Vreckové pre druháčku

salima66
18. jún 2015

Dcérka pôjde v septembri do 2. triedy ZŠ a chcela by vreckové. Doteraz to bolo tak, že ke´d na niečo pýtala, porozprávali sme sa s ňou o tom, prečo áno alebo nie. U nás v detstve bolo tak, že sa s nami rodičia porozprávali, dokiaľ sme nezačali sami zarábať. Dávate deťom vreckové a v akej výške? A ešte - chystáte deťom doma desiatu alebo im dávate peniaze, aby si kúpili?

pribinak
18. jún 2015

Ja mam este len skolkara, ale urcite vreckove davat budem, lebo deti sa tym ucia hospodarit a sporit. Naucia si robit financne planovanie a to je dolezite
Nauci sa, ze ak oplieska svoje 2e hned v prvy den v bufete, zvysok mesiaca uz nebude mat nic
Nauci si odkladat a sporit si, nei kupit si len hocijaku zbytocnost

Urcite budem robit desiatu, nechcem, aby si syn kupil nieco len tak, ako keksik, alebo mastnu predrazenu bagetu

anesim
18. jún 2015

Moja je piatačka a desiatu robím stále. Bufet v škole nemáme, ale blízko je obchod. keďže učím v škole, tak vidím čo si deti kupujú. Chipsy, chrumky, energetické nápoje... a to nie len deti na druhom stupni, ale aj na prvom .
A čo sa týka vreckového tak moja si ho ani nepýta. Keď ide s kamarátkou von, tak si vypýta akurát tak na zmrzlinu,

mawka
18. jún 2015

keby som nechala, nech si maly (11 r.) kupi sam, tak by si pokupil somariny a nie normalnu desiatu. robime mu doma. celozrnne zemle, maslo, sunka alebo dietny salam, list salatu, rajcina a zalizuje sa az za usami. samozrejme ovocie a vodu - mineralku alebo cistu vodu. keksik ojedinele. vreckove ako kedy. niekedy mu dam 50 centov a niekedy vobec. de facto si maly uz hospodari s peniazmi sam a zatial, klopem na drevo, je setrny. a ked si chce nieco kupit, tak mi aj tak povie, ze si to chce kupit. aj ked minule si kupil natajnasa chipsy, tak mal zaracha si nosit do skoly peniaze. lebo ma tym nastval. vraj mal chut /lebo ja som tieto veci zakazala/. len mi to nepovedal, ze by som mu nedovolila. tak natajnaka. potom ho to stvalo, priznal sa, mal vycitky. tak sme to riesili. mala ide do prvej, tej nebudem davat vreckove. este netreba, uvidim. no a velmi by som prijala, keby skolsky bufet bol inak zasobeny, lebo hento je strasne. keksy, chipsy, cola a dokonca energetaky. mne az rozum stoji, kto toto povolil a ci je ten clovek kompletny ☹

sissy27
18. jún 2015

@salima66 na jednej strane je fajn, ak sa deti takto naučia hospodáriť s peniazmi, na druhej strane sa mi to v 7 rokoch zdá skoro, a neviem prečo, ale je mi čudné, že si to malá sama pýta... má možnosť ísť niekam si niečo kúpiť bez teba? u nás v škole napr. prváci druháci do bufetu nesmeli ...
desiatu som robievala doma, potom prišla možnosť zaplatiť si desiaty tak ako obedy, čo som uvítala, aj malá si pochvaľovala... voľnú ruku na nákup desiaty by som nenechala, lebo to vidím na čokoládu, chipsy a podobne...
7 ročnej by som asi viac ako 5€ na mesiac nedala, predpokladám, že jej kúpiš čo potrebuje a chce (v rámci možností), takže na žuvačky alebo lízatko jej to musí stačiť... a potom pozor na to, aby od nej ostatné deti nepýtali, keď zistia, že ona má peniaze...

liz_lemon
18. jún 2015

nemam este take velke deti, ale urcite by som davala desiatu, lebo deti by si urcite kupili same blbosti
takisto ziadne vreckove by som nedala

alaguema
18. jún 2015

@salima66 aj my budeme mať druháčku a predškoláčku. Vreckové ešte riešiť nebudeme, zatiaľ s tým staršia baba ani neprišla, neviem ani kde by ho asi tak míňala, do školy ju vozíme a odprevádzame až do šatne a zrejme to bude tak aj na budúci ŠR. Desiatu robíme doma a ešte dlho budeme. Keď vidím, aké sprostosti si decká kupujú na desiatu.

natalym
18. jún 2015

Naše sú staršie, vreckové nikdy nemali, buď si vypýtajú čo potrebujú, alebo sem tam dostanú nejaké drobné. Staršia už má brigádu, takže bude mať vlastné peniaze, trošku ju budem striehnuť, na čo míňa. Desiatu robievam, je to taký náš rituál, na to sa tešia, lebo ja som skoro furt v robote, tak to majú desiatu od mamičky. Ale keď nestíham tak nechám peniaze. Moje deti si blbosti nekupujú, lebo ani domov také nekupujeme. Samozrejme, že si kúpia chipsy, resp. nejakú sladkosť, ale to viem, že sa sem tam musí. 😀

katka.gzd
18. jún 2015

@salima66 ja som dostavala vreckove od druheho stupna zakladnej skoly a vnimala som to ako velke privilegium. nedostavala som vela penazi, tusim 20 korun na tyzden, ale uplne mi to stacilo, nasetrila som si ked som chcela nieco...podla mna je to vychovne....ale len vtedy ked decka nedostavaju obrovske sumy pretoze potom si nevedia vazit tie peniazky ked vzdy na vsetko maju hned...
a este ilustracia u synovca..na 5te narodky dostal odomna prasiatko sporkasku....kolegyna mi to poradila co ma 8 rocnu dceru....a maly okamzite pobehal celu rodinu nech mu daju euro 🙂 mal z toho radost...no co je este lepsie...mamka s nim tie peniazky obcas prerata a teraz vyberali novy bicykel a maly si na neho akoze setri sam...vysvetlila mu kolko ma a kolko este potrebuje a maly je pysny ze sam si na nieco prvy krat nasetril....podla mna je to super....na pravidelne vreckove samozrejme este malicky, ale na sporkasku presne akurat....

zuanach
18. jún 2015

Este nemam deti v škole, ale určite budem robit desiatu, lebo ako bolo vyššie písané, deti si kupujú samé somariny a to je jedno, ze doma to nemavaju......vreckové tiez dam, ale určite nie horibilne sumy....

janinah
18. jún 2015

mám tretiaka,desiaty robím vždy,vreckové nedostáva,dostane peniaze ak niekam idú na výlet či súťaž

mirka49
18. jún 2015

Desiate robim ja a vreckove nedavam.a to bude mat 9r...vstko co potrebuje kupime....este je maly na rto aby mal vreckove

bubelko
18. jún 2015

@salima66 starsiemu davam vreckove. od 2.skolky (ca.6r). v skolke to bolo 50rappenov, teraz v 1.triede je to 1 Fr. , v 2.tr to budu 2Fr, (takto je to tu bezne zauzivane v okoli). desiatu robim normalne, v skole bufet nemaju.
peniaze dava do pokladnicky, kupuje si za to niekedy po treningu v automate sladkost, ale väcsinu zatial setri. pripadne ak ideme niekam na vylet a chce si nieco kupit s cim nesuhlasim, tak si to kupi za vlastne.
ale musim povedat, ze teda ma usetrenu peknu sumu.
mladsi este nedostava, zacne buduci skolsky rok - v 2.skolke. ale ak necham povalovat niekde mince - tak mam smolu, moze si ich vziat, ak ich najde skor ako ich odlozim... musim to ale nejak zmenit, lebo minule sme sa dotahovali v parkovacom automate - mi vydalo z 20fr a on si tych 17, ze nasiel. no ani za svet som mu nedokazala vysvetlit, ze to nenasiel, ze to mi automat vydal... ale nakoniec ich s velkym revom a urazeny vratil, ze aj tak som ho oklamala... 😝

bonaqa2013
18. jún 2015

3 deti chodia do školy. dcéra 1 tr ZŠ, dcéra 3 tr. ZŠ, syn 2 r. VŠ Desiatu dostávajú všetci, syn vreskové 10e na týždeň. Nerobím, som na predĺženej RD, žijeme z jedného robot. platu 6 ľudia. Smola nie je z čoho deťom rozdávať na hlúposti.

natalym
18. jún 2015

@bonaqa2013 Na to , že žijete šiesti z 1 platu, tak vreckové pre jedného 10 € na týždeň je podľa mňa dosť veľa. Aj ostatným budete toľko dávať?

monicm
18. jún 2015

@salima66 Ja mám teraz doma druháka, vreckové nedostáva, občas mu dám nejaké drobné, nech si ich dá do pokladničky a tak si šetrí na drobnosti. Ak niečo potrebuje kúpiť, povie mi a zhodnotíme, či to naozaj treba, alebo nie, na výlety dostáva samostatne peniaze. Čo sa týka desiatej, tú má zaplatenú v škole. Ak by tá možnosť však nebola, robila by som mu doma, bufet síce v škole nemajú, ale kúsok odtiaľ je obchod a keď si tam ja kupujem ráno raňajky, vidím, čo si tie deti väčšinou kupujú a tomu chcem zabrániť, lebo sa mi na to hrozne pozerá.

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
baska29
18. jún 2015

@salima66 moja dcera je druhcka a davam jej vreckove.Dostava 10€na tyzden,desiatu jej robim alebo rano kupim ako stihame.Je nanej ci ich minie alebo usetri.Zozaciatku si kupovala petshopov.Momentalne jej davam stale a tesi a z toho ako sa jej sporia a ja sa tesim z toho ze si ich vazi a nauci sa hospodarit.Za usetrene peniaze jej dovolim kupit si co chce.

mamulka211
18. jún 2015

@baska29 druhacke 10 eur na tyzden fuu, to je dost , 40 eur mesacne. Ja mam syna, ma 16 a dostava 15-20 mesacne.

mamulienka30
18. jún 2015

@salima66 my mame stvrtacku a ma 3e na tyzden, dostava kazdy pondelok, nie raz do mesiaca. Myslim, ze jej to staci.

baska29
18. jún 2015

@mamulka211 mozno to vyzera za mesiac 40€ vela ale ono to vazne tak neboli a ona uz je tym padom naucena ze ked sme v obchode nepyta nic viac,myslim hracky a podobne ak nema teda sviatok.Momentalne si takto nasetrila nejakych 120€ a vie ze je to vela a vazi si to,viem ze si chce kupit kolobezku tak si to zaplati z toho a ja nemam aspon dalsie naklady....

babulina
18. jún 2015

Mame doma prvacku, desiatu jej robime kazdy den. Najprv dostala brejk kartu a z tej si z casu na cas kupila prilepsenie k desiatej, ked sme si overili ze pravidla chapeme rovnako,dostala aj od polroka peniazky. Peniaze ma pre istotu (do 5eur) ale nedoplnam jej ich pravidelne. Mame dohodu, ze obcas si moze kupit nieco v bufete ale musi mat zjedenu desiatu. Peniazky mina setrne za polroka minala dohromady asi 3eura dohromady. Buduci rok budeme fungovat rovnako.

luvika
18. jún 2015

@salima66 moja konci teraz druhy rocnik...vreckove nema pevne stanovene, desiatu jej davam z domu vzdy, ale skoro kazdy den jej dam aj 1-2€, podla toho kolko drobnych aktualne mam, ak by mala na nieco ine chut alebo by jej bola desiata malo. Takto nam to funguje super.

bonaqa2013
18. jún 2015

@natalym kým baby budú chodiť na VŠ, syn by už mal dávno zarábať. Syn je starší o 11,13 a 15 rokov ako dcéry. Veľa bude záležať od finanč. situácie.

natalym
18. jún 2015

@bonaqa2013 Veď som si myslela. 😎 Inak moja dcéra mi onehdá povedala, že by chcela vreckové, že druhé decká majú, ale potom to zvážila a povedala, že vlastne takto dostáva viac. Lebo jej kúpim čo potrebuje + dám jej peniaze keď potrebuje, nabíjam kredit a pod. Ale ja si myslím, že mám skromné deti, neminú až tak veľa. Teraz má robotu na leto tak bude mať nejaké svoje peniažky, tak to bude fajn. Teším sa, že sa nebojí roboty. 🙂

bonaqa2013
18. jún 2015

@natalym tak dievčatá - aspoň tie moje sú úplne iné. tie bychceli všetko. Syn je v tomoto iný. Ten si dobre rozmyslí čo si kúpi - má iný vzťah k peniazom....

dai
18. jún 2015

@salima66 moja dcera konci 2hy rocnik. Chodi do sukromnej skoly, desiatu spolocnu tam maju deti zabezpeceni, odsuhlasili sme ze bufet na skole nebude - pitny rezim im tiez zabezpecuje skola. Dcera dostava peniaze len na vylety a nikdy sa jej nestalo ze by minula celu sumu - aj tuto sumu si dohadujeme rodicia spolu - na posledny 3dnovy vylet mali max sumu 5 euro. Mija dcera vreckove nikdy neziadala, ked je nejaky bazar a podobne v skole tak vzdy je stanovena horna hranica prispevkov. Abdolutne nevidim dovod aby mali deti vo veku kedy vlastne skolu neopustaju vreckove.

natalym
18. jún 2015

@bonaqa2013 Tak aj naše by chceli všeličo, ale tak vidia sami, že sa to nedá. Snažíme sa aby mali čo potrebujú. My sa rozprávame o peniazoch, ako sme na tom a pod.

mamulka211
18. jún 2015

moje deti idu do tabora, ake vreckove sa dava do letneho tabora? Idu do Tatier.

salima66
autor
19. jún 2015

Ďakujem za všetky odpovede.

denisads
19. jún 2015

@salima66 zavisi to od toho, v akej ste fin. situacii. Dieta by sa podla mna malo podielat na domacom rozpocte, malo by mat tiez moznost samo sa rozhodnut, na co minie urcitu cast penazi. Ak to aj budu podla nas hluposti, no a co. Ale urcite zo zaciatku ziadne zavratne ciastky. Stredna zacala dostavat vreckove tiez niekedy v priebehu 2.rocnika, ked si ho vypytala aj najstarsia, ale dostavaju len 5e na mesiac, momentalne si viac nemozeme dovolit. Plus dostavaju od starych rodicov ako darcek len peniaze. Starsia si setri na nieco co po com tuzi, ale mladsia je sporovliva, pricom z mojho by minala jedna radost 🙂 Ju to naucilo zacat rozmyslat o peniazoch.
Desiatu im robim kazdy den, peniaze do bufetu dostanu tak raz za mesiac ked rano brutal nestiham, inak nie. Viem totiz, co si zvyknu v bufete kupit (lizatko, predrazenu malinovku), a to nepovazujem za vhodnu desiatu 😉