Náročné druhé tehotenstvo a prvorodená dcérka

17. nov 2022

ahojte, potrebujem poradiť, podporiť, neviem...čakám druhé bábätko, som v 17tt, veeeľmi sa na neho tešíme, plánovali sme ho. Toto tehotenstvo je omnoho náročnejšie ako prvé...nevoľnosti sme prežili a ustáli ale cítim sa ako chodiaci zombie...bez energie, nálady, strašne unavená (železo mám ok), časté bolesti hlavy, a extrémne ma trápia kríže...čo ma ale najviac trapi, je to, že ma moja dcérka ktorá má dva roky ma potrebuje a ja sa nevládzem jej venovať...dnes som si uvedomila, že jej začínam často púšťať rozprávky aby som si mohla ľahnúť...že po nej stekam za hlúposti, lebo tou nepohodou som už tak ovplyvnená, že proste vybuchnem a potom mi to je sakra ľúto.. Nevládzem toľko byť z ňou von aj keď tak moc chcem...babky pracujú, manžel dlho do večera, proste som na ňu sama...do konca tehotenstva ešte ďaleko a ja fakt neviem ako sa nejako pozviechať a co robiť...do toho ešte tie dlhé zimné dni...mate niekto skúsenosť, ako ste to zvládli? Moc budem vďačná za tie správne slová....

mamamasama
17. nov 2022

Budú lepšie, aj horšie dni. Ja som to mala rovnako. Takisto boli veľakrát pustené rozprávky kvôli komplikáciám v tehotenstve. Viem, že máš pocit viny, ale nemaj. Môj synček sa v priebehu mesiacov neuveriteľne osamostatnil, lebo musel. Je z neho veľký pomocník. Dvojročné dieťatko je už rozumné. Zvykol si, že ho už nenosím, že musí počkať, že som unavená. Neboj sa. Všetko sa upraví samo. Robíme iné veci. Miesto behania za ním na ihrisku, ideme na prechádzku, doma si maľujeme, hráme sa s plastelínou, skladáme lego, čítame. Veľa aktivít, kde môžem sedieť. Nájdete si spôsob, uvidíš. 🙂

nika23t
17. nov 2022

Absolútne nič si nevycitaj. Fyzicky sa necítiš dobre, aspoň psychiku sa snaž zachovať v pohode. Potrebuješ zvládnuť tehotenstvo a starostlivosť o dcérku. Rob, čo vládzes. Zapni jej rozprávku a oddychni si,bez výčitiek. Celkovo minimalizuj činnosti doma, čo nemusíš, nerob, rob len nevyhnutné. Dobehnes to neskôr, keď sa bábätko narodí. Neboj nič, aj mala to zvládne, aj ja som bola tehotná a tiež som sa snažila venovať sa dcérke, ale ledva som stala na nohách. Po pôrode sa to upravilo, potom sme dobehli zameškané. Držím palce, veľa sil a zdravia ♥️

marzuz89
17. nov 2022

Mali sme to podobne, starsi mal tiez 2roky aj par mesiacov, robili sme vela "oddychovych aktivit", mozete lezat ci sediet na zemi, a skladat puzzle, malovat, velmi vela casu dokazete stravit nad knihami a tam nemusis ani rozmyslat, mentalne vypnes a ujde vam cas.. Jednoduche spolocenske hry, vsetko, pri com mozes odpocivat. Syn sa v tom veku zahral sam s legom a vlacikmi, v 2r uz vela rozumie dcerka a treba jej veci vysvetlovat. Telku som na prebavenie nepustala a som za to vdacna. Cez vikend nech ide s manzelom na vylet, na dlhu vychadzku, nech ty odpocivas. Ja som sice nikdy nespala na obed so synom, ale odpocin si, vyspi sa, aj ta hodina vela pomoze. Len by som nespala pri nej, lebo to, ze dennodenne spinka pri tebe, by potom bolo narocne skombinovat s ukladanim babatka na denne spanky. Vecernu starostlivost nech celu preberie manzel a ty od 18 nohy hore.
PS - nespoliehala by som sa na to, ze dobehnes, ked sa babatko narodi. To je este x mesiacov, a x mesiacov odkladat dcerku pred telku vam narobi obrovske problemy. Venuj sa jej na "maximum", v zmysle toho, bud pri nej, pozoruj ju, ako sa hra, rozpravaj sa s nou. Vysvetluj jej, ze si tu pre nu, lubis ju, ale si unavena a ubolena, ze si tuto lazkas vedla nej a nech ti ukaze, co pekne postavi z lega, a podobne. Popros ju, nech ti "cita". Nech tancuje a ty mavaj do rytmu rukami. A hlavne, nech sa hra aj sama, podporuj ju v tom, 2r dieta to uz pekne zvlada. Podporuj jej fantaziu, nakup plastelinu, noznice, papiere. Prejde to, druha polka tehotenstva bude snad lepsia ❤️

20erika07
17. nov 2022

Rob len to co naozaj musis, hlavne nech je malá opatrená, davaj jej vela lasky, to sa da aj na gauci ci posteli, takisto aj hrat sa s nou vies na gauci v polohe ležmo 🙂 citat, kreslit, stavať alebo hoco pri com nemusi byt vyvijana fyzicka aktivita 🙂 ked budes ty spokojna, bude aj mala a budes to lepsie aj psychicky zvladat 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre