Manžel je Ind, som tehotná a občas mi je smutno

19. aug 2023

Ahojte, chcela by som sa len vyrozpravat. Mozno si precitat utesujuce reakcie. :/ Mam manzela, sme manzelia asi 2 mesiace ale inak sme dlhsie spolu. Som tehotna v 4 mesiaci. Mozno aj tie hormony so mnou tak saskuju. On nie je slovak, je ind ale zil cely zivot v rakusku. Rozpravame sa po anglicky. S anglictinou nemam problem, ani medzi sebou nemame problem. Nedavno sme sa nastahovali k mojej mamem do domu na nejaky cas, ma 5izbovy velky dom a je sama. Momentalne mame vsetci dovolenku z prace takze travime spolu cas. A pride mi casto smutno, ze si s nim mama nevie pokecat, ze vsetko musim prekladat, proste akokeby mi sem tam chyba, ze je slovak. Snazim sa ho ucit slovensky, ale vie len par fraz zatial. Inak s nim problemy nemam, je ku mne velmi dobry, nemozem nic zle povedat. No a ako mi chyba, to ze je slovak, zacnem mysliet aj na byvaleho. Vlastne asi rok som s nim rozidena. S manzelom som neni dlho viem, ale poznam ho roky rokuce, takze je to take insie. Ja neviem co mi je, som taka smutnejsia, obcas si poplacem. Predtym mi nikdy nic taketo nevadilo, len teraz par dni akokeby mi preskocilo… Dakujem kazdemu co si to docital a prajem pekny den..

maranta_leuconeura
19. aug 2023

Ked chces od neho aby sa naucil po slovensky, preco netlacis aj na mamu, aby sa naucila po anglicky? Tvoj muz sa musi citit velmi zle v domacnosti s clovekom s ktorym si nerozumie a nie je to len jeho chyba. Zit s muzom chcete ostat na Slovensku? Alebo co dalej planujete? Kde budete byvat ked sa dieta narodi? Skocili ste do manzelstva velmi rychlo este plus dieta... Kam a naco ste sa tak ponahlali?

oslo1
19. aug 2023

Manzel smer slovenska skola, matka anglicka a problem vybaveny. Ale to by museli Oni chciet.

autor
19. aug 2023

@maranta_leuconeura to, ze sme skocili do toho skoro atd viem, netreba to teraz rozoberat. Dieta sme tak skoro neplanovali ale stalo sa a berieme za to zodpovednost. Ano urcite sa citi zle, hlavne ked ja pojdem do prace a on tu bude sam s nou. Planujeme ostat na slovensku, maximalne zaciatok rakuska aby tam mohol pracovat a ja budem pracovat na slovensku, kedze nemecky neviem vobec. Ucit sa chce, tu skolu alebo nejake kurzy musim vyriesit lebo asi fakt bez toho to nepojde…

maranta_leuconeura
19. aug 2023

No ak planuje zit na Slovensku, slovencina sa mu zide do buducna uz len pri beznych ukonoch na uradoch, v obchode, s ucitelkami v skolke, skole a pod. Ale to musi chapat aj sam.

doriiis
19. aug 2023

Trocha mám pocit,že dôvodom tvojich myšlienok nie je recova bariéra,ale fakt,že ste s manželom zbuchli všetko príliš rýchlo.Pocit neistoty je na mieste.Za rok sa vziať a mať dieťa je šialene podľa mňa .

maranta_leuconeura
19. aug 2023

Inak vy ste teda particka, nemecky ty nevies, on slovensky, tvoja mama anglicky :D no pokial niekto, idealne vsetci z vas sa nezacnete snazit to zmenit, asi budes stale smutna 🤷

autor
19. aug 2023

praveze som si neni nim neista, ja ho strasne lubim, vsetko nam spolu klape, necitim sa ze s nim bude zly zivot alebo co. Fakt on je povahovo a spravanim stokrat lepsi chlap ku mne ako bol moj byvaly - slovak. Asi fakt ten jazyk mi len prekaza, keby vie slovensky tak ziadne problemy, rodina s nim pokeca, najde si urcite viac kamaratov.

iwesska
19. aug 2023

Fuha,rok rozidena a uz si stihla dalsie manzelstvo a dieta...no nedivim sa tym zmatkom. A to ti pred manzelstvom nevadilo,ze sa nevie porozpravat s mamou? A co jeho rodina? Ako s nimi komunikujes?

nafka0483
19. aug 2023

A on teda teraz nepracuje? Ked pises ze ked pojdes do prace tak on bude v dome sam s mamou.
Ak nie, tak ma plno casu venovat sa slovencine. A potrebuje je pocuvat - hovorte na neho slovensky. Moze si napisat slova a nalepit po dome - napis na listok gauc a prilep na gauc, napis dvere a prilep na dvere, atd. Bude to mat vkuse na ociach, nauci sa pomenovat vsetko doma :D

aaaa1111
19. aug 2023

to uz tak bude, na tom sa nezmeni nic. ani mama sa nenauci po anglicky, ani tvoj muz po slovensky. ty v prvom rade rozmyslaj, kde chces zit, lebo musis ucit dieta jazyk. 2 jazyky sa da naucit, ale 3 tazko

autor
19. aug 2023

@iwesska tak predtym sme maximalne isli na navstevu a to tie 2h problem prekladat nebol. Ale ked uz byvame s mamou tak to je horsie podla mna. Ja sa citim aj za neho zle, ze ked s mamou kecam tak nam nerozumie. A zas vsetko prekladat sa neda.. Jeho rodicia vedia trochu anglicky, ale oni ziju v indii. A brat ten vie perfektne anglicky takze s nim kecat viem.

zuzubb007
19. aug 2023

Prepac, ale mne pride, ze si to len nahovaras v hlavicke ako si strasne zalubena a stale nevies predychat byvaleho inac by ta ani len nenapadlo na neho mysliet a na druhej strane recova bariera je za mna len vyhovorka problem je podla mna inde, ale drzim palce aby Vam to vydrzalo

autor
19. aug 2023

@nafka0483 bude pracovat ale od dalsieho mesiaca, caka na taky papier od cudzineckej aby mohol pracovat na zmluvu. To uz vyriesene mame ale par dni je este doma. Predtym pracoval v rakusku. Asi skusim pohladat nejaky kurz online ze sa moze z domu ucit kym nerobi.

autor
19. aug 2023

@zuzubb007 ja skor nemyslim na byvaleho, ze mi chyba ako clovek ale skor to pohodlie ze bol slovak 😀 a to zacalo len teraz ked byvame u mami. Predtym praveze vobec, mne sa hnusi.

anjelicek26
19. aug 2023

Mame zaplat kurz anglictiny a bude dobre... ja mam svagra francuza Ani ceknut slovensky nemecky ci anglicky🫣😅Nakoniec moj muz sa naucil francuzky a deti dve tiez chodia, Aby to nejako fungovalo.. najlepsia motivacia je rodina.. a keby rozpravate doma anglicky,Ma dieta skvely zaklad so zivota.. slovensky sa nauci od Babky Alebo v skolke...

aaaa1111
19. aug 2023

@anjelicek26 ty si myslis, ze stara zena sa bude ucit po anglicky? o tom pochybujem

januska12323
19. aug 2023

@aaaa1111 stará žena? Môže mať 40-50 rokov a neviem prečo by sa nemohla učiť. Snáď chce rozumieť vlastnej rodine a obyvateľovi jej domu.

autor
19. aug 2023

moja mama ma 53 a ma dost problemov, fakt seriozne nema na to cas a hlavne ma zlu pamat, jej by to slo veeelmi tazko. to skor jemu pojde slovencina lahsie si myslim

vevesh
19. aug 2023

@aaaa1111 babka aj prababka mm-obe analfabetky, v zivote v skolach neboli - sa naucili po anglicky po vpade amikov do ich krajiny tak ako miliony dalsich, v klude sa nauci po anglicky aj slovenka na sk s jazykovkou na kazdom rohu, ak bude chciet...

annm81
19. aug 2023

Rok od rozídenia mať za sebou svadbu aj dieťa na ceste je ozaj príliš, takže odtiaľ môžu prameniť tvoje pocity. Keď k tomu navyše pridáš tehotenské hornóny... No ale teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Píšeš že nateraz máte pekný vzťah, tak ho svojim prístupom nepokaz. Muž je teda predpokladám minimálne trojjazyčný, takže slovensky sa dokáže naučiť, ak bude mať čas a príležitosť. Samozrejme, má to význam vtedy, keď ostávate na Slovensku. Ak plánujete odísť do Rakúska, potom budete musieť viac investovať do tvojej nemčiny. Pochopiteľne, aj v takom prípade bude fajn, ak sa naučí nejakú základnú slovenčinu, ale tiež by sa aj mama mohla naučiť základnú angličtinu. Mimochodom, až sa narodí dieťa a budeš naň hovoriť slovensky, muž sa pri tom zvezie a jeho porozumenie slovenčine sa bude rýchlo zlepšovať aj vtedy, keby ste boli v cudzej krajine. Tieto jazykové bariéry sa dajú prekonať, ak tomu dáte čas a všetci budete tolerantní k sebe navzájom.

@aaaa1111 Pri vhodnom prístupe sa zdravé dieťa bez problémov naučí 3-4 jazyky.

simca06022011
19. aug 2023

Online kurz ani nie ale robia kurzy jazykovky a to sa skôr oplatí..

cimage
19. aug 2023

Pokial tu budete zit, tak slovensky jazyk sa mu zide. Aj ked poznam ludi co tu ziju roky a slovensky vedia naozaj len zaklad. Mozno 3r dieta vie viac po anglicky. Mama by sa mohla aspon par fraz naucit. Aj ked na youtube si pozrie nejake detske videa. Je to taky respekt voci nemu. Urcite sa neciti dobre ked s nou ostane sam a ona tak isto. Mozu sa ucit navzajom.

simca06022011
19. aug 2023

Ja si myslím ze si sa do toho pustila zhŕňa, nemala si ten vzťah premyslený vôbec. Z cudzincom sa veľa veci ukáže trosku komplikovanejšie. Ale zase môže to byť chvíľkové... pre mňa je ale úsmevné ako miluješ manžela strašne a bla bla ale máš v hlave bývalého

hiro
19. aug 2023

A toto ste neskusali? Google translator preklada z hlasu - co povies to rovno prelozi - povie, funguje to super, rychlo, rovno po Hindsky mu po povie zo Slovenciny - ci uz cez PC alebo telefon 🙂
https://support.google.com/translate/answer/614...

autor
19. aug 2023

ano viem, ze sme do toho isli rychlo. aj on sam priznal, ze sme sialeni 😀 a ze by s dietatkom pockal este nejaku dobu, kym si vsetko vyriesime, ale zas tesi sa na neho, snazi sa, pracu ma vyriesenu tu nedaleko v nemeckej firme kde vsetci hovoria anglicky. a sam povedal, ze ak by nam nahodou peniaze nestacili, pojdeme do toho rakuska, lebo tam pozna velmi vela ludi a pracu si nema problem zohnat. Takze fakt sa snazi aby nas zabezpecil. Teraz nam uz reci nepomozu, ze sme isli do toho skoro a neviem co. Mozno sa casom rozideme, mozno naopak nie a pojde to, to nikto nevie. Ja si myslim, ze som praveze v strese z toho vsetkeho, ako to cele vyriesit. Podla mna ked vsetko vyriesime bude dobre

kornelies
19. aug 2023

Prave si spominam ako som ucila Spanielku po slovensky. Ucila som to v anglictine a bol to zaberak, ale dali sme to. Manzela ma Slovaka.

samimami777
19. aug 2023

Úprimne nechápem na čo ste sa trepali na Slovensko. Ak roky robil v Rakúsku a mal tam fajn bývanie a príjem tak radšej by som išla tam ako ho dotiahnuť do krajiny kde nevie ani slovo , nikomu nerozumie , nikoho tu nemá a zarobí tu ani nie polovicu toho čo mal tam. Mohli ste ísť spolu do Rakúska a TY si sa mohla učiť pekne nemecky aby sis tam našla spiateľov a neskôr tiež prácu . Kým by išlo dieťa do škôlky by si sa hravo nemecky naučila, boli by ste lepšie na tom finančne, on by nestratil kamarátov a kolegov s ktorými sa vie dorozumieť a ty si mohla na Slovensko jazdiť na návštevy koľko krát ti hrdlo len Ráči. To čo ste si vymysleli je úplný nonsens

abbey1
19. aug 2023

Prosím ťa, jazyková bariéra medzi manželom a matkou je príčinou tvojich starostí? Si si istá, že za tým nie je niečo iné?
Moja sestra a švagor nevedeli anglicky ani ceknúť. A zrazu majú zaťa cudzinca, vnúčence a museli sa všetci spoločne naučiť fungovať a komunikovať. Môj manžel detto. Jazykovo nie veľmi nadaný 🙂 a naša dcéra žije v cudzine s cudzincom. Keď sme spolu, prekladá celá rodina, manžel ruky a nohy k tomu a ide to. A mohla by som pokračovať, koľko mám okolo seba takých ľudí.
Toto je naozaj zvládnuteľná situácia a chce len čas.
Len naozaj je foto jediné, čo ťa trápi v tom vzťahu a tvojom rozhodnutí žiť s cudzincom? To si musíš v sebe vyriešiť.

domkakvet
19. aug 2023

Ved s nou nemusi komunikovat az tak staci ked si aj gestami poukazaju a v surnom pripade google.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre