Oznámenie tehotenstva v práci

nikol789
12. sep 2021

Ahojte, obraciam sa na vás či by ste mi nevedeli niektorá z vás poradiť.
Som na začiatku druhého trimestra a tento týždeň sa to chystám oznámiť v práci.
Pracujem v kaviarni, 10hodin, krátky dlhy týždeň.
Väčšinou od rana do večera sa nezastavim, mimo toho treba nosiť tovar s kolacmi v prepravkach(to už našťastie nerobím lebo mi kolegyňa pomáha)
Moja otázka znie, zamestnávateľ mi má prispôsobiť podmienky k môjmu stavu.
To znamená že by som pracovala o niečo menej, ale ak by sa mu ale táto alternatíva nepáčila?
Je prekážka na jeho strane ak mi nevie nájsť náhradu práce u neho a tým pádom môžem ostať doma s náhradou mzdy?

Ďakujem za každú odpoved.

Pekný večer

roztlieskavacka
12. sep 2021

No, úprimne si nemyslím ze hlavne v gastre v dnešnej dobe by zamestnávateľ tehotnu nechal doma z dôvodu prekážky na jeho strane..

nikol789
autor
12. sep 2021

@roztlieskavacka vyhodiť má nemôže , na pn nemusím ísť keďže nemám zdr dôvody... ako to potom môžu riešiť ?
Pracujem v malej kaviarni, zopár zamestnancov, aj cez covid nám normálne platili.... čiže majitelia nie sú úplne taký ako inde v gastre...

lasona
13. sep 2021

Mal by ta preradiť na ľahšie miesto.Ak nemá, mala by si ostať doma a normálne by si mala poberať plný plat. Avšak to pochybujem že to tak spraví, väčšinou v tomto prípade nútia zamestnávatelia aby si išla na PN.

ajka0207
13. sep 2021

@nikol789 právne by to malo byť tak ako píšeš, je však dosť pravdepodobne že ťa presvedčí ísť na PN alebo dať výpoveď. Napr. Síce povie, že nebudeš musieť nosiť ťažké veci ale v realite ti nebude mať kto pomôcť. A proste sa na to sama vykasles.

999k
13. sep 2021

@nikol789 Je povinny ta bud preradiť na inú pracovnú pozíciu, alebo skrátiť pracovnú dobu, pokiaľ tak neurobí, vzniká prekážka na jeho strane a teda ostavas doma a poberas plny plat. Jasne ze moze na teba skusat PNku alebo aby si dala vypoved, no urcite neurob ani jedno ani druhe! Si v ochranej lehote, vyhodit ta nemoze ani nutit dat vypoved ani aby si isla na PN. Nakolko som pred nedavnom riesila to iste a na mna skusali aj PN aj vypoved alebo ze mi daju polovicny uväzok, ziadne take odmietla som! Som tehotna, neponukli ziadnu nahradnu pracu tak musia platit plny plat. A ak by ti potom aj nahodou ponukol inu pracovnu poziciu, kde by si odrobila menej, plat ti musí ponechať, nemoze ti ho ponížiť

nikol789
autor
13. sep 2021

@ajka0207 @lasona ďakujem 🤗

nikol789
autor
13. sep 2021

@999k áno presne takto som to myslela že to tak ak je.
Smaozrejme že nechcem pristúpiť ani na pn ani na žiadny skrátený úväzok ani na výpoveď.
Zdravotné ťažkosti chvalabohu nemám takze nepôjdem na pn.

Dúfam že to dobre dopadne a zamestnávateľ nebude chcieť vybabrat... chcieť bude môcť ale nedovolím 🤪

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre