Tehotná 18 ročná

kacicka1123
6. jún 2021

Zdravím všetky maminky /tehuľky ,nájde sa tu nejaká žienka čo mala ,čakala svoje prvé dieťa v mladom veku?
Nikde tu moc neviem nájsť diskusie o niečom takom a rada by som si pozrela príbehy žien ktoré otehotneli v skorších rokoch .
K tomu môjmu ,mám 18 rokov ,dlhoročný ,pevný vzťah s priateľom ,ktorý je už pracujúci s dostačujúcim platom ,vie sa o nás postarať a z malého sa veľmi teší a berie to ako najväčší dar ,podpora zo strany rodicov je u oboch strán a veľmi sa nám snažia pomôcť .
V okolí mám len jednu kamarátku čo bola v ešte skoršom veku ako ja tehotná ,bez tak mám rôzne výčitky že to nezvládnem,že som naozaj na dieťa este strašne mladá (potrat u nás nešiel do úvahy) .Pociťujem to aj zo strany ľudí u nás na dedine ,po tých škaredých rečiach ako som mala ísť radšej na potrat ako si posrať život .Že sa budem zbytočne trápiť ,hnusné pohľady ľudí keď idem do obchodu a je mi vidieť bruško,sú naozaj nepríjemné ...Šuškanie otáčanie výsmechy zo strán rovesníkov ,taktiež narážky na to že som mala ísť radšej na potrat že som hlúpa že som si mohla dieťa nechať ako násť ročná a že som si ako som už vyššie napísala “posrala život”
Nebola som ten typ chodiť každý piatok na kávičku ,disko s kamarátkami,radšej som bola niekde na výlete a behala po prírode ...Tak či tak sa bojím že materstvo moja psychika nezvládne ,mám strach z pribúdajucej váhy ,padania vlasov ...Hlavne z pôrodu ,ako to zvládnem ...či aj tam nebudú ku mne iné tehotné ženy nejakým spôsobom zlé ,počula som u kamarátky že sa jej to stalo a necítila sa v nemocnici/pôrodnici dobre ,previnilo ,zle ...
V hlave mám toho naozaj veľa a počúvam poslednú dobu iba strašné negatíva na materstvo v mladom veku ,skazený život,telo v ohavnom stave,bolesti po pôrode,popôrodné depresie ...
Vedela by mi tu niektorá už maminka povedať ako to brala ona? Som sama,čo to tak má? Celé tehotenstvo v plači ,výsmechoch a žiadnej radosti z malého ,zbytočný strach ,výčitky ..Nikdy som nemala s deťmi nejaké skúsenosti ,nemám mladších súrodencov,iba starších a bezdetných ,neviem ako si na malé zvyknem ,keďže mi nerobí dobre ani detský plač ,vyvoláva vo mne momentálnu dobu naozaj hrozné pocity a neviem či to je iba hormónami ,deti mi vôbec nevadili ,rýchlo si dokážem zvyknúť na nový režim ,či človeka ,no ale malé dieťa pri mne je pre mňa dosť nová vec ...
Budem rada ak mi opíšete vaše príbehy,názor k tomu ...výčitky ako som nemala mať pohlavný styk a rozmýšľat ,si prosím nechajte ...

3009
6. jún 2021

@kacicka1123 moja dcéra rodila v 19 a dnes má 34 rokov a veľkého syna-195 cm, keď idú spolu si myslia, že sú súrodenci.

luckalukas_1
6. jún 2021

mas 18 si plnoleta dospela zena a mozes si robit co chces a nikoho do toho vobec nic nieje 😊 to, ze mas obavy ako to das su uplne normalne, kazda prvorodicka ich ma ..z mojho pohladu niesi nato vobec prilis mlada, je to normalny vek na dieta, aspon v mojom okoli urcite
poznam babu ktora rodila ako 13 rocna 😅 tak toto je trapas ..v 18 uplne normalka 😉

thereisabear
6. jún 2021

@kacicka1123 Nie je to vôbec koniec sveta. Kašli na ostatných, veď máš podporu rodiny. O pár rokov budeš mať veľké dieťa a stále budeš ešte mladá... Len mysli už teraz na to, čo "potom". Premysli si, čo chces robiť a dopĺňaj si vzdelanie.

sona96
6. jún 2021

@kacicka1123 ja som otehotnela, keď som mala 22, keď som to povedala staršej sesternici (cca 40r.), tá len zlomila rukukami so slovami: keď deti majú deti. Nikdy sa nezavdacis každému a čím skôr to pochopíš, tým skôr aj dospejes. A k tým ostatným veciam. Vlasy dorastú, strie vyblednu a pôrod raz prebolí. Ako sa sama nastavis, tak to budeš mať.

ewelinka21
6. jún 2021

@kacicka1123 tieto tvoje naladicky su sposobene hormonmi. Ak mas rodinu, ktora ta podporuje na jednej aj druhej strane, priatela, kt vas miluje a dokaze zabezpecit, tak mas vsetko ❤️ Hlupe reci si nevsimaj, ked ten maly zazrak budes drzat v naruci, to pocitis tu bezbrehu lasku ❤️ Prve dieta som mala v 28, cize o 10 r viac nez ty a ked vidim aky je z neho partak, mala by som ho ovela ovela skor
A v takom mladom veku sa rychlo vratis k povodnej vahe aj postave. Na zhadzovanie poporodnych kil budes mat ptm dost casu neboj.

zuzana_ilkova
6. jún 2021

@kacicka1123 ahoj v prvom rada, si si život nepokazila, dieta je radosť a o rok si na tieto myšlienky ani nespomenies, na tvojom mieste chodím hrdo so vztycenou hlavou do dedine a rozdávam úsmev všetkým neprajníkom...ja som otehotnela v 26stke a tiež som nemala žiadne skúsenosti a proste to ide deň ododna nejak samé :D ako si napísala mas podporu rodiny určite ti pomôžu nemaj strach a najdôležitejšie je ze mas podporu partnera .... nepocuvaj nikoho len sa teš z bábätka, nebudem ti klamať prvý rok je zaberak, ale ptm to je v pohode a byt mladou mamou nie je nič hrozné tým ze mas babo sa tvoj život nekonci len sa trosku zmení... a ak ti niekto bude tvrdiť niečo iné s úsmevom na perach ho posli do teplých krajín🙂

3petka
6. jún 2021

@kacicka1123 Je to len a len tvoj život čo ta je po pohľadoch a rečiach iných ľudí.Úprimne ser na nich oni to života nič nedajú je len a len na tebe ako sa zariadis. Máte nejakú istotu v sebe a v rodine a tešíte sa na to tak sa tešte a okolie si absolútne nevšímajte. Keď si budeš hovoriť že budeš zlá matka tak to tak aj bude. Mysli pozitívne ….

vikybotka
6. jún 2021

Ja som rodila ako 21 ročná teraz mám 23 a popravde ti môže byt jedno čo iný ľudia budú mat blbe reči treba to brat s nadhľadom. U mna keď sa nijaká staršia žena čudovala tak som jej povedala milo že no vidíte ja keď budem mat 30 môžem poslať deti k babke na prázdniny a hotovo 😁 dožijem sa jej maturity,svadby a hádam aj energiu na vnúčatá budem mat 😁 a neboj zvládneš mladé ženy znášajú deti lepšie lebo máš kopu energie a nie si moc zvyknutá na svoj kľud bez dieťaťa. Teraz mam 23 a snažíme sa o druhé 🙂 good luck

anile12
6. jún 2021

Moja skúsenosť. Otehotnela som v 19, dlhoročný vzťah, priateľ zarábajúcich, bývame u mojich rodičov. Pri oznámení boli dosť zaskočený zo začiatku to nebrali s nejakou radosťou ale s pribúdajúcim časom sa začali veľmi tešiť. Ja jedináčik, deti veľmi nemusim, nevedela som si predstaviť ako prebieha život s bábätkom, čo tó všetko obnaša od rodičov sme počúvali len aké je to ťažké s dieťaťom a ako sa nikdy nevyspima ze to je samé pranie, prebaľovanie, prezliekanie. Sama som tehotenstvom bola zaskočená aj keď sme to viac menej chceli ale nečakali sme ze sa to podarí tak skoro. Tehotenstvo poviem ti pravdu čím ďalej si tým je to horšie 😅(pre niekoho) moja váha +20kg z postele som sa dvíhal aj 3 minúty. Na véčko som chodila každých 15 minút. Trpli mi ruky, nohy, pri chodieni som funela ako taký slon, do ničoho som sa nevošla, zjedla by som aj chladničku nie len jedlo v nej. Pôrod? Pre boha prvorodička. Naozaj nevieš do čoho ideš ale to nevie žiadna z nás a pozri kolke to už dali. A v momente keď ti dajú dieťatko na ruky tak zabudneš na tu bolesť. Ak sa bojíš poporodny ch zranení vyskúšaj aniball alebo masáž hrádze. Ja som cvičila s aniballom a bola som bez jedinej ranky. Aj keď pôrod trval 21 hodín museli mi vyvolávať a bolesť to bola neskutočná. Ale už si ju naozaj nepamätám. A hlavne každý ultrazvuk obrovské tešnenie sa, ako sa darí bábätku. Všetko zvládneš je jedno že si násť. Všetko to tak prirodzene nejako do seba zapadá. Aj ja som sa naučila pre baliť dieťa 😅😅🙌 a všetko okolo toho co som do vtedy ani len nevidela.

anna12399
6. jún 2021

@kacicka1123 Ahoj aj ja som mala cerstych 18 a zrazu som bola tehotná 🤰 už mám 3 ročného syna a som úplne spokojná zo svojím životom . V tejto dobe rodia 15 ročne a nik sa nad tým nepozastavuje . Netráp sa ľudí to prejde každý je nejaký (a možno ti závidia a vybíjajú si komplexi ) ber to tak že keď budeš mať 40 budeš mať kamarátku ,kamaráta a budete si užívať

felicita027
6. jún 2021

Podľa mňa je to v pohode kedysi ženy rodili v 17-19 max. 20. Je pravda, že dnešná doba ten priemerný vek mierne posunula ale nevidím na tom nič zlé pokiaľ sa budeš vedieť postarať o dieťa a nebudeš ho zanedbávať ani po finančnej stránke ani po výchovnej lebo je rozdiel 18r a 18r niekto v 18 sa správa na 12 a niekto v 18 sa správa vyspelejšie a zodpovednejšie ako niekto v 25.

sonnenshein
6. jún 2021

Ja som sice mala AZ 23, ale nulove skusenosti a tiez som nikdy nebola matersky typ. Rok a pol po prvom sa mi narodilo druhe dieta, a potom po 12 rokoch tretie. Ani raz som nemala v porodnici pocit ze som najmladsia alebo najstarsia, a vsade sa ku mne spravali tak, ako ja k nim - milo a s uctou.
PS. Mat deti skor bolo totalne skvele, vacsina mojich rovesnicok cesrtvo rodili a ja uz som mala samostatnych partakov.

heln
6. jún 2021

Ahoj, napisem len to iste co ostatne, ked mas milujuceho partnera a rodicov, nevidim najmensi problem. Si dospela, uz sa stalo. No co, tak budes mat dieta. Najvacsiu lasku tvojho zivota. Bude to narocne? Mozno bude. Ale to je v hociktorom veku. A na inych kasli, dolezita si ty, tvoje dieta a tvoja rodina. A neboj, zvladnes to.

haley7897
6. jún 2021

No v prvom rade, ako píšeš, žiješ na dedine. Veľa ľudí, extra na dedinách a špeciálne počas pandémie nemá zrovna niečo čím by žili. Takže momentálne si ich hlavným programom ty. S tým asi veľa nespravíš. Ich obmedzené vnímanie neurčuje kto si, ani tvoju hodnotu ci schopnosť postarať sa o dieťa a stále mat dobrý život. Mnohí si ten svoj zrejme predstavovali inak, evidentne nevyšlo a teda súdia podľa stavu vlastnej mysle. S tým ty nemáš nič spoločné a nemáš na to ani vplyv. Ži svoj život pre seba a svoju rodinu, nieje potrebne nikomu nič dokazovať. K tvojmu veku sa nevyjadrujem, lebo po 1. si dospelá po 2. to nieje môj business. Očividne si so svojou situáciou spokojná a to je jediné na com záleží.
+naozaj by som nebrala moralizovanie od ludi ktorých morálka je tak nízka že súdia a ohováraju vážne.
Čo sa týka rovesníkov a kamarátov. Áno, pravdepodobne nejakých stratíš. Nielen teraz ale aj v budúcnosti. Zakaždým keď sa v živote posunies na ďalší level (v akejkoľvek sfére) nejaký ľudia odpadnú. Nie každý bude schopný rast s tebou. Je to normálne a nevyhnutné na to aby si sa posuvala životom ďalej. Niektorí do tej fázy dospejú neskôr, niektorí vôbec. Nájdeš nových ľudí ktorý ti budu oporou. Nestresuj sa ohľadom toho co odchádza, je to nevyhnutné aby sa vytvorilo miesto pre nové.

ibrunova
6. jún 2021

Rozdiel je trochu v tom, že ja som maturovala a až potom som mala 18,teraz 18 ročné ešte sú na strednej, tak to by som nebola moc nadšená, keby moja dcéra nedokončila ani strednú. Neviem, či je nutné sa ponáhľať s dieťaťom,ale keď sa už stalo, tak sa to nejako utrasie a dobre bude, na ostatných sa vykašli, každá téma je zaujímavá tri dni..

felicita027
6. jún 2021

@ibrunova ak je šikovná tak SŠ zvyknú v takýchto prípadoch dávať aj IŠP (individuálny štúdijný plán kde by chodila pravidelne na preskúšania) a maturitu by urobila normálne predsa ten maturitný ročník je viac-menej opakovanie toho, čo sa učili celé 3 roky takže poznámky z predmetov bude mať v zošitoch aj učebnice. Veľa mamičiek študuje popri materskej aj VŠ a zvládajú to takže toho by som sa nebála, že nedokončí ani maturitu

jazula
6. jún 2021

Ja mám 39 a rodila som prvý krát teraz pred mesiacom...ale už od 18tich som bola nastavená, že ak sa zadarí, tak sa poteším a nejako ho vychovám... (nezadarilo sa, asi fakt musel prísť až ten správny partner). Takže ak máš partnera, s ktorým ti je fajn a ešte aj podporu rodičov, nič neľutuj a užívaj si to 😊🤗. A mám dve kamarátky v mojom veku, ktoré mali dieťa v 18-19tich... Začiatky boli ťažšie (vysoká škola s bábätkom), ale v 30ke im už deti chystali raňajky a teraz sú už viac menej samostatné a kamošky môžu cestovať a podobne. Nič ti neujde, maximálne budeš mať zážitky časovo inak usporiadané, ako my 40ročné prvorodičky 🙂. A neprajných ľudí si nevšímaj, väčšinou si podobnými reakciami len kompenzujú vlastné traumy...

jaga18
6. jún 2021

Ja so otehotnela v 19. Áno, boli reči typu, že mám na takéto čas, sme mladí... Mali sme oporu v rodine, manžel zarábal slušne, v pohode sme vychovávali dieťa, ja som popri tom študovala plus po2 rokoch som nastúpila aj do prace, keďže sme kupovali už vlastné bývanie... Tehotenstvo bolo ťažšie, ale nie kvôli veku. Telo sa dá do "pôvodného stavu" veľmi rýchlo v tak mladom veku, toho sa naozaj nemusíš báť 😉Synator má dnes 21, študuje medicinu v ČR, máme aj 16 ročnú slečnu a teraz čakáme tretie... To sú zas reči, tehotná v 40 😆😆😆 Okoliu nevyhovies, tak to kašli. Keď sa na dieťa obaja tešíte, viete sa oň postarať, neriešte nič iné, teste sa, všetko ostatné príde, štúdium sa dá dohnať aj počas MD a práca ti tiež neutečie...

littlebubble
6. jún 2021

Babka mamku mala v 19stich už ako vydatá žena.
Vek ľudia riešia pretože väčšina ľudí v 18 nemá zázemie alebo dokončené školy, žiaden príjem.

Kopec mojich rovesníčok nemá ešte zázemie, niektoré ešte študujú alebo ešte nikdy nepracovali a to nemáme násť.Aj keby si mala 25 tak by na teba rovesníci zazerali pretože dnes sa pôrodnosť posúva na 30+.Väčšina ľudí nemá ani vážne vzťahy pred 30tkou.

Dôležité je, že či si dokončila/ dokončíš školu a viete sa o dieťa postarať.Nechápem prečo by si mala žena posrať život dieťaťom.Pre niekoho je možno zmyslom života ožran párty každý piatok, ale podľa mňa toto sú primitívne veci o ktoré mladý človek príde.Ja som toto nepraktizovala ani v 18.

Áno život s dieťaťom je ťažší, ale určite sa dieťaťom nekončí.A neboj sa strach majú aj staršie ženy ☺️.Moja kamarátka čaká dieťa a tiež má strach.Tiež je pre niekoho mladá budúca mamička lebo má pod 30.

Ja sa na to pozerám inak.Kamarátka má rizikové tehotenstvo, po potrate.Ďalšia nevedela otehotnieť 2 roky, ďalšia možno nebude mať, ďalšia zatiaľ nemôže mať.Všetko mladé ženy.

Podľa mňa je prirodzené v tomto veku mať dieťa.Tak to bolo aj v minulosti a mládež bola vyspelejšia.Dnes však ľudia bez vzdelania a práce dieťa neuživia.A preto sa tá veková hranica posúva.

nikyball
6. jún 2021

Ak sa o dieťa dokážete postarať a chcete ho, nemusia ťa trápiť ostatni. Je to tvoj život a môžeš robiť to čo chces. Niekoho baví sa celé víkendy ozierat a chodiť po diskotékach, niekto je skôr rodinný typ ako ty. Ty im tiež nerozprávas ako majú žiť. Nemajú výčitky z toho čo chces, ale teš sa z toho, že máš to, po čom túžiš.

oblecenie99
6. jún 2021

@kacicka1123 Mala som 30,a rovnaký zmätok z materstva a strach z pôrodu, ako teraz ty 🙂 Keď sa zadarilo, navyše si s tým stotoznena, aj partner aj rodiča, potom je všetko v poriadku. K tým rečiam a ľuďom ti to perfektne napísala haley7897 ale aj ostatné dievčatá nado mnou. Možno niečo stratíš, ale aj veľa získaš.. Vždy to tak je v zivote.. Ja som riešila "veľkú kariéru" ale tlačil ma trosku vek aj taka túžba po dieťati, tak ta rozbehnutá akože kariéra stojí, a netuším, ako sa jej už budem môcť venovať popri dieťati, lebo to chce celého človeka, a ja sa už na to necítim rovnako ako pred dieťaťom, na druhej strane ale ak sa v nej chcem aspoň trošku posunúť, zanedbávam syna, navyše roky utekali a utekajú a už to vyzerá tak, že prídem o možnosť mat druhé dieťa.. Vždy som sa nahanala po vzdelaní, potom za prácou, za peniazmi, za hypo, že ešte stihnúť toto a tamto samozrejme s prihliadnutím na to, aby to aj navonok vyzeralo dobre.. tak ako niektoré moje kamošky, ktoré videli kus sveta, už aj dom či byt majú, len to dieťa sa nedarí viac rokov.. Ci to je vekom, alebo by sa nedarilo ani v osemnastke, to neviem.. Ale chcem ti týmito príkladmi z bežného života poukázať na to, že nie vždy musí ísť všetko podľa našich predstáv alebo predstav iných.. Kamošov a známych stratíš aj za iných okolností, ľudia budú mať reči za hocičo, to nezmeníš.. Užívaj si tehotenstvo, budeš mladou mamičkou, možno budeš flexibilnjesia a menej úzkostliva ako my tridsiatnicky, lebo s pribúdajúcim vekom pribúdaju aj skúsenosť a väčší stres a strach a veľa niekedy aj zbytočného riešenia veci okolo dieťaťa (všímam si to vo svojom okolí,samozrejme netvrdím, že to je pravidlom). Keď to tak zariadis a píšeš, že máš externú pomoc, tak stihneš aj školu, bude to náročnejšie, ale určite nie nemožné.

loginexistuje
6. jún 2021

Dieta je radost a nie problem, problem je mat tazku chorobu a pod
cudzich neries citaj si o materstve tehotenstve dokonci si strednu skolu ak mas podporu klidne planuj aj vysoku mas podporu partnera rodicov
mat dieta ako mlada je ok uzivaj si to

andrejka1974
6. jún 2021

Neboj savsetko zvladnes ja som mala prve ked som mala 19 abolo planovane chceli sme to tak mladsi ludia zvladaju problemy lahsie ako v starsom veku takze urcite to das a zivot nekonci

stevvvka
6. jún 2021

Ja ti dokonca aj zavidim😅 všetko má svoje pre a proti, ale mladé telo sa lepšie vyrovná s fyzickou zatazou, ja mam iba 31 ale keď sa mi nedá v noci späť, cely den som ospala. V 18 som nespala aj dve noci a pohoda 🙂 teraz je taká doba že dokončiť aspoň strednú a rok od robiť, nech je materská.. A niekto by aj chcel v 20 babo ale nemá partnera.. Divaj sa na tie výhody, čo máš, nenechaj sa ľuďmi znechutiť, ľudia by sa divno dívali aj inokedy, prečo už máš 30 a ešte žiadne dieťa... Veľa šťastia.

h_petra
6. jún 2021

prosím vás, ako sa dá mať v osemnástich DLHOROČNÝ a ešte aj pevný vzťah? :D

kacicka1123
autor
6. jún 2021

@h_petra Dá 🙂 s priatelom chodím od svojich 14/15 rokov ,máme spolu toho dosť prežitého ,a niekto nám aj ten vzťah závidí 🙂 Aj to ako sa dokázal postaviť k tomu ,že bude otec , snaží sa čo najviac zarobiť ,kupovať všetko pre malého ,čoskoro aj vlastný byt ,teší sa a nevykašlal sa na nás a to nasvedčuje to že ten vzťah máme pevný 🙂 Dokázal pri nás ostať ,nájsť si lepšie platenú robotu ,je to k neuvereniu a pre vás asi smiešne a neobvyklé ale sú také výnimky 🙂 a je váš problém ci tomu veríte alebo nie ,vy ma nepoznáte ani môjho priatela,tak nemáte čo mať takú blbú narážku,pekný deň 🙂

mimi2120
6. jún 2021

To je bohužiaľ ľudská povaha. Staršia bude hovoriť na mladšiu že to nezvládne a že si pokazí život a mladšia bude hovoriť na staršie že už nemajú energiu a že sa nedožijú ani maturity dieťaťa (viď vikybotka). Ži a nechaj žiť.

h_petra
6. jún 2021

@kacicka1123 3-4 rocny vztah ale nie je dlhorocny 😄

kacicka1123
autor
6. jún 2021

@h_petra ja to tak beriem ,máme na to rozdielne názory a ten tvoj ti neberiem 🙂 mne tu netreba čítať rýpavé narážky ,stačí prekliknúť na inú diskusiu ,žiadam o rady a podporu a nie to toto ,dakujem za pochopenie :D

andreagajewska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre