Ako ste sa zmierili s tým, že ste tehotná?

handmadebracelet
13. jan 2021

Ahojte baby, idem sa k vam poradit. Ako ste sa zmierila s tym že ste tehotna? Keď to bolo neplánovane, nechcene a hlavne s niekym kto nieje váš partner. Prosim nesudte ma no nebol to chceny styk.. Ako sa stym zmierit, ako to prijať a hlavne oznamit doma? Doma mi verit nebudu že to nechcene nebolo. Prosim poradťe mi a pomôžte, hlavne tie ktore ste s detičkami same, alebo mate, mali ste rovnaky problem. Alebo ako by ste to vy prijali od svojich deti..tie ktore mate už staršie deti. Na potrat je neskoro nakolko som uz v 17tt. Ďakujem každej jednej

denisa291991
13. jan 2021

@handmadebracelet uprimne? Keby to nechcem porodim a dam to hned do hniezda zachrany kazda nech si mysli co chce

babulka97
13. jan 2021

@handmadebracelet prečo si to neriešila keď si bola v menšom tt ?

diaalex
13. jan 2021

@handmadebracelet riadne povedz doma ako k tomu celému došlo, že si sa bála to riešiť, ako sa má malé a hlavne, tes sa z neho aj keď nie je od ideálneho otecka ... na toho muža zabudni, vymaž ho z pamäti a mysli na to, že to malé je len a len tvoje, ber to ako spermie od neznámeho darcu (znie to blbo, viem, ale uľahčí si to) a keď si to budeš často hovoriť, aj sama tomu uveríš a ostatne spomienky sa ti vymažú 🙂

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@babulka97 pretože som to ani netušila.. menzes som sice nemala ten som stratila este v lete keď som mala zdr. problemy a rapidne som schudla.. brala som lieky nato do k doktorke som uz viac na kontroly chodit nemusela ze lieky to napravia a kym nebudem mat vahu naspat tak ich ani nedostanem.. šla som na preventivku a tam som to zistila.. nakoľko som strašne štihla a moja vaha sa večne drži okolo 40kg teraz menej tak namne ani žiadne brucho nevidno, tak som som ani nečakala. A nakoľko som nemavala menzes nečakala by som ani ovulaciu.. preto je to premna tažšie..

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@diaalex ďakujem za radu, no viem, že mi doma neuveria.. nemam nato ani žiadnych svedkov ani dôkazy.. o tom incidente nikto ani len netuši.. mam strašny strach s toho celeho

zuzanka.zuzu
13. jan 2021

@handmadebracelet prečo by ti nemali doma uveriť? a píšeš o "incidente" - bola si znásilnená?

any_soj
13. jan 2021

@handmadebracelet ahoj. V prvom rade mrzí ma tvoja ťažká skúsenosť, že sex bol nechceny. Neviem ti poradiť z vlastnej skúsenosti, ale - nechala by som to otvorene, čo bude po pôrode. Že zmieriť sa s tým tak, že uvidíš, ako bude. Ak sa do dieťaťa zamilujes, a nebudeš sa ho chcieť vzdať, necháš si ho. Ak sa oň nebudeš chcieť alebo vládať starať, utajený pôrod. Malé dieťa voľné na adopciu, zvlášť ak nie si Rómka, pôjde priamo z pôrodnice domov s rodinou, ktorá na neho čaká roky, v niektorých krajoch je to až 7 rokov, také sú poradovníky. Tie deti, čo sú v domovoch, to sú také, ktorých sa rodičia nezriekli a tak nie sú voľné na adopciu - tie často zostávajú v domovoch, lebo náhradní rodičia nechcú riešiť prípadný kontakt s pôvodnou rodinou, či riskovať, že si ho raz budú chcieť vziať naspäť (my tak máme Rómskeho chlapčeka v pestúnskej starostlivosti). Podľa mňa je adopcia nekonečné lepšia možnosť ako potrat. Často som počula ženy že nie, to by som nemohla, veď už keď ho budem cítiť a pôrodom, tak sa ho nebudem chcieť zrieknuť. Ok, veď ak sa to stane, tak si ho môže nechať - ak sa zamiluje doň, bude nakoniec teda rada, že je. A ak ho bude chcieť, tak aj praktické veci poriesi, aj silu bude mať, láska robí divy. Zo strachu, že sa zamiluje, tak radšej na potrat...? Je veľmi smutné, že spoločnosť skôr podporí ženu v rozhodnutí zabiť svoje dieťa (ako tu otázka prečo si to neriešila skôr), než v rozhodnutí podporiť jeho život (keďže už je), aj ak sa oň sama mama nebude starať. Je smutné, že ženy sú v ťažkej situacii tlačené do potratu aj strachom z odsúdenia okolím, ak dieťa porodi a zriekne sa ho. Matka je isto dôležitá vždy, ale nenahraditeľná je len prvých 6, maximálne 9 mesiacov od počatia. Potom ju už môže nahradiť niekto iný. Ako aj my s našim prijatým synom. Viem, že ty nemáš už možnosť sa rozhodnúť, len som ťa chcela povzbudiť, že je astme dobre, že si bola rozhodovania ušetrena. A ešte - obdivujem každú ženu, ktorá vychováva dieťa sama. Ja by som asi veľmi zvažovala adopciu. A - mám kamarátku, mladučká mala dve deti s tyranom, potom sa od neho oslobodila. Bolo to veľmi ťažké, ale je rada, že nešla na potrat.

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@zuzanka.zuzu pretože mna maju doma za čiernu ovcu rodiny, vždy tu najhoršiu, kt. nikdy v ničom nepodporovali iba ponižovali a kladli velke naroky.. tresty a bitky som si odnašala a odnášam za všetkych súrodencov len ja.. denne pocuvam reci aka som 0 a podobne.. dokonca to v minulosti pisali aj vtedajsiemu priatelovy.. na odstshovanie nemam prostriedky som bez práce, prímu.. a ano bola som..

zuzanka.zuzu
13. jan 2021

@handmadebracelet stále nerozumiem čo to má s tvojím tehotenstvom?

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@any_soj ďakujem, rómka niesom, a potrat neviem či by som sa vlastne aj naň odhodlala ísť, som veriaca a na potrat by ma ani rodina neposlala.. no ale nakolko mam s mojou rodinou velmi zle vztahy skôr sa bojim toho, že by ma mohli s domu vyhodit a nemam ani kam isť. Nad adopciou a utajenym pôrodom som ani nepremyšlala, na dieta som ani nebola nijako pripravena, starat sa sama oň, byt slobodna matka ma vzdy od maleho dieťaťa desilo..zažila som detstvo o samote kde rodičia v praci a surodenci u babky a namne vzdy všetko.. nikdy som nemala podporu o to viac sa bojim, že sa oň nedokažem postarať, že to nezvladnem.. ja osobne by som nikoho takeho neodsudila, no moja rodina je ina. Obdivujem každeho kto si adoptuje dieta, aj take si zasluži byť štastne, no bojim sa, že ja to dieta nedokažem ľubit, a urobit štastne.. bojim sa že zlyham a budem rovnaka ako moji rodičia..

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@zuzanka.zuzu to, že za jedno mi neuveria že som bola znasilnena a otočia to aj tak proti mne, za druhe veľka možnosť, že ma vyhodia s domu a nebudem mať kam ist

terezia323
13. jan 2021

@handmadebracelet keby bolo najhoršie a rodina sa ti otočí chrbtom, je poradňa Alexis pre takéto prípady. Obráť sa na nich

jankabenji
13. jan 2021

@handmadebracelet ja som mama troch detí a mať ešte väčší dom,tak ťa beriem k nám. Nech by sa čokoľvek stalo, neotocila by som sa ako rodič svojmu dieťaťu chrbtom. Neviem co ma ešte čaká, najstaršia dcéra má 14 rokov,ale budem tu stáť pri nej,aj keď by ma nedajbože "sklamala. Budem dúfať, že rodičia ťa pochopia a podrzia🙏 ,hovorí sa,že nič nieje také zle ako na prvý pohľad vyzerá

fokuska
13. jan 2021

@handmadebracelet Kolko mas rokov? Si uz plnoleta? Studujes este, alebo pracujes? Byvas teda s rodicmi a podporu od rodiny nemas, alebo si zatial presvedcena o tom, ze nebudes mat.

Tak si daj dokopy moznosti:
- babo si mozes nechat
- alebo sa rozhodnes pre utajeny porod a babo pojde na adopciu
Ktoru z moznosti by si prijala ty? Ktoru si myslis, ze by prijala viac tvoja rodina?

O byvanie sa mozes uchadzat v azylovom dome pre matky s detmi - pogoogli si vo svojom meste ake su moznosti. Pripadne si vygoogli poradnu Alexis - su tam odbornici, vedia ta vypocut a poradit aj z pohladu psychologa aj ta prakticky nasmerovat na to ake mas moznosti ohladom babatka a tiez byvania a pod. Staci im zavolat.

777januska777
13. jan 2021

@handmadebracelet skus poradňu alexishttps://www.alexisporadna.sk/ . Tam ti poradia a isto aj pomôžu. Drzim palce 👍

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@jankabenji ďakujem, taketo slova podpory od matky padnu vhod..

zuzanka.zuzu
13. jan 2021

@handmadebracelet nemusia ti veriť, kašli na nich.... s "oteckom" to chceš ako poriešiť? porieš financie, nech sa stará

raddkka
13. jan 2021

@handmadebracelet prosím, ako si stará? Aj od toho sa vyvíjajú tvoje možnosti. Určite skús kontaktovať poradňu. Alebo širšiu rodinu. Nemáš niekoho, kto by ťa aspoň na čas zobral k sebe a pomohol ti postaviť sa na vlastné nohy? Starí rodičia, nejaká teta alebo strýko? Krstný rodičia?
Musíš to mať ťažké, je mi to ľúto. Počkaj pár týždňov, než začneš bábätko cítiť. Takto je to také abstraktné. Keď ťa prvýkrát kopne, stane sa to viac reálne a budeš si ho uvedomovať. Možno vtedy sa do neho zamiluješ ani nebudeš vedieť ako. Držím palce a veľa šťastia

deti95060810
13. jan 2021

počkaj veď nemusí to byť ešte to najhoršie...Dcéra má kamarátku, ktorú si adoptovali.
jej biol .rodičia sa rozhodli ju dať na adopciu po tom, čo maminka ostala tehu s nejakým rodinným známym.
Dievčatko ktoré sa narodilo z tohto vzťahu je veľmi šikovné, šťastné a tak isto sú aj šťastní rodičia ktorí nemohli mať deti a ju si adoptovali z detského domova...

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@fokuska mam 24.. momentalne som bez prace, keby nieje kovid, a niesom viac menej cely rok bez primu hladala by som podnajom.. podporu od rodiny nemam, a ani som ju nikdy nemala, takze viem ze ani mat nebudem.. momentalne ani sama neviem aku moznost by som.prijala, stale som sa nezmierila s tym ze to dieta budem mat, to ze som tehotna.. preto netusim aku moznost by som zvolila, deti mam rada, tuzila som mat vzdy dieta, no vzdy som tuzila ho mat s lasky, s niekym skym budem navzdy tvorit buducnost, predstava slobodnej matky ma vzdy desila viac ako cokolvek ine.. ďakujem krasne za radu..
@777januska777 ďakujem

basska_b
13. jan 2021

Tam nejde o to, zmieriť sa, že si tehotná, skôr vyriešiť situáciu od momentu, kedy už tehotná nebudes. To bruško sa pred rodinou nebude dať ukryť a za chvíľu bude treba ísť s pravdou von. Je mi veľmi ľúto, že máš rodinu, ktorá ti nepomôže, nepodporí ťa. Bude to ťažké. Ale mysli na bábo. Minimálne z 50% je tvoje, ma tvoje gény. Jedna kamarátka takto otehotnela, otec dieťaťa ani počuť o tom, popieral, že je jeho. Nuž šla do podnájmu. Začala sit hračky a oblečenie, robí v čajovni, zatiaľ čo jej mama jej stráži malu, jednoducho, snaži sa to všetko zvládnuť. Kvôli malej. Ak sa rozhodnes si ho nechať, ver tomu, aspoň ja tomu chcem veriť, že keď ho uvidis, tak pocítis silnú túžbu robiť všetko pre to, aby bolo šťastné. Držím palce!

ivca88
13. jan 2021

@handmadebracelet jednoznačne vol anonymný pôrod a vzdať sa dieťatka.
Ak si ho necháš, tak sa budete obaja trápiť.
Nie len že na bývanie, stravu, a pod nebudeš mať peniaze, ale budú ti chýbať peniaze na základné veci pre to dieťa.
Doma sa trápis už teraz. Čo budeš robiť potom ?
Aj keby už dieťa je väčšie a ty ideš potom do práce, tak stále budeš potrebovať pomoc niekoho druhého, aby si mala ako dieťa zaniesť a zobrať so škôlky. Riešiť jeho choroby, brat si na to OCR v práci.
Otec dieťaťa ta znásilnil. Takže predpokladám že ho už nikdy nechceš vidieť, nie to ho ešte zapisovať do Rodného listu dieťaťa. Lebo keď už bude jeho otcom, tak ti síce bude dávať výživné, ale má tam aj isté práva - ako stretávať sa s ním.
Bolo by to trápenie.

Naozaj napíš do tej poradne a uvidíš, aké možnosti máš, ale podľa mňa, najlepšie pre vás oboch je dať dieťatko okamžite na adopciu. Po pôrode sa na neho ani nepozri, aby ťa to v budúcnosti o to viac nebolelo a potom zabudni.
Nájdi si prácu. Snaz sa odísť od svojej rodiny .
Časom si nájdeš partnera s ktorým budete mať rokmi vlastnu rodinu, kde budeš TY v psychickej pohode ...
Nie je to hanba dať dieťa na adopciu. Sama poznám dve ženy, ktoré tak museli riešiť. Nebolo iného riešenia.. časom ich to veľmi trápi, ale stále vedia, že urobili to najlepšie pre to dieťatko .

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@basska_b vzdy som vravievala, tvrdila a aj vždy budem, že ked tie deti raz budem mat, že im chcem dopriat lepši, krajši štastnejši zivot ako som mala ja, že nebudem rovnaka ako moji rodičia no toho sa dost desim, čim som staršia tym na sebe vnimam rôzne podobne povahy od rodičov. keby môžem do práce chodim stále, nie som typ ktorého bavi sediet doma a travit kazdy den doma a nepracovat.. tento rok som bola 3 mesiace doma na jar, teraz som od oktobra a ide mi to na nervy idem sa zblaznit a uz by som najradčej šla do prace ale nieje kde pre kovid.. viem, že brucho navzdy neutajim, a budem musiet spravdou von.. no nato ze som v 17tt nemam absolutne žiadne brucho.. vždy som bola strašne chuda a mala takze ani dieta nema pokom byt velke.. ,,oca,, nechcem ani vidiet ani stretnut ani nic, neudam ho ako otca nikde radcej otec neznamy ako pripominat si tu strašnu chvilu..
@ivca88 tychto veci čo pises sa desim najviac, že budem stale sama nan a budem odkazana na pomoc druhych vzdy ma to desilo a nepriala som si s dietatom skončit sama, viem v praxi aketo je sestra byvaleho ostala s malym sama a veru mala to tazke, mna to odradzalo ešte viac.. a predstava toho že mam tak skončit ma desi ešte viac.. samozrejme otec dietata v rodnom liste figurovat nebude.. vo svojom okoli mam dost znamych s rôznymi pripadmi.. nemôzem sa im zverit o pomoc jednoducho im neverim, no mam v svojom okoli znameho ktory ako otec figuruje v rodnom liste, byvala sa zbalila odisla preč a aj ked ma sudom dane s malym sa stretavat po dohode s matkou nedeje sa tak. ona sa odmlčala prerušila kontakt snim nema sa s nou ako spojit pre maleho.. nevidel ho uz 2 roky, no akonahle by nezaplatil raz alimenty ma problem

ivca88
13. jan 2021

@handmadebracelet
Je to strašná škoda, že nemáš podporu od rodiny. To bábätko za nič nemôže a aj to ako sa obávas, či budeš dobrá mama o tebe svedčí, že si dobrý človek. Keby si bola zlá, tak nad takýmto niečím ani nerozmýšľas. Ale ty práveže veľa rozmýšľaš, ako dopriať bábätku pokojný, šťastný domov.
Bohužiaľ, okolností jeho života neboli šťastné, ale teraz máš jeho osud vo svojich rukách..
Mnoho párov nemôže mať deti. Aj taká Adela ( Banášová) a Viktor Vinzceovci práve čakajú na adopciu, keďže vlastné dieťa im nie je dopriate.
Nepoznám ich, ale prídu mi strašne milí ľudia.
Keby takýto pár má tvoje bábätko, tak ver, že spravia preň nemožné. Pre teba je bábätko trápením, pre nich je to splnený sen.
Ak je naozaj situácia takáto, ako si ju opísala, tak to bude najlepšie aj pre teba. Ty tiež nechceš ostať naveky u rodičov, ktorí asi nebudú moc láskaví a empatickí.
Len čo to bude možné, vrátiš sa do práce a pokúsis sa zmeniť svoj život a svoj osud.
Musíš byť silná, nebude to jednoduché.... 🙏
Ale aj keby máš vyšší rodicak, tak to vôbec nestačí na bežné náklady, nie to ešte bývanie.
Trápili by ste sa

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

ivca88 čo sa tyka financii toho sa bojim najviac.. ohľadom vybavičky to možno by mohlo byt jednoduchšie mam doma 3ročnu sestru a ta mi je od malinka ako vlastne venujem jej pozornosti kolko sa len da.. matka pracuje s domu a nievzdy sa jej venuje nema čas.. pusti tv a hraj sa.. maximalne ju nakrmi, prebali a dost.. na malej to bolo vlani citit ze je vela casu bez mamy sama ked sme cela rodina boli mimo domu..mala si vyzadovala viac pozornosti.. a hravala sa vylučne iba sama nikoho nechcela, alebo zas si extremne pozornost vydobijala... nechcela by som byt takato matka aj ja..

fokuska
13. jan 2021

@handmadebracelet V pripade, ze by si sa rozhodla pre adopciu, tak vraj v zahranici kde funguju nahradne matky, tak sa psychicky nastavia na to, ze to babatko nie je ich, aj ked rastie v nich, ale ze oni ho "len" vynosia a potom sa ho nevzdaju, ale praveze ho vratia rodicom. Ze od zaciatku je to babo tych rodicov a ona ho ma "pozicane" na donosenie a po porode ho vrati.
Viem, ze tvoja situacia je ina, lebo babo je biologicky tvoje, ale kedze vzniklo za takychto okolnosti, mozno to pre teba bude unikova cesta ako sa s tym vysporiadat.

bluka2
13. jan 2021

Držim ti palce. Ja myslím, že do pôrodu máš šancu si ešte nájsť prácu a podnájom a že to môže mať ešte Happy end, je to v tvojich rukách, ale začala by som psychoterapiou. Toto je ťažký oriešok pre hocikoho...

PS: Ak by si si dieťa nechala, veci pre neho sú najmenej, už je milión darovacích skupín, detských veci je ťažšie sa zbaviť, ako ich dostať; výdavky sa okrem bývania a stravy dajú dat aj na nulu

cecilia29
13. jan 2021

Prosim zavolaj na poradnu Alexis. https://www.alexisporadna.sk/
Prave oni pomahaju radou takych situaciach ...

mariska1989
13. jan 2021

@handmadebracelet vek na dieťa máš .si dospela aby si mala sex takže .a nehody sa bohužiaľ stávajú .Max si vypočuješ či sa nedal použiť kondóm a že budeš napr slobodná ,kto je ten chalan a podobne ...si veriaca až dieťa je dar boží .chcela si mať dieťa z lásky ale ver tomu že to čo nosiš pod srdcom je ešte väčšia láska , doživotná ,a budeš snim tvoriť budúcnosť .z čím skôr to povec bruško môže raz dva vykuknut

handmadebracelet
autor
13. jan 2021

@fokuska niesom 100% presvedčena žeby som ho dala preč čo i len na adopciu, mám strasne slabu psychiku a asi by som sa len viac zrútila, uvažujem nadtym no niesom taka si istá.
@bluka2 viem, že su darovacie skupiny, sama radčej pomáham druhým rôznym spôsobom ako by som sama mala pomoc prijať, a o ňu požiadať.. nikdy nechcem byť na nikoho odkazana, som naučena od sameho mala sa o seba postarať poradiť si so vsetkym sama. viem že je šanca si najst prácu, byt.. no na orave tej práce nieje veľa navyše teraz cez kovid, som síce na UP na podpore no to nieje bohviečo. psychika je dosť tažky oriešok aj bez tehotenstva.
@mariska1989 ak ste čítala môj príspevok a dalšie komentáre vyčítala by ste že som bola znásilnena.. tie reči očakávam, lebo viem, že mi to rodičia neuveria.. áno veriaca som, potrat nikdy nepripada do úvahy.. viem že dieta je láska, no hlavne obrovská zodpovednosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre