Panická porucha, úzkosť v tehotenstve

phobiagirl
12. nov 2019

Caute zienky...chcem sa vas opytat na postrehy,nazory,rady ak ste niektora v podobnej situacii ako ja.Mam panicku poruchu,ktora bola liecena,vysadila som lieky koli otehotneniu,co sa aj podarilo,pocas tehu som lieky nebrala no cim viac sa blizi porod tym viac sa mi to zhorsuje.Velmi velmi sa bojim ako to cele prezijem.Nechcem zacat brat v poslednom 3mestri lieky koli babatku aby nemalo po narodeni problem.Uz aj tak v podstate mam napalnovanu sekciu a chcem celkovu anestezu.Cize nechcem ho viac vystavit nejakemu riziku.Nikdy som v nemocnici nebola je to moj prvy pobyt a este k tomu aj s panikou,ktoru mam vseobecne z lekarskeho prostredia...je tu niekto kto preziva/prezil nieco podobne?budem vdacna za kady postreh🙏🏻

marysofi
16. nov 2019

@phobiagirl ahoj 🙂 ja mám agorafobiu čo je ešte horšie ako panicka porucha. Chcem sa opýtať plánovanú sekciu máš kvôli tejto “chorobe”? A koľko pred terminom? (Som v 34tt)

ufoonka
18. nov 2019

@phobiagirl ahoj.bola som (som) v podobnej situacii.cele tehu som bola bez liekov, no v 7.mesiaci som uz mala tazke stavy a nabehla k dr,ze chcem lieky....ako som s nimi prisla domov,tak som ich odlozila do suplika s tym,ze este skusim vydrzat a keby ze je uz fakt zle,tak idem ich zacnem brat...nezacala som, furt som myslela na malicku.kupodivu posledny mesiac bol fajn,co sa psychiky tyka( bolesti,strach z porodu atd jasne ze boli) porod som zvladla v pohode,tam ma slovo panika ani nenapadlo,chcela som to mat rychlo za sebou.dnes ma malicka 6 tyzdnov a zatial som stale bez liekov.skus este vydrzat a ked nie,tak si z toho nerob tazku hlavu.pre babo je lepsie ked je mamicka v pohode a dnesne lieky vedia prisposobit aj tehulkam.my zeny sme silné bytosti a ani nevieme co vsetko doakzeme,kym to nezazijeme.Hlavu hore a drzim palce ;)

phobiagirl
autor
20. nov 2019

@marysofi ahoj🙂 tak to hej keby som neriesila paniku predpokladam ze aj agoraphobia by sa rozvinula lebo mala som miestami strach opustit aj byt...cize poznam niektore pocity,a ako sa ti to dari znasat?beries lieky?ano koli panike mam planovanu sekciu,momentalne som tiez 34tt cize za 6 tyzdnov,aj skor by mohla byt mala na svete...

phobiagirl
autor
20. nov 2019

@ufoonka ahoj🙂 no presne aj ja tie lieky mam v zalohe ze keby nahodou bolo najhorsie tak zacnem,no stale sa to tak snazim znasat koli malinkej aby som jej nahodou neuskodila,aj ked ano,dnesne lieky v nizkom davkovani by mali byt bezpecne...no stale mam taky ten vnutorny pocit ze nie...zatial...zase sa mi vracaju stavy paniky,hlavne medzi ludmi a v obchodoch no vacsinou som doma a ak niekam idem tak stale je so mnou manzel alebo niekto proste...verim ze aj ja to tak zvladnem🙂 najvacsi strach mam z tych priprav pred sekciou a to cakanie...dakujem ale za skusenost🙂) drzim palce,nech ste zdrave!;)

marysofi
20. nov 2019

@phobiagirl lieky som prestala brať keď som zistila, že čakám bábo. Na počudovanie to zatiaľ zvládam dobre akože je mi zle v čakárni a u doktora ale vždy sa to snažím predýchať a vydržať kvôli malej 🙂 za 8 mesiacov som len raz odišla od doktora a vrátila som sa neskôr. Ale napríklad nakupovať nechodím a ani nikam MHD a podobne vôbec 🙈 dnes som bola za primárom a povedal aby som prišla 17.12 a uvidíme. Čakala som že ma dá na plánovanú a že mi dá aj termín ale zatiaľ nič také 😔 čakala som naňho v čakárni 2 hodiny ale aj to som predychala len som mala nutkanie odísť niekoľko krat 😅 už to nejak dobojujeme

kika691
20. nov 2019

Presne môj prípad.ja som mala paniku keď som otehotnela boli zle aj dobre chvíľky. Tiež plánovaná sekcia. Brala som magnezium a guaracujan. Vybavená celkova anasteza a na sale má nahovorili na spinal....ozaj sa nemáš čoho báť je tam toľko sestier že ak ti príde zle pomôžu ti.

phobiagirl
autor
21. nov 2019

@marysofi ano aj ja sa cudujem ze celkom to zvladam fajn (zatial,najviac sa obavam posledneho tyzdna🙈) ale asi to je koli babatkam ze viac myslime na nich ako na nas😊
cakanie v cakarnach je asi najhorsie,alebo konkretne pre mna aj odber krvi,vzdycky som spotena,nervozna po tom to zo mna opadne a je lepsie...do obchodov nechodim ani ja a o mhd ani pocut🤦🏻‍♀️ ale si dobra ak to zvladas absolvovat sama so mnou furt dakto musi ist🙄

phobiagirl
autor
21. nov 2019

@kika691 ahoj...a ako si zvladla spinal?lebo ja napriklad mam problem aj s predstavou ze z nejakej ci uz miestnosti alebo situacie neviem alebo nemozem odist...cize z operacneho stola a s anestezou je to evidentne nemozne 😄a este pocut keby sa o tom zakroku bavili tam no neviem,uz len pri pomysleni na to ma chyta panika😱

kika691
21. nov 2019

@phobiagirl no ja som ich upozornila.ze aky mam problém a ozaj nehovorilo sa tam o nicom ...teda hovorili sme si vtopi a anestéziológ mal.za úlohu ma zabavat. Bála som sa zo začiatku ale má upokojilo to že ak by došlo k panike alebo tak tak ma napichnu na celkovú

marysofi
22. nov 2019

@phobiagirl no odber keby je aj pre mna nočná mora ale horší bol glukozovy test keď som 2 hodiny sedela v čakárni a ešte mi nebolo dobre ani z toho nápoja. 🙈 nezvladam to sama vždy so mnou chodí mama ako s malým deckom 😅 zo mna to tiež stále opadne keď to mám za sebou. Neviem si ešte predstaviť ako budem s maličkou chodiť k doktorke ale tiež asi budem myslieť na malú tak to zvládneme 😇 hlavne nech v poriadku príde na svet a nech sme doma z nemocnice už všetko bude fajn 😃

phobiagirl
autor
23. nov 2019

@kika691 aha tak to je super potom...ja stale zvazujem,nie som na 100% rozhodnuta...no uvidime v akom rozpolozeni budem v den D🙂 a tie prve dni po porode si ako zvladala?

phobiagirl
autor
23. nov 2019

@marysofi aj so mnou😃 bud manzel alebo mama...ja som ich na to uz pred tym pripravovala ze ked otetotniem proste budu musiet chodit so mnou vsade😅 ale tak chvalabohu so mnou ma kto ist a su mi obrovskou oporou...
ogtt ani nespominaj,ja som to ani nevypila cize nemam to absolvovane...odisla som s revom ze som zlyhala pri takej blbosti a samozrejme prve myslienky ze co ked ohrozim malu a predsa budem jedna z tych co maju gestacny diabetes...no proste to bol hruuuza den😱
ja si myslim ze nas to zmeni cely ten proces,aj ked neviem do akej miery ale urcite budeme mysliet viac na nase deti...jasne ze panika uplne nezmizne hned ale priala by som si aby tie zmeny k tomu pomohli🙂 ano uz ked budeme doma a zdrave vsetko bude fajn,aj ked mame uzkosti a obrovsky strach aj tak si myslim ze sme silnejsie;)

marysofi
23. nov 2019

@phobiagirl mňa keď chytia tie moje “stavy” stále si spomeniem na to ako som sa bála na začiatku ale ako ďaleko som to dotiahla a čo všetko som už zvládla. Asi aj vďaka tomu som zvládla ten test. A koniec koncov to je to čo mi stále hovoril môj psychológ že vždy keď niečim prejdem je to vlastne taká skúška a môžem si pri ďalšej príležitosti povedať že “minule to bolo horšie a zvládla som to, toto je nič” 😇 tak som na seba aj pyšná že vlastne o chvíľu začínam 9 mesiac a nemala som žiaden plny záchvat neutiekla som tak už to zvládnem. Ale jasne že mám strach z toho čo ma ešte čaká a z pôrodu a hospitalizácie po ňom ale potom už bude dobre 😃 ani neviem či by bolo lepšie keby mi naplánujú sekciu alebo keby sa mi pôrod pustí nečakane. Hlavne nech ma nedajú predtým do nemocnice to si opakujem každý deň lebo tam so mnou nik nebude a to by bol des 😱😨
Ale “teší ma” že je tu niekto kto to má rovnaké a niesom v tom sama

phobiagirl
autor
24. nov 2019

@marysofi ja som mala taky hrozny stav na zaciatku,ked som mala este nevolnosti..sla som na gyndu ze co s tym ci mi nevedia nieco dat,myslela som si umriem,taky som mala strach ze co so mnou a s malou bude,lebo asi 2-3 dni som poriadne nic nejedla ale tiez som to zvladla,cize ano taketo skusenosti si musime potom premietat ze sme zvladli aby nas to posuvalo dalej🙂 verim ti ja sa tiez toho velmi bojim ze budem sama v nemocke a ako to zvladnem,bude to moj uplne prvy pobyt...u nas ani vlastne nepustaju na izbu nikoho len na chodbu sa daju prijimat navstevy,cize uz myslim na to ze ak budem po sekcii a nebudem vladat chodit ze ako sa budem vidat s rodinou,chcela by som izbu osamote ale neviem ci sa mi ujde🙄 ano to som rada aj ja ze sa mozme navzajom podporit a nemysliet si ze sme v tom same👍🏻

lenkaelis
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre