Ako zvládnuť sama dieťa a domácnosť?

mama4444
21. aug 2021

Mile mamicky ,je to trosku osobnejšia tema (preto mozete odpisat aj osobne do spravy)
chcela som sa poradit/radu o pomoc.
Som sama na materskej s dvojičkami a onedlho mi vyprší materska dovolenka 2 roky ( pracujem v Rakusku/ kde musim po 2 rokoch nastupit do prace ( inak mi budu zobrate na spat peniaze z Rakuska )
a deti teda budu musiet ist do jasliciek ako 2 rocne co jasle za 1dieta je cca 300€
zijem na Slovensku , kde mam odpracované malicko.
preto som tu prisla po radu , ci je tu nejaka taka mamicka co zvláda domácnosť ,jasle a zivot a ked ano tak AKO 🙂
Alebo ako to riesite tie , ktore mate rovnaku situaciu, aku pracu hladat kde vyhovejú matke a teda pracovna doba jak su jasle…. dakujem krasne za kazdu radu/ pomoc

bosorka2302
22. aug 2021

@mama4444 materska ti ostane a mas k tomu aj plat ak das deti do jasli: Ja som tak davala do jasli a jasle hradila z materskej a ostal mi este cely plat. Ja pracujem v skolstve takze pracovna doba skvela co sa tyka vodenie do jasli a vyberanie dietata. Viem, ze v supermarketoch vychadzaju matkam v ustrety, da sa s nimi dohodnut pracovna doba tak, aby to matke vyhovovalo

mogaa
22. aug 2021

@mama4444 na Slovensku je materský príspevok 6mesiacov, potom je rodičovská, čiže berieš RP....normálne si treba nájsť prácu a dieťa babka, opatrovateľka, súkromná škôlka/jasle....neviem či teda máš niekoho kto ti vie s dieťaťom pomôcť, jednoduché to nebude, lebo dieťa po nástupe môže byť ip choré...práca sa ti bude hľadať ťažko, takže jedine hľadať niečo na skrátený úväzok, žiadny zamestnávateľ ti nemusí upraviť prac.dobu len preto že máš dieťa....takž ehľadaj rovno prácu na skrátený úväzok a treba jednoducho vyberať z toho čo je aktuálne k dispozícii - čiže kludne sa zamestnaj niekde v upravacej firme kde ti vedia upraviť prac.dobu podľa teba...neviem akú máš predstavu, prax, vzdelanie - takže ťažko sa radí....akú sa napr.popýtať v Lidl tam hľadali aj na skrátený úväzok ale prac.dobu ti určoval zamestnávateľ...nájsť prácu od 8-16-tej, ideálne od 7-15-tej je ťažké aj pre bezdetné, nieto pre niekoho kto má malé dieťa, lebo zamestnávateľ pri malom dieťati hneď rieši s kým bude dieťa v prípade choroby....a pravdepodobne ak ostaneš s dieťaťom počas skúč.doby na OČR tak si ťa zamestnávateľ ani nenechá...preto treba súbežne so zamestnaním riešiť niekoho s kým bude dieťa v čase keď bude choré, stačí napr.soplík alebo že ti ti zavolajú z jasiel že treba pre neho prísť lebo je soplavý, príp.má zvýšenú teplotu - čo po nástupe býva bežné.

bosorka2302
22. aug 2021

@mogaa v supermarketoch vedia vyjst v ustrety matkam so sluzbami, kamoska tak ma vedene v bille. Ale asi zalezi aj od veduceho pobocky

zuzanockamt
22. aug 2021

@bosorka2302 materská jej určite neostane, iba RP

mogaa
22. aug 2021

@bosorka2302 veď ano je to vždy o nadriadenom, len nikde nebudú nadšený ak niekto nastúpi a bude chcieť robiť v takom obchode len v určitom čase, ideálne len do 15-tej....lebo potom niekto musí robiť len poobedné a byť do 21-22 každý deň v práci čo nechce nikto....preto so jej písala nech si hľadá niečo rovno na skrátený úväzok a dohodne sa pred nástupom ...ono iné je ak niekto chce občas zmeniť smenu a iné ak chce stále v takom supermarkte robiť len do 14-tej hodiny....

mogaa
22. aug 2021

@bosorka2302 a samozrejme zálež aj od ostatných kolegýň, ja poviem za seba že teda nebla by som nadšená keby k nám nastúpila žena s dieťaťom a stále robila len do 15-tej a ja by som musela robiť stále do 18-tej alebo do 21:00....a je jedno či mám veľké dieťa alebo nie.....vieč čo tým chcem asi povedať, nikomu sa nebude páčiť ak sa majú v obchode na smeny striedať že bude vyslovene robiť len poobenú smenu....

bosorka2302
22. aug 2021

@mogaa no kolegyne s tym nemaju nic, veduca urobi rozpis a nekeca do toho nikto v tych velkych supermarketoch. A samozrejme ze platovo ma nizsie kedze aj odrobenych hodin ma menej, nemoze robit 12stky a pod

mogaa
22. aug 2021

@bosorka2302 no v obchode kde by som mala robiť každý deń len poobedné do 19-tej hodiny a niekto by tam robil len na ranných by som sa teda ozvala a ak by nepomohlo tak teda zo zásady odídem.....lebo v takých obchodoch sa striedajú, raz je jedna na rannej a raz je do večera.....ak robia 12-tky tak zase sú smeny že jednej deň robí jedna smena a na ďaľší robí druhá smena...ale je to naozaj od vedúcej len hovorím že problém s tým môžu mať aj ostatní kolegovia...ja som teda prispôsobivá, ale určite by som nebola ticho keď neikto nastúpi s malým dieťaťom a bude denne len do 14-15-tej hodiny a ja by som mala ostávať denne do 19-tej hodiny len preto že mám väčšie dieťa alebo je s babkou, či mužom....