Mám 22 rokov, som tehotná a bojím sa to povedať rodičom

3. jún 2021

Zdravim mam 22 a ostala som tehotná, bojim sa ako to povedat rodicom ako zareaguju :( z otcom dietata niesme vo vzťahu, bojim sa strasne ze ako bude okolie reagovat

monka105
3. jún 2021

Pozri zo začiatku možno nebudú skákať dva metre do vzduchu od radosti, ale časom sa s tým zmieria a budú sa vnúčatku tešiť. A hlavne pomáhať ti, ako budú môcť. Nie si zas až taká mladá, aby na teba s kočíkom ľudia pozerali zvláštne. A nakoniec, môžu ti byť ukradnutí, aj keby. Materstvo je tá najkrajšia vec. 🙂

any_soj
3. jún 2021

V alexisporadna.sk sú skvelé, určite sa im ozvi, podržia ťa, poradia... Zvládnete to ❤️

ukulela
3. jún 2021

no ... zalezi na tom, co od nich budes potrebovat ... ak si samostatna, otec dietata budeprispievat vyzivnym, tak sa nemas coho bat. ak potrebujes ich financnu pomoc, byvas pri nich a pod, neostava ti nic, len rychlo s pravdou von. si dospela, konaj ako dospela.

jaja20
3. jún 2021

Aj keď s otcom dieťaťa nie ste vo vzťahu,bolo by dobré, keby ste sa porozprávali,ako to berie on a poriešili jeho zodpovednosť... Či ho úplne mieniš vynechať z celej záležitosti a ani ho nechceš zapísať do rodného listu?

ukulela
3. jún 2021

a z praktickych veci - ak otec dietata nechce prispievat "dobrovolne" - tak si uz teraz odkladaj vsetky blocky - aj za vybavicku aj za lekara, vitaminy pre teba std. pri pripadnom sude o vyzivne to budes potrebovat.

matkahelka
3. jún 2021

ty si tu uz nepisala prednedavnom, ze chlap ma vztah a len spolu spavate a on dieta nechce a posiela ta na upt?

autor
3. jún 2021

@ukulela niesom samostatná byvam u rodičov
@jaja20 nechcem ho z toho vynechať, chcem ho zapisat ako otca ,nech si berie zodpovednosť aj on ja som si to sama nespravila,lenze on miluje inu ženu tak viem ze si mnou neostane :(

annamalaga
3. jún 2021

No a ty si ako na tom? Študuješ , pracuješ ?? Rodičia bývajú v byte, dome. Majú ti začo pomôcť alebo ti pomáhať nebudú?

jaja20
3. jún 2021

Tak to je smutné,ale keď bude musieť minimálne 18 rokov prispievať na dieťa,možno sa naňho jeho láska vykašle a on sa vráti k tebe ... všetko je možné.

ukulela
3. jún 2021

no tak sa s nim pozhovaraj - ako sa postavi k nasledkom, ci zodpovedne ci nie .... ak to pojde "po dobrotky" - pohladaj si, co sa da riesit dohodou a co je lepsie sudne. kazdopadne so zapisanim do RL ries aj vyzivne a aj tvoje tehotenske naklady. No pocitaj aj so zaujmom otca o dieta (mozno navstevy, ale k miminu byvaju v pritomnosti matky, ak si to ona zela .... ) Premysli si vsetky kroky a pred rodicov chod uz s jasnym planom, STalo sa toto, takto sa ku tomu chcem postavit ... studujes, ci pracujes? Ako o budes mat s materskou? Ako s tehotenskym? Ak pracujes, mala by si splnat podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia a budes mat narok na materske/tehotenske... ak nie, budes poberat len rodicak, toto si zisti, aby si vedela povedat rodicom, co ta/a aj ich caka. popros ich o pomoc. AK sa ti obratia chrbtom, stale su moznosti. Su zariadenia, kde ta mozu prichylit ... ale ziadna kasa sa neje taka horuca, nemysli na zle.

autor
3. jún 2021

Ja momentálne nepracujem tak materska by mi nevyšla len rodičovský prispevok, rodičia by mi urcite trocha financne pomohli, byvame v dome, lenze najradsej by som zila niekde z dieťaťom sama v byte ale z rodicovskeho by som to neutiahla

annamalaga
3. jún 2021

Školu maturitu si si dorobila. Keď dáš babo do jaslí v pohode môžeš ísť aj do prace.

sasitimi17
3. jún 2021

@matkahelka vyzerá to tak že máš pravdu 🙈

syslik81
3. jún 2021

no holka zlata .. ked si vedela seovat bez ochrany hold musis brat aj nasledky .. a tie budu na niekolko rokov .. takze ako prvy krok kazdej matky je sa postavit za svoje dieta a bojovat zan .. a to znamnea stat sa dospelou a celit nasledkom .. vypni pc zavolaj rodicov a posad ich .. cim skor to spravis tym lepsie.. troska ponadavaju ale nezabiju ta .. priprav sa aj na otazky co sa ti nebudu pacit -ale su to rodicia musia zvazit vsetky pre aj proti kedze si na nich zavisla ..

luccija
3. jún 2021

Takze studujes ci co? Cim skor nastup do prace kdekolvek nech mas nejake peniaze aspon chvilu
Rodicom cim skor povedat pravdu nebudes jedina slobodna matka

matkahelka
3. jún 2021

o tej laske k inej zene by som si dovolila pochybovat. milujuci chlap netrtka inu, ale tu, ktoru miluje. chlap je charakter, to sa musi uznat 🤮 bokovka to hej, ale zodpovednost uz nie

ukulela
3. jún 2021

Nerobis teraz, alebo dlhšie? Nevyšla bytí materská, keby si sa zamestnala?

xxx23
4. jún 2021

Ja neviem ale mas dost rokov ... preco by ti mali rodicia nadavat... a hlavne kasli na okolie...ved mas 22r ...ja som porodila ako 21r... len horsie ze budes na rodicoch zavisla... nic ine ti neostava, zapisat otca do rodneho listu aspon nejake vyzivne mas aj to nemusi byt ziadna slava... porodit... byt s dietatom na md a potom sup do prace... aby si nebola na rodicoch zavisla... vsetko sa da ked sa chce... prepac, ze som ti to tak tvrdo napisala a casom zistis, ze sa ti stala ta najlepsia zivotna etapa 😊 drzim palce...neboj vsetko zvladnes

katpox
4. jún 2021

Neboj, isto sa budu chvilu hnevat, ale potom sa budu uz len tesit. Ono keby das myslim, ze jasle su od polroka, do jasliciek, mozes ist do prace, mozes si nechat rodicovsky + tvoja mzda a sama platit jasle, alebo si poziadas o prispevok, ale prides o jasle... Ono este v praci budes mat aj danovy bunos atd. Plus pridavky rodinne, ono nie hned, ale casom by ste mohli sa osamostatnit + otec dietata,... No nech vymeni hocijaku suknu, otcom bude do smrti, no a aj on ma rodicov, tak ak su rozumni jeho rodicia a j ti mlademu muzovi vytru kocura, no sranda bolo mecheche, ale je teraz z toho dietatko, takze vyzivne urcite, odkladat si blocky a fifty fifty spolu a tiez no ten jeho novy objav ako prijme, ze ma niekde za rohom zenu, co caka jeho dieta a on sa na to vykaslal, to hovori za vsetko, o takeho by som veru ani bicykel ja oosbne neoprela...

nominativ
4. jún 2021

No, spať do reality - ak je to tak, že si doteraz riadne nerobila a ťahali to ešte rodičia, tak vôbec neuvažuj nad nejakým "chcela by som byť s dieťaťom sama v byte". Zblazniš sa. Ešte nevieš, čo to celé je, žiť samostatne, takže vôbec by som sa na toto nesústredila, samozrejme, časom áno.

Rozprávky o jasliach a o tom, ako pôjdeš pracovať sú tiež krásne, ale jednak do jaslí musíš dieťa dostať (sama mám rok prihlášku a neviem, či sa tam dostane), jednak musíš riešiť výpadky v práci (mať pomoc) a ďalšia vec, je dosť možné, že keď príde taká tá realita materstva, tak ti ani nenapadne ísť od toho bábena preč a už vôbec nie pre to, aby si sa s ním lopotila sama kdesi v byte. Plus niekto ťa musí zobrať aj do tej práce. (Netvarme sa, že všetci skáču po slobodných matkách s bábätkom a že nie je v tomto smere diskriminácia).

Byt tebou, neuvažujem vôbec nejako dopredu (čo už teraz), poviem rodičom, riešim otca a už sa uvidí.

No nič, toľko pozitívneho na ráno :D ...ešte dodám, že nie som žiadna deva pri rodičoch, od 22 žijem samostatne, mám dve deti, pracujem od roka toho mladšieho dieťaťa.... A len tak sama šéja hója, no. Neviem si predstaviť.

nelca0510
4. jún 2021

Ako môže milovať inú ženu a urobiť dieťa tebe? Kde si mala hrdosť dievča. Ale čo už, stalo sa, dieťa je dar, tak budeš slobodnou mamickou, zvládlo to XY žien. Hlavu hore

lilitela
4. jún 2021

Ja som tu uz raz pisala, na iny podobny pribeh, ze si treba sakra premysliet, ci do toho tahat chlapa, s ktorym nie som vo vztahu. Nepoznam ho, ale ty ano, takze najlepsie to vies ty. Myslis, ze bude zodpovedne pristupovat? Myslis ze bude dobry otec? LEbo ak si nevies odpovedat ano, tak sa mozu z toho vyklut iba problemy na cely zivot. Nebude davat prachy, ale bude sa chciet jedneho dna dozadovat, aby s detmi travil 2x do roka cas. A pod. Mam kamosku, ktora ma otca, s ktorym sa mama rozviedla. POvedala mi, ze cely zivot bol nahovno otec, kaslal na nich, ale ked je uz teraz dospela a otec stary (relativne), tak zrazu sa s nou kontaktuje, zvycajne nieco potrebuje, alebo pozicat a ona ma obrovsku psychicku dilemu. POzicala mu, on nevratil a pod. Ja netvrdim, ze to bude takto, mozno bude tvoj dobry otec, ja to neviem posudit, len si to dobre rozmysli, ci ho do toho zakomponovat.
Mozno je to odo mna shit, ale ja by som ho vynechala z toho. Jedneho dna sa urcite vydas, tvoj manzel si moze osvojit toto dieta a moze cely cas figurovat ako otec, ten skutocny. A ci to je fer voci dietatu? Neviem. MOzno je to lepsie, mozno horsie rozhodnutie. Ja zacinam vekom razit teoriu, bohuzial sa nou neviem az tak riadit, ze kebyze niektore veci neviem, a nedozviem sa ich, tak sa mi zije lespie. Lebo to nie je o tom fakte, ako to bolo, ale o tom vedeni, o tej informacii.
No a rodicia budu asi prekvapeni z toho stavu, ale tak oni chybu neurobili nikdy?

matkahelka
4. jún 2021

uplne suhlasim s nazorom
@lilitela ak sa odmieta k situacii postavit zodpovedne, dieta nechce, vynechala by som ho z toho. ziadne otcovstvo, ani nahodou jeho priezvisko. kvoli 40€ vyzivneho sa tahat po sudoch a pocuvat bohvieake reci od neho. ak nepotrebujes platit najomne, s RP a rodinnymi pridavkami pri skromnosti vyfungujes a ked dietatko podrastie, pojdes do prace. a dovtedy uz mozno stretnes aj chlapa, ktory ti bude oporou.
v starsich diskusiach na podobnu temu sa docitas o pripade, kde bola mlada baba v rovnakej situacii ako ty, otec uvedeny na rodnom liste, tahali sa po sudoch, platil jej smiesne vyzivne, slovne ju napadal, ze mu pokazila zivot, smskami ju deptal. on sa potom ozenil, jeho zena nemohla dlhe roky otehotniet, tak zrazu si na dieta spomenul, trval na stretavani, dokonca podal navrh na striedavku. vyslovene po rokoch obratil na ruby zivot tej babe (ktora uz medzitym mala ineho muza a tusim s nim aj dalsie dieta) a hlavne tomu dietatu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre