Potrebuje dieťa starých rodičov?

beatrixka77
8. mar 2015

Ahoj, idem si po radu. Potrebuje dieta starých rodičov? Ide mi o to, že žije dalej od mojich rodičov, cca 100km čo nie je vela ani malo. Chodia za malym raz do týždna, čo je v pohode ale stale počuvam ako je to unavujuce a tak. Ja by som chcela chodit k ním ale oni nie su ochotný spravit žiadne ustupky. Majú 3 izbovy byt ale je totalne preplneny nabytkom a vecami a maly sa tam nema kde hrat, ale absolutne. Ja nie som naročná ale dieta potrebuje hraci kutik. Nabytky majú samé rohy a ja sa tam casto dobijem a to som dospela. Pre mna je ich byt total nevyhovujuci pre dvojročné dieta. Oni na mna nadavaju, že som naročná a že čo chcem, že to všetci tak žiju a vnučata k nim chodia ale ja vidim, že to tak nie je. Z manželovej strany rodičia to je uplne inak, oni priestor prisposobia potrebam malého, odnesu stoly aby nerozbil a nemaju problem nam vyhoviet, a to si myslím, že nevyžadujem nič len trocha bezpečnosti prenho. Nasi maju ešte aj velku zahradu ktorú kupili ešte ked som bola ja dieta. Priležitostne tam pestuju ale inak je vo velmi zlom stave. Prosila som ich, keby nam tam vyhradili aspon par metrov kde by sme si nasadili peknu čistu travu a chodili sa tam hrat s loptou alebo mu tam dali šmykalku. Bola som ochotná to všetko zaplatit, nechcela som od nich žiadne peniaze, hoci si myslím, že by nemali problém ale ich postoj bol aj napriek tomu zamietavy. Otec povedal, že ak sa mi tam nepači tak ako to je, tak nemusime chodit. Ale pre dietata to tam je nepripostné. Su tam kadetade klince, staré hrdzavé veci, no proste tak ako to kupili aj s tým bordelom, len na par poličok si odpratali pre seba. Nam nechcu dovolit. Co si o tom myslíte? Je to v poriadku, že vlastnému vnukovi nechce dovolit priestor kde by sme mohli chodit, ved ja to nechcem pre seba ale pre malého. Ked prídu k nam hrat sa s malym, nemožem ich nechat samych, lebo otec bezne je s malym vonku tak že ani nevie kde ho ma, maly nema ani dva roky, upozornim ho pekne na to, že ho nemože nechat samého bez dozoru, že je maly tak do mna vyskočí, že si ma na seba davat pozor, že som precitlivelá a nechce rešpektovat moje zakladné požiadavky, to ako sa maju hrat im predsa neurčujem ale nemože sa dieta ponevierat po ulici samo bez dozoru. Či už ja som šiši? neviem...

bubelko
8. mar 2015

@beatrixka77 hej, dieta potrebuje starych rodicov. vytvara si k nim uplne iny vztah ako k rodicom.
a co sa prisposobovania tyka - no prepac, ale tvoji rodicia maju pravdu. to budes na kazdej navsteve kontrolovat, ci maju hraci kutik, zaoblene rohy na stole a pod.? a hraci kutik? moj otec ma tiez relativne maly byt - 3izbovy v panelaku. a tiez ma vela nabytku, ziaden hraci kutik. deti su skratka v obyvacke a hraju sa.
a to iste u svokry - ziaden hraci kutik. skratka ked deti pridu, vyberu si z pod postele hracky, ktore si tam nechali a hraju sa tam, kde je miesto. a vzdy to tak bolo aj u otca aj u svokry - aj ked mali 10m, rok a pol, ci 3 roky a je to tak aj teraz, ked maju 5 a 7. nikdy ma nenapadlo kontrolovat, ze ci je vsetko zabezpecene. ani vlastny byt nemam zabezpeceny. deti sa naucili, ze mame doma sklene stoliky, ze policky maju ostre hrany a ze ked sa babru so suflikmi, tak si obcas privru prsty. jedine, co som zabezpecila boli zastrcky na elektrinu... ale inak - nic.
a v bytovke - ak by som byvala na poschodi - tak by som pozerala poistku na okna, aby deti nevypadli.
ale kontrolovat nabytok? nie. deti treba naucit, ze existuju ostre hrany, sklo a ako s tym treba zaobchadzat a nie ako sa tomu vyhybat 😉
a co sa zahrady tyka - otec ma pravdu. je to ich zahrada a aj ked sa ti to nepaci, nemozes otca nutit, aby to prisposoboval malemu, lebo vy tam chcete smyklavku. aj ked ju chces zaplatit. nie je to tvoje...

nikawero12
8. mar 2015

Ja si myslím, že by si sa mala v prvom rade nad sebou zamyslieť a uvedomiť si, že iným ľudom nemáš čo rozkazovať a dávať podmienky, že ako si majú zariadiť byt a záhradu. Je to ich majetok a ich vec, že čo a ako tam majú....To by som sa na to pozrela, abymi deti rozkazovali čo mám a nemám mať doma, ked je to môj majetok!!!

lyzzy
8. mar 2015

Myslím si že si dosť rozmaznana...a vedies k tomu aj svoje dieťa

jana_eyre
8. mar 2015

jedna vec je, ze rodicia neprisposobia byvanie svojmu vnukovi - co sa mi zda celkom bezne - hraci kutik dieta nepotrebuje, hrat sa moze vsade tam, kde je miesto.. rohy su snad v kazdej domacnosti, ak je zabezpecene aby sa dieta nedostalo k nebezpecnym veciam, ako su kable, elektrina, noziky, noznice, chemikalie, nerobila by som si nejake starosti.. samozrejme by som od rodicov ocakavala, ze na dieta daju 100% pozor, cim sa vlastne dostavam k tvojim poslednym vetam, ze tvoj otec vyzaduje od ani nie dvojrocneho dietata aby si na seba davalo same pozor? to sa mi zda prinajmensom zvlastne..

takze za seba, urcite by som nevyzadovala od blizkych aby svoje byvanie usporiadali podla mojich deti a vyhradzali im kutiky, alebo upravovali zahrady ak o to nemaju sami zaujem, ale urcite by som trvala na tom, ze na deti v takom nizkom veku sa ma davat 100% pozor..

sissy27
8. mar 2015

@beatrixka77 a prosím ťa, keď si bola ty malá, tak dokedy si žila v tapacírovanej izbe bez nábytku, bez okien, bez elektrických zástrčiek a s čističkou vzduchu? 😅
čo keby si si tak ty svoje dieťa viedla k tomu, že si má dávať pozor, lebo inak ľahko príde k úrazu... lebo 100x môžeš dieťaťu hovoriť "nechytaj páli" - kým nebude vedieť čo to je "páli" tak sa nepoučí...
a čo sa týka záhrady - na čo tam potrebuješ privátnu šmykľavku? tých sú plné ihriská... odpracte odtiaľ smeti a malý môže s dedkovcami okopávať, sadiť, vŕtať sa v hline, hľadať dážďovky a podobne...
a či dieťa potrebuje starých rodičov? to snáď nemyslíš vážne... spýtaj sa tých, čo žiadnych nemajú... ja by som dala čokoľvek za to, aby som ešte mohla stráviť jeden víkend so svojimi starými rodičmi, ktorí mimochodom nikdy neprispôsobovali svoj byt či záhradu mojim "potrebám", ale bola som súčasťou ich života... doma, v záhrade, s rozbitými kolenami, roztrhaným tričkom, deravými teplákmi, ovocím priamo zo stromu či z kríka bez umytia...

beatrixka77
autor
8. mar 2015

Ja nikoho nenutim ani nerozkazujem, slušne som sa pýtala a rešpektujem rozhodnutie. Ide o to, že z manželovej strany rodina fungujem uplne inak. aj jeho bratranec ma deti a jeho rodičia tiež robia pre ne, spravili im na zahrade preliezky, hojdačky, zariadili izbu aby mali kde u nich prespat. Nejde o to, že ich chcem donutit to vobec nie ale ked vidim snahu na jednej strane som smutna, že druhá strana nema zaujem. A samozrejme to chapem, že je to ich vec, len mi je luto, že maju takyto postoj.

cairka
8. mar 2015

Oni za ním dochádzajú každý týždeň 100 km a ty máš pocit, že pre neho robia málo? 😅 a ešte ich chceš odstrihnúť?

bandzalka
8. mar 2015

Vies ja ta viem pochopit toto je tvoje prve dieta?urcite ano a tak sa aj spravas ja mam tiez len jedno ale vies ja som vyrastla bez rodicou len so starymi rodicmy a keby ich nebolo tak kde by som bola?ktovie,...
Snazis sa maleho chranit ale robis zle tymto mu len ublizujes a takto sa nenauci dobre vnimat co je zivot nebude obozrtny,vnimavy,predvidavy a atd. odoberas sneho zakladne vnemy vdaka ktorym zijeme a to je zle a zapamataj si nic nieje vzacnejsie ako tvoje dieta a rodic ci uz jeden alebo druhy mamu a otca mas len jednych nikto ti ich nenahradi a svokra uz duplom nie....

0silvia0
8. mar 2015

@beatrixka77 berieš to príliš precitlivelo, požaduješ, vnútorne sa hneváš, že sa veci nedejú tak, ako by si si to predstavovala ty. A príliš to riešiš. Jasné, že stredobodom tvojho života je teraz tvoje malé dieťa, ale tvoji rodičia sú možno v tomto zatvrdlí a nemajú potrebu riešiť a prehadzovať nábytky podľa tvojich predstáv. Toto by si mala nechať na nich, je to predsa ich byt. Vidíš, že nemajú záujem to riešiť, tak do toho netlač a zariaď sa podľa toho. Miesto záhrady, ktorú ti nechcú vyhradiť, sa pôjdete prejsť so synom von na ulicu. Miesto hracieho kútika vyberiete najbezpečnejšiu miestnosť a hrať sa bude tam. Nerieš to, pokiaľ sami tvoji rodičia nebudú chcieť ponúknuť pre vnuka miesto na hranie, darmo ich budeš dráždiť tvojimi požiadavkami. Keď otcovi nedôveruješ v strážení vnuka, choď s nimi... takéto háklivé obdobie rýchlo prejde a bola by škoda, aby ste si kvôli takýmto nepochopeným požiadavkam kazili vzťahy.
A hlavne neporovnávaj tvojich a manželovych rodičov, buď rada aspoň za jednu ústretovú stranu a tú druhú stranu jednoducho toleruj, uvidíš, časom to bude lepšie. Moje deti majú starých rodičov len z jednej strany, takže neporovnávaj, nesúď, a skús byť trocha tolerantnejšia aj k iným názorom a postojom.

bubelko
8. mar 2015

@beatrixka77 ale to predsa neznamena, ze nemaju zaujem o vnuka. len z neho nerobia stred vesmiru 😉

zita19
8. mar 2015

@beatrixka77 ano dieta potrebuje starych rodicov a pre starych rodicov je potesenim byt so svojimi vnucatami.
Ja sama mam vnuka, 13 mesacneho. Nebyvaju s nami ale dost casto nas navstevuju. Ked sa krpec zacal somostatne pohybovat tak sme spravili len drobne organizacne zmeny. Odlozili sme z miest kde dosiahne vsetky haklive veci (vazy, kvety, elektroniku), zabezpecili sme kable a zasuvky. Miesto kvetu v obyvacke parkuje jeho stolicka a miesto vaz a sklenených mis v polickach parkuju jeho hracky. A to je tak vsetko. Ked je hore, tak sa hra v obyvacke na tźemi, ked varime moce sa po kuchyni. U nas ma akurát postielku a vanicku, ale aj to len preto, ze to zdedil. Nijake ine opatrenia sme nerobili, nema ani hraci kutik. Naco by mu bol. Vsak aj tak je najradsej v nasej spolocnosti.
Co sa pamatam, ked boli moje deti male, tak moji rdicia spravili presne rovnake opatrenia. V zivote by ma nenapadle im organizovat domacnost, nie to este nieco nariadovat. Na zahrade sa motali tiez bez nejakých specialnych opatreni. Ked polamali papriky alebo sa napasli pupavy, pripadne najedli zeme nikdy sme to neriesili. Neplanujem nijake mimoriadne opatrenia robit ani kvôli vnukovi. Ked potrebujes mat bezpecne prostredie na rodicovskej zahrade, ta si ho zariad sama. To znamena, ze treba zdvihnut zadok, zobrat do ruky hrable, furik a upratat vlastnorucne. Kusok travnika si mozte spravit aj sami, len sa treba spytat rodicov kde.
Tvoje dieta je pre teba stred vesmíru. Ak ti to tak vyhovuje, je to v poriadku. Ale nemusi byt stredom vesmíru pre kazdeho, ani pre jeho starych rodicov.

dana_l
8. mar 2015

ohladom bytu rodicov, ani ja by som nevyzadovala aby kvoli mne a vnucatam premiestnovali nabytky. deti sa naucia a zahraju aj na gauci a na zemi bez extra hracieho kutika. v zahrade, ak tam maju klince a podobne veci, ktore su skryte a mozu ublizit dietatu, tam by som moje dieta nepustila. skor povedz ked mate uz teraz jar na svk, ze podme vonka dame tam nejaku lavicku a zeby sme tam urobili pieskovisko, a tak nejako zeby si s pomocou tvojich rodicov urobila bezpecny priestor pre maleho. nemusis sadit travu, mozno tvoji rodicia nechcu mat robotu s kosenim travy, ale nejake kamene, alebo velke dlazdice tam hodit aby maly nebol na blate.
a co sa tyka toho, ze vonku nedavaju pozor na maleho. tak tam by som bola ako ty, alebo su s vnukom vonku a davaju nan pozor, alebo nech idu von bez vnuka.

moni244
8. mar 2015

tiež sa mi zdá blbé žiadať, aby prehodili nábytok, pamätám si starkynu garzónku prepchatú nábytkom a vecami a nikdy nikto nežiadal, aby to prehodila, aj moji rodičia, keď prídem, majú veci na spodku, vázy, kvety, čačky, nežiadam, aby dávali bokom, prídem, stôl dám sama bokom (to som robila, kým štvornožkovala, teraz už nie), veci dám vyššie, kúpeľňu zavriem a je vybavené, hrací kútik nemá, hračky si rozloží, kde chce, tam sa s nimi aj hrá, tiež mám dvojročnú a iba jedno dieťa, ale nie som taká precitlivená.
Svokrovci bývajú na dedine, majú malý dom, tiež malo miesta, tiež neriešim, miesto na hranie sa nájde, von samé haraburdy, tiež neriešim, dávame pozor, kam ide, len dohliadame, nech nejde ku psovi, čiže menej organizovať druhých, porovnávať a viac si vychutnávať chvíle s nimi, nebudú tu večne a potom ťa tieto veci budú mrzieť.
Do záhrady im nekecaj, ihrísk je všade dosť, keď chcete takýto súkromný priestor, kúpte si vlastnú záhradu.
A von choď s nimi, keď sa nedá na starkého spoľahnúť, veď u vás nie sú každý deň

vevapeto
8. mar 2015

Ahoj, chodievam k nasim, som toho nazoru ze dieta potrebuje starych rodicov. Nasi maju dost miesta, mama vnucatam nakupila hracky, otec dal do poriadku dvor, zmensil zahradu, nasadil tam travu, kupil velky bazen a zmajstroval hojdacku. Hoci ty nemozes kazat co maju s dvorom robit, myslim, ze kazdy iniciativny dedo chce, aby sa tam deti mali co najlepsie. Kto chce najde sposoby, kto nie, hlada dovody.

potworka33
8. mar 2015

myslím si že tvoji rodičia keby mali naozaj záujem o vnuka tak sa snažia vyhovieť aspoň troška keď píšeš že ti otec povedal že nemusíte chodiť a to len kvôli tomu že si chcela nejaké miesto na hranie v záhrade a ešte ste to chceli financovať aj vy tak potom nerozumiem jeho reakcii na tvojom mieste by som sa tam už nikdy neukázala... a nie dieťa nepotrebuje starých rodičov ktorý nemajú záujem o dieťa samotné to že za ním chodia neznamená že chodia kvôli nemu moji svokrovci chodia za malými najmä kvôli tomu že sa oni môžu previezť keď nie k nám hocikde inde... mám dve deti a robím všetko preto aby sa im nič nestalo nie som jedna s tých matiek ktorým je jedno čo robí ich dieťa a s čím sa hrá (či sa náhodou nemôže ublížiť pri hre) a preto sa s tebou stotožňujem my teraz tiež z manželom chceme kúpiť alebo postaviť chatku kde by sme mohli byť na víkendy s jeho rodičmi aby sme nemuseli byť v byte majú tam aj hračky ale predsa len potrebujú aj svoj priestor na hranie.... určite nie si ty tá ktorá by bola šiši

zita19
8. mar 2015

@vevapeto vies co mi tak napadlo: Kedy ma dedo dat do poriadku zahradu pre vnuka ak chodia kazdy vikend k dcere na navstevu? To nie je zahrada pri dome, ale oni byvaju v bytovke a zahrada je kdesi za mestom (ktohovi kolko kilometrov, ci tam stihaju vôbec po robote dochadzat). Ak chce @beatrixka77 ab rodicovska zahrada bola upravene pre jej dieta bezpecne mala by sa do tych uprav zapojit. Obetovat niekolko vikendov na upratovanie zahrady. Ked sa zapoja do upratovacích prac na zahrade rodicia aj stari rodicia sa pridaju k robote. Taky vikend bude multifunkcny. Rodina bude pokope, korunny princ bude "pomahat" rodicom a starym rodicom, co bude pre neho urcite neskutocny zazitok, stari rodicia budu vdacni za pomoc, rodicia budu mat dusu na pokoji, ze dieta ma vhodne prostredie pre hry. Lenze to treba zobrat z iného konca, nie rozkazovat, ze Toto prec, toto tam, tuna bude toto a toto tu nebude!!! na cudzej zahrade. Ku mne keby nabehla s takym niecim dcera, tak je zrusena este v polovicke vety. Kedze je to moj dom, moze poziadat a ak odsuhlasim a je to nad moje sily, musi sa podielat na zmene. Ked to neodsuhlasim, tak sa moze akurát tak zduvat,pripadne stazovat na MK 😀 😀 😀 Vsak, ditko? @viestta 😉

bonaqa2013
8. mar 2015

My bývame od svokrovcov 30 km - slovom tridsať km. a chodíme ku ním 4 krát do roka. Viac nepotrebujeme. svokra u nás nebola 2 roky. Nie nehneváme sa. Raz za 2 mesiace nám zavolá, sem tam niečo pošle. Máme aj auto, ale tomu môjmu sa k rodičom vôbec nechce.
Moji rodičia sú veĺmi blízko nás, bývame na jednom pozemku. deti prebehnú cez spoločnú záhradu a sú u starkých. aj samé. Ale 100 km cestovať každý týždeň - to by nebolo pre mňa so 4 deťmi. Takže dá sa aj bez starých rodičov. A ešte keby mi povedali, že ak sa mi nepáči nemusím - tak načo by som tam išla.

bubelko
8. mar 2015

@bonaqa2013 tu chodia stari rodicia 100km za vnukom, nie opacne 😉

m.i.r.i
8. mar 2015

ja ta tiez uplne chapem...citim to tak isto..my sme s mojimi rodicmi mali tiez s tymto problem..teraz ma uz syn 5r, tak je to lepsie...ale my sme byvali 200 km od nich..k nam prisli tak 2x do roka na jeden den...a stale ze mame chodit my.pretoze ved deti chodia "domov" k rodicom a nie rodicia za nimi....ale ked sme prisli k nim, tak tiez maly tam nic nemal..nosili sme so sebou pol domu..postielku, kocik, stolicku na jedenie, hracky, plienky, mlieko..a to stacilo, ze sme sli na 3 dni..nasi maju 3 izbovy byt...nasa byvala detska izba pritom bola uplne vhodna na to, aby tam mohol byt priestor pre dieta..ale nasi, ze si z toho chcu urobit pracovnu..podotykam nie pracovnu na nejaku pracu doma, ale na vecer sadnut na PC kde sa otec zahra hru alebo si pozru maily.....ja som potom postupne pritlacala, ze ci by sme tam nemohli kupit cestovnu postielku ktora u nich ostane...ze s vzdy da zlozit keby nieco..potom v ikea sme kupili tu stolicku na jedenie, co sa tiez da zlozit...nechavala som si tam balicky s plienkami v skrinke..ale bolo frflania..ze mama chce mat v rohu izby kvety a nie postielku...ze v kuchyni stolicka zabera kopec miesta...v skrinkach musia skladovat hracky ci plienky...tiez maju v obyvacke skleneny stol, este si dokonca vynovovali byt ked mal syn asi rok..a same sklo, vytrinky..a cely cas babka behala za malym a lamentovala aby nebuchol s nejakou hrackou po sklenenom stole, aby nerozbil vitrinku...moj otec zvykol maleho brat na balkon na 4 poschodi,..tam tie klasicke stare zabradlia s tymi tycami dost na siroko...a moj otec ho tam kludne nechal a vosiel si dnu nieco vziat..mna oblieval studeny pot..som mu dohovarala, ze nech ho nikdy nenechava bez dozoru, alebo ci nemozu dat na balkon nejaku zabranu -- bambus, alebo nieco, pretoze uz napriklad moja sesternica v detstve cez to zabradlie prestrcila hlavu a sa tam zakliesnila...a tak male deti nikdy nevies kam vylezu...sme mali dost nezhod v tomto..presne tak isto sa nasi k tomu stavali ako tvoji rodicia..ze je to ich byt, ich zivot, oni nechcu mat z bytu detske izby, oni si svoje deti odchovali...chcu mat peknu pracovnu a kvety a sklenene vitriny......tiez som z toho bola nestastna...pretoze mi to pripadalo ako nezaujem o vnuca..ved tu ide o par prvych rokov...po prve stari rodicia su zaujimavi pre vnucata tak mozno maximalne do puberty...potom uz vnucata stracaju zaujem sa tam chodit "hrat"..ak maju dobre vypestovane vztahy tak id u starych rodicov navstivit,, pomoct neskor..ale to detstvo kedy su ti stari rodicia taki nenahraditelni netrva tak dlho..a zas uplne malicke deti su ozaj len par rockov, kedy nechapem ako milujuci stari rodicia nedokazu trosku upustit so svojich narokov a zatatosti a prisposobit prostredie doma vnucatku tak, aby sa u nich citilo dobre, bezpecne a aby rodicia tiez s doverou deti u nich nechali..pre mma je to naozaj tiez nepochopitelne...kamaratky co mam tiez vacsina ma zo starych detskych izieb urobene detske pre vnucata, maju tam postielky, hracky, vsetko.....a nie ze ked ides na navstevu k babke tak plne auto veci musis tahat so sebou...
U nas sa to ale ciastocne uz zlepsilo...dedko normalne casom dal na balkon zabranu..a teraz dal spravit uz pevny balkon murovany....sklo sice nezmizlo, ale syn uz ma 5 rokov a uz sa v obyvacke ani nehrava, viac sa hrava v izbe...tam mali tiez urobeny maly kutik, a to casom ked zacala chodievat aj neter cize druha vnucka..tak mali kutik malicky pre deti aj s nejakymi hrackami - z ktorych sme skoro vsetko ale museli zabezpecit my...nasi maju aj zahradu s malou chatkou a tam detom otec spravil take male pieskovisko...co som ocenila..a my sme tam doniesli bazenik, hracky do zahrady...otec sa tam o to stara, takze ma travnik a priestor na loptu ci bublifuky, takze celkom ok...teraz uz syn nepotrebuje extra postielku, stolicku ani kocik ani nic..takze je to tam u nich uz take normalne..
Chapem ta aj s tym otcom a bezpecnostou - my sme toto zazivali so svokrom...teraz je to uz fajn, ked je syn starsi, ale to iste sme mali..dvojrocny ked bol a starky ho sameho nechal bez dozoru hocikedy niekde vonku, daval mu privoniavat k palenke, tlacil ho na rebrik ( to syn v 1.5r este len chodit zacal)..a podobne veci, takze sme tiez maleho nenechavali so starkym sameho potom asi tak do 4r...teraz ma 5 a uz je to ok nechat ho s nim na 2-3 hodinky uplne bez dozoru..ale inak sme to presne kvoli tomuto nerobili...

vevapeto
8. mar 2015

@zita19 ked niekto byva v bytovke, je to iny pripad. Ale oni maju velky dvor, myslim, ze nevyuzity. Autorka pisala, ze jej otec nesuhlasi, aby sa na dvore nieco menilo, nie o tom ze je leniva im pomoct. Len keby jej otec suhlasil. Co ja viem, u nas bola uprava samozrejma, nikoho som neprosila, otec sam vzdy prekvapil. Vnucky miluje, aj oni jeho. Dokonca dvor vyzera esteticky, lepsie nez plny neporiadku.

bonaqa2013
8. mar 2015
zuzkaanicka
8. mar 2015

@vevapeto ak som dobre citala, tak rodicia zakladatelky ziju v byte a maju este zahradu (nie pred domom).

mihula
8. mar 2015

@beatrixka77 buduj si prostredie pre svoje dieta a netlac rodicov do toho.Ak ti take prostredie kde si vyrastala ty nevyhovuje,tak sa tam netlac.Nemas ani najmensie pravo diktovat rodicom podmienky co a ako.Ak ti vadia na navsteve ostre rohy,si tam od toho aby si si dieta ochranila sama.A to,ze jedna strana rodiny robi co robi,neznamema,ze to budem robit aj aj

bubelko
8. mar 2015

@bonaqa2013 to bolo k tomu, ze by to pre teba so 4 detmi nebolo 😉 ale zakladatelka ma len 1 dieta a stari rodicia chodia 100km za nim pravidelne, nie opacne. takze sa neda tvrdit, ze stari rodicia nemaju o vnuka zaujem.

malabiba
8. mar 2015

@beatrixka77 majú malého radi a to je dôležité...100 km cestovať je pre starších ľudí dosť a meniť zaužívané ešte horšie...deti sa môžu pohrať aj inak ako v detskom kútiku, stačí málo....tvoj syn je ešte maličký a starší ľudia to nemusia zvládať a vidieť tak ako ty jeho matka......moji rodičia žijú tiež tak ďaleko a kvôli zdravotnému stavu otca k nám nechodia, ale my k nim. Deti to tam zbožňujú, pravda už sú veľké, ale naši detský kútik nemali, ani nič iné nemenili, keď sme cestovali boli sme nabalení až po strop....najväčšia radosť môjho syna kedysi bolo rúbať s dedkom drevo, no vlasy mi dupkom stáli 🙂 alebo sa váľať so psom....keď išli na prechádzku, syn mu ušiel, otec nevládal, doviedla ho suseda 🙂 vyrobil si vodítko na dieťa 🙂 už ako 4-5 ročný v dielni majstrovali, ...starí rodičia dokážu dať dieťaťu veľa aj bez hračiek a kútikov.....keď môj otec rozpráva chalanom príbehy z detstva bez dychu počúvajú, smejú sa a ja si neviem predstaviť, že by to nezažili

zita19
8. mar 2015

@m.i.r.i moj vnuk ma u nas aj stolicku aj postielku aj hracky. Ale nie, ze by mi to dcera nariadila. Proste to tak vyslo. Moje deti NIKDY nemali u mojich rodicov ani postielku, ani detsku stolicku, ani vanicku, akurát serblik. A napriek tomu u nich travili vikendy uz ako niekolkomesacne babatka. Ci uz s nami, ci bez nas. NIKDY by mi nenapadlo rodicov nutit aby prestavovali byt kvôli mojim detom. Z mojej detskej izby si nasi spravili jedalen, ked tam ostali deti bez nas, tak spali bud s mamou v spalni a otec v obyvacke na gauci alebo potom ked boli vacsie tak u mojich brachacov na karimatke v spacaku, co povazovali za najvacsi druh dobrodruzstva. Ked sme tam prespavali aj my, tak na gauci sme sa (ne)vyspali vsetci.
Su veci, ktore sa musia zabezpecit, to je jasne ale zas je to ich byt, vy ste na navsteve a mate sa ako na navsteve spravat. Je uplne jedno ci ids na navstevu k rodicom alebo k uplne cudzim ludom. Akceptujes, ze je to ich dom, ze su tam ich pravidla, ze je to ich majetok. Male dieta si nebezpecenstvo sklaneneho stolika neuvedomuje, ale je na vas aby ste zabezpecili aby dieta aj stolik prezili navstevu bez urazu. Ak by sa nieco stalo, tak sa svet nezruti, kym to dieta prezije v zdravi. Stolik sa da kupit novy, vitrinka zasklit.

esterba
8. mar 2015

@beatrixka77 Starí rodičia sú pre dieťa určite prínosom, pokiaľ sú mentálne v poriadku (myslím to tak, že napr. nie sú alkoholici, násilníci a pod. neblahé prípady). Ak sa ti ale nepáči niečo z toho, ako fungujú vo svojom vlastnom priestor, tak sa, podľa mňa, musíš prispôsobiť. Chodia oni k vám? Super, lebo doma si to môžeš prispôsobiť sebe. Dedko vonku malého neustráži? Choď s nimi. Dedka nevychovávaš, rodičom si len svojmu dieťaťu. Dedka môžeš skúsiť nenápadko ovplyvniť, ale ak nereaguje podľa tvojich predstáv, holt smola. Moja svokra napríklad nechodí s dcérou von, lebo by ju tiež neustrážila, už je to nad jej sily, má zdravotné problémy. Asi by aj chcela, ale tak sama vidí, že aj doma sa s ňou hneď unaví, keď sa hrajú. Ak by bola situácia, že by mali ísť spolu samé von, tak sa veru radšej oblečiem a idem aj ja, s nejakou, dúfam taktnou, výhovorkou. Upravovať ich byt? To by som si nedovolila, nie je môj. Ani mojich, ani manželových rodičov byt nie je bezpečnostný raj, ale viem o tom a keď poznám riziká, dávam na malú pozor. Jasné, je to náročné, ale tak, ak tam chcem ísť, musím sa prispôsobiť, to je ich byt. Ak sa nechcem prispôsobovať, nemusím tam chodiť. Človek musí len umrieť a platiť dane, ako sa hovorí.

maslenka47
8. mar 2015

@beatrixka77 dieta potrebuje starych rodicov presne tak, ako potrebuje rodicov. Ale to zase neznamena, ze u nich musite byt nasackovani kazdy tyzden a ze oni sa teraz musia poskladat, aby prisposobili domacnost dietatu. Vztah sa da pestovat aj pri navsteve raz za 3 mesiace.

m.i.r.i
8. mar 2015

@zita19 ja suhlasim..ja nikoho nenutim..ono to je skor o tom, ze vzdy je to tazke ak sa poziadavky a predstavy oboch stran nezhodnu..pretoze ja by som to viacmenej povazovala za prirodzene...ze tam niet koho nutit..nieco ako pise
@vevapeto ze dedko to proste robi iniciativne a prirodzene..ved ked chcem aby ku mne chodili vnucata dobre sa citili, tak im to trosku prisposobim...samozrejme, ze idem ja na navstevu...ja nepotrebujem komfort, ani nic..ale bezpecnost pre dieta a nejake podmienky na spanie, jedenie, hranie...pre malicke dieta, uz nehovorim o tych vacsich...
Ono ked to napriklad prirovnam k tomu ked si vyberas miesto na dovolenku...tak samozrejme, ze hotel nie je povinny zabezpecit napriklad detsky kutitk ci bazenik ci postielku pre dieta - nik ich nenuti - ale ak chcu aby tam chodili rodiny s detmi, tak im vytvorim na to podmienky...ak chcem mat hotel pre dospelych a zalubene pariky, tak im tam dam wellness a pripitok..a nebudem dudrat, ze mi tu nepridu deti...a zvlast teda u starych rodicov by som to proste takto citila - ako uplne prirodzene..lebo maju svoj zivot, nik im neberie...ale potom ho mam aj ja...aj moje dieta...ale tak potom musia aj pochopit napriklad, ze navstevy budu menej caste....pretoze byt niekde s tym, ze dieta sa nema s cim a kde hrat, ze po zahrade su klince, ze mam cely cas striehnut kde si dieta ublizi...a brat so sebou vybavenie na cely kufor auta..tak radsej ostanem doma...

bubelko
8. mar 2015

@m.i.r.i a na dovolenku neberies cely kufor auta? 😕 ja ked som sla s detmi na svk, tak som na zaciatku bravala kopec veci - postielku, kocik. ale stolicku nie. deti jedli v autosedacke... neubudlo z nich.
cestovnu postielku som si potom nechala u mojej babky, kocik mi pozicala sestra od kamosky, tak ten som potom neprevlacala. ale ked sme isli napr. na chatu - tak som to musela tahat - aj kocik, aj postielku. ked sme sli do belgicka k sesterke - tiez som tahala postielku, kocik, plienky a stravu. necakala som, ze stesterka to bude mat doma 😕
a to sesterka byvala v lofte - nezabezpecenom, so schodiskom a mackami. no nic, davali sme pozor aby dieta na schody neslo. skratka sme sa vzdy prisposobovali my miestu, kam sme prisli a nie opacne...
pride mi trocha od veci, zrazu sa narodi dieta a vy vsetci sa prisposobujte... a ked sa neprisposobite, tak to znamena nezaujem... ak by som to brala takto, tak potom ako matka tiez nemam zaujem o vlastne deti, lebo som nevymenila skleny stol za dreveny, neodkladala som knihy a kuchynske veci vysoko. jedine cistiace prostriedky... ale skratka deti sa naucili - ze kvety sa nejdedia, kamienky z kvetinaca tiez nie, svetlo nie je na hranie a ze krb je horuci...