieto sumy nam povedali, lebo my ani nerozmyslame do inej skolky...

anjelicek26
22. jún 2013

@katie555 - tri roky dozadu to bolo.

ritusuk
22. jún 2013

@anjelicek26 teeda,to ste museli byvat v paradnom dome (nemyslim to ironicky).boli ste v Londyne?my byvame v malom meste a za 5i.dom v jednej z naj.stvrti sme platili 500 bez energii

monita662
22. jún 2013

@babymum ....ked chces vycestovat do zahranicia tak urcite do Irska ....su tu lepsie podmienky ...skolky zadarmo.....benefity ti daju bez problemov ...samozrejme vsetko trva chvilku ale da sa to.....ja som sem prisla tiez s holym zadok ale postupne to islo ... mam 2 rocnu dceru sice mam priatela takze vyzijeme v pohode..ale keby som ostala sama tiez by som nemala problem....ale zase ist sama do niecoho co nepoznas s malym dietatom to treba poriadnu odvahu ....ked tam nemas znamych rodinu ani dotoho nechod ....ked uz takk bez dietata ....aj ked viem ze si to nevies predsatvit odist bez svojho dietata...ale ked to chces skusit a tak to sprav tak ze pojdes sama ked uz budes mat vybavene polovicu veci ....byvanie robotu ...pojdes spet pre svoje dieta a zacnete novy zivot .....inak ja by som sama bala urcite,.,,,ale zas pokym nevyskusaas nevies

syrik
22. jún 2013

@ritusuk Áno, funguje to všade...žiaľ...ale Bóorová nebola jediný prípad a všetky deti skončili rovnako...takže to nie je to isté...

babymum
autor
23. jún 2013

No ja. by som sa tam bala ist len-tak sama s dcerkou, ale v anglicku zije moja kamaratka aj s priatelom uz asi pat rokov, tak som sa chcela spytat ich ci by mi zo zaciatku trochu nepomohli,.aby som sa tam trochu otukala,zorientovala...

simca06022011
23. jún 2013

@babymum ja by som urcite nesla hned s dcerkou.. jednak to bude pre obe riadny kulturny sok, a dalej nebudes mat cas sa o nu starat pri tolkych starostiach co budes mat so zhananim prace, byvania... ja tam mam kopec rodiny a anglictinu ovladam tiez, ale keby som sa rozhodla ist tak ako ty, asi by som nesla...
Inak ti co tam maju deticky, tak si tam ziju ok.. nepocula som v zivote zle slovo od nich, skor sa postupne odstahovava viac ludi do UK :P Ale zase vacsinou su to komplet rodinky, cize sa vedia zabezpecit ked ich robi viac...

babymum
autor
23. jún 2013

No len rodicia by mi s dcerkou tak dlho neboli...

aliza
23. jún 2013

@ritusuk tiez som prekvapena z toho, co pises. U nas su skolky od 3 rokov len tých 15 hodín zadarmo. Urcite si to dobre pochopila? To nezalezi na mieste, to platí všade rovnako. Jedine, ze by ste boli zavisli od benefitov, tak vtedy preplacaju naklady, ale to neznamená, ze je to zadarmo.

aliza
23. jún 2013

@katie555 u nas su štátne skolky len 3 hodiny denne, nedá sa doplatiť fulltime, ako si pisala. Fulltime ponúkajú len sukromky a tie su okolo 700-800 mesacne.

jezkomanka
23. jún 2013

@monita662 skolky v irsku zadarmo?? 🙂 800-1200 eur mesacne podla veku dietata, ak ma dieta 3 roky aj 3 mesiace tak moze na jeden rok vyuzit ECCE schemu 15 hodin do tyzdna (3 hodiny denne) zadarmo, za ostatne hodiny sa doplaca, neviem kde si nabrala ze skolky su tu zadarmo.