Mám 40, dieťa takmer 16 mesiacov a som sama na všetko

amigad
25. jan 2014

chcem sa spýtať ako to zvládajú mamičky v podobnej situácii, a či sa v Nových Zámkoch nachádzajú mamičky v podobnej situácii. Fakt mi nemá kto pomôcť, zatiaľ zvládam všetko no neviem dokedy. Niekedy mám nenormálny deficit spánku, nakoľko mi malá ešte stále papá mliečko v noci 3x.

jonas17
25. jan 2014

@amigad no, tak teraz to trošku odľahčím 😀 si chcela dieťa v štyridsiatke a ešte má len 16 mesiacov a už nevládzeš? 😀 mysli na to, že ešte ho budeš musieť učiť bicyklovať, plávať, korčulovať, lyžovať, chodiť na turistiku, znášať pubertu a rozne nálady a to budeš mať už päťdesiať, čo potom ? 😀 smejem sa, lebo som v tomto veku tiež a sama na všetko, tak neviem, na čo si sama. lebo upratujem sama, dieťa nosím a vyberám zo školky sama, ešte nikde bez nás nespala, v noci ( pred mesiacom som prestala kojiť) som k nej vstávala tiež sama, muž je celé dni v práci, máme veľký dom, tak kúrim v kotli, varím, ostatné veci v domácnosti, tiež sama...ale ked potrebujem, mám rodičov, staršie deti, tak o pomoc požiadam, a cez víkendy, alebo ked je muž doma, tak sa zapája aktívne, to je samozrejmosť..jasne, že nerobím práce, ako rúbanie dreva, či opravovanie práčky...myslím si, že sa musíš nastaviť na to, že máš dieťa, je to už na celý život, rozložiť svoje sily...ked pôjde do školky, tak si trošku od neho oddýchneš..

luba28
25. jan 2014

@amigad rob len to najdolezitejsie,spi ked spi male,...rozloz si cinnosti na viac,nemusi byt vsetko stale naj,....ja tiez nemam nikoho,len starsiu dceru,ktora pomaha,ale ked je prec tak je tiez vseztko na mne,..mm chodi na turnusy a len tyzden je doma,.....

amigad
autor
25. jan 2014

@jonas17 áno, chcela som mať dieťa až som si zaobstarala bývanie. A ja sa nemám na koho obrátiť, ani na staršie deti, ani na rodičov, ani na partnera...som sama ako som to napísala, naozaj. Ale skôr som bola zvedavá, či sa v Nových Zámkoch nachádzajú mamičky v podobnej situácii - naozaj same, ktorých partner si zvolil ľahšiu cestu - zaplatiť výživné a občas sa pozrieť na hodinku na dieťa, lebo sa mu nechce starať o dieťa. To som nečakala od života, že sa to takto vyvinie, ale stalo sa. A viem, čo ma ešte čaká. Ty nie si na všetko sama, máš muža, staršie deti, rodičov,ktorí ti pomôžu ako píšeš.

tenerifka
25. jan 2014

@amigad Chodis do prace alebo si na MD? Ja som od roka pri vsetkych detoch isla naspat do prace a oddychla som si viacej ako doma, kedze sme vsetky domace prace rozdelili s MM napol.
Teraz mam uz vacsie deti a pracu tak na 2-3 hodiny denne, a aj tak je cely dom, deti, kruzky, varenie, upratovanie na mne. Rodinu mam odtialto 4000 km.

V tvojom pripade by som v prvom rade obmedzila nozne krmenie(ci uz kojenie alebo flasu), dieta ma v noci spat a nie jest. Je tu kopec rad, ako na to. Uz iba to, ze sa v noci poriadne vyspis bude mat pozitivny vplyv na tvoje denne fungovanie.

tenerifka
25. jan 2014

@amigad prepac, teraz citam, ze si bez partnera

amigad
autor
25. jan 2014

@tenerifka ja som sa už aj u doktorky pýtala, či je to normálne a povedali mi, že je. Vraj do dvoch rokov niektoré detičky bežne papajú a majú aj mamičku, ktorá takto kŕmi ešte každé dve hodiny. Ja som práve začala s naťahovaním času medzi mliečkom pričom jeden deň je to v pohode, druhý deň sa ozve dokonca skôr. Keď nedostane mliečko ostane nomálne hore a je po spánku. Keď ho dostane, spí ako zarezaná.

tenerifka
25. jan 2014

@amigad davas jej flasu alebo kojis?

amigad
autor
25. jan 2014

@tenerifka to nič.A som na RD, pracovala som v Bratislave, kde sa od malej vrátiť už neviem. Finančne si nesťažujuem, len asi by som chcela spoznať mamičku v podobnej situácii, že by sa aspoň detičky spolu pohrali, prípadne by sme si pokecali na prechádzkach, na ihrisku a tak.

hradnapani
25. jan 2014

@amigad vydrz to este, pokial ti mala zacne spavat celu noc. Urcite uz mate za sebou tu vacsiu polovicu 🙂 uz to dlho nepotrva. Potom sa ti velmi, velmi ulavi, vsetko pojde lahsie. Ja som sa nacakala 2,5 roka, prislo to samo od seba, postupne. Ale je to obrovsky rozdiel vo fungovani. Drzim ti palce, mas to tazke, ale verim, ze odmena za tvoju obetu raz pride 🙂

amigad
autor
25. jan 2014

@tenerifka flašku od malička, odsávala som kombinovane s úspešným/neúspešným kojením..prikrmovala som od začiatku - proste kombinovane. Ale teraz už rok fľaška.

tenerifka
25. jan 2014

@amigad Je tu taka sekcia Sme na tom rovnako-spolocny termin, miesto, napis tam mozno sa niekto ozve

amigad
autor
25. jan 2014

@tenerifka dík,dnes mám dosť blbý deň, preto som sem napísala. Malá je ako 10 chalanov, odídem na WC-ko a nájdem ju sedieť na kuchynskom stole, alebo olupuje omietku v spálnipri balkóne, v najlepšom prípade je celá mokrá od vody z fľašky. Taký malý vytúžený živel. Aj preto sa tatovi nechce starať sa.

luba28
25. jan 2014

@amigad ani my este nespime celu noc,ale ja cakam na ten den D,...a dufam,ze uz coskoro pride,.... 🙂

amigad
autor
25. jan 2014

@luba28 však aj ja na to čakám. Ak jej nedám mliečko blúdi po posteli, spí so mnou, tak sa bojím, že raz skončí mimo nej. A má aj sklon k chudokrvnosti, cez deň mi nedá mlieko do úst -robí sa, že ju napína, tak som rada, že mi BEBU vypije aspoň v noci aj vzhľadom na obsah železa. A poje aj mäso, morčacie, hovädzie, kuracie no i tak má furt nízke hladiny železa, ale na okraji normy, tak to je vraj v pohode. Teda aj som rada, že mi to mliečko v noci zatiaľ vypije. Len som unavená z celého kolotoča, jej večene bujarej nálady (ale som rada, že je taká, nestratí sa v živote). Takže fakt asi len vydržať a dočkať sa odchodu do škôlky. Potom ostanem ešte trolinku doma si oddýchnuť 🙂.

tenerifka
25. jan 2014

@amigad je vseobecne zname, ze vapnik zabranuje vstrebavaniu zeleza, aj ked ma BEBA zelezo, urcite ho telo nevie vyuzit v takej miere ako z masa(najma hovadzieho) a z listovej zeleniny.Nema toho mliecka vela? Aby sa zelezo dobre vstrebalo, je dobre ho kombinovat s vitaminom C(paprika, kiwi, pomaranc....), tvoja mala uz postupne moze jest vsetko

luba28
25. jan 2014

@amigad skus aj brokolicu,alebo borovnice trosku sem-tam,aby ju nazapchalo,....je to dobre na doplnenie zeleza,....a v postielke nechce byt???aj to ta vycerpava,ked ju v noci musis sledovat,....trebars dat postielku k sebe co najblizsie a potom len zaplace a das jej mlieko,....alebo cajik,....

amigad
autor
25. jan 2014

@tenerifka ani nie, vypije 3x tak 120 ml, aj to som riešila u doktorky. Máme problém s uzatváraním pažeráka a vracia sa nám potrava ak jeme veľa. Od citrusov mi tiež grcká. Musíme jesť opatrne - to mi nevadí, už som si zvykla.

amigad
autor
25. jan 2014

@luba28 postielky sme sa už aj zbavili. Nevedela v nej už spávať odkedy sme raz boli v nemocnici.Musela ma vždy cátiť a tŕpla mi ruka, keď som ju mávala v postieľke. Takto ju obíjmem a spíme obe ako drevá, len ja vstávam na mliečko, ktoré musím podať kým sa nezobudí, odgrgnúť a uložiť ju pekne do sklonu na vankúše, aby negrckala - to od malička - príkazy aj po podozrení z refluxu, ale nedokázaného zo sona. Raz sa pekne vygrckala počas vizity rovno primárovi pri vyšetrení a to s ňou ani nemanipuloval len sa zabávali navzájom s malou - bola tam vtedy ako 2,5 mesačná za smeja.

afrika
25. jan 2014

@jonas17 predpokladám, že autorka to myslela tak, že nemá partnera.. a to je teda dosť veľký rozdiel oproti tebe keďže ty partnera máš.. nemyslíš??

amigad
autor
25. jan 2014

@afrika neboj,netrápia ma posmechy. Pred takmer štyrmi rokmi som skoro prišla o maternicu. Tu v Nových Zámkoch mi ju chceli vybrať a utiekla som do Bratislavy na operáciu, tak som rada, že sa mi podarilo mať dieťa v 40-ke. Niekto mal podporu od rodičov, niekto nie. Myslím bývanie, finančne a tak. Ja som si najprv zarobila na časť do bytu + zobrala 5 úverov a kým som nesplatila štyti, neodvážila som sa mať dieťa zo zodpovednosti. Teraz splácam len hypo cca 45 € mesačne a som spokojná, že sa nemusím tlačiť u protivnej matky môjho ex a pri ňom - extrémne lenivom chlapovi. Žili sme spolu do 15.novembra, ale mala som viac práce v domácnosti ako teraz, a jeho múdra mať mi vysvetlila rázne, že ak chlap pracuje, tak doma musí oddychovať. Som sa potom pýtala, čo bude ak aj ja sa vrátim do práce, dieťa dáme do ústavu???? Nuž vyriešilo sa to same. Neobskakujem dve deti, ale len jedno. Ale ja som ako som už spomenula hľadala ženu v podobnej situácii, prípadne aby sa detičky pohrali, aby som neotravovala tam, kde je úplná rodina - môže to tam prekážať.

nikawero12
25. jan 2014

@amigad nezávidím ti, že ti nemá kto pomôcť s malou. Ale práve preto by si potrebovala poriadne v noci spať. Nechcem ťa strašiť, ale dlhodobý nedostatok spánku zle vplýva aj na imunitný systém, môžeš ľahko ochorieť a kto sa bude potom starať o tvoju dcérku? Radila by som ti, aby si obmedzila to nočné kŕmenie, malá je už dosť veľká na to, aby sa naučila cez noc spať. Neboj sa, veď keď ju nebudeš v noci 3 krát kŕmiť nezomrie od hladu. A skús si pospať aj cez deň, keď tvoja malá tiež spí.

amigad
autor
25. jan 2014

@nikawero12 občas si s ňou aj pospím cez deň, no teraz mám smolu. Vedľa sa predal byt a prerábajú a na potvoru furt začnú búvhať +- 10-15 min po tom ako malú uspím. Minule začali rovno vŕtať do steny kde spí a tak jačala chúďa, že mi už asi po mesiaci nepiškania v noci začala zas piškať cez noc. Tak teraz strážim, či nezačnú búchať a pokúšam sa dohodnúť výdy s novou pracovnou čatou - zatiaľ len raz som pochodila. No a nočnékŕmenie, už som písala, že u doktorky mi bolo povedané že do dvoch rokov je to v poriadku. Inak dík za všetky odpovede od pisateliek. Už idem off teraz, pozriem si potom ďalšie odpovede neskôr, malej sa tu už nechce kresliť a už vyvádza inde. Majte sa všetky pekne a nech sa vám darí v živote babenky. 🙂, aj jonas17

gromkaver
25. jan 2014

@amigad nemate v NZ nejake materske centrum? podla mna urcite. chod tam aj s malou, ina uvidi nove veci, deti a ty sa tam postupne zoznamis s maminami a bude ti lepsie. ja mam trosku lepsiu situaciu, ze mam manzela, ale nemame starych rodicov, co by mi obcas pomohlo, hlavne ked mi starsi ostane doma a maly ma 14m., stale ho dojcim a niekedy som hore aj 5-6x za noc. nic, treba s nou chodit spavat aj cez den, viem, ze ti je smutno, ale zivot nie je len cierno-biely a bud rada, ze malinka je taka ziva... drz sa a vyskusaj to centrum🙂 ...

h2
25. jan 2014

@jonas17 No, ešte len prvý príspevok som si prečítala a už som sa vytočila. Musím Ťa sklamať, ale neodľahčila si to. Ak nechceš, alebo nemáš čo poradiť, tak sem nepíš, prosím! Nemyslím si, že to, čo si autorke napísala, jej nejako pomôže, alebo ju to povzbudí. Skôr naopak. A ako môžeš napísať, že si na všetko sama, keď máš muža, staršie deti a ešte aj rodičov, na ktorých sa v prípade potreby môžeš obrátiť?!!! To, že autorka nevládze, lebo je nevyspatá a 16 mesačné dieťa si vyžaduje pozornosť 24 hodín denne, neznamená, že o pár rokov ju nebude vládať učiť bicyklovať, to je čo za nezmysel. Nabudúce sa skús trošku zamyslieť, kým niečo napíšeš. Ďakujem, maj sa dobre a teš sa, že Ti má kto pomáhať.

janka_mamka
25. jan 2014

nepáči sa mi ked namiesto rady alebo povdzbudenia píšte ako ste dokonale neviem ktore to tu pisali ale napr hend prvy prispevok, a ze chcela dieta v 40, no čo ????? tak chcela a čo?? co ty môžeš veediet co je za tym a ako ju mozes odsudzovat a tvarit sa jak si ty dokonala lebo všetko stíhaš.....určite potrebuje podporu inak by tu nepísala, no hanbite sa proste nemám slov............. a autorke otazky chem iba poradit nech skončí s kojením, lepšie sa vypsinakju alebo dvas umele mliečko teraz neviem, maly mi v noci nepapava asi uz od osmeho mesiaca, tak neviem skus tak dat iba čajík alebo vodičku pretože ona už papkat v noci nepotrebuje, možno prve dni budu hrozne al epotom jak sa vyspíte tak bude dobre, aspon to ti pomôže že budeš vyspata, skus ist dakde do parku s detičkami, alebo do centra alebo ja chodievam na námestie tam je vždy plno ludi a dakoho tam vždy stretnem potom clovek hodí reč, dakoho spoznáš , držim pesti 🙂

salomuska
25. jan 2014

@amigad nočné kŕmenie je v poriadku, pokiaľ Vám obom vyhovuje. Ale pokiaľ si unavená, vyčerpaná, nevyspatá, zrejme ti to nevyhovuje. Neboj sa použiť trochu asertivity z tvojej strany - mať dieťatko nie je o tom, prinášať mu len obete, treba myslieť aj na seba. Z oddýchnutej mamy bude mať uričte viac prospechu a radosti. 😉

kvietocek7
25. jan 2014

@amigad netreba sa dat odradit zatazami vidiet to,ze mas dietatko a hoci si na mnohe sama - treba sa z toho,ze aj ked su starosti treba si to uzit ci s dobrym alebo zlym. Ine by brali byt aj hoci same ale mat dieta - takze aj ked pridu tazsie chvilky netreba vesat unavenu hlavu. Najst si cas pre seba-urcite sa niekto najde na chvilku ze povaruje dcerku.Malinka podrastie tak deficit urcite vyrovnas na normal
S tym nocnym krmenim, postupne to ustane-mozno silnejsiu veceru pred spankom -kasa alebo aj trosku prevareneho mliecka moze malu zasytit 🙂 a uz sa nebude tolko pytat na prsko 😉 treba skusat co by jej zabralo

lauricka
25. jan 2014

lepsie bude zalozit alebo pohladat, ci nie je...tema Nove Zamky a okolie, tak to tu maminky zvyknu

mamainprogress
25. jan 2014

Je tu tema Novozamcanky, pokecat sa da aj tam. Aj skupina Nove Zamky tu je, tam nas je tiez dost.
Ja mam 30, 19m syna a v noci vstavam 2-5x ale moje "vstavanie"=odhalenie prsnika pre dieta, tak sa to neda porovnat s vstavanim a zarabanim mlieka.
Chodievas niekedy do Bernolakovho parku alebo do happycafe?

lumarque
25. jan 2014

@amigad podla mna skus dat raz za dva tyzdne do sukromnych jasliciek, to je tak 15 e na den, nech dospis a dokoncis , co si nestihala, aj moj maly bol tak ar kraat, a velmi mi to pomohlo. Alebo aj na Csiribiri v CCX by sa mozno mala vzblaznila a potom bola kludnejsia. Tiez mam doma olupovacku omietky, ale ohradka je moja spasa niekedy 🙂