Vreckové pre deti

miskabaaa
3. okt 2017

Ahoj, zaujímali by ma vaše názory na vreckové deťom. Od kedy, koľko, kedy a či aj riešite na čo minú. Mám dvoch školákov, zatiaľ im dávam peniaze len keď idú na výlet, aby si niečo kúpili a potom mi povedia na čo minuli. Čo ušetria si môžu nechať. Ale už dlhšie tegistrujem, že ich kamaráti si nosia peniaze aj do školy a kupujú si sladkosti, koly a aj energeťáky po ceste domov. Starší syn si niekedy vyberie z pokladničky a kúpi si tiež niečo. Mladší to zatiaľ nerobí, ale má spolužiaka, ktorý to robí každý deň a v dosť veľkej miere. Zaujíma ma, ako to riešia iní rodičia....

norikk
3. okt 2017

my sme zacali toto leto, cize od 7r. kupuje si sladkosti. 5 eur mesacne. moze minut na co chce. viac nedostane, ani skor. tak sa hadam nauci, si setrit, a neminut naraz. aj ja musim mesiac cakat do vyplaty 😀

jasminet
3. okt 2017

ja mam tretiacku, peniaze nedostava (len na vylety), v skole ani bufet nemaju, tak nema kde utracat. maximalne jej aj synovi da babka po 10€ par krat za rok, dcera odklada, setri si, obcas si kupi knizku, ceruzky, lesk na pery, ale uz rozmysla za co utrati. syn nabehne do hrackarstva a klepe sa kym si nieco nekupi - hoc aku blbost - ten este nepozna hodnutu penazi.
dcera nam obcas "umyje" auto, alebo ho povysava, za to dostane od muza par € - z toho ma radost, ze si ich zarobila.

deti95060810
3. okt 2017

dievčatá 6 a 4 tr. ZŠ. Nedávame žiadne e, žiadne vreckové na blbosti, dostávajú len keď chodia na preteky, na šk. výlet, alebo keď si vypýtajú. A keďže viem že to budú len sladkosti tak to dosť obmedzujeme....

lilyianka
3. okt 2017

@miskabaaa zalezi od veku deti,ale predpokladam,zw sa bavime o ZS...a tam si kupovat energetaky a kolu,no dakujem pekne

majka01_74
3. okt 2017

Moja ma 13, dostava 10€ mesacne a vacsinou ich minie na blbosti z Aliexpresu ☺.
Predtym minala viac na sladkosti, ale to sme stopli.
Vreckove dostava od cca 7 rokov, najprv 5 € , od 11tich ma 10 €

norikk
3. okt 2017

@lilyianka no to som pocula tiez a rozne oblasti SR... je to smutne, ale toto by som malemu nedovolila...

miskabaaa
autor
3. okt 2017

@lilyianka
Áno, je to 4. a 6. ročník. Veď to ma najviac trápi, že čo si za to kupujú. Neďaleko školy sú potraviny a po škole tam deti rovno mieria. Odchádzajú s odtiaľ s blbosťami, energeťáky nevynímajúc. Býam neďaleko, tak to vidím. Starší si sem tam vyberie z pokladničky a kúpi si sladkosti. Mladší to zatiaľ nerobí. Ale spolužiak každý deň. A kola bežne.

mummy01
3. okt 2017

Tak ja mam asi deti mimozemstanov. Vreckove nedostavaju( maju 11 a 7rokov)zavediem az ked budu pubertiaci. Peniaze ale casto dostavaju od babiek,mojej segry a brata a vobec nic neminu takze maju napchate pokladnicky do prasknutia😉

sazumak
3. okt 2017

Tiež máme dievčatá 11a pol a 8 rokov. Dávam im max. 1 euro, ak by si náhodou zabudli preukážky, aby mali ísť ako domov 🙂 Vreckové nedostávajú žiadne, ja im dávam desiatu do školy. Nie peniaze, aby si kupovali blbosti...

dominika6
3. okt 2017

@miskabaaa že že druhí rodičia sú nezodpovední ignoranti,čo im je jedno že decko ťahá z domu peniaze aby si kúpilo energeťáky,čo sú mimochodom zakázané,
hádam nemusí trápiť teba,čo ti záleží na tom,aby z tvojích detí vyrástli zodpovední a rozumní jedinci,čo nejdú ako ovce s davom....či?

ellca123
3. okt 2017

dcera ma 14r.
davala som jej od druheho stupna 5 eur a v osmicke som zvysila na 10 eur/mesacne.
Zacala kupovat energeticke napoje a cipsy....to sa mi nepacilo

teraz davam 2eur/tyzdenne -vzdy v pondelok

dominika6
3. okt 2017

@ellca123 aký je v tom rozdiel ked jej dáš 8 alebo 10,- a aj tak si kúpi energeťák a čipsy?

jasminet
3. okt 2017

@dominika6 asi ze s 2€ na tyzden sa inak hosporadi nez s 10€, ktore dostane naraz na zaciatku mesiaca... to je v plnke, tak utraca o 106...

dominika6
3. okt 2017

@jasminet je jedno kedy ich dostane..hovorím že aj tak si kúpi len somariny..čo sa autorke nepáči..proste si ich odloží a zas si naraz kúpi to isté 🙂

ellca123
3. okt 2017

@dominika6 no predsa ze to minula za jeden den a cely mesiac 0
zaciatky su tazke
ako inac sa nauci hospodarit,musim jej davat istu sumu len pre nu

dominika6
3. okt 2017

@ellca123 suma je úplne v pohode...len ten účel nie..skôr keby pochopila že si môže odložiť na vec ktorú chce..a nie na blbosti

jasminet
3. okt 2017

@dominika6 chod ako mlada baba do obchodu s kamoskami s 2€ a chod s 10€... za 2 dni prefrnka 10€ (mozno zaplati aj za kamosku) a susi hubu cely mesiac.... 2€ vyzeraju inac - to tak maximalne na zuvacku a keksik raz za tyzden...

sazumak
3. okt 2017

Ja stále nechápem, prečo vôbec vreckové? Kedysi to nebývalo a naučili sme sa teda hospodáriť s manželom veľmi dobre. Nemali sme všetko, čo sme chceli, ako deti, ale o to viac sme si to vážili, keď sme si mohli dovoliť niečo kúpiť v dospelosti. Ja sa snažím skôr deti učiť šetriť si peniaze, majú pokladničky a radšej si do nich šetria, ako míňajú. A aby si vedeli vážiť hodnotu peňazí, tak musia doma pomáhať...primerane k svojmu veku. Aby vedeli, že nič nespadne z neba len tak, ale na všetko si treba zarobiť.

lilyianka
3. okt 2017

Deti nemam,ale neviem ci by som im davala na ZS nejake vreckove...ja som dostala peniaze na preukazku aj to presnu sumu a desiatu som si nosila z domu...vzdy nejaky rohlik plus malicku sladkost...a po skole sme chodili k babke kde ak sme stihli sme sa najedli a ak nie az doma ....
Nevidim dovod davat detom na ZS peniaze...desiatu si prinesie takisto pitie a absolutne nesuhlasim,aby deti v tomto veku pozivali colu a energy drinky....
Vidim to na mojom synovcovi...je piatak a ten pojeda a pije jedno cez druhe....cola,chipsy,vselijake tie lacne "sladkosti" z lidla...potom nevie co od dobroty a je ako naspeedovany

hettinka
3. okt 2017

@miskabaaa moje 2 deti - piatak a gymnazistka - zatiaľ nemajú žiadne pravidelné vreckové. Občas im nechám výdavok z nákupu (do 5€), občas dostanú niečo na výlet (5€ a ak si niečo ušetria, zostane im). Čo potrebujú, to im kúpim, aj nadštandard, platíme im telefón (prevolajú minimálne sumy), kupujeme aj značkové veci ... ale aby mali peniaze na prehajdákanie, to nejako neuznávam.
Do školy si balia desiatu z domu, do bufetu teda nemusia chodiť. Syn do školy nenosí žiadne peniaze, staršia už áno, chodí vlakom, tak keby na niečo potrebovala.
Obaja majú účty, kam si dávajú peniaze, ktoré dostanú k darčeku na narodky/meniny/vianoce a z toho si kupujú oblečenie (také navyše, napr. značkové veci), prispievajú si na šport, dcéra občas nejakú kozmetiku, syn knihu alebo hračku). Majú tam viac peňazí, občas im tam niečo aj ja pošlem, ale nie pravidelne.
Účet je super, lebo mám ja aj oni prehľad, kde a kedy míňali a podľa obchodu aj na čo minuli. Nemusia nosiť väčšiu hotovosť, nestratia to.

A áno, riešim, na čo minú ... lebo dnešní stredoškoláci bežne vysedávajú po kávičkách a baroch. Takže dcera ma zakázané vyberať z bankomatu hotovosť, 5-10€ vždy v peňaženke má a z účtu môže platiť len kartou (to sa da aj v kine)

miskabaaa
autor
3. okt 2017

Ahoj, ďakujem za názory, je to rôzne. Tiež sa mi nepáči keď deti kupujú hlúposti a hlavne energeťáky. Snažím sa im vysvetliť čo je to za vec, priznali sa mi, že to skúšali keď im to niekto kúpil, ale že si to nekupujú. Tiež im sem tam nechám výdavok z nákupu+majú povinnosť pomáhať nám pri práci na chalupe, ktorú prenajímame a vtedy dostanú po 5€, ale to vysávajú, prezliekajú prádlo, umývajú podlahy alebo strážia ml.súrodenca. Za pomoc doma nedostávajú nič alebo symbolické 1€ za kosenie. Na výlety im dáme sumu od 5-10€ a stalo sa, že starší minul 10€ ako nič v Lidli, nakúpil bez rozmyslu všetko, čo nezvykneme kupovať a na čo mal chuť (boli v BA a aj tam spali, tak si mal kúpiť raňajky). Potom si uznal, že to bola hlúposť. Tak sa snažím mu vysvetľovať ako nakupovať s rozumom. Mladší si doteraz šetril, ale v posledných dňoch neustále rozprával, čo spoluziak kupuje, a ráno sa len postavil s tým, že chce vreckové.. Tak sme zodtali zaskočení, že na čo. Majú plavecký, desiatu si berie z domu a obed má v škole. Tak som s ním dala reč keď prišiel, že je hlúposť kupovať si veci v automate na plavárni, a spolužiak si skôr potrebuje kupovať pozornosť detí....

miskabaaa
autor
3. okt 2017

@dominika6
Trápi ma, že iní rodičia sú ignoranti, lebo ako som písala, deti si kupujú a potom núkajú spolužiakov. A tí sa potom cítia zaviazaní, alebo sa chcú tiež ukázať, že si to môžu dovoliť ...

hettinka
3. okt 2017

@miskabaaa keď syn chodil na plavecky, dostával denne 2€ na hotdig alebo bagetu. To je raz za čas, tak nech má z toho taký zážitok. No bežne do školy mu nedávam.
Energeticky nápoj asi ešte nikdy nepil, má 10. Dcéra to skúsila a že je to hnus. Kávu si dá len na výlete v Starbucks.

miskabaaa
autor
3. okt 2017

@hettinka
Plavecký pre môjho syna až taký zážitok nie je, lebo on pláva od 3 rokov a teraz už závodne. My sme na tej plavárni 2x do týždňa. Je tam jeden automat. Keď má sviatok tak mu sem tam v ňom niečo kúpim. Tak ma s tým ráno zaskočil, že si tam chce niečo kúpiť.

slivka3
3. okt 2017

@miskabaaa moje detí 14,11 dostávajú po 5 eúr na mesiac, môžu tu minút na čokoľvek, zväčša sú to tie sladkosti, alebo pizza....ako kedy...to dostávajú do ruky ako hotovosť....
Ak idú na výlet, exkurziu,turnaj, tak isto dostanú vreckové, podľa toho kam a na ako dlho,čo neminú im ostáva.....
To čo si zarobia, dostanú na narodky, meniny im dávam na účet a z toho si platia väčšie vecí , čo chcú, čo sa im páči....po dohovore s nami,teda syn... dcéra si už hospodári s účtom sama,ona sa potrebuje paradit tak rada nakupuje....ale vie koľko má a vie že už väčšie vecí ako notebook,mobil nekupime, musí si na to našetriť,tak sa už začala hamovat....už neminie naraz alebo viac ako jej tam mesačne príde....
Mne to takto vyhovuje,detí sa učia finančnej samostatnosti....ja im kúpim len stravu, vecí do školy a oblecenie len to co je nutne, co potrebujú ....na zbytok si šetria.....
Ak pôjde dcéra na strednú vreckové pôjde na 10 eur....

hettinka
3. okt 2017

čo sa týka sladkostí, radšej deťom kúpim domov to, čo uznám za vhodné, ako im dať peniaze, nech s kupia sami ... oni totiž kúpia tie najacnejšie a najnezdravšie veci, aké existujú, alebo aj tie energetické nápoje (podla mna by to mali predávať od 18, rovnako ako alkohol)
ak syn ide na výlet, on je večne hladný, tak peniaze preje - ale kupi si jedlo, hoc aj nejaký hotdog, bagetu (čo tiež nie je extra zdravé, ale neje to bežne) a vodu, nie sladkosti. A vždy prinesie nejakú magnetku na pamiatku.
Zajtra idú na výlet zo školy, pani učiteľka (rozumná osoba) zakázala energeťáky a čipsy, že ak im to uvidí, tak im to vezme a dostanú to až pri vystupovaní z autobusu. mali to aj v poučení.

vetthy
4. okt 2017

No,mnohi tvrdia,ze vreckove treba, aby sa naucili deti hospodarit.nesuhlasim,lebo tie peniaze im padli z neba.inac pozeraju na peniaze,co sami zarobia na brigadach(ja mam uz velke deti).mladsia zarobila céz prazdniny cca 1500eur navrhla som,nech si kupi do izby nové police alebo vacsiu telku, no ona tó prehajdakala na diskotekach a na zbytocne handry. Aj ked som skripala zubami,nepovedala som nic,ved tó boli jej peniaze,za tyzden uz nebude mat ani fuka,som zvedava,co bude, lebo sa strasne zvykla,ze staci len vytiahnut kartu. Dufam,ze sa pouci do buducna.viem,ze nie tak znela povodna otazka,to len z hladiska mamin vysokoskolakov,stredoskolakov

gabona1
4. okt 2017

Ja dávam od siedmej triedy 5eur týždenne, nech si kúpia špeciálnu desiatu, alebo šetria na čo chcú. Je to celkom praktické, pretože aj tak stále pýtali peniaze a takto si musia vystačiť. A veru aj našetrili už.

slivka3
4. okt 2017

@vetthy Ja zas v tomto dcéru hamujem.... zarobí si tiež, každý mesiac a tiež to bolo zo začiatku, že len minúť, minúť... veď taká mikyna, také tričko a to a hento,bez ohľadu na to ,aby pozerala cenu.....niekedy minula aj viac ako mala príjem.....tak som jej zobrala kartu a vravím dosť....takto sa nerobí.... áno kúp si ale tak až si aj usetris....chces novú izbu,mobil, notebook a ak budeš míňať len na handry,tak to nikdy mať nebudeš.....ako hundrala, malá pripomienky.....ale dala si povedať....kartu už má opäť,ale už sa trochu hamuje, kúpi si ale už s rozumom.. už si aj novú izbu kúpila,aj mobil.... už len na notebook šetrí.....ale idú Vianoce dačo sa jej prispeje..

slivka3
4. okt 2017

@hettinka ako môj syn,on je tiež stále hladný,on vreckové na výlete minie iba na jedlo🙂