Čakám druhé dieťa a mám strach

13. jan 2022

Asi ma vysmejete, ale som tehotná šiesty mesiac. Je to moje druhé dieťa a mám strach ako to zvládnem. Dcéra má 3 roky, trz vo februári bude mať 4, na bábätko sa teší. Zapájame ju do príprav ale aj tak mám strach že bude žiarliť. Bojím sa či to zvládnem s dvoma deťmi, či si malá nebude myslieť že keď ideme do škôlky sa jej zbavujeme 🥺 Do toho muzova sestra malej tlačí do hlavy že teraz sa teší ale počkaj keď sa malý narodí, už nebudeš jedináčik už sa každý bude pýtať len na bábätko. Skončia ti sladké časy. Aj mne neraz povedala že s dvoma deťmi si užijem že nebudem mať nohy vyložené. A z toho asi pramení aj strach. Má 2 deti skoro po sebe neplánovane. Majú 6 a 7.

Manzel vie aká jeho sestra je, neraz sa pohádali muž jej povie svoje ona sa oduje a robí chudatko zo seba. Donedávna som si vravela že to bude fajn, že to dám veď bábätko sme chceli no mám obavy :/

nwnw
13. jan 2022

Tak povedz ty jej detom daco sproste, nech sa uvedomi.
Zvladnes to, len starsia musi vediet, ze nie je odstrcena. A tymi debilnymi kecami Ti svagrina robi podu na ziarlenie.

vanda323
13. jan 2022

Ajoj, neboj nič dcérka si zvykne. Vieš čo mám doma 2-ročnu dcérku.Ona tiež žiarli. Dokonca ukazuje že zbije bábätko. Tiež mám trošku strach ale tak snažím sa jej vysvetliť že bábätko ľúbime ♥️♥️♥️

autor
13. jan 2022

@nwnw veď to. Malej stále vysvetľujeme že ju budeme ľúbiť stále aj keď bude bábätko. Vyzerá to na chlapca tak sa aj teší, čo som si myslela že skôr by chcela sestričku.
Druhá vec rozmýšľam či ju dať/nedať do škôlky. Viem že škôlka pre ňu nie je povinná no aj tak 🤷

ummimaryam
13. jan 2022

Moc na to nemysli. Vsetko bude v poriadku ☺️ zober to den za dnom, vytvor pozitivnu atmosferu. A neboj...

777januska777
13. jan 2022

Skus jej pustiť rozprávku Mini šéf. Naši tu rozprávku zbožňujú a neviem ci rozprávka pomohla, ale neziarlia. Jemná detská žiarlivosť tam chvíľami je, to je pravdepodobne normálne.

juliasb
13. jan 2022

Väčšina z nás co mame deti ich ma aspoň 2 a zvládli sme to. Zvládneš to aj ty, časový odstup máš dobrý,ja som mala podobný.
Dôležité je po príchode z pôrodnice co najviac pozornosti venovať Staršiemu dieťaťu a nie mladšiemu, aby mu to nepripadá až taky sok. Malé bábätko sa veľa koji a veľa spinka, každú voľnú chvíľku som venovala staršiemu. Postupne som sa snažila po nejakých 3 mesiacoch, keď malinka začala trosicka vnímať, tu pozornosť vyrovnávať, už je to 50 na 50 a nik neziarli. Žiarli len na cudzích ludi ktorý prídu a zaujímajú sa len o malú a nie o neho

otvorena
13. jan 2022

To je v pohode také reči si vypočuje každá tehotná..či prvorodička alebo viac.
Ja mám druhé a rady som dostávala aj tak 🙈až som si pripadala ako trúba.
Neviem aké príde mi že keď vidia druhý že sa tešiš..akoby potrebovali rypnut do teba

lienka.7
13. jan 2022

Sestre by som povedala nech si svoje dobre mienené rady necha laskavo pre seba... do škôlky by som ju normalne dala. Budeš mat starosti s malym, ona sa v skole zahra, najde si kamošky. Skôr doma by sa mohla cítiť "odstrcena" ze sa venuješ malinkemu...

najk
13. jan 2022

@vanda323 ak vysvetlujes, ze lubite babatko, je jasne, ze 2 rocna ziarli. Skus vysvetlovat, ze lubite aj ju a stale budete. Mozno sa iba boji, ze lubite hlavne babatko a ju uz nie. A hlavne venovat vela casu aj jej, nie iba babatku. Musí byt velmi smutna a citit sa nim ohrozena, odstrcena, ked ho chce bit :(

dudos
13. jan 2022

Švagrinej by som stopla prístup ku svojím deťom. Nikto im hlavu pliesť nebude. Ja mám teraz dvojtýždňové druhé dieťa. Syn má 6 rokov. Myslím si, že najlepšie situáciu v rodine zvláda paradoxne on. Ja som prvý týždeň preplakala, čo som si úplne hlúpo vyčítala, že teraz už nemám toľko času na neho. Bolo mi to veľmi ľúto. Od začiatku tehotenstva, sme sa s ním rozprávali, pripravovali "pôdu".
No tiež je pravda, že on z rodiny jediný nemal súrodenca a veľmi po ňom túžil.
Najviac ma u nás trápi večerné ukladanie. S tak malým bábätkom ešte nemáme režim, syn bol naučený pred spaním sa porozprávať, prečítať rozprávku...
Včera som si to znova odplakala. Manžel chodí domov veľmi neskoro večer.
Určite treba dcérke vysvetliť, že sa veľa vecí zmení, ale to neznamená, že ju prestanete ľúbiť.
A prepáč, švagriná je krava.
Keď takéto kaleráby, začali tlačiť do hlavy môjmu synovi, hneď na mieste a pred ním som to stopla, že si to s mužom neželáme.

selu11
13. jan 2022

Tak v prvom rade by som na tvojom mieste poriešila švagrinú. Za to, že oni dali očividne prvé dieťa na druhú koľaj keď sa narodilo druhé neznamená, že to tak pokašlete aj vy. Tam nech si debilliny do hláv tlačí vlastným. Tiež som sa toho bála, keď som bola tehotná. Dcéra stále hovorila ako sa teší, no jedno je sa tešiť, keď bábätko ešte nie je na svete, druhá sa tešiť keď už je tu a vidí, ako to naozaj funguje.
Musím povedať že dcéra to zvláda výborne, jediný "problém" je, že sem tam skúša ktorej dcére dám prednosť. Často keď kojím chce objatie, pusinku... No keď jej vysvetlím, že sa musím teraz venovať mladšej tak sa nehnevá, ide sa hrať a čaká kým prídem. Prvorodená má tri roky, mladšia dva mesiace. Do škôlky sme ju chceli dať od januára, nakoniec sme ju odhlásili. Teraz je veľa chorôb a radšej budem mať doma dve zdravé deti ako stále riešiť choroby ktoré by staršia nosila zo škôlky domov.

luccija
13. jan 2022

@najk pre 2 r dieťa to je niečo abstraktné súrodenec bábätko...takému veku môžeš hovoriť čo chces v 99% sa žiarlivosti nevyhne

petko81
13. jan 2022

Ja s bratom sme tiez do roka
Uz mame 34 a 33.
Ale mamka jak nas mala, mali sme doma kravy, prasata, zajace.
Mamka sa musela starať chodiť hrávať seno travu pre dobytok.
A zvládala to. Potom uz aj my sme jej pomáhali.
A vyrástli sme nic nam nechýbalo. Nepocuvaj sestru.
A nech malej nerozpráva take veci.
Drzim ti prsty.

Moja kamoska ma 6,3 a teras pol ročne. Twn 3rocny trochu ziarlil ale ked babo spalo sa mu venovala hrali sa a tak. Ked nemohol ist do škôlky

jana_eyre_2
13. jan 2022

Švagriná je aká múdra.. ja mám tiež prvé dve deti s 1,5r rozdielom a vôbec to nebolo také strašné ako to opisuje.. práveže to obdobie keď sa narodila druhá dcéra bolo úžasné..

Keď sa mi narodil tretí syn, tak najstarší mal práve 4roky a narodil sa práve v deň keď prvý krát v živote nastúpil do škôlky.. a vôbec neziarlil, brata mal rád od začiatku, aj keď teraz si vedia robiť občas riadne zle.. všetci traja spolu pekne vychádzajú aj keď sa jasne že pohádajú, občas stuchaju a vrieskaju...

Nevravím že je to bez starosti riešiť deti, ale nie je to nič čo by sa nedalo zvládnuť.. nepocuvaj švagrinú, všetko bude fajn a nestrachuj sa dopredu.. nájdete si vlastný režim, systém a bude to super..

nwnw
13. jan 2022

Skoku by som dala aspon na 4h. Budes mat viac casu na maleho,ale aj viac chorob. Mne radili do 1r mladsieho dietata nedavat starsie do skolky. No to vtedy bol lockdown, tak bol doma aj muz. No teraz take pliagy nosi zo skolky,ze sme cela rodina stale chora.

katrin69
13. jan 2022

Aj ja mám dve deti. A krásne po sebe, takže z rodičáku som opäť poberala materskú.
Pozrite sa, keď je jedno dieťa, užívate si ho. Ale samo sa nezahrá, pýta vašu pozornosť. Začiatky budú v niektorých prípadoch ťažké, keďže opäť bude nočné budenie a na pokoji to určite nepridá... Ale úprimne, dcéra má 5rokov, syn 2roky. Keď sa hrajú, ja si môžem VYLOŽIŤ NOHY!!! Dá sa to, ale na všetko príde čas. Áno, budú deti chodiť za vami, že "Mamiiii, on mi to zobraaaaal!!!" Ale aj to sa porieši. A škôlka? Juuuj, malú som tak pripravovala na to, že by tam chcela chodiť každý deň a chodila tam od svojich 4rokov. Syn musí ísť, žiaľ, o rok skôr, ale dúfam, že mu to vadiť nebude 😉
Maminko, hlavu hore. Bude viac radosti, ako sĺz... Najmä, keď uvidíte dva umyté zadky behať pred vami po kúpaní a budete ich chcieť "uhryznúť"... 😂 A to jačanie, keď budú pred vami utekaaaať 😇

autor
13. jan 2022

@nwnw nad škôlkou rozmýšľam že keď prideme domov tak by som ju na dva týždne odhlásim a potom uvidím.
Malá bola dieťa "za odmenu" a aj to vadí lebo šak teraz si to vraj užijem 🤦 Manžel to stále stopne, aj ja som jej povedala ale švagriná je pri.ebaná. ona deti tak chcela aby si to odkrútila. V tom čase keď mala deti malé sme s manželom už boli spolu a videla som ako to chodí u nej. Teraz je to tak že staršej je mi aj ľúto lebo mladšiu dovolím si tvrdiť má radšej, stále ju uprednostňuje a to ja nechcem.

nevenka
13. jan 2022

V prvom rade: STOPNI sproste reci na Tvoju dcerku, toro nedovol, aby jej muzova sestra taketo koniny tlacila do hlavy. To co je za zenu???!!! Ona to mala tazke, Ty nemusis. Ako si to spravis, tak to bude. Ja som mala rozdiel medzi detmi 21 mesiacov a prezili sme to a to druhe dieta bolo kolikove, nespavalo, vela plakalo. Syncek ju chodil hladkat, pomhal, plienocky mi nosil.
Dcera uz chodi do skolky? My sme maleho do skoljy nedali, lebo este nebol odplienkovany, nevzali by ho, az potom o rok siel. Takze som bola doma s 2 malymi detmi a fakt bez pomoci, do toho este som ja pol roka po druhom porode mala problemy so stitnou zlazou, hypertyreoza, vyaoky tlak, vela som musela oddychovat. Ale zvladli sme to. Vsetko sa da, len tymi recami Ti to robi tazsie, lebo do dcerky zasieva ziarlivost. Toto sa nerobi. Budes ju zapajat do starostlivosti primerane veku, zdoraznovat, aka je uz velka a ako krasne Ti pomaha, bude sa citit dolezita. Budes ju ocenovat, chvalit, mojkat, ked uspite babatko. A ona sa prida. Deti vedia byt uzasne k sebe. Len ich musime k tomu viest, s laskou a nie opqcne, pre pana krala...🙏

ailiba
13. jan 2022

Úplne ti rozumiem... Môj syn nebude mať ešte ani 2,5 roka a príde mu braček. Tiež mám obavy. Nanešťastie mi ani nemá kto z rodiny pomôcť. Manžel určite, ale väčšinu dna bude aj tak v práci. Ale verím, že to bude dobre... Obe detičky sa budú musieť trosku prispôsobiť a my tiež. Určite to zvládnete aj vy. Dcerku by bolo dobre dat do škôlky, ale podľa mňa nie hneď od narodenia bábätká, to by bolo asi veľa zmien. Ale podla mňa od septembra kľudne skúsiť, povedzme zo začiatku len na doobedie, nech ma aj spoločnosť, aj kamarátov a poobede už doma, aby sa necítila odstrcena. A dievčatka radi pomáhajú a starajú sa. Podľa mňa sa to utrasie. Držím palce👍🙏.

autor
13. jan 2022

@nevenka veď jasné, spolu vyberáme veci a baví ju to. Ale už nie raz mi povedala že či naozaj nebudeme mať malého radšej ako ju. Do škôlky chodí, manžel navrhol či by sme ju do konca roka neodhlasili a v septembri by nastúpila aby sa necítila že sa jej zbavujeme

mia781312
13. jan 2022

Toto rozprávajú aj nám jem mi s toho zle treba ich raaaaazne stopnúť

autor
13. jan 2022

@mia781312 vieš, muž jej neraz povedal nech sa do nás nestará ale ona tým že má staršie deti si myslí že je matka sveta 🤦 malá má napr zvyk že spí zásadne bez ponožiek a švagriná ma stoj čo stoj presviedčala že malej je zima raz jej natiahla ponožky keď spala a ani nie 5 minút, malá si sadla a ponožky dala dole 😀

mia781312
13. jan 2022

Ja Vás obdivujem toto by som nedala naozaj nebojte sa všetko dáte ❤️

autor
13. jan 2022

@mia781312 švagriná býva u svokry s rodinou takže to majú blízko. Ona má svoje a nerieši kto si čo myslí

vanda323
13. jan 2022

@najk Áno veď samozrejme ja jej stále poviem Laurinka aj teba maminka a tatino veľmi ľúbia ...hádam sa to zlepší

autor
13. jan 2022

@mia781312 doteraz som si to tak nebrala, ale ako sa blíži koniec stále nad tým rozmýšľam 😔😬

monica222
13. jan 2022

Pisala som ti spravu,🙂

vikes
13. jan 2022

Je rozdiel mať deti s ročným rozdielom a s 4 ročným rozdielom. Zo švagrinej zjavne hovorí jej zatrpknutosť, keď ona nemala ani iný nemôže mať. S dvoma deťmi je väčšia sranda, aj viac starostí, ale je to tak, ako sa k tomu človek postaví. Každopádne dieťa neberte zo škôlky (možno na prvé 2 týždne), dieťa sa v kolektíve rozvíja a doma by sa nudila pri malom. Držím palce a určite to zvládnete 🙂

radorendez
13. jan 2022

Ja som sa tiez obavala, ako zvladnem sama 2 deti. Muz chodi na turnusy do zahranicia. 3 tyzdne je prec, tyzden doma. Svokrovci, aj moji rodicia su daleko. Takze som sama takmer cely cas. Ale dali sme to. Malej som casto vysvetlovala, ako to bude po porode. Islo to noho lahsie, ako som si myslela. Na sestricku neda dopustit. Dokonca ju aj "ochranuje" predo mnou, ked ju hresim. Zo skolky by som ju nebrala. Ma tam kolektiv, kamaratov. Cely den sa jej niekto venuje. Doma by to nemala. Neboj sa, to zvladnes. Svagrinu by som pekne -krasne vypoklonkovala a nevpustila dnu, kym neprestane s tymi hlupostami. Nech sa aj na hlavu postavi. Ked zavidi, nech ide inam.

autor
13. jan 2022

@radorendez
@vikes dáme ju iba doobeda a uvidíme.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre