Neplánované tehotenstvo

ayabonanza
12. aug 2024

Ahojte vospolok. 🙂

Hľadám radu, a možno aj trochu podporu.

Neplánovane sa nám podarilo s priateľom otehotnieť. Sami nevieme ako, dávali sme si pozor... Priateľ je úžasný, dokonca mi povedal, že je šťastný, ja však radosť nepociťujem, skôr mnou lomcujú obavy. Sme spolu už takmer 5 rokov, ľúbime sa, klape nám to, chceli sme svadbu, rodinku, byť spolu... Avšak ešte nie teraz, a to práve preto, že ja som študentka. Aby bolo jasné, už nie som úplný soplák, mám 25 a idem do posledného magisterského ročníka, popri škole pracujem 20 hodín týždenne, avšak na brigádnickú zmluvu. Nárok na materskú teda nemám, iba na tehotenské štipendium, čo je tých 200eur mesačne. Priateľ zarába celkom slušne, okolo 1100eur. Zatiaľ sme bývali každý u rodičov, po škole sme sa, pravda, chceli osamostatniť, teraz je však jasné, že to riešiť nebudeme a zostaneme u niekoho rodičov. Čo nie je ani tak zlé, pretože obaja bývame v pomerne veľkých domoch, kde by sme sa pomestili. Jasné, že to nebude ono, ale na začiatok tú pomoc určite budeme potrebovať. Asi ma už prešiel prvotný šok, kedy som oplakávala sny, ktoré budem musieť posunúť na dobu neurčitú, či už cestovanie, kariéru a podobne, a už len racionálne premýšľam, či to finančne zvládneme. Je to moja asi najväčšia obava. Kariéra, cestovanie, všetko sa dá aj s deťmi. No veľmi sa obávam o tie financie a to, či to budeme zvládať. Nechcem dieťatku poskytnúť zlé zázemie. A teraz prišlo toto. Preto hľadám názor a skúsenosti niekoho, kto si prešiel/prechádza niečím podobným, ako to finančne vychádza, či sa to dá zvládnuť, ako sa to dá zvládnuť, či to bude príliš veľké trápenie... Hrozne sa bojím. :/

colsami
12. aug 2024

Neboj, zvladnes. Ako hovoris, nemas 18 a navyse priatel zaraba slusne, kopa ludi nema ani tisicku ten jediny prijem. To byvanie u rodicov si riadne premyslite a ak fakt je to cesta ktorou chcete ist, dohodnite si nejake pravidla. Babatko bude narocne samo o sebe, a tym horsie ked sa do toho montuju jedni alebo druhi rodicia. Pozor, nemyslim to v zlom, ano, pomoc sa vzdy hodi, len zial niekedy to byvanie u rodicov a hlavne s velmi malym a prvym dietatom je na ukor inych veci, a nebyva to vzdy stastne riesenie.

Dietatu poskytnes dobre zazemie najma ak bude mat milujucich rodicov a ti budu mat harmonicky vztah. Nedaj sa oklamat pozlatkom, ze stastnejsie a spokojnejsie je to dieta, ktore pride do noveho bungalovu za par sto tisic, kde maju dve auta a exoticke dovolenky a par nehnutelnosti na prenajom, nez dieta, ktore pride "do podnajmu".

Drzim palce. Ak ste rodinku tak ci tak planovali, tes sa. A zite svoj sen, len uz v inom poradi no. Ktovie ci by babo prislo keby uz bolo po studiu, cestovani, praci, kariere... Nie je to samozrejmost, ze by dieta prislo ked "uz by ste chceli". Clovek nikdy nevie.

ayabonanza
autor
12. aug 2024

@colsami ďakujem za odpoveď, aj za pekné slová ❤ "Žite si svoj sen, len už v inom poradí" ma veľmi pohladilo na duši. Takmer som sa rozplakala 😂 Je pravda, že asi nad tým premýšľam príliš rigidne. Som totižto taká, že mám rada veci zorganizované, rada plánujem, nuž a toto ako som už písala v pláne nebolo :D Čo sa bývania u rodičov týka, tiež zastávam názor, že "mladí majú byť sami", avšak v súčasnej dobe, s tým aké sú nájmy, ceny za potraviny... Inú možnosť si bohužiaľ neviem predstaviť. Ale určite sa po tvojej odpovedi nad tým viac zamyslíme 🙂 Opäť, ďakujem 🙂

adka176
12. aug 2024

Joooj to je v pohode...to zvládnete...boli sme na tom podobne....a všetko sa zvládlo... dieťa....škola... štátnice....rodila som mesiac pred štátnicami....na promócie som išla s naliatymi prsníkmi..... manžel býval u mojich rodičov, lebo tam sme akože spoločne bývali kým som ja tehotná odchádzala na tri dni do školy...no dnes sú to krásne spomienky....ver, že keď sa trošku aj potrápite, ale bude to stáť za to....dnes sa ľudia boja vyjsť zo svojej konfortnej zóny... len, aby všetko bolo
tip -top, ale práve takéto situácie ťa naučia skutočne žiť, poradiť si, naučia ťa nevzdávať sa ... nemôže byť život len o tom ako si ho vysnívame... skutočný životný príbeh je krásny keď je aj trošku zamotaný... držím palce... zvládnete...

oliviakatka
12. aug 2024

Ahoj tiež som otehotnela neplánovane v 4. ročníku na vysokej škole a ostala som na syna sama, u rodičov. Musím povedať že moje dieťa bolo nízkonákladové 😊 aj preto že som nemusela riešiť umelé mlieka, nekupovala som prikrmy. Jediným veľkým výdavkom bol kočík. Dokonca sa u nás nevyužilo plno veci ktoré by som už druhýkrát nekúpila - napríklad postieľka 😁 nemal ani cumlíky a fľaše takže prvý rok sme kupovali výhradne plienky a oblečenie - a aj toho stačila tretina 😁 nemám pocit že som syna prvé mesiace života a niečo ochudobnila. Nemala som najdrahší parný hrniec ani ohrievače na fľaše, detské pestúnky, plyšakov so šumom a iné záležitosti 😁 veľmi ti držím palce, máš obrovskú oporu v partnerovi, bude to jazda ❤️👍🏼 no zároveň najkrajšie chvíle v živote

sisska96
12. aug 2024

Už máš 25, nie 15. Si dospelá žena......

zuzana9393
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ayabonanza
autor
13. aug 2024

Ďakujem baby, za zdieľanie vašich príbehov ale aj za to, že ste mi dali nádej 🙂 A klobúk dole predtým, aké ste všetky silné ❤ P.S. Bude to jazda je odteraz moje obľúbené motto :D

ysseba
13. aug 2024

@ayabonanza Neboj sa, dobre to bude. Samozrejme ideálne by bolo keby ste žili sami, ale nevadí. Ak by som si mohla vybrať, tak na tvojom mieste by som si vybrala žiť u svojich rodičov. Predsa, mama je mama 🙂 Máš veľkú výhodu v tom, že máš oporu v partnerovi a vyzerá teda, že aj v okolí (tvoji rodičia, priateľovi rodičia), určite to zvládnete po všetkých stránkach. Netráp sa a teš sa 🙂

ayabonanza
autor
13. aug 2024

@ysseba Ďakujem! ❤ 🙂

zuzinabila
19. aug 2024

@ayabonanza gratulujem k tehotenstvu! osobne k môjmu príbehu. ja som otehotnela hneď po VŠ, len chvíľu som po škole pracovala. veľa vecí sme museli v živote odsunúť na neskôr, tiež sme začínali v podnájmoch, až po rokoch sme sa dopracovali k vlastnému domu. doma som bola s deťmi niekoľko rokov. kariérne som na tom celkom slušne, myslím, a verím, že ešte veľa stihnem do dôchodku🙂 výhodu materstva v mladšom veku (porovnateľne s tvojim) vidím v tom, že som veci riešila spontánne ako prichádzali, nerobila som z toho veľkú vedu a nezamýšľala sa nad komplikáciami, proste prišiel problém, riešil sa. aj s odstupom času (najstaršia dcéra je už dospelá) to vnímam tak, že nič čoho sme sa s manželom vzdali alebo odsunuli by sa nemohlo rovnať hodnote našich detí. keby som sa ich vzdala kvôli kariére, financiám, bývaniu či inému, myslím, že môj život by bol ruina...nehovorím, že to bola prechádzka ružovou záhradou ani nebudem klamať, že to nebolo v niektorých ohľadoch aj náročné, ale nešpekulujem nad tým. sama si to dobre vystihla, že niektoré veci budeš musieť posunúť na neskôr, napr. mi napadla taká lyžovačka🙂 ale v porovnaní s dieťaťom je trápna lyžovačka neporovnateľne nízka hodnota. bývanie u rodičov by som ja osobne brala ako núdzovú možnosť, ale každý má úplne inú situáciu, sú aj rodičia, kde bývať je dar, nie trest.

oskvarka
19. aug 2024

@ayabonanza tak na dietati je dobre pri planovani to ze sa tam celkom dobre da planovat aj ked je neplanovane.. kedze sa nenaroi hned ale az o 8 mesiacou ;) a s detmi sa cestuje v pohode.. hlavne s malymi.. velke uz moc spekuluju :D - malym staci ze idu s mamou :D... aspon moja skusenost :D

oskvarka
19. aug 2024

ohladom financii ak si ekologicky friendly a nie naorcna na luxus tak dnes z druhej ruky kupis vsetko za vybornu cenu...

oskvarka
19. aug 2024

a ver tomu ze aj ak kupis kocik ala darujem za odvoz tak tvojmu babatku to bude jedno a nebude mat ziadne pocity nedostatocneho zazemia.. taketo veci este babatka neriesia ;)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre