Strach z pôrodu, reálne sa bojím sestričiek a lekárov

24. okt 2023

Ahojte. Blíži sa mi termín pôrodu a ja začínam mať naozaj velký strach. Áno, samozrejme že aj z bolesti, ale hlavne z toho, že tam budem moc “vyvádzať”. Čo som počula o našej pôrodnici, tak tu ževraj ženám dosť nadávajú keď dávajú velmi najavo tú bolesť/strach. Ja mám naozaj velmi malý prah bolesti a bojím sa, že tam budem strašne revať, plakať a neviem čo. Že budem vyzerať ako malé decko a budem im tam akurád tak na smiech. A budú sa potom na mne zabávať celý pobyt. Je to vôbec normálne? Ja sa reálne bojím naozaj len sestričiek a lekárov, tej kopy ludí čo ma bude pozorovať a hodnotiť. Bolesť samozrejme nejako prežijem, no prežívam ju po svojom… a nechcem vyzerať ako rozmaznané decko.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
24. okt 2023

@monsterablue Asi ani nie, všetko je daleko.

pribinak
24. okt 2023

Však chod do inej pôrodnice. Muža k sebe, nech tam máš morálnu oporu. Epidural máš snáď vybavený
Zvládneš to, tak ako milióny žien pred tebou

Odkiaľ si?

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bluka2
24. okt 2023

Mne pomahalo pri tom vrieskat :D Viem, ze to asi neucia v hypnoporode, ale fakt ta bolest isla von hrdlom

bolarazjedna
24. okt 2023

V prvom rade prahu bolesti sa neobáva - ja mam tiež nízky prah bolesti, fakt keď ma niečo bolí tak bez váhania si dám liek od bolesti, nechcem trpieť a cítiť dyskomfort... A pôrod pritom dobrý zážitok (bez epiduralky) , samozrejme ze bolel, ale nebolo to vôbec také hrozné.... Ja som sa celý čas sústredila na dýchanie, to mi veľmi pomohlo. Iba posledné 2 hodiny boli neznesiteľné, ale to už zas človek je v takom tranze, všetko vníma inak resp okolie takmer vôbec nevníma, takže ti vtedy bude úplne jedno, čo si o tebe myslia.
Kričať, vrieskať nie je na pomoc, lebo ta to zbytočné vysilí a zároveň zapínaš svaly ktoré by mali byť uvoľnené k dobrému otváraniu sa tam dole... Takže veľakrát keď personál upozorňuje, aby žena nekričala, tak nie kvôli tomu, že im to vadí, ale ze je zo pre rodicku maximálne kontraproduktívne. Aj pri tlačení platí, že nedokážeš efektívne tlačiť, pokiaľ máš otvorené ústa a kricíš.

Ale určite netvrdím, že (žiaľ) nie je nikde protivny personál, ktorý to neodkomunikuje zle.... Všetko je o komunikácii, môže sa to mamičke opakovane taktne vysvetliť, tak aby neutrpel jej dôstojnosť (na druhej strane sú naozaj nespolupracujúce pacientky, ktorými potom ťažko poradí aj ten personál s najlaskavejsim prístupom).

V každom prípade by si mala rodiť tan, kde personálu dôveruješ a kde sa cítiš komfortne a bezpečne, pohodlne (v rámci možností). Možno ešte máš čas navštíviť oddelenie (ak si tak ešte neurobila), pozrieť pôrodnú sálu, zoznámiť sa s personálom. Ak už není taka možnosť, v každom prípade pri prijme by si mala povedať sestričke aj doktorovi o týchto svojich pocitoch a obavách, aby aj oni vedeli o tom, budú vedieť s tým lepšie pracovať a lepšie to odreagovať, ak budú pripravení.
Držím palce, prajem pekný pôrodny zážitok!

tosomja
24. okt 2023

Oni ti nechcú zle, keď kričia na teba, aby si nekricala. Skôr ti chcú pomôcť, aby si sa neunavila rýchlo. Silu potrebuješ na tlačenie, nemôžeš aj tlačiť, aj kričať.
A keď myslíš pri kontrakciavh, že budeš vystrájať, tak pre mňa za mňa, keby aj nadávali, bolo by mi to jedno.
Ja si uľavím, ako je mne dobre. 🫢😃
A vlastne, tri dni prežiješ, nech si pozerajú a smejú sa, keď nemajú nič iné na robote.

marzii35
24. okt 2023

Máš na saláme co si budú myslieť. Ale baby maju pravdu ze ak kričiš skôr si a babetku škodiš. Šetri sily na tlačenie. No ja som napriklad počas pôrodu vynadala aj sestričke aj doktorovi a bolo mi to jedno. V tej chvíli som to tak cítila 🤣

zuzanka.zuzu
24. okt 2023

lekári sú asi aj zvyknutí 😀 ja som tiež jednu vyhodila a o chvíľku bola späť. každé čudo trvá 3 dni (škoda, že to je presne ten čas čo si v pôrodnici) ale potom príde zase ďalšia čo bude vrešťať takže klud... 😉

bluka2
24. okt 2023

@bolarazjedna “ Kričať, vrieskať nie je na pomoc, lebo ta to zbytočné vysilí a zároveň zapínaš svaly ktoré by mali byť uvoľnené k dobrému otváraniu sa tam dole...” tak toto sa mi vôbec nepotvrdilo, od prvej kontrakcie po pôrod u mňa menej než 2h. Ani najväčší krik nezabránil rýchlemu procesu. A nejaká sila mi tiež nebola ani treba, babo išlo samo von…

bolarazjedna
24. okt 2023

@bluka2 tak si jedna z mála výnimiek, už aj to, že si porodila za 2 hodiny ako prvorodicka, je veľmi nezvyčajné.... Zase určite to nebolo tým krikom ☺️ alebo možno ti kricanie pomohlo, aby si stihla aspoň doraziť do pôrodnice a neporodila cestou 😃😃♥️

thereisabear
24. okt 2023

Tak pri pôrode sú iní ľudia ako potom na šestonedelí, iba ak gyn ťa príde možno pozrieť. Takže tých ludi pravdepodobne už neuvidíš. A zvyknutí sú na všetko.

rebrambora
24. okt 2023

Mohla by som je*at aj cely personal. Neries prosim ta, bud sama sebou.

douc
24. okt 2023

im je to jedno maju to tam denne… ja som boka ticho jedine tak predychas

leniel
24. okt 2023

uprimne - ta bolest mi nedovolila kricat. Bola som rada ze sa zvladam nadychnut. neda sa to vysvetlit dopredu, ale ver ze ked to pride, toto bude ta posledna vec co ta bude trapit. Za mna je ale robenie cirkusu zbytocne, unika ti dolezita energia, ktoru treba smerovat inde. Ale - mne sa velmi velmi osvedcilo pri kontrakciach bručať 😅 taky hlboky hrdelny zvuk - velmi mi to pomahalo uvolnovat sa, a naozaj plati ze ked uvolnis sanku/hrdlo, povoli sa to aj tam dole ... drzim palce nech to ide hladko 😊

vkatush
24. okt 2023

Prosím ťa, aj mne vraveli, nech nekričím. Áno, ono to má svoje opodstatnenie.
Ale keď malý sa tlačil sám bez kontrakcie von, ešte sa aj zasekol a museli nastrihovať, vieš kde som ich mala a ich názory. A do toho mi ešte jeden lekár prišiel povedať na sálu, nech tak nekričím, lebo desím vedľa prvorodičku.
Ja, tiež ako prvorodička, ktorej narástla riadna huba, by som ho tak poslala do teplých krajín. Ale nedalo sa, lebo som kričala ešte viac, nech ho už preboha vytiahnu 😂

Vôbec nerieš, kto si čo myslí. Ver mi, že zažili horšie (ja som na vzdycharni bola skoro 30 hodín, som sa napočúvala a navidela). A si tam len pár hodín, potom pár dní na 600n, naozaj ti môže byť jedno, kto si čo myslí.

A na to, aby si to malé stvorenie vytlačila, dostaneš takú silu !!! A kto vie, možno pôjdeš cisárakom. Naozaj, sústreď sa na tvoje a bejby zdravie, ako fyzické, tak aj psychické. Nestresuj sa pre blbosti (aj keď sa to ľahšie povie, ako urobí).

Držím palce ❤️

mili2016
24. okt 2023

Rodila som pred štyrmi mesiacmi a poviem ti v tej danej chvíli keď máš bolesti ti bude úplne jedno čo si kto o tebe myslí. A aj keby na teba boli nepríjemný ver že na to zabudneš vo chvíli ako budeš držať v náručí svoje bábätko. Teraz to prežívaš citlivejšie ale po pôrode nebudeš mať čas myslieť na to kto si čo o tebe myslí...

ivangeline
25. okt 2023

Ina nemocnica. Epidural? Stale este nerodis a mas na vyber..

domka222
25. okt 2023

@bluka2 v pôrodnici prvé ráno po pôrode som sa zobudila na strašný krik. Tá žena vrieskala síce chvíľu, ale ako najatá. Som si povedala,že keby nemám ja už konečne po pôrode, tak odtiaľ asi radšej ujdem. Fakt nepríjemné

anjelicek26
25. okt 2023

Tak pocuvat niekoho cele hodiny vrieskat je neprijemne a narocne pre cely personal a aj rodicky okolo. Vo faze tlacenia to inak nejde, ale netlacis pol dna, takze tak... Lekari su zvyknuty, ano mozu ta "usmernit", aby si si setrila sily na tlacenie a maju pravdu, zbytocne sa vysilis... dohodni si epidural, zoberie ti to vela starosti s bolestami a pri tlaceni hlavicky place alebo krici uplne kazda zena, proste je to bolest na n-tu, tam sa nad tym nikto nepozastavi... nerob si prilis hlavu, uprimne to je to najhorsie, jedine sa bloknes, telo sa bude snazit zastavit kontrakcie, kedze ich ani neprijmes, bolest ta uplne paralyzuje a skoncite na cisarskom kvoli nepostupujucemu porodu, toto fakt nerob... My mame 4 deti bez epi, rychle a velmi bolestive porody, ale dali sme to... das aj ty... ono si stale opakuj, ze ta bolest neni nekonecna, porodenim dietata konci a prichadza stastie...

patus_2
25. okt 2023

Keď ti pomôže kričanie, tak krič. Keď ti pomôže kopanie tak kop. Keby sa v našich pôrodniciach nerodilo na čas a na chrbte hore kopcom, tak by ženy prišli nato, že mnohokrát nepotrebujú extrémnu silu na tlačenie, pretože telo má vypudzovaci reflex. Len k tomu treba čas, trpezlivosť a rešpektujúci prístup.

amelia89
25. okt 2023

Akoze urcite nebudes kricat od prvej kontrakcie do posledneho vytlacenia a ak si pocas toho obbodia raz zakricis/skriknes od bolesti tak to pochopi aj jednobunkova existencia. Ved normalne, urcite to zvladnes… Ja som nemala napr potrebu si zakricat ale zeny okolo mna ano aleeeee chapem to😂 kazdy to preziva proste inak a proste to BOLIIIII. Ja som napr mala chut kopnut kazdeho do hlavy kto kontroloval na kolko cm som otvorena aaaaaaaaaah😂 Vela zdravia a zvladnes to 🫶🏻

canis_lupus
25. okt 2023

Choď do inej pôrodnice. Ja som pri prvom pôrode išla proste do najbližšej a bol to otras, hnusné sestričky, urýchľovanie pôrodu, nástrih. Pri druhom po tejto traume som si už veľmi dobre vyberala, kde porodím, išla som do pôrodnice autom skoro hodinu od nás a mala som krásny pôrod s úžasným podporujúcim personálom 😉

ziarifka
25. okt 2023

@bluka2 k tomu hypnoporodu, práve tam ma kričať učili 🙂 a áno, vrieskala som, až som na ďalší deň nemala hlas. Ale usmerňovala ma v kričaní lekárka aj pôrodná asistentka. Kázala mi naopak kričať a netlačiť. Bábätko vyšlo samé, bez jediného zatlačenia a ja bez poranenia. Krásny pôrod. Na štyroch.

majla87
25. okt 2023

Si prvorodicka? Tie bolesti ta totiz prenesu do ineho "stadia mysle" a budes to vnimat cele inak. Mozno by si mala nacvicovat predychavanie bolesti a afirmacie. Mozno si myslis ze budes vyvadzat a mozno to tak vobec nebude.. a vezmi si tam muza, nech je pri tebe, vtedy si tolko nedovoluju. A dalsi vec, tebe moze byt uplne jedno, co hovoria sestricky, ved nech si hovoria.. kazdy to znasame po svojom, len je pravda, ze prilisne vyvadzanie a krik ta mozu zbytocne oslabit, skus potom aj na to mysliet, ze potrebujes energiu inde.

petronellla87
25. okt 2023

Neboj sa ti lekari a sestricky uz v robote urcite videli vselico😁 ja som nekricala ani neplawkala pri porode ale hresila som ako drevorubac😁 a daj si pichnut epi, je to najlepsia vec na svete

jumama
25. okt 2023

Ja si myslim, ze je dobre dopredu to uviest sestricke aj lekarovi, ved to povedz aj pri prehliadke kam chodis pravidelne, ze ci ti vedia nejako pomoct, nieco odporucit.

Tak isto ked prides rodit, tak upozorni na to, ze sa velmi bojis, a ze sa snazis to prekonat, ale nie je to pre teba lahke. No uz to ze povies o tom strachu, ze to nahlas vyslovis, mozes ziskat pocit, ze mas oporu v okoli.

Skus rozmyslat nad tym, ako sa trosku ukludnit - pomocou hudby do sluchadiel, nejaky vonny olejcek... ako zvladas srach inokedy? Skus si nachystat nieco taketo, nieco, co ti pomoze. Napriklad skus si chystat si nejaky paylist a popritom postupne rozpustat ten strach, predstavovat si, ako to super zvladnes, pripursti si myslienku, ze sa to da, ze sa nezaseknes. Predstavuj si, ako to zvladnes a ako su vsetci mily. A tej predstavy sa drz.

mirka438
25. okt 2023

@domka222 my sme rodili dve naraz. Ta druha porodila mozno 30 minut predomnou a tak vrieskala, ze keby som bola slabsi kus tak sa asi zrutim...aj dvere mi prisli zatvarat, aby ma to nevystrasilo ...ako zviera skriekala... Inu zenu, pripadne prvorodicku by to vydesilo a asi by si aj myslela, ze to tak asi musi byt..pritom vobec nie. Moja kamoska strasne vyvadzala ked rodila a doktor ju okrikol, ze ked nedycha tak ani dietatu nejde tolko kyslika kolko by mohlo ..zrazu sa dalo porodit aj potichu

hederamonstera
25. okt 2023

No tak budes kricat, oni su zvyknuti ;) ja som hucala pri obidvoch ako pavian, to sa nedalo ovladat a teda v tych poslednych minutach ti to je fakt jedno😂 a ich uz potom neuvidis

maryetta
25. okt 2023

Neboj sa. Mozno to zvladnes lepsie ako si mylsis. A najdes v sebe tolko sil ze sa sama budes cudovat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre