Som smutná z druhého tehotenstva

petrapetra1993
10. jan 2021

Ahojte. Zistila som že som tehotná a som z toho smutná. Píše sa mi to veľmi ťažko. Na prvorodené dcérku som sa strašne tešila, snažili sme sa o nu veľmi dlho a vždy som chcela aj druhé dieťatko. Lenže predstavovala som si to inak. Možno najprv stráviť viac času s prvorodenou, užiť si ju.. nemá ešte ani rok. V podstate ani neviem kedy som otehotnela. Manžel sa tesi ale ja vôbec neviem čo si mám myslieť. Bojím sa že nove bábätko nebudem mat rada tak veľmi ako to prvé. Že to bude celé iné. Celé dni len potajme plačem. Vôbec sa neviem zmieriť s tým že z môjho malého bábätka bude veľká sestrička a ja budem musieť lásku rozdeliť pre dve detičky. Mám zmiešané pocity a obviňujem samu seba že nemám rada svoje nenarodené babo.
Mám v hlave milión otázok a neviem si na odpovedať.
Určite neuvažujem nad potratom, len hľadám spôsob ako sa s tým vyrovnať. Možno má niektorá z vás rovnaku skúsenosť a poradíte mi.
Dakujem za každú odpoved

777januska777
10. jan 2021

Mat dieta co najskôr bude pre prvorodenu super. U nej nebude ani nejaká žiarlivosť (este bude mala a nebude to nejako vnímať) a hlavne bude mat partaka na hranie. Ved to je super, ty to budeš mat trosku o nervy, lebo mat dve male deti tak blízko seba je náročné, ale pre deti to bude super. Uvedom si, ze dieta sa viac zahrá s druhým dieťaťom ako s dospelým človekom.

nela6
10. jan 2021

@petrapetra1993 ides na to velmi zle, pretoze lasku delit nebudes....ta sa nasobi, ja som tiez do posledneho dna hovorila synovi, nehovor nikomu, ale neviem si predstavit, ze este budem mat dakoho tak rada ako teba...ale cosi, idem sa osalit z oboch 🙂

gazpalm
10. jan 2021

@petrapetra1993 tieto pocity som mala do porodu druhorodenej( rozdiel 2 roky) garantujem ti,ze po narodeni si na tieto uvahy a naviazanosti na prve ani nespomenies

deti95060810
10. jan 2021

Tiež som mala pocit že druhé bábo nebudem mať tak rada ako prvé...Po pôrode sa to veľmi rýchlo zmenilo. A potom zas ten istý pocit pri ďalších tehu. A vždy to prešlo po pôrode....

martul
10. jan 2021

@petrapetra1993 láska sa ďalším dieťaťom nedelí, ale násobí, neboj, budeš ho milovať 😉

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
m14m
10. jan 2021

Ja som ostala tehotna ked mal syn 10 mesiacov. Plakala som a nevedela som si to predstavit. Aj ked sme druhe chceli ale trosku neskor. Teraz? Nic lepsie sa mi nemohlo stat. Od zaciatku to bola dokonala laska ci medzi mnou a dcerou alebo medzi detmi. Prvy rok bol ten najkrajsi pozerat sa ako si ju syn obzera, dava jej hracky a pod... maju teraz 6 a 5 a neviem co je to ziarlivost a hadky medzi detmi. Dokonali partaci

ysseba
10. jan 2021

Ale nebuď smutná. Bude to super. Nám sa prvý nedaril 3 roky. Keď mal ani nie rok a pol, tak sme sa začali snažiť o druhé, ale tým, že prvý trval tak dlho, tak ani vo SNE mi nenapadlo, že by sa to podarilo tak skoro. Podarilo Na prvýkrát. Bola som z toho v šoku, že to uuuž? 😀 Neorientuj sa na to, že sa netešíš, orientuj sa na prítomnosť a užívaj si dcérku. Ja mám medzi chalanmi rozdiel 2 roky a 2 mesiace. Je to super. Vieš akí sú parťáci? Nebudeš mať problém so žiarlivosťou staršej, pretože si nebude pamätať aké je to byť jedináčik, že voľakedy mala všetko a mamu pre seba a teraz sa musí "deliť". A ešte niečo Ti chcem povedať.... Mám taký obľúbený citát - "Spomeň si na dni keď si si prijal to, čo máš dnes."
Spomeň si na časy keď ste sa snažili o dcérku - ako píšeš, veľmi dlho. Verila by si tomu vtedy, že raz budeš písať, že si smutná, že si tehotná?
@petrapetra1993

mirkaz156
10. jan 2021

@petrapetra1993 skús vyhľadať nejakú dulu, koučku, lektorku osobného rozvoja, sprievodkyňu životom... Nazvi si to ako sama uznáš za vhodné a prediskutujem s ňou témy čo riešiš... Smútky ,strachy, negatívne emócie... Neboj nie si prvá ani posledná zvládnete to ❤️

mironka
10. jan 2021

Napisem to takto: Jediné,o co sa budu musiet tvoje deti akoby medzi sebou podelit,bude tvoj cas,resp. cas ktory im ty budes venovat..napr. jednotlivo....ale laska a radost z deti sa ti len znasobi...aj ked mozno budes mat zo seba zly pocit a budes niekedy padat tzv. na hubu. Ako ja. Mam 4 deti. Od roku 2013 som vkuse doma na RD. Ano...viem,zle som si vypocitala niektore veci,kedze to vyslo takto. Pre niekoho nepochopitelne. Prvu a druhu dceru som prijimala vdacne a tak normalne. Dve deti za sebou. Este ok. Po troch rokoch bum dalsia dcera...a tom som mala ist do prace. Minuly rok,ked mala najmensia 1,5 roka,som zistili,ze opat cakame. Ano...tu som uz a aj pri tretej dcere prezivala presne to,co ty. Ale ja som okrem placu aj nadavala...bezbozne..nevdacne...ze sa mi zmenili plany....ze som totalne neschopna a ze neprezijem tu hanbu..ze co povedia ostatni! A vies co mi asi najviac pomohlo v tom celom zmatku? ISTOTA mojho muza v presvedceni,ze to je uzasne. On sa velmi tesil...jediny zivitel rodiny...a to robi v skolstve. Ked sa tesi tvoj muz,upokoj sa,mas v nom istotu,ze to zvladneye..aj ked ty sa nedokazes tesit...urcite radost pride...casom...teraz mame po troch dcerkach synceka....lubim ho velmi...je to moj chlapcek... Len nezufaj.... 😉

nika23t
10. jan 2021

@petrapetra1993 tvoje pocity sú uplne normálne a prirodzene. V prvom rade, keďže máš tak krátko po pôrode, asi máš ešte rozblaznene hormóny 😊 Určite to budeš mať náročnejšie, ved dve deti, ale stavím sa s tebou, že aj druhé bábätko budeš milovať úplne rovnako ako prvé 💓 Nemaj obavy, prvá dcérka ani nepostrehne, že sa o Teba delí. A hlavne, budú dve, o rok-dva budeš ďakovať za to, že ich máš, keď sa budú hrať spolu a Ty si budeš môcť v kľude vypiť kávu. Ja som mala trojročný rozdiel, ale som si istá, že čím menší, tým lepší. Aj Ty už budeš mať pokoj. Odrodene, vyrastať budú spolu. Neboj nič, aj Tvoje pocity sa ustália a budes sa cítiť lepšie. Držím palce, verím, že to všetko v pohode dáš. A strach, pochybnosti, zlosť, je všetko patrí k životu. Nevycitaj si svoje myšlienky. Už teraz vieš, že ich vychovas najlepšie, ako budeš vedieť a ze im dopraješ krásny zivot 🍀❤️

hopsadobrandejsa
10. jan 2021

Vsetko bude v pohode......neboj 🙂

bagre
10. jan 2021

@petrapetra1993 Nerieš to toľko v sebe a teš sa, že je všetko ok. Je to tak ,ako to byť má.
Často sa stáva, že naše plány sa úplne pomenia... a ešte jedna vec - lásku netreba deliť medzi 2, keď sa druhé narodí budeš jej mať prirodzene viac 😉

ivanizna
10. jan 2021

Ako tak čítam príspevky vás všetkých, tak vám musím povedať, že ste to krásne napísali. Síce nie som tehotná, ale mám bábätko a chceli by sme veľmi ešte druhé, ale akurát dnes som vravela manželovi, že chcem, ale aj nechcem, neviem si to predstaviť, že zrazu už nebude len môj malinký zbožňovaný miláčik jedináčik. Je to super, že mamky majú také pozitívne skúsenosti a že všetky obavy s ľahkosťou pominuli ❤❤❤

mirro
10. jan 2021

@petrapetra1993 láska sa počtom detí nedelí, ale násobí. Pochopíš,keď bude druhé na svete.

pralinka25
10. jan 2021

prezivala som to co ty pred niekolkymi mesiacmi. otehotnela som treti krat neplanovane. mala som problemy s cyklom a toto bol vysledok. ked som to zistila zrutil sa mi svet. vsetky moje plany a predstavy a tiez aj to ze uz mam 39 rokov. skratka uplne viem ako sa citis.
kazdopadne laska sa naozaj nedeli ale nasobi. to som zistila uz pri prvych dvoch lebo po prvom ktory sa nam tiez roky nedaril som sa v druhom tehotenstve tiez obavala toho ci budem schopna lubit obe rovnako. aj ked druhe babo bolo chcene a planovane. ukazalo sa ze ich naozaj viem lubit rovnako (rovnako ma vedia aj vytocit do vyvrtky.)
s tymto tretim to bolo pre mna tazke sa vyrovnat. u nas bol chlap tiez ten ktory sa v podstate tesil. ja som mala zle aj rizikove ehotenstvo, tazke porody za sebou jedneho totalneho nespavca ktory nevie spat doteraz a to ma 10 rokov, druhu nonstop choru a ked konecne zacali byt ako tak samostani a ja som sa koncne vratila do prace bum nanovo. teraz ho tu mame. deti ho neskutocne miluju. uplne ich to rozziarilo. este aj teraz v tychto korona casoch vidim ake uzsne je ze su traja lebo mame viac kamosov co su sami a dost tazko to znasaju. nasim je veselo aj ked sa aj pohadaju ale stale je im lepsie dvom (uz trom) jasne ja sem tam padam na hubu, ale zas ked sa na mna vyskeri ten maly krpaty bezzuby orech je mi zas do placu ako som sa mohla trapit tym ze k nam chcel prist.
inak ja som jedinacik a mne cely zivot surodenec chybal. ja si myslim ze najlepsie co rodicia decku mozu dat je surodenec. aj ked sa niekedy hadaju a idu si na nervy stale aj toto ich vie mnohemu naucit.
daj tomu babu sancu vo svojom srdci. ono tu z nejakeho dovodu ma byt prave teraz. sice budes mat na starsiu menej casu ale zas ju surodenec obohati inym sposobom. to aky budu mat vztah mate vo svojich rukach vy rodicia. ak ho budete spravne formovat budes najstastnejsia ze su partaci a ty mas veget.
za mna je oslobodzujuce mat viac ako jedno dieta lebo nieje vsetko na mne. svojim sposobom je to jednoduhsie. samozrejme nie hned ale ked malicko podrastu uvidis ze to bude super.
P.S. ked mi niekto povedal v tom tretom tehotenstve ze pockaj este budes rada ze ho mas chcelo sa mi vrazdit. este ze som nevrazdila :D lebo ...... ano som rada ze ho mam aj ked niekedy je to zahul ale aj tak

babydesire
11. jan 2021

@petrapetra1993 tieto otazky som si kladla aj ja ked sme cakali dcerku a doma sme mali chlapceka(2r.5m.ked sa narodila), tehu ale bolo planovane.. velmi som sa bala ze ci sa da najst rovnake mnozstvo rovnakej lasky aj pre druhe dietatko,,da sa...obcas sa obavam ci budem spravodliva,to je obcas tazke,ale robim co mozem,,len nesklznut do toho ze on je starsi,chalan a nezbednejsi tak si vsetko zlizne..nato si davam pozor,,pri prefstave ze sa niektoremunznich nieco stane sa citim rovnsko,,rovnako sa citim ked sa snimi maznam a stiskam.obom dovolim sa pritulit a je to prijemne a vychutnavam si to...

O svojich pocitoch povedz niekomu skym sa ti dobre rozprava - manzel,mama,sestra,kamoska...skus vitaminy pre tehotne,magnezium aby trochu zmiernili hormonalnu burku,,snad..cerstvy vzduch, a zapajaj dcerku - je malicka este nicomu nerozumie ale pritul si ju a hovor jej o jej bracekovi a sestricke v brusku a mysli na to co vsetko pekne zazijes ked budu dve/dvaja 🙂

potvorka88
11. jan 2021

@petrapetra1993 mne sa stalo nieco podobne ale s tym ze som sa uz chystala do prace kedze vyzit z rodicaku je o hubu. Bol to sok a miesto dohody o navrate do prace som oznamovala dalsie tehotenstvo. Chcela som druhe no nie tak skoro. A kedze o prve sme sa snazili skoro 3 roky tak ma ani vo sne nenapadlo ze z 1 razu to vyjde. Tehotenstvo som prezivala vselijak, ale teraz som rada ze to tak bolo. Deti sa spolu prehrali a stale su partaci. Neboj urcite to ocenis.

petrapetra1993
autor
11. jan 2021

Och Dakujem Vám všetkým!!!! Veľmi veľmi ste mi pomohli. Začínam sa na bábätko tešiť a som neskutočne vďačná za slova ktoré ste mi adresovali! Dakujem tisíc krát ❤️❤️❤️

zuzinabila
11. jan 2022

@petrapetra1993 ahoj,odporucam ti obratit sa na Poradnu Alexis. Ponukaju bezplatne a anonymne poradenstvo v situaciach ako mas aj Ty.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre