Odpor k plánovanému tehotenstvu

hm43
12. jún 2022

Dobrý deň, potrebujem sa vyrozprávať.. Viem že veľa z vás ma možno odsúdi že som sebec a pod.Ale ďalej nevladzem svoje pocity ukrývať :(. Som tehotná v 6 mesiaci a čím viac som tehotná mám odpor k tehotenstvu a všetkému čo sa týka dieťaťa. Každý deň, mi behajú po hlave myšlienky ako som stratila svoj život ktorý som žila pred tehotenstvom , svoju prácu, mladosť,kariéru,bezstarostný život..Prídem si stále menej príťažlivá a stratená.. Že už nikdy nebudem tak príťažlivá ako za slobodna keďže budem mamička však kto by sa pozrel či by sa mu páčila žena s dieťaťom.Mám dobrého partnera ale stále mám pocit strachu ze sa mu prestávam páčiť ako tehotná a ze po pôrode to bude ešte horšie že proste už budem matka a žena ktorá porodila. Prepadajú má aj take myslienky že ak by sme sa s partnerom niekedy v budúcnosti nechali kto si vezme ženu s babom aj keď mám dobrý vzťah aj take na take myslím prídem si úplne bezradná.Tehotenstvo bolo plánované nečakala som takýto zvrat a som strašne nešťastná.Strašne trpí moje sebavedomie a požiera ma to každý jeden deň. Momentálne som doma nepracujem..Stále myslím nato ako som si mohla pracovať a byť slobodná prepadli ma pocity strachu,odporu a neviem sa s tým zmieriť som úplne z toho mimo a neviem čo mám robiť ako si pomôcť.

andrea_82
12. jún 2022

Ja len tolko - cely zivot mam problemy s nadvahou a pocas materskej sa mi podarilo paradne schudnut. Nikdy som si nepripadala taka pekna ako ked som mala 2-rocne dieta. Ak by deti znamenali, ze uz nebudes nikomu pripadat krasna, tak by vsetky deti boli jedinacikovia a vsetky rozvedene matky by boli samy.
Teraz s tebou hadzu hormony, predpokladam, ze po porode sa to ukludni a ty najdes pozitiva v tom, ze si matka. S dietatom sa predsa tiez da krasne uzivat zivot, cestovat a bavit sa.

simona1306
12. jún 2022

tak pred tym, ako zaplavi tento prispevok vlna hejtu od dokonalych mamiciek, ti len chcem povedat, ze som mala rovnake pocity. My sme dietatko chceli , a dokonca dva roky sme sa snazili, a podstupili sme aj rozne vysetrenia. Ked som otehotnela bola som najstastnejsi clovek na svete. Nepracovala som, takze cele dni som bola sama doma zavreta, a pozerala som sa na seba ako mi postupne pribudaju kila a ako priberam . Pohltil ma stres, ze uz nie som ta , ktorou som bola, a manzel ma urcite vymeni za krajsiu, chudsiu , za taku ktora snim pojde vecer na pivko, alebo si snim da pohar vina. Cele tehotenstvo bolo o tomto, a uz som sa nevedela dockat toho dna kedy porodim a moj manzel ma bude vidiet ako jeho bohynu za to, ze som mu dala dieta. No cuduj sa svete, porodila som, mam doma to najuzasnejsie male dievcatko , pre ktore by som si nechala vziat aj zivot. No ale stale ma tieto mysliensky neobchadzaju, co ak si manzel najde inu, co by bolo keby som ostala v praci. Chybaju mi vecerne klabosenia s kamoskami pri pohari vina, alebo ranna cigareta pri kave . No a potom sa vzdy pozriem na svoju dcerku ako si zuzle nozku, a poviem si, ze vsetko co som vo svojom zivote obetovala stalo za to. Pretoze mam najvacsi poklad vedla seba. A dokonca viem aj to, ze aj ked mi to manzel nedava najavo, som prenho bohyna za to, ze som mu porodila dcerku a nikdy by nas neopustil. Tymto ti chcem povedat, ze nie si sama, a tieto myslienky su uplne normalne. Je dobre mat niekoho skym sa mozes o tom porozpravat , kto ta za toto neodsudi. Ale ver tomu, ze ked budes mat babatko vedla seba zabudnes na vsetko 🙂

mandzula
12. jún 2022

@hm43 plieskaju tebou hormony. Zazila som si pocas tehotenstva stavy zufalstva z pribudajucich kil, revala som ako sialena, nevedela som sa s tym vyrovnat. A, ano, zivot sa ti zmeni, to ti klamat nebudem, no dala si sa na boj, tak musis uz len bojovat. Ale vies co? Po porode, ked som sa po par mesiacoch spamatala, citila som sa neuveritelne sexy a pritazliva, balili ma o 8 rokov mladsi chalani (nebudem klamat, tesilo ma to 😀), konecne som mala svoju vysnivanu vahu (dcera bola narocne dieta, takze som vychudla na 47 kil) a dokonca prvykrat v zivote som mala aj prsia (nadbytok prolaktinu urobil svoje😁). A som ten pripad, ktory si po rozchode aj s tym dietatom na krku nasiel super chlapa.🙂

pribinak
12. jún 2022

Hormóny, hormóny, hormóny

pukina
12. jún 2022

Chapem ta. Ja som tiez tehotna, asi mame aj podobny termin a mavam rovnake myslienky. Myslim, ze je to uplne normalne, ale je to stale tabu tema, ze tak ako je poporodna depresia je aj ta predporodna. Tiez ma obcas chyta panika, ci sa budem vediet postarat, ci to vlastne cele bol dobry napad, ze uz nebude ten zivot ako predtym, vadi mi, ze mi rastie brucho a kila pribudaju, ze si teraz nemozem dat pivo a tatarak niekde v meste na teraske😂, proste nehanbim sa povedat ze si to tehotenstvo neuzivam a chcem, aby bol nas chlapcek konecne pri nas. Ale na druhu stranu si hovorim, ze som si ten predrodicovsky zivot odzila perfektne a ak clovek zvladne logistiku okolo dietata, da sa ten zivot minimalne velmi priblizit tomu predtym. Dolezite je mat pri sebe perfektneho partnera, s ktorym tu starostlivost spolu zvladnete, podpori ta. Dobre bude 😀

mandzula
12. jún 2022

@pukina s tym tabu okolo pocitov zeny si to krasne vystihla. Myslim si, ze o tychto veciach by sa malo ovela viac hovorit, aby zeny nemali pocity viny z toho, ze necitia to, co im kazu knihy, internet, proste celkovo velakrat pokrytecka spolocnost. Bez okolkov priznam, ze narodenie dcery bolo pre mna ranou bejzbalkou po hlave, ziadny pocit nekonecneho stastia ma nezalial, myslela som si, ze moj zivot skoncil, a ked som videla tie vytesene mamy okolo mna, citila som sa ako mimozemstan. Byt matkou som sa musela ucit ako cokolvek ine. A dobrou matkou sa citim az teraz, po 15 rokoch.

lasona
12. jún 2022

Bohužiaľ všade čítať iba to že aké je tehotenstvo krásne obdobie. Ja si vravím, ten kto to vymyslel musel byť na praskoch. Už budem rada mať po a už nikdy viac. Ja to proste tak cítim. A mám presne tie isté pocity....takže sucitim s tebou. Cítim sa ako hroch, nič nevládzem, fucim po schodoch...a moja krásna chudá postava je v keli. Dúfam že sa mi podarí schudnúť.ano a riešim to...lebo ja sa chcem cítiť vo svojom tele dobre a príťažlivo. A nemienim sa opustiť.kolko mám spolužiačok a sú po deťoch pribrate, nestarajú sa o seba...ja to tak nechcem...a necítim sa že by som bola nejaký vyvrheľ spoločnosti. A nech si myslí každý čo chce

simona1306
12. jún 2022

@lasona AMEN. Mas absolutnu pravdu, som 5m mesiacov po porode , dcerka zacina papat, zacala som drzat dietu pretoze oproti mojej vahe ktoru som mala pred tehotenstvom mam 8kg navyse. Dcerka je kojena, a ked ma ide niekto kritizovat ze co ak stratim mlieko kvoli diete ide ma roztrhat. Hlavne moja svagrina, ktora matri do kojosekty mamila.sk. Skor stratim mlieko z tej depresie ktora ma chyta ked sa na seba pozeram do zrkadla.

7lenka11
12. jún 2022

Tehotenstvo neznamená koniec sveta. Nikde nie je napísané, že sa stane z teba zostarnutá, škaredá žena.. Poznám veľa mamičiek, ktoré sa o seba starajú aj na materskej, resp. po pôrode sa dostali do starej formy. V rodine máme 3 malé deti a matky týchto detí sú za každých okolností pekne upravené, vôbec z nich nemám pocit, že by ich pôrod alebo tehotenstvo ubralo na šarme, prípadne, že by sa opustili.. Majú pár kíl navyše, ale to nič neznamená. Žijú naplno, užívajú si svoje deti a mužov, výletujú, dovolenkujú, starajú sa o seba.
Práci alebo nejakému svojmu projektu sa môžeš venovať aj popri materskej, neviem, prečo majú ženy pocit, že musia presedieť tri roky doma a len meniť plienky.. Ja som tehotná, ak všetko pôjde ok, chcem ostať na materskej 2-2,5 roka, ale po prvom roku sa chcem začať venovať aj svojim veciam, rozbehnúť jeden svoj projekt, ktorý sa dá robiť aj z domu. Proste staviam si pred seba nejaké ciele a chcem byť užitočná aj po narodení dieťaťa..

pukina
12. jún 2022

@mandzula presne tak, mne sa tolko ludi cuduje ked poviem ze nie je tehotenstvo najkrajsie obdobie zivota a ze ho zazivam prvy a posledny raz. Ale neriesim, vytesnujem tieto komentare. Premotivovane tehotne zeny a matky ma vedia neuveritelne nasrat, co sa tvaria, ze aj pregrcany den ma svoje caro a stracaju osobny zivot na ukor dietata, doteraz som to nepochopila a asi ani nepochopim 🤷🏻‍♀️ vsetko sa da pekne sklbit a toho napriklad ako jedineho sa vobec nebojim, ze by som sa musela ja prisposobit na 100% dietatu. Mame nastastie v okoli kopu "normalnych" rodicov, ktori maju na svoj doterajsi zivot iba dalsieho partaka navyse.

doda26
12. jún 2022

@hm43 no ten pocit, ze si prisla o mladost estelen pride po porode po par prebdenych nociach a par dnoch s vreskotom za usami 😂 ale nie…akoze ano to sa priprav, ze tento zaciatok bude tazsi a psychiku ti to asi este viac rozhadze…ale neboj bude lepsie a co sa tyka toho, ze mas strach o svoj zovnajsok..ja si napriklad pripadam pritazlivejsia ako pred tehotenstvom…mam teraz krajsie vlasy, postava neutrpela, a ked vidim jak sa niektori muzi otacaju za peknymi mamkami tak nemam strach, ze by mi to dieta nejak pritazilo 😂 a teda aj z rozpravania mojich slobodnych kamosov viem, ze mamky su vfaj sexi, al su teda udrziavane…takze neboj vsetko bude ok, len sa ti musia spamatat hormony 😊 a ked uvidis svoju malu lasku tak neboj nebude ta tolko zaujmat zovnajsok

kiki68
12. jún 2022

@hm43 Toto je prenatalna depresia z hormonov, smer psycholog ( neboj aj na som to mala a po porode preslo)

mandzula
12. jún 2022

@pukina prisposobovanie sa na 100 % je cesta do pekla, vzdy som si pri dietati dopriala cas aj pre seba, 3x do tyzdna som takmer od zaciatku chodila na aerobic, nevynechavala som stretnutia s kamaratkami. Aj dieta musi vidiet, ze nie je stredobodom vesmiru, treba byt trosku sebec, lebo spokojna mati, spokojne deti.🙂

janickacrazy
12. jún 2022

@pukina Tak každá sme iná. Ja som bola tehotná vždy veľmi rada, sama neviem prečo. Proste som sa cítila výnimočne, šťastne, aj keď mi bolo zle niekedy. Mne je napríklad ľúto, že už to nikdy nezazijem. Ale chápem, že nie všetky ženy sú z tehotenstva nadšené. Hormóny robia divy.

lucinka9292
12. jún 2022

@hm43 nie je to vobec nezvycajne. To ze vsade mozne vidis ako si to vsetci vychutnavaju nemusi byt nutne pravda. Byva aj predporodna depresia nie len poporodna. Porodom sa vela zmeni ale napriklad ja som schudla na vahu co som nemala abi ako 18 rocna 😂

lunademonica
16. jún 2022

@hm43 ciastocne ta chapem aj mne take myslienky napadli ale je to blbost... Nezufaj, ja po porode vazim este menej ako predtym a uz par mesiacov po porode som isla ako modelka fotit akty teda uplne naha a ponuky sa valia, na ulici sa za mnou obzeraju muzi aj zeny aj ked tlacim kocik....mam tri kamosky s detmi rozvedene a maju frajerov, ktori si rozumeju s ich detmi... a pozri sa na tinedzerky, mlade baby, vacsinou su rozkysnute mrochty, uz mladom veku, nevedia sa oblikat...vsetko bude dobre, neboj. Ak si pekna, budes aj po porode. S muzom si babo uzivame, miluje nas nadovsetko.

bielavila
16. jún 2022

Mam dve deti a sim rovnako krasna ako pred nimi, nestratila som ani mladost, ani pracu, ani karieru ani beztarostny zivot, materstvo mi nic nevzalo iva mi vela dalo, to je iba o nastaveni mysle, led budes mat take blbe myslienky tak sa budes aj tak blbo citit alebo potom ziadne rodicovstvo neplanovat, ale na to je uz neskoro, vsetko to ja, ja, ja, moj zivot, moja praca, moja krasa, a zasa len ja a ja a aj su povrchne veci, ked si takto nastavena tak to budes mat tazke, lebo materstvo je o obrovskej zmene a obetavosti, napriek tomu robim uplne vsetko presne tak ako pred tym kym som matkou nebola len si to musim perfektne naplanovat a vsetko sa da…

lunademonica
16. jún 2022

@hm43 pozri na Instagrame profil 600nedelie.sk je to poporodna dula/zenska psychilogicka, ozvi sa jej pomoze ti a pripravi ta aj na to po porode, lebo ked u, teraz si mimo, potom to bude este horsie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre