Výber školy

kaara1980
10. okt 2012

Ahojte,budúci rok nastupuje syn do školy,takže absolvujeme po novom roku zápis.Bývame však v inej mestskej časti,ako je škola,kam chcem dať syna.Toho roku sem už zápis absolvovali vo februári (syn má odklad),ale vtedy sme mali trvalé bydlisko úplne v inom meste a prechodné sme mali v rajone školy.No aj tak mi bolo povedané,že nepatríme do ,rajonu,.Myslela som si,že je sloboda vo výbere školy 😠 .Myslíte,že mi pomôže,ak si dáme znova prechodný pobyt ku svokre,tak kam spadá škola?Máme ísť pre prípad na zápisy do 2 škôl,či je to zbytočné?Však čo ak ja sa budem spoliehať na tú školu,kam by som syna najradšej dala a oni ho vlastne odmietnu a už nestihneme iný zápis?

bets
11. okt 2012

@kaara1980 ja som so zapismi tiez absolvovala dost nejasnosti. na zapis je mozne ist len 1x. ale viaceri rodicia si to poistuju aj tym, ze absolvuju viac zapisov. v podstate to nikto nekontroluje, len rodic potom oznami, ze dieta nenastupi do niektorej skoly. tak ako je malo miesta v skolkach, zacina sa tento problem presuvat aj do skol. hlavne v mestach a lokalitach, kde je velky prirastok deti. takze uz aj u skol sa stava, ze neberu deti z ineho obvodu, ako je trvaly pobyt. takze ak chces aby sa ti dieta urcite dostalo do vybranej skoly, je lepsie si to poistit trvalym pobytom, pripadne tym prechodnym. vsetko zalezi od rozhodnutia riaditela skoly, pripadne zriadovatela. napr. nase deti maju ten problem, ze zriadovatel statnej skoly v najblizsom meste vyslovene odmieta deti z nasej obce a nasa obec nema skolu (resp. len taku, kde neumiestni vsetky deti). a kedze sme zapadoslovensky kraj, tak nemozme cerpat eurofondy na postavenie skoly a nikoho na min. skolstva nezaujima, ze deti nemaju kde chodit do skoly. takze rodicia si to riesia sami a hladaju sami moznosti v BA a blizkom okoli. rovnako som to poriesila aj ja, deti sli do skoly, kde sa robi vyber deti a skola nespada pod ziadny obvod. ale stres som mala riadny, do juna som pri ani jednom ani druhom nevedela, ci vobec budem mat pre nich vhodnu skolu...o to viac, ze pre moje deti potrebujem skolu s vyssimi narokmi...

bets
11. okt 2012

@kaara1980 a este, pokial mas skolu v obvode, kde by pripadne dieta mohlo ist, ak by sa nikam inam nedostalo, tak nemusis ist aj tam na zapis. skola vo vasom obvode je povinna dieta do skoly vziat, aj ked oznamis neskor, ze dieta nebolo prijate na vybranu skolu... zalezi vsak od dietata, ci pre neho predsa nie je lepsie aby tu skolu videlo. treba zvazit, ci sa ist aspon pozriet na zapis, aby dieta videlo potencialnu skolu. ja som napr. na inom zapise oznamila, ze dieta je uz zapisane na inej skole, ale nie je iste, ci bude prijate...