Na všetko ohľadom bábätka som sama

madamebutterfly
2. dec 2011

Zijeme s muzom v zahranici a moja rodina nema moznost ku mne pricestovat.. Teda na vsetko co sa tyka babatka som sama. Moj muz sa mi snazi pomahat akovie lenze ma narocnu pracu a skoro nikdy nie je doma. Som psychicky uplne mimo.. Maleho bolieva brusko, je velmi placlivy a niekedy uz neviem co s nim. Vsetky rany po porode mam este cerstve, nastrih plus hemoroidy ako svet a o krizoch ani nevravim. Uz vyzeram ako mumia, ani na wecko nemam kedy ist navyse dnes sa mi velmi naliali prsia, nemam ich ani kedy odsat. Ste alebo boli ste niektora v takej situacii bez pomoci? Ako to zvladnem? Som este len na zaciatku a uz som totalne psychicky aj fyzicky vycerpana a zufala ☹

terrs
2. dec 2011

@madamebutterfly svokrovcov tam asi nemáš tiež, či? skús kamarátky čo už majú staršie deti, alebo si skús zaplatiť babu čo ti príde pomôcť..

anw
2. dec 2011

@madamebutterfly Neboj nic...zvladnes....tiez zijem vonku a mm robi nonstop....som sama a neviem ani tu ich lubozvucnu rec zatial....tiez som prve 2 mesiace zufala odpadala od unavy ale ono sa to utrasie neboj nic...drzim palce....hlavu hore...uz bude len lepsie 😀

madamebutterfly
autor
2. dec 2011

@terrs nemam nikoho iba muza. Kamosku tu mam ale ta ma dve male deti..

terrs
2. dec 2011

@madamebutterfly juj.. tak to ti vôbec nezávidím.. ináč ti poradiť neviem, keďže s tým sama ešte nemám skúsenosti ☹ .. drž sa 🙂

anaxamon
2. dec 2011

zaciatky su vzdy tazke, kazdym dnom sa tvoje rany budu hojit a ty sa budes citit lepsie...nastrih mas ozaj za par dni zahojeny a hemoroidy snad zmiznu, skus si na ne najist nejaku dobru mast, neviem kde si, na slovensku je mast faktu, ta zabrala na hemoroidy po porode mne.
Co sa tyka maleho, takisto je to este cerstve babo, ktore sa uci zit na tomto svete a zvykat si aj na teba tak ako ty na neho. Skus mat trpezlivost s dojcenim, tak aby si ho nemusela prikrmovat a zvol si polohu pri ktorej si oddychnes, aspob vtedy budes mat chvilku na vypnutie a kludne dojci aj hodinu z jedneho ciciku, ja som tak zacinala. Prsia sa mi naliali na 4 den a mala sa nechcela prisat..manzel v praci a rany po porode tiez dost slusne. Rodina daleko ale aspon psychicka podpora po telefone vzdy bola. Neboj sa len si "nasteluj" mozog na frekvenciu ZVLADNEM TO a bude to fajn.

kvojtanikova
2. dec 2011

@madamebutterfly viem, je to velmi tazke, poradim ti jedine, ze VZDY ked spi maly, lahni si aj ty, ked aj nebudes mat upratane, ozehlene, navarene... jedlo si objednaj cez donaskovu sluzbu, pripadne si navar na viac dni nieco lahke a zamraz, lebo vsetkok stres a nervozitu sposobuje nedostatok spanku a oddychu. Manzel tiez moze daco upratat, ked pride domov, a ty sa sustred na maleho a na seba. Co sa tyka naliatych prsnikov, neodsavaj lebo tym len zbytocne podporis dalsiu tvorbu mlieka, iba pod teplou vodou v sprche jemne vystriekaj len dovtedy, kym sa ti ulavi, nie viac. Na ranu po nastrihu mozes prikladat vlozku namocenu v repiku, alebo ine prostriedky u vas dostupne. Malicky si tiez po case zvykne a nebude uz tolko plakat. Pripadne, ak sa da, dohodni sa s muzom na pravidlach spanku, my sme napriklad so synom spavali tak, ze do 24:00 sa o neho staral on, potom ja. Priniesol mi ho iba na kojenie.

irriss
2. dec 2011

@madamebutterfly

Nevim, jestli Te povzbudim, ale Tvuj popis situace mi prijde jako "poporodni deprese" a to neni sranda, vyhledej POMOC, odbornou pomoc, nejblizsi okoli casto situaci podcenuje a prirazuje unave..ale kdyz "stoupne mliko do hlavy" zadna sranda..

Snaz se s nekym komunikovat a vyhledej nekoho ve svem okoli...gynekolog Ti pomuze...obrat se popripade IHNED na rodinne konsultorium (nevim, kde bydlis) a oni uz budou vedet, jakym zpusobem Ti pomoci...
Ani vzkaz ve Tvem pase se mi "nelibi"...mozna z toho mam osobni negativni pocit a mylim se, ale casto mne muj cit a pocit nezklame.

Jinak ke Tve otazce:
Ja jsem VZDY byla sama...mam 4 deti, bydlim v zahranici a daleko ode vsech..casto muj zivot vyzadoval zachovani "autokontroly"...vetsinou tim, ze jsme samy, nastane jakysi pud sebezachovy, ze jinak to proste nejde a proto se stavame SILNE osoby, i kdyz se citime oslabene a doslova vycucane..
Ale pokud se citis neustale vycerpana a myslis si, ze nezvladas a neovladas svuj stav...zavolej aspon ke svemu gynekologovi, on bude vedet, kam se mas obratit.
Hlavne jednej...seber silu 😉 a napis

p.j.jacky
2. dec 2011

@madamebutterfly ahoj ,viem co prezivas.Ja teda mam tuna mamu aj svokrovcov,ale mama chodi este do prace a svokrovci k nam nechodia.Muz vecne v robote.Tiez si pamatam na prve tyzdne doma ze som nevedela kde mi hlava stojim.Mala stale revala do 22-23tej hodiny,nechcela byt v kociku,mliecko som musela odsavat,ktomu sa pridal reflux,problemi s kakanim a ja som si nemala ani kedy zuby umyt ci ist na wc.Niekedy to je aj dnes este tazke.Nehovorim ze sme prave obe s malickou chore,vcera musela dojst aj mama pomoct muzovy s malou,lebo ja som sedela na Wc a sprepacenim to islo zo mna aj vrchom aj spodom...... 😒 Mala v noci zle spava.Kazdu chvilu sa budi na cumlik,na mliecko,na cajik potom treba prebalit v kuse naspim maximalne 2 hodiny.Rano vstavam zmordovana ako keby som nespala vobec a ani kg dole od porodu!Tak neviem....neboj nic ,casom si zvyknes,zistis co ma malicky rad a aj on si musi zvyknut na tento svet,kde je a co sa to vobec stalo.Skus si zadovazit nejaku opatrovatelku na nejaky den,ze by si si ty oddychla...ja som nemala ale to srdce malu zverit niekomu,chcela som ju mat stale pod dozorom,ale u mna to bol ten Reflux,co sa mi 3x dusila.tak preto.

janka_pn
2. dec 2011

mala som to iste, len po cisarskom reze... a s minimalne spavym dietatom ☹ . budes musiet vydrzat a zariadit si to s manzelom, ze si aspon cez vikendy trosku oddychnes, ze ti pomoze. je to tazke, drzim paste. neboj, castom sa to ustali a bude to lepsie, potom pojde dieta do skolky a to uz bude uplne fajin 😉. prvy rok je velmi narocny.

michelleuk
2. dec 2011

@madamebutterfly ahoj neboj zvladnes to prve tyzdne su take ja som tiez bola v soku sama priatel chodil na nocne (zijeme v uk)mama tu je tiez ale kedze sme sa pohadali tak odomna odisla ked mala 2 dni priatel v robote robyl 12hod a ja sama,,,neboj po dvoch tyzdnoch bude vsetko ok najdes si caj aj na seba aj pre maleho vsak take male babo len je a spi...

alenka600
2. dec 2011

@madamebutterfly Baby Ti tu uz dali niektore prakticke rady, napr. prinajhorsom zaplatit nejaku babu na vypomoc (nie je to lacne, ale co narobis?), jedlo cez donasku, spat ked sa da.
Neviem v akej krajine zijes, ale nemohla by Ta navstivit porodna asistentka? Ci take nemate?
Ja budem v podobnej situacii - som v 37mom tyzdni, manzela mam uz 3 tyzdne sluzobne prec a do konca januara este bude prec a som z toho tiez na nervy, ze ako to zvladnem.
Drz sa, musis byt silna a bojovat. Ale aj ako pise irris, bacha na depresiu, bud opatrna

ajca123
2. dec 2011

@madamebutterfly ahoj mam dve deti... Prvy ma 5rokov a druhy ma 21mesiacov a tiez som na vsetko sama aj ked niekedy sa muz snazi mi pomoct 🙂
Ale na celu domacnost a deti som sama...
Pri prvom dietatku to je tazke lebo nevies co mas robit,je to nova skusenost 🙂 aj ja som bola pri prvom K.O.. Ale neboj zvladnes to.. Chce to trpezlivost a hlavne musis byt kludna a vyrovnana osoba,lebo tvoj maly vyciti ze si unavena a psych. nadne...
Kazdu chvilku ti place a asi ma koliky,skus zmenu svojej stravy a uvidis maleho prestane bolet brusko... A aj tym ze si ve strese mozes mat zle mliecko...
My uz nejaky cas prerabame dom a kazdy den upratujem a koncom Decembra mam rodit tretieho.... A som na vsetko,ale vazne na vsetko sama :(
Uz ledva funim a tvrdne mi brusko a mam bolesti mezi nozkama....
A deti sa stale kvoli nejakej hluposti hadaju....

evka4
2. dec 2011

@madamebutterfly ahoj, neboj, za chvilu to prejde. ale ak sa ti bude zdat, ze situaciu nezvladas, skus vyhladat odbornu pomoc, lebo poporodna depresia nie je sranda. ja sice nezijem v inej krajine ako moji rodicia, ale tiez su daleko, cize na malu som sama. zaciatky boli aj pre mna tazke a to dcerka bola dobre dieta, ziadne koliky... ale aj tak som bola z toho vsetkeho akosi mimo, stale sa mi zdalo, ze nic nestiham, zuby som si prve tyzdne umyvala az poobede, co som nestihala.... ale casom to preslo. kasli na upratovanie, vzdy, ked ti syncek spi, lahni si, nech ti navari manzel, viem, ze si pisala, ze je vela v praci, ale toto nech pre teba robi, aby si sa ty venovala len malemu a sebe. neboj, casom to bude len a len lepsie, treba len nejako vydrzat to obdobie, kym si so syncekom na seba este zvykate. drzim palce. ked budes chciet a pomoze ti to, hocikedy mi napis, ono dobre padne, ked ta niekto povzbudi 🙂

stardust
2. dec 2011

ja som prezivala to iste, ked sa narodil druhy syn. Prvy mal vtedy rok aj pol, makacka s nim, makacka s mladsim, ktory tiez odmietal spat a bol ukvikany. Navyse, manzel si uz nemohol zobrat dovolenku, svoju mamu som musela poslat naspat do SR, lebo to ocividne psychicky nezvladala a svokrovci tiez pracovali 🙄 Dolezite je, aby si si stanovila priority a co nepotrebujes nutne robit, nerob, nechaj to na manzela. A vyuzivaj kazdu chvilu na odpocinok.

poleva
2. dec 2011

ja som to zvládla s dvojičkami,,,treba systém,bábätko,oddych,varenie..../ domáce práce počkajú/
využívaj čas ked malý spí,postupne prídeš nato a bude lepšie

stardust
2. dec 2011

a ked sa ti zahoja rany, bude ovela lepsie 😉

juliagregor
2. dec 2011

@madamebutterfly jedna vec je fajn a to, že sa tu vypíšeš, posťažuješ, poplačeš...
mne najvia pomahalo poplakať si, podla možnosti pol dňa v pyžame a neriešiť domacnosť...
pre maleho maš prsník, tebe stačí rýchla polievka a muž nech si donesie .. 😎 ..
určite je ti ťažko bez rodiny, kt. by ti pomohla ale ver mi, že bude lepšie a lepšie, najdete si system, chod von na prechádzky, vyčisti si hlavu...

estterka
2. dec 2011

ahoj. vies co,ja ti viem len poradit,ako som to robila ja. proste sa vykasli na domacnost,to je teraz druhorade a do postele s drobcom a dojcit a spat. mas asi len tu jednu kamaratku,co? moj muz tiez pracoval,ale pomohlo mi vtedy strasne,ze mne povedal,ze mam spat,ked spi mala a mimo toho dojcit a oddychovat a on robil vsetko ostatne-varil,nakupoval,pral,upratal co to. a stale ked mala zaspala,ma posielal spat. este si len 4 dni po porode,to sa utrasie. vsetky sme z toho boli mimo prve dni ;). co sa bruska maleho tyka,nechcela by si cez skype pokecat s nejakou laktacnou poradkynou? podla mna by ta to dost upokojilo a tie nase slovenske su uzasne v podpore mamiciek aj v zahranici. mozno len trosicku bude treba nieco poupravit a bude ok.

skeblicka77
2. dec 2011

@madamebutterfly ahoj, asi ta tiez nepotesim...musis len vydrzat...pri prvom synovi sme byvali este u mami, to bolo v pohodle..pri druhom samy...doma som mala urevane babo, bez ktoreho som sa nepohla ani s prepacenim vysrat...teplo bolo jak hovado, bol jul a 35 stupnov, ked som sa nesprchovala kazde 2-3 hodky tak ma vsetky stichy stipali a este som mala doma 5 rocneho chlapca o ktoreho som sa samozrejme tiez musela postarat, takze som musela popritom este aj varit a aby mi nebolo luto, tak tesne pred porodom mi odisla pracka a 3 tyzdne som prala na romo kombi...zvladla som to...neboj ty tiez zvladnes... a stymi bolavymi prsiami, ked treba, tak nechaj maleho trochu poplakat a odsaj si to urcite, lebo to bude len horsie a davaj si pozor, aby ti nenachladli, aby si nedostala este aj zapal...prajem ti velma uspechov..neboj vsetko prejde 😉 😉 😉 😉 len treba vydrzat...

aliza
2. dec 2011

@madamebutterfly ak sa mozem spytat, preco k tebe rodina nemoze pricestovat? ak nie, tak nie, ale potom musi tvoj manzel polavit v praci a viac byt doma, inak to proste nejde. Tvoj maly ma len 4 dni a uz si 'totalne' vycerpana 😖, to neznie vobec dobre. A kde zijete? nema u vas otec narok na otcovsku dovolenku?

tinki
2. dec 2011

@madamebutterfly Chápem, ako sa cítiš. Ja som síce doma a blízko rodičov, ale tiež mi pri prvej dcére nikto nepomáhal. Bola som totálne na nervy. Je to ťažké, ale ver mi, zvládneš to. Tiež som mala hemoroidy, totálka. Ani ležať ani sedieť. Malé obe dcérky mali koliky. Stále len ruky a plač. Skús sa s manželom porozprávať. Vysvetli mu, že potrebuješ pár dní pomoc. Stačil by aj týždeň. Aby si sa dala troška dokopy. No a ešte, nepi mlieko ani nejedz mliečne výrobky ani kysnuté pečivo a čokoládu. Zhoršujú bolesti bruška u tak malých detičiek. Pi veľa vody, a tak ako ti písali, veľa oddychuj. Keď malého uspíš, ľahni si. Kašli na bordel. Upraceš keď budeš fit. Hlavne sa upokoj, všetko sa dá zvládnuť. Keby niečo, napíš.. 😉

kubuliatko
2. dec 2011

jasne irriss. depresia. ty uz si asi stihla popri 4 detoch spravit atestaciu minimalne z aplikovanej psychologie

alenka600
2. dec 2011

@madamebutterfly Aha a este som zabudla povedat, ze tiez zijem v zahranici, a siroko dalekko okolo seba nemame ani rodinu ani znamych co by mohli pomoct, takze Ti rozumiem. Lebo je to fakt ine, ked si sama, ale si na SR a ked si sama ale naozaj sama a mimo.
Drz sa dievca!

anjelicek26
2. dec 2011

Vitaj v klube, zvladnes to urcite, je nas takych kopa a nie z jednym, ale aj s dvoma detmi, da sa to...

alabama0011
2. dec 2011

Juuuj.. Akoby som o sebe citala, ked som porodila.. To bolo cele zle.. Mne sa sitie zahojilo do 6 tyzdnov.. Lebo som sa cela potrhala.. Na hemace mne zabrali cipky.. Masticky vobec.. Hlavne vela vody pi.. Dobre na kojenie aj na hemoroidy..
Moja mala este aj silny reflux.. Treba vydrzat.. Prve dva mesiace boli u mna peklo..mala spala iba so mnou, na mne lebo furt vracala.. Ja som spavala, ak sa to nazvat spanim, v polosede s nou v naruci, inak revala, cize krize mi skoro odisli..
Manzel ani cez vikend nemoze?

bryonia
2. dec 2011

Neboj nic, vsetko to zvladnes 😉 a este si to o nejaky rocik rada aj zopakujes pri druhom babatku. 😀 😀 😀 😀 Tak ako vacsina z nas. 😝

mandragora22
2. dec 2011

@madamebutterfly zvyknes si... ani mne nikto nepomahal, muz tiez prichadza az podvecer domov, no co uz. akurat jedinu vyhodu mam v tom, ze zrejme mam rodinu blizsie nez ty, kedze byvam v SR. a uz ked naozaj velmi prihara (tak 2x za rok), ze potrebujem riesit vazne veci a chlap ozaj nemoze, tak niekto od nas vzdy dobehne na par dni, aby bol pri dietati. tot jedina vyhoda. inak som sa vzdycky pasovala so vsetkym tiez sama. ale pravda je taka, ze cim dalej, tym bude lepsie, len to dlho trva 😀 😀 😀 😀 😀

fialkaa
2. dec 2011

ahoj, dobre ti podla mna radi @estterka . venuj sa len sebe a dietatku, ostatne teraz nechaj bokom. v prvom rade sa musis vyliecit z "zraneni" po porode. ked sa da, spi. urcite to zvladnes. nemozes sa dohodnut s muzom, aby sa aspon na prve dva tyzden vzal volno z prace? to by ti iste pomohlo. za 2 tyzdne moze byt situacia lepsia, hlavne ty budes silnejsia a aspon ako tak zahojena.

briketa
4. dec 2011

@madamebutterfly kludne sa vyrozpravaj, vsetko zo seba vylej.
Neupadaj do depky, aby to neviedlo k poporodnej depresii.
Je nas v takej situacii vela. Zvladnut sa to samozrejme da, z mojho pohladu je napr. jedno dieta ako ziadne dieta 😀 (mam tri a som na vsetko sama zrovna tak ako ty).
Ale naozaj, upravi sa to. Prvy tyzden je najhorsi.
1.hned si chod kupit tabletky proti zapche, to je dolezite aby si sa zahojila co najrychlejsie. Je to normalny stav. Kazde rano jedavaj ovsenu kasu, nejedavaj teraz tvrde syry, cokoladu, banany, varenu mrkvu. To len nejake dva tyzdne, neboj. Tak isto existuju ostrekovacie flasky na vaginalne rany, hned ako skoncis s weckom si sitie cistou vlaznou vodou vystriekaj aby si to stale mala ciste a rychlo sa to hojilo. Existuju vlhke tampony, ktore uzasne pomahaju aj hemeroidom, aj sitiu.
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_2_8?url=...
2. Ked je malicky nekludny, urcite si zadovaz nejaku satku, je ich milion. Malickeho nos co najviac na sebe v koliskovej polohe.
3. Dojci aj kazdu hodinu, u novorodencov je to normalne. Ak mas prebytok mlieka, hned ako skoncis krmenie, doodsavaj a zmraz.
4.Na vsekto ostatne sa teraz nacas VYKASLI. Nic neujde.
Spi s malym cez den, lebo nikdy nevies aka bude noc. Neboj, prvych sest mesiacov sme dopovane adrenalinom tak aj tie neprespate noci sa daju zvladnut.
5. Chod co najviac von na prechadzky, pomaha to psychike. Aj novorodenci moju byt od zaciatku normalne vonku, cerstvy vzduch prospieva. Aj vonku ho nos v satke, bude kludnejsi. Ja chodim s detmi von od prveho dna.
6.

briketa
4. dec 2011

@madamebutterfly a ohladom tvojej otazky - pupocna snura odpadne, ked je na to "zrela" u kazdeho dietata je to ine. Ak uz odpadla, je to v poriadku.
Ak nieco nevies, nie si si ista, kludne to sem napis, na to toto forum je.