Tehotenstvo - stres, bojím sa a chcem sa nastaviť inak

25. jún 2023

Ahojte dievčatá - asi sa potrebujem vyrozpravat alebo možno počuť vás názor ako to máte vy.
Snažili sme sa o babo cca rok a pol, možno dva - otehotnela som a zo všetkého robím stres / paniku/ veľakrát riešim veci ktoré by som asi nemusela?

Robite aj vy v tehu taký stres z každej “odchýlky” alebo maličkosti ?

- krv a odber Ok
-morfo sono Ok
- mala som baktériu Gardnerelu - bakteriálnu vaginozu brala som macmiror uplna panika z toho lieku
- teraz sa mi vracia svrbenie od spodu a už zas panika či sa baktéria preliecila alebo nie ( plačem celé dni)
- môj lekar je podľa mna precízny sleduje mi babo, krv, moc, krčok
- povie mi hodnotu krčku napr a ja hneď panika či je Ok či nie je krátky či sa nebude skracovať atd

Skratka sa veľmi tesim a nerada by som niečo zanedbala …

Máte to aj vy takto ?
Ako to mám dostať z hlavy ?
Ako sa nastaviť na iné pozitívnejšie myslenie a prestať sa takto báť ?

Prosím vás o radu :(

lucka_ke
25. jún 2023

začni chodiť na tehotenské cvičenia, nájdi si komunitu mamičiek a bude fajn

lvulik
25. jún 2023

...a to ja som si o sebe myslela, ze som uzkostliva, ale na teba teda nemám...
Musíš sa proste nastaviť v hlave a uvedomiť si, ze tvojmu dieťatku tie neustále stresy a plače, ktoré si sama vyvolavas, nerobia dobre... Chceš mat doma uzlik nervov? Tvoje dieťatko ovplyvňuje aj to, ci si ty ako matka v pohode alebo večný uzlik nervov...
Musíš si to proste upratať v hlave.. Zracionalizovat.. Sama píšeš, ze mas pedantneho lekára, tak čoho sa bojíš? Myseľ je silný carodej, musíš myslieť pozitívne a hlavne triezvo - nič nepodcenovat ale ani neprehanat...
Strach o dieťa už bude celoživotný, s tým sa musíš zmieriť.. Ak to však zasahuje do tvojho bezneho fungovania a hlavne keď je dieťa ešte v bruchu, pre jeho aj svoje dobro odporúčam navštíviť psychológa, keď to nezvládas sama.. Za mna škodis dietatu uz len tymto svojim prístupom...
Držím Vam palce 🍀

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
25. jún 2023

@lucka_ke dakujem skúsim

autor
25. jún 2023

@lvulik hej, rada by som ale neviem ako sa nastaviť že všetko dopadne Ok - najprv som sa strašne bala atb, baktérie, teraz sa vracia svrbenie a ja hneď panika - skratka že čo ak to baktériu nevyliecilo, potom plač atd … ako ste zvládli tehu vy ? Alebo ak ste ešte tehu, nebáli ste sa všetkého?

autor
25. jún 2023

@jj298 ale mala ste nejaký problém v tehu? Či nemala

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
25. jún 2023

ja som 2x potratila, ano v 3. tehotenstve som bola uzkostlivejsia a aj som sa obavala hlavne pocas 1. trimestra a pri kazdej navsteve toalety som sa obavala ci nebudem krvacat ale po 1. trimestri uz som sa nastavila nejako podvedome inak a ano pichala som si injekcie, spinila, vyskocila mi stitna zlaza, nepodaril sa odber na trisomy...napriek tomu som si vobec nepripustala myslienku, ze to zle dopadne, takze som si to tehotenstvo maximalne uzivala a nie neplakala som, nezufala a nemala taketo "stavy" 🙂 ziadna univerzalna rada neexistuje, sama sa tak musis nastavit, nikto z nas ti tu nepovie trik ani nema zazracnu palicku, skratka musis mysliet pozitivne

autor
25. jún 2023

@jj298 dakujem skúsim si to v hlave prestaviť :( niečo si prečítam a je zle

autor
25. jún 2023

@petamich jasne to viem, len som chcela radu - vieš niečo mi vyskočí, začnem citat a už to ide panika stres

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
25. jún 2023

ja to uplne chapem ale naozaj kasli na to, nic necitaj, doveruj lekarovi, vyloz si nohy a citaj oblubenu knihu ❤️

danica2711
25. jún 2023

hlavne si uvedom, že stresom a panikou ubližuješ bábätku. Tvoj cieľ je priviesť na svet zdravé dieťa, nie? Tak sa zmobilizuj, keď začneš blbnúť so zbytočnou panikou, dýchaj zhlboka, narátaj najmenej do 20 a začni sa tešiť, pretože všetko je v poriadku, o pár mesiacov sa ti bude malé stvorenie usmievať v náručí

autor
25. jún 2023

@petamich rada by som, tak veľmi - len keď človek začne citat má to v podvedomi

autor
25. jún 2023

@danica2711 sno, to si uvedomujem, presne preto som sem napísala - na “pomoc”

joannita
25. jún 2023

Autorka, mala som to presne rovnako. U mna to bolo sposobene asi tym, ze po 10 rokoch skusania, mrte vela ivf a vsetkeho kol toho som otehotnela a zrazu som sa zacala bat. Bohuzial som aj 3x potratila a to bolo este horsie potom.
Zaklad je necitat nic na nete, lebo zo aj mna vzdy rozhodilo a bola som ako posadnuta, teraz to nechapem ze ako som rozmyslala, vtedy som to ale nedokazala ovplyvnit. Bolo to hrozne obdobie pre mna.

autor
25. jún 2023

@joannita dakujem, skúsim sa tak nastaviť - presne tak ráno sa “trasiem” aby som mohla citat príbehy a Mk a rôzne iné stránky a večer zaspavam s nervami. Teraz už máte babatko ?

asdfka
25. jún 2023

Ahoj,
Ja som to takto mala. Dokonca som si chcela zaplatit tie trisomy testy lebo som neverila ze vsetko je ok.
mala som gyn.problem (trval mesiac) brala som asi 5druhov liekov, pytala som sa lekara ci dieta je ok, ci zije, ci to prezije. Proste uplna panika. Chapem ta. Ale ja som vela citala, tie zle skusenosti mamiciek 😢 a z toho mi akokeby ,,preplo,,

autor
25. jún 2023

@asdfka presne ako pises mám to aj ja ! Citam citam citam - ako si sa z toho dostala ?

obleckodogymu
25. jún 2023

Nie, nemám to tak absolútne.
Z ničoho nestresujem, počas tehotenstva jazdím na biku kopce, korene, chodím pravidelne cvičiť, behať, stretávam sa s kamarátmi, rodinou, šoférujem atd a to všetko vďaka tomu, že hneď na začiatku mi doktor povedal "tehotenstvo nie je choroba, zijete zdravo tak v tom pokračujte a nič nemeňte"... Absolútne nič som nezmenila, bábätko rastie, ja som zdravá a akú mám veľkosť krčku? No keď doktor povie že je všetko v poriadku tak sa nad tým vôbec ďalej nezamýšľam.
Myslím, že je dosť podstatné aby bola mama psychicky v poriadku, však všetky naše pocity sa na bábätko prenášajú...

nevenka
25. jún 2023

Ja mam 4 deti a pri vsetkych som musela v kuse nieco odspodu brat, to neries, je to lokalne a vsetko, co Ti doktor da, s kludom ber, nie su sprosti. Toto urcite radsej preliecit.
Potom som mala v 3 pripadoch streptokoka, isli mi 2x infuzie do zily pred porodom. Pri 1 nestihli, musel ich brat novorodenec.
Pri 2 poslednych vysoky tlak a to teda stresujuce bolo fest. Kazdy den 3-4x merat tlak, dopovat sa magneziom, neskor kontroly v nemocnici a vysoke davky liekov na tlak.
Nastastie som sa predcasne neotvarala, nic take, ale ked som mala rozne bolesti odpodu, tak stres bol,... A hlavne pri stvrtom som trpla, aby bolo v poriadku, kedze sme ho pocali pocas mojho brania Thyrozolu a Concoru, mala som hypertyreozu. Nastastie som v teho nemusela tie lieky, su to cytostatika, ale ked to inak nejde, tak sa davaju. Som rada a vdacna Bohu, ze tlak mi nesiel hore skor a ze sa stitna zlaza ukludnila. Opakujem, zvysena cinnost, s tou je obrovsky problem, ked sa rozbehne viac ako ma.
Ukludnovalo ma to vedomie, ze verim v Boha a jeho mudrost. Velmi som tuzila este vnutorne po 1 dietatku, ale rozum mi hovoril, ze dost, ze tri su maximum a vedome by som do toho nesla. Ale stalo sa. A Boh vsetko zariadil, aj ked som musela kus stresovat, lebo som taka.
Do posvy si daj probiotika a ked sa problem vrati, daj si Rosalgin a kludne chod na stery k dr., v teho je to caste, mas zmenene pH a znizenu imunitu. To das...😉

nevenka
25. jún 2023

@obleckodogymu ano, nezamyslat sa, ja som napriklad nikdy nevedela ani hodnoty tych tripple testov, len sestricka povedala, keby vyslo daco zle, bude volat. Nevolala. A doktor len, ze je to v poriadku a neriesila som. Jedine, z coho som mala velky stres, bol vysoky tlak a teda musela som ku koncu lezat a brat lieky, ale aj tak to nepomahalo. To meranie tlaku, des. Dodnes, ked aj doma tlak ok, tak u doktora 160/100 😬. A pridem domov a dobry. To mi uz asi ostane.

autor
25. jún 2023

@obleckodogymu ale asi nemáš žiaden problém v tehu či?

autor
25. jún 2023

@nevenka dakujem za tvoju skúsenosť vieš ja som hneď googlila a vsade pisu že môže nastať potrat / porod predčasne ale kedy ? Keď sa nelieči ? Alebo aj keď sa prelieci ? Som nejaka uskostliva , teraz neviem či tá baktéria už odisla a Atb macmiror zabral alebo nie :( taká som neviem nejaka nesvoja

obleckodogymu
25. jún 2023

Nie, nemám žiaden problém. Ani pre tehu, ani počas (klop klop) 😊keby mám,tak ho riešim ale zároveň by som sa aj tak nestresovala zbytočne, stres neprináša nikomu nič dobré a mám ho dosť aj v práci už roky deň čo deň. Takže navyše žiaden si neprosím a vedome ho obmedzujem čo najviac.

joannita
25. jún 2023

Ano presne, skus si to nejak zakazat citat internet a diskusie. Aj ked ja som to citala preto, aby som nasla nieco co ma ukludni, ale vzdy som nasla nieco, co ma este viac rozrusilo. Bola som ako posadnuta. Robila som si testy kazdy den, ci silnie ciarka a pritom uz som mala jasne z krvi ze som tehotna. A ked bola nahodou bledsia 🤦‍♀️ no konec, panika. Uplne mi preplo. A potom som skusila urobit taky pokus, ze do jednej vzorky mocu som namocila 2 identicke testy a kazdy mal inak silnu ciarku 🤦‍♀️ vtedy som pochopila ze to nema zmysel 😂
Teraz sa smejem na tom, ale ten kto to nezazil, nepochopi.
Ci mame babatko? No mame 2 deti, ale nie biologicke, adoptovali sme si chlapca a dievcatko, oboch od babatka mame, par mesiacov mali ked sme si ich doniesli. Vlastne sa nam nakoniec nepodarilo. Par dni po poslednom potrate nam volali ze maju pre nas 1 mesacneho chlapceka a to ma zachranilo. Dalej som skusat uz nechcela, aj ked sme mali zamrazene embrya.

autor
25. jún 2023

@joannita skúsim, vďaka za podporu a skúsenosti - vy si uzivajte detičky - určite sú krásne a ste šťastní že ich máte ❤️

terry658
25. jún 2023

Skúsila by som aj hypnopôrodný kurz.

mamuch321
26. jún 2023

@terry658 presne som chcela napisat hypnoporod techniky 🙂 game changer

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre