Strach z pôrodu

10. okt 2022

Ahojte žienky. Som prvorodička. Neviem uz kde sa obrátiť, tak skúsim písať sem. Som uz na konci tehotenstva a dost sa bojim pôrodu. Hlavne neviem do coho idem. Bojim sa bolesti, nastrihu, komplikácií. Všetko to mam v hlave zakorenené ako hororové scény. Už zopár týždňov sa snažím hlavne psychicky dat dokopy a snažím sa v tom hľadať to pekné, skusila som aj online hypnokurz, čítam pozitivne pôrodné príbehy, pripravujem sa poctivo (masáž hradze, anibal, čaje- malinik a alchemilka, datle a o chvíľu aj naparka). Epiduralky sa bojím, mam pred tým rešpekt. Uvedomujem si, ze musim sa hlavne psychicky pripraviť, prijať to, pretože vážne si neviem predstaviť rodiť stuhnuta, so strachom a zbytočne si trápenie predlžovať. Žienky, prosím vás, mate nejaké rady ako skúsiť ešte popracovať s myšlienkami a strachom? Pripadne nejaké rady ako sa ukludnit keď to príde? Som teraz dosť citlivá a je mi do plaču fakt aj ked sa babatko viac hýbe a je to uz dlhsie bolestive. A presne toto nechcem, plakat a lutovat sa. Nepomoze mi to.Ďakujem

annnna18
10. okt 2022

Ahoj, mne co strasne pomohlo uz aj pri samotnom porode zamerat sa na babo. Povedala som si ze kvoli nemu to dam a vsetko co sa pocas porodu deje bola cesta k tomu aby tu uz bol snami a musi to tak skratka byt, nic ine som si nepripustala. Skratka som sa pocas celeho porodu sustredila len nanho a na seba aby som to zvladla. A teda vyslo to strasne mi to pomohlo. A nemysli prosim ta na zle uz dopredu, nerob si scenare v hlave aj tak to bude uplne cele ine ako si v hlave myslis.Ano porod boli, bez bolesti neporodis ald urcite to neni take hrozne ako si predstavujes. Mysli na to co je tu a teraz ❤️ A ono je to sice klise ale ked babo uvidis uz nic ine nebude existovat ziadna bolest nic iba ono a ty. Drzim ti velmi palce zvladnes to ako nic

ankare
10. okt 2022

Mysli na to, že každou kontrakciou si bližšie k bábätku a každá bolesť sa deje pre to, aby si mohla milované babatko vytlačiť.
Držím ti palce a prajem Ti krásne a zdravé dietatko!

jaskolka
10. okt 2022

Prvý pôrod je vždy také "neviem, do čoho idem". Ale najlepšie je myslieť na to, že na konci dostaneš krásnu odmenu.
Ja som tiež sa obávala hlavne pri prvom, ale tak brala som to, že jednoducho dieťa sa von nejako dostať musí a lekári a sestry sú tam preto, aby nám pomohli.

evica17
10. okt 2022

@annnna18 ja som to tak nemala,že keď som držala bábätko v náručí,že už neexistovala žiadna bolesť, stále som mala.n myslí len že ešte ta blbá placenta a ešte šitie ak náhodou. Mňa reálne nenaplnili prvé mesiace života nášho syna

evica17
10. okt 2022

Ja som s bála ale potom som si povedala že dáko to musí ísť von a nejdem ja nad tým premýšľať. Pozrela som videá o pôrodoch,to bolo niečo ruské a od tial som vedela ako dýchať a tlačiť,čiže prvý pôrod bol v pohode nakoniec.

0ria0
10. okt 2022

joj, toho sa obáva každá🙂 ale asi len u mňa to bolo inak :D keďže som netušila do čoho idem, tak som akosi nemala strach, teraz už by som sa asi obávala :D ale každopádne si musíš povedať, že to dalo obrovské množstvo žien pred tebou, zvládneš to aj ty. hlavne no stress.

kveova
10. okt 2022

napisala by som presne to co baby predomnou 🙂 len doplnim- epiduralky sa vobec neboj 🙂 ja som tiez nechcela a v poslednu chvilku kym sa este pri porode dalo som si ju dala pichnut 🙂 najlepsia vec na svete, obdivujem zeny co rodili bez 🙂 dala osm si aj pri druhom porode a obrovska ulava... 🙂

rozovykon
10. okt 2022

z mojej skúsenosti strach je oprávnený nevieš do čoho ideš (ani ja pri prvom pôrode - nevedela som kam až ta bolesť môže ísť), tiež som rodila bez epi, a ver mi, že keď sa to spustí nebude čas na strach, ale budeš s údivom sledovať čo sa s tvojim telom deje... 🙂 u mňa všetky teoretické žvásty o tom ako máš dýchať rozjímať a tešiť sa no neviem ....moje ja úplne nekontrolované si robilo čo chcelo fakt, proste prepneš na autopilot a snažíš sa to prežiť . Preto to každá žena vníma inak, totálny duševný striptíz, odhalíš sa. Ale užasne na tej prírode je to, že na to veľmi ale naozaj veľmi rýchlo zabudneš 🙂
A prvý pôrod bol lepší ako druhý lebo pri druhom som vedela do čoho idem pri prvom sladká nevedomosť

domka222
10. okt 2022

Ku koncu som myslela už len na to, nech pôrod príde. Lebo to brucho už bol masaker. A keď prišli bolesti, tak som bola čo najdlhšie v pohodlí domova.

irusa
10. okt 2022

keď príde pôrod - nebudeš mať čas premýšľať...

katuskamala1
10. okt 2022

Mne sestra poradila a cely cas som sa toho dzrala ze : cim viac ta to bude boliet, tym skor to budeš mat za sebou. A i tak bolo. Priprav sa na nesmiernu bolest (ak bude mensia, aspon budes milo prekvapena) ale ta bolesť razom zmizne ked porodis a bude to krasna odmena. Ja som asi vadna, ja i ked ma za sebou 2 rozne porody a bolestive, bez epi ale nadherne a rodila by som kazdy tyzden. S laskou na ne spominam. Som na seba hrda, ako som to zvladla. Hlavne pocuvaj sestricku, speavne dychaj. To je zaklad. Drzim palce. Zvládneš 🙂

surama
10. okt 2022

Kolko mas nacvicene s Aniballom? Mne toto velmi psychicky pomohlo, ked som vedela, ze mam dost nacvicene, ze to musim dat 🙂

mariet24
10. okt 2022

Strach má asi každá žena... Ja som sa ukludnovala tým, že jednoducho to musí byť a zvládnem to. Treba si veriť, že kvôli tomu bábätku to všetko zvládneš 🍀 mám za sebou dva prirodzene pôrody, oba veľmi podobný priebeh, mne možno paradoxne pomohlo keď som bola sama bez manžela (covid obdobie). Nemala som sa komu žalovať ako to boli, fnukat, cítila som že som tam na to sama a sama to dam (samozrejme úžasné pôrodné asistentky), kontrakcie som si krásne predychavala, asistentka mi vysvetlovala presne akú polohu zvoliť, v sprche, na wc atď aby to išlo čo najrýchlejšie. A keď už prišli tlaky na sále, to už bola rýchlovka, popôrodné šitie a čo už so mnou potom robili som ani nevnímala, už som sa len obzerala za malým, rozprávala so sestričkami z novorodeneckeho...

svetlonos
10. okt 2022

Ahoj,
mne pomaha pochopit, co sa deje. Predstavovala som si obrazne, ako dieta ide dole a kde zhruba je. Predstavovala som si ako aj ono velmi spolupracuje a posuva sa kusok po kusku. Epidural mi nestihli pichnut 😁 tak som mala ten plyn co sa vdychuje. Kazdu dalsiu kontrakciu som neznasala, mohla mi sestra hovorit ake super su a ze ma to posuva 😂 A este som si predstavovala, ako je maly uz vonku a v pohode my obaja. Este som sa naladila tak, ze kazdy vrz a hluk urychluje porod 🙂. Pocas tehotenstva som to brala za hotovu vec, ze porodim do 6 hodin aj ako prvorodicka 🤣 Tak aj bolo. Drzim palce.

autor
10. okt 2022

❤️ ďakujem žienky. Ja som teraz taka citlivá, ze keď si citam vaše odpovede tak mi je do plaču. Ja sa hlavne obávam aj svojho zlyhania, ze sa začnem lutovat, budem plakať nedajbože kričať, hystercit 🙈 toto vôbec nechcem, nechcem sa za seba hanbiť. Boze tieto hormóny. 🙈🥺
@surama mam nacvicene 19cm zatiaľ, uz som dala aj 20cm, ale praskla nejaká cievka asi tak som trošičku zakrvacala, ale len malicko. Do 10 minut som uz ani nespinila. Dala som pauzu 1 deň a potom som sa vrátila späť k 19cm. Aj to ma tak štipka keď to ide von. Neviem ci to je normálne a vždy keď bude väčší obvod to bude stipkat.. reálne sa bojim pridať aby som sa neroztrhla 🙈

monymony1
10. okt 2022

Ahoj mam za sebou dva porody oba ine no oba nadherne! Moja rada: prijimat kontrakcie ako to ze si blizsie a blizsie k babatku! Nebojovat s nou ale ist s nou .. sama zistis ktora poloha je pre teba ulavova ( odpucam pozriet si ulavove polohy pri porode) partner bude s tebou? Je to velka opora ale aj duly su super! Predstavuj si a vitualizuj si ako krasne rychlo a hladko tvoj porod prebehne. Poviem ti moje porody su pre mna tie najkrajsie zazitky mojho zivota. Ked mi dali na brusko moje horuce babatka to je najkrajsi pocit na svete, ked pridu negativne myslienky hned zazen prec a nahrad tou krasnou, vsetko to co pises su super na pripravwenie na porod ja civicla s anibalom pri oboch detickach pri jenom ani nastrrih nebol a to mal syncek takmer 4 kg 🙂

surama
10. okt 2022

Neviem kolko ti ostava do porodu, ale ono to postupne povoluje. Pocitovo uvidis, ako to pojde..nasilu nerob. A aj keby ti robili nastrih, tak nie je to take strasne ako sa hovori..aspon u mna nebolo. Ja som rodila maxi dieta a ani neviem kedy ma lekar strihol (vraj sa to robi pocas kontrakcie).

cherry_cherry
10. okt 2022

Strach je uplne normalny a opravneny. Ja som sa tiez bala, pri prvom lebo som nevedela, do coho idem a pri druhom lebo som uz vedela do coho idem 😄
Pripravit sa podla mna nie celkom da. Kazdy porod je iny, kazdy prebieha a aj boli inak. Pri prvom som nevedela dobre dychat, pri druhom som to mala nacvicene a trochu to pomahalo, ale teda ziadne zazraky 😄 Ono aj kazdej pomaha nieco ine, niekto ma potrebu chodit, niekto skakat ma fit lopte, niekto chce lezat... Mne pomohlo mi aj, ze som mala zazmluvneneho lekara a nemala som strach, ze aky lekar bude mat vtedy sluzbu.
A ked uz rodis, tak ono to uz ide tak nejako samo, uz to moc nevnimas, clovek (alebo aspon ja) ide na takeho autopilota. A epiduralu sa fakt neboj. Aspon pre mna to bola obrovska ulava. A vzdy mi stihli dat iba 1 davku, lebo mne to velmi urychlilo porod, po epidirale som porodila za 2 hodiny.
Drzim palce, tes sa na babo a vase prve stretnutie. Je to neopakovatelny moment.

autor
10. okt 2022

@monymony1 partner pôjde so mnou, ale neviem ci ho pustia aj k 1. dobe pôrodnej :( chcela by som byť čo najdlhšie doma, ale ak budem mat pozitívneho streptokoka (dozviem sa zajtra) tak uz vôbec neviem kedy je ten správny čas ísť do nemocnice aby sa stihli podať ATB. Pokiaľ bude negatívny a mne neodtecie voda, tak by som chcela ísť tak keď bude cca každých 7 minút kontrakcia.
No a takto nejak si to aj ja hovorím v hlave, sustredit sa na bábätko, na to, že bez bolesti to nepôjde a je to prirodzené a patrí to k tomu. Len to moje lutovanie teraz 🙏 som ako taká citlivka a vôbec som takáto nebyvala pred tehotenstvom, práveže som bolesť znášala dobre a veľa som vydržala. Aj menštruáciu som mávala dosť bolestivu. A teraz? 🙏 ľutujem sa ako také teliatko. 🙈
@surama som akurát 37tt 🙏

monymony1
10. okt 2022

Ked si mavala silne bolesti pri ms tak zvladnes toho vela aj pri porode- ja som mavala velmi silne krce pri ms ked som rodila 1 x bola som na 6 cm a este som bola normalne usmievala sa vsetko. Zalezi aj od toho. Co najdlhsie doma byt je dobry plan. ;)

banderaska29
10. okt 2022

mne pomohlo že som prenášala. fakt som si ten pôrod doslova vysnívala a vymodlila ! 😀 a tym ze som sa ničoho už v den porodu nebála a bola som uvolnená tak aj ten porod bol lahsí 🙂 ♥ neboj sa všetky sme to dali. ♥

mamamasama
10. okt 2022

V prvom rade ta musim pochvalit. Si perfektne pripravena a naozaj sa nemas coho bat. Ja som bola na tom rovnako. Ziadna bolest, ziadna epiduralka, ziaden nastrih, rychly porod. Vsetko je v hlave. Predstavuj si ppcas kontrakcii vlny, citaj afirmacie a hlavne sa snaz porodit v polohe, ktora vyhovuje tebe, nie lekarke. 😍 Zvladnes to. 🙂 Kiezby kazda zena bola pripravena ako ty.

xtina1711
10. okt 2022

Ahoj🙂 tak ja ti len poviem zr vacsi strach z porodu ako som mala ja nemal nikto😀naozaj vazne to myslim..zakladala som sem aj ja temy zo strachu kazdy den somna to myslela bala sa neuzila si brusko vkuse ma bolela hlava ako sa to blizilo..ked mi spravikhamiltonov tah bez varovania a povedal ze do 24h mozem porodit strasne som plakala a bala sa bolesti ze to nezvladbem ako mam tlacit ako to boli..nic sa nedialo az ma dali na vyvolavacku..a vtedy to prislo..po pol dni bolesti..ale ked tamboli prostr ini ludia pre mna cudzi zrqzu som mala pocit ze nemamvystrajat...zacala som chodit sprchovat sa aakoze bolelo to ale ja som si na tu bolest dsko zvykla..a sa to stupnovalo dali mi epi ale moc nezabrsla a stale to bolelo a dost ale bolo to takze"znesitelnr"a mna ani nenapadlo nechapem sa sama ..proste panikarit ja som sa tak sustredovala na dychanie ze az...a zrwzu prisiel priatel a bolomi tiez stale zle ale uz dobre a citila som ze mu chcem ukazat aka som silna..ten si myslel ze ja tam idem vrieskat a ze ma odvrzu..a necakal ako to dam..pilila som usi kazdemu ze som mala chodit k psych a ze to nedam budem vrirskat trhat sa ..a nakojiec prisiel bolesti sa dako stupnovali a presli a dookola zrazu sa rozletel zaves rodime a ja cooo uz??tlacte a to tlacenie vobec neboli vobec a to na mne sedeli a stlacali brucho sestricky ja som asi 3xpotlacila a vyslo von strasne som plakala ze si vidjm babetko a ze je po vseetkom a strasne rychlo to bolo...neboj sa viem ze sa mi to lahko vravi...ale sama uvidis ako to das ako sa sustredis na to drobinko ze je uz tu 😊❤️ak daco kedykolvek napis kludne viem presne ako ti je

ivangeline
10. okt 2022

Ja budem 4x a bojim sa este viac. Uz viem co ma caka a prijemne to nikdy nie je. xD Tam poradia a pomozu hadam.. Je dobre sa pripravit.. Su aj kurzy..Anibal..ale vzdy je to ine a originalne. ;)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre