Mám 11-mesačnú dcéru a som znovu tehotná. Mám výčitky

4. aug 2022

dobrý večer prajem mám výčitky stoho že som zistila že som tehotná a mám 11 mes dcérku ale neviem či si mám bábo nechat mam stoho výčitky že niesom dobrou mamou pre dcéru 😞😞😞viem ze mala potrebuje vela času a všetko okolo toho..som mladá mamina a inak prosím komenty typu mala si rozmyslat si prosim nechajte ano viem ze som mala.. mozem poprosit váš nazor na vec? lebo ja uz som na dne priateľ bábo chce ale poveda ze je namne ako sa rozhodenm ale ja neviem nejak mi to furt vrtá v hlave

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. aug 2022

@bilberryday no asi ste ma nepochopila no pýtala som sa na názor čo si o tom myslíte vy vekový rozdiel či nahodou bábo nebude žiarliť a tak no strašne si to vyčítam aj keď neviem prečo

janetinka27
4. aug 2022

ahoj, mas partnera, ktory ti je oporou. s babatkom mas tiez uz skusenosti. urcite mas obavy, ale zvladnete to. prve babo ta vzdy bude potrebovat, nikdy teda nebude uplne vhodny cas na druhe babo. teraz mas velke obavy, ale postupne sa s tou myslienkou mozes zmierit a na babo sa tesit.drzim ti palce

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. aug 2022

@janetinka27 ďakujem pekne trochu ste ma ukľudnila

miadi
4. aug 2022

Niektori ludia sa mega snazia mat hnet druhe babo aby boli deti vekovo co najblizsie .. Takze to co je pre teba pohroma je pre inych splneny sen. Ziarlivost bude trosku ale to je vzdy musi si len zvyknut ze o mamu sa musi delit. No nemozes tak rozmyslat to by si potom nemala mat ani prve dieta Ved muz mohol ziarlit citit sa ukrateny. Mozes byt uplne stastna a kludna tesit sa na babo Asi to tak malo byt.

autor
4. aug 2022

@miadi ďakujem za názor skor sa neviem zbavit tej myšlienky že sa dcérke nebudem vedieť dostatočne na plno venovať

janetinka27
4. aug 2022

dcerka bude mat surodenca, budu spolu odmalicka vyrastat. bude to pre nu velke plus. ona bude vediet odmalicka, ze su dvaja a ze sa musi o maminu podelit.pre nu to bude ale prirodzene

miadi
4. aug 2022

To bude mat uz skoro 2r bude dost sebestacna bude sa vediet hrat aj sama. A ked uvidis tu lasku k babatku v jej ociach .. s dvomi detmi je to svojim sposobom jednoduchsie ako s 1 😉jedno dieta ti bude spat v kociku druhe sa bude hrat v pieskovisku ..alebo das do satky a budes behat za malou 😉

autor
4. aug 2022

@janetinka27
@miadi
ďakujem vám pekne za názor velmi ste ma upokojili

qwer2019
4. aug 2022

Moja dcéra mala 13m, keď sa mi narodil syn. Na jej 1. narodeniny ma pustili z nemocnice, lebo som sa išla zblázniť, že s ňou v ten deň nie som. Stav sa mi zlepšil, tak ma pustili. Od 6m tehotenstva som bola na rizikovom. Dcéru som mohla držať na rukách, maximálne, keď som sedela aj to nie dlho, aby sa mi neopierala o brucho... tiež som mala rôzne stavy, bolo mi jej ľúto, že ju zanedbávam, aj keď som nechcela... ale chápala som, že musím bojovať za život jej brata... teraz bude mať 3 roky, syn 2. A myslím si, že sa na mňa nehnevá, že som jej nedala toľko pozornosti čo potrebovala (áno, viem, ona si to ešte veľmi neuvedomovala)... len tým chcem povedať, ze aj keď druhé tehotenstvo v tak krátkom čase nebolo plánované, ešte ku tomu rizikové... dnes som tou najšťastnejšou mamou akou som len mohla byť.... keď sa mi obaja hodia do náručia, a cítim, že ma milujú a som ich stred vesmíru tak zabudnem na všetky tŕne pod nohami, ktoré na začiatku našej spoločnej cesty boli.... Ver mi, bude to dobré a zvládneš to. A to máš oproti mnohým ženám výhodu, že tvoj priateľ chce aj druhé dieťa aj keď neplánovane... niektoré ženy ostanú samé aj pri prvom dieťati, napriek tomu, že dovtedy to bola láska ako z rozprávky... držím palce..

ivangeline
5. aug 2022

Urcite zaplaces,xe chves byt so starsou a ze ta potrebuje ale je to len tvoj pocit..vie pomoct partner a rodina... Skor by som da obavala umrcsneho babatka,kt ti neda spat..tobsa bude narocne fungovat. Mam 3 deti a male rozdiely medzi nimi (mensie ako budes maat ty) a vacsinu casu to zvladam. ;) Urcite to das aj ty.

wtroa001
5. aug 2022

Z mojho pohladu - je vzdy lepsie sa vyhnut potratu ak je to mozne. Teraz sice mas vycitky, ze nebudes dobrou matkou, ale to je v poriadku, velmi vela zien ma podobne obavy, a nakoniec sa ani nenaplnia (dobra sprava ze?;)). Kazdopadne, citala som clanky na tuto temu, a zeny, ktore absolvuju umele prerusenie tehotenstva maju tendenciu trpiet depresiami a pod. Preto, keby som bola na tvojom mieste, dietatko porodim, a potom uvidis co dalej, ako to budes citit. Ci sa zvladnes postarat on sama s priatelom, za pomoci rodiny, priatelov... alebo ci zvazis adopciu. Vela parov ma problemy s pocatim, a boli by najstastnejsi na svete ak by mohli vychovavat babatko, napr. to tvoje. 🙂

barus26
5. aug 2022

otehotnala som keď mala moja dcérka 11 mesiacov.. Mám 24 rokov a za pár dni má čaká druhý pôrod. Prečo sa hneď opúšťať a utápať, že si zlá matka? a prečo by si akože bola? Za tých 9 mesiacov tehotenstva tvoja dcérka urobi toľko pokrokrov a budem už oveľa viac samostatnejšia, to vidím na mojej malej. Treba sa pozitívne naladiť, všetko sa dá zvládnuť a maly vekový rozdiel je len plus. Áno zo začiatku to bude zahul, nájsť nejaký rezim a tak. Ale neskôr to bude super, vyhrajú sa spolu.. a naozaj či má 2,3,4 alebo 5 rokov prvé dieta vždy ta bude rovnako potrebovať. Budeš mat čas na obe deti, venovať sa obom a oboch ich ľúbiť

lilke
5. aug 2022

Vôbec nech ťa netrápi, že nedáš staršej plnú pozornosť. Nie je to tak.
My sme práveže plánovali čo najmenší rozdiel. Aby deti mali parťáka. Prvý rok bol náročný, každé dietko iný režim. Ale, mám manžela, i keď k dispozícii bol iba večer a víkendy. 🙂 Ale od roka mladšieho sa už ako tak deti vedeli spolu prebavit, zahrať. Podobné hry, podobné aktivity, na výletoch podobná kondička a záujmy, veľmi sa vzájomne obohacovali. Obaja teraz pubertaci (búrlivú dvojnásobnú pubertu sme nedomysleli 🙈), veľmi blízky vzťah. Práve naopak, lepšie sa mi venovalo takto dvom. A vďaka malému rozdielu žiadna žiarlivosť, práve od začiatku obrovská empatia staršieho.
Opäť by sme volili túto možnosť. Ja mám o 5 rokov mladšiu sestru, a vždy to bol môj chvostik. Až od jej cca. 15 rokov sme si začali byť naozaj blízke.

ankare
5. aug 2022

Samozrejme,že to zvládneš. Všetko je tak, ako má byť. Deti budú partaci a Ty si to všetko odbijes naraz. Už sa to stalo, tak to prijmi a bojuj. Držím palce!

hablko2
5. aug 2022

Nečítala som komenty, len úvodný príspevok. Ja som druhýkrát otehotnela, keď mala dcérka 5 mesiacov, takže rozdiel medzi deťmi mám 14 mesiacov. Aj ke to bol na začiatku šok, ani som neuvažovala, že by sme si ho nenechali…. Žiadna žiarlivosť sa nekonala, staršia to brala akosi prirodzene, zo začiatku si bračeka moc nevšímala… ako sa mladší naučil chodiť, tak sú parťáci, teraz majú 7 a 8 rokov a ten vekový rozdiel si pochvaľujem… držím ti palce, až sa správne rozhodneš.

moniikka
5. aug 2022

Veď to je super mať detičky po sebe. Ani nebude vedieť ako rýchlo vyrastú. Budú sa spolu hrávať, ja mam rozdiel 7 rokov a niekedy ľutujem, ze som nemala skôr, nemajú taký vzťah medzi sebou ako by som si priala. Keď boli mladšie ešte to bolo lepšie ale teraz staršia ma 17 a mladšia 10, takže záujmy odlišné. Na vašom mieste jednoznačne do toho idem a teším sa na bábätko

anonymnasnazilka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika5481
5. aug 2022

Dobrý deň, sestra má podobný vekový rozdiel a dcérka jej neziarlila, pretože bola ešte mala nechápala tomu, ja mám medzi dcérkami vekový rozdiel 3 roky a tu už je čo povedať o žiarlivosti...radšej menší vekový rozdiel mala nebude až tak vnímať, hlavu hore dáte to 🙂držím palce

elis248
5. aug 2022

Nemyslím si, že bude žiarliť. Keď sa mi narodil menší synček tak mal starší 1r10m. Vôbec nežiarlil, ešte si to ani neuvedomoval. Snažila som sa venovať obidvom ako tak rovnako, staršieho som neodstrkovala. Samozrejme, že zo začiatku bolo veľa plaču a kriku, či už jeden alebo druhý alebo obidvaja naraz, no nemám 10 rúk tak som si to nevyčítala. Teraz má mladší 9m, starší 2r7m a sú to parťáci, už sa spolu ako tak zahrajú, pre staršieho je to zaujímavejšie keď mladší sedí, stojí, štvornožkuje. Mladší zase pozerá ako sa starší hrá a smejú sa navzájom. Začiatky boli ťažké, ale postupne sa to zlepšuje. A keď mal mladší 4m, stihla som staršieho aj koncom zimy odplienkovať.

mikadooo
5. aug 2022

Nie, nie si zlá mama. To s tým predsa nič nemá. Budeš to mať veľmi náročné, keď sa malé narodí, to áno a žiaľ, budeš mať na staršiu dcérku menej času. Aj tak to neznamená, že si zlá mama. To by každá matka dvojičiek bola automaticky zlá matka 😉. Len jedno si pamätaj, vždy si urob chvíľku cez deň, keď sa budeš venovať len a len jej, kľudne len polhodinku, či už sa budete spolu hrať, alebo jej budeš večer čítať, alebo hocičo. To bude pre tú staršiu najdôležitejšia chvíľka dňa, lebo mama bude na chvíľku "iba jej" 🙂. Držím ti veľmi päste, aby si v sebe našla veľa energie, určite to bude občas veľmi veľmi náročné, budeš mať chvíle, keď budeš nervózna, unavená a budeš mať všetkého po krk, načo si klamať... Mysli však na to, že je to len fáza, vyrastú, pôjdu do škôlky, do školy a potom už bude dobre 🙂. Žiarlivosť v tom veku nemusíš vôbec riešiť, presne ako píšu vyššie, tvoja dcérka bude ešte príliš malá na to, aby žiarlila.

kacena4
5. aug 2022

rozdiel medzi detmi je uzasny ja som mala 13m. po 1-2 tazsich rokov ti bude super deti sa spolu odhraju a budes spokojna aj ty aj deti. nestresuj ale tes sa. drzim palceky

nevenka
5. aug 2022

Mam rozdiel medzi prvymi 2 detmi 21 mesiacov, to das v pohode. Maju krasny vztah, kamosia sa, hraju spolu, obohacuju jeden druheho. Tretie ma 19 mesiacov a ja som v 17tt, rozdiel bude 2 roky a 1 mesiac. Donedavna som ho kojila este. Za 9 mesiacov dieta syrasne vyrastie, bude samostatnejsie. To sa da v pohode zvladnut.

yanni
5. aug 2022

ale no. Bud dada. To das. Presne mam takto kolegynu. Mlada, 25 rokov, ma muza, akurat starali dom. Prve dieta malo presne rok, ked ostala druhy krat tehotna. Tiez sa im "suchlo". Druhe dieta chceli, ale nie tak skoro. No a v zime uz bude mat druhe dieta rok a je to fajn. Akurat som bola nedavno u nej. Nemam od nikoho pomoc, cele dni je na deti sama ale nestazuje sa a vravi, ze uz to je celkom fajn. Akurat maly uz je vsade, takze beha za dvimi detmi. Ale aso vravi, co sa mam zabit? Aspon mam dobru kondicku😂

ibajaanikiny
5. aug 2022

Co riesis?kazda ma chvile,kedy si mysli,ze nie je dost dobrou mamou. To vsak neznamena,ze ozaj nie si dobrou mamou. Priatel babo chce,tak ponesiete zodpovednost a vychovate aj druhe. Kym porodis,mala bude starsia,mudrejsia,samostatnejsia. Odbijes si dve deti,ktore si budu navzajom partakmi. Ja som salela,ked som cakala neplanovane babo a dnes dakujem bohu,ze ju mam,sice sa nekamosila so spankom,ale v inych veciach je ako za odmenu,sikovna,usmievava,rozumna,citliva…stalo sa,ale vycitky prejdu a ty svoju lasku znasobis este raz. Hlavu hore,ziadna kasa sa neje taka horuca…

tea_1234
5. aug 2022

Úplne je to super lebo budú spolu vyrastať moja susedka tak mala lebo tak chceli aby potom mohla už čím skôr ísť do práce a neprerusovat to zase materskou deti sa spolu hrajú a ona si to užíva ale určite je to aj náročné niekedy ja som to mala podobne a starší nejdú nemal pocit že mám na neho málo času lebo sme všetko robili spolu🙂

kevama
6. aug 2022

Ja, som otehotnela keď prvá dcera mala 13m a aj zo začiatku to bola psychiatria, nemenila by som. Dcera vôbec neziarlila, všade sme chodili spolu, baby sú úžasné partacky a krásne sa vyhrali.
Teraz keď už majú 11 a 9 majú poväčšine rovnakých kamošov, chcú sa rovnako obliekať a majú rovnaké záujmy
Aj ja som nechapala keď som zistila ci to druhe budem rovnako ľúbiť ci to prvé nebude o niečo ukratene.Ale je to presne na opak.
Laska sa násobi a mladšia aj staršia dostala ten najcennejší darček a to súrodenca.

drotovanovaludmila
6. aug 2022

Vôbec sa toho neboj, ja mam 4 deti a myslím si, že každá mama, ktorá ľúbi svoje deti, nemôže byť zlá mama...a aj keď sa nebudeš vždy vedieť stále všetkým venovať, niekedy to nie je náskoku, aspoň sa aj deti učia od malička rešpektovať druhých, byť nesebecky a že nie sú stredobodom vesmíru a na zemi sami...a mimochodom, ja mam pocit, že čím viac deti mam, tým viacej stíham ;) vôbec sa toho neboj ;) tvoje druhé dieťatko ta už teraz veľmi ľúbi, ľúb ho aj ty a bude mať vždy všetko čo naozaj potrebuje ;)

marfikchov
6. aug 2022

Ja som toto isté zistila, keď mal malý pol roka a to som už bola 6tt, nebudem klamať, šok, plač a tiež som kukala rôzne kliniky, máš malé dieťa a čakáš ďalšie. No, kto kukne na môj profil zistí, že nakoniec všetko dobre dopadlo, mám dvoch synov s 14 a pol mesačným rozdielom. Nehovorím, že to nebolo a nie je náročné, ale dá sa. Sú šikovní, najskôr folklór, teraz futbal, komparzovali vo filme, škola im ide výborne, robia radosť, hoci vzťah medzi nimi je ako na húsenkovej. Držím prsty a rozhodnite sa správne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre