Veľká prestávka na základnej škole

5. dec 2022

Ahojte, ako trávia vaše deti veľké prestávky? U nás napr.kazdu veľkú prestávku musia chodiť von. Trvá 20 minút, kým sa oblečú, utekajú von, tam chvíľu vymrznut, zas utekať dnu. Nestihne sa syn ani najesť. Každú malú prestávku sa sťahujú z učebne do učebne, to tiež ledva skočí na záchod. Príde domov o pol druhej a z desiaty jeden hryz odhryznuty. Nebolo by lepšie,aby sa cez veľkú prestávku v kľude najedli a oddýchli si? Zaujíma ma, ako je to na iných školách. My sme ako deti napr.museli chodiť sa prechádzať na chodbu, to je podľa mňa lepšie riešenie. Aký máte na to názor? Dakujem

jarmila2010
5. dec 2022

aj u nas je,takato prestavka..cca 3r..tiez si deti stazuju,lebo nic nestihaju..ani byt vonku a ani sa najest,lebo sa musia prezuvat a obliekat..cela ich vybieha aj neblecenych...absolutne to takto nema zmysel

miskajerry
5. dec 2022

u nás sa chodí von, len ked je teplo, neprezuvaju sa, neobliekaju a beru si desiatu so sebou

autor
5. dec 2022

@jarmila2010 veď práve, teraz je zima, ani sa poriadne neoblečie,lebo musí utekať von a potom je chory, načo taký zhon. Tiež by sa mi nepáčilo,keby som v práci cez prestávku musela chodiť von,tam stáť alebo sa naháňať. Nechápem fakt načo. Preto ma zaujíma,či je to všade tak a či sa to iba mne nepáči.

ivana11155
5. dec 2022

Na našej ZŠ toto nie je, ani prechádzanie na chodbe ani chodenie von. Deti sú v triede alebo na záchodoch a tam vystrajaju. Ťažko povedať čo je lepšie.

stanulienkat
5. dec 2022

Ved tie deti sedia cele dni na riti doma. Nie je fajn, ze ich trochu nutia ist von a hybat sa? Obezita je uz u malych deti a trochu cerstveho vzduchu im neublizi.

janka2927
5. dec 2022

U nás cez veľkú prestávku chodia na mliečnu desiatu a ktorí nie,sú na veľkej chodbe a v kľude desiatuju

miskajerry
5. dec 2022

v zime sú v triede alebo na velkej chodbe, máme tam sedacie vaky, lavičky

autor
5. dec 2022

@miskajerry no naši sa musia prezuvat
@ivana11155 no tu vystrajaju niektorí aj von,ale kedy sa má v kľude najesť,oddýchnuť,keď cez malú prestávku chodia vždy do inej učebné. Kedysi sme chodili len na fyziku,chémiu do inej triedy,zvyšok sme mali vo svojej,tu na každý učiteľ svoju učebňu a deti behajú hore dole

autor
5. dec 2022

@stanulienkat tak to už je na rodičoch, z tej veľkej prestávky asi neschudnu či áno? Tebe by sa páčilo cez prestávku v práci toto robiť?

jarmila2010
5. dec 2022

@stanulienkat toto nema s pohybom nic spolocne..napr prvostupniari,kt su ku vsetkemu spomaleni,tak nestihaju si nachystat zosity na dalsiu hodinu,ist na wc..bezat ku skrinke,kde sa pooblieka a poobuva...bezi von na 5min a naspat...jest vobec nemaju cas..dcera chodi skoro rano,aby sa najedla pred vyucovanim...a na ukor tejto prestavky maju niekt.aj skratenu

autor
5. dec 2022

@janka2927
@miskajerry tak vidím,že to nie je všade. A vám sa pozdáva,že sú dnu? Podľa mňa je to lepšie,tak preto sa pýtam aj na iné nazory

deti95060810
5. dec 2022

@stanulienkat no neviem či je taká výhra hnať deti v zime von... iné je v lete, je teplo ani vetrovky sa nemusia obliekať.... a potom je tam málo času....obliekať von, vyzliekať zas keď sa vrátia - samý zhon. K čomu je to dobré...

autor
5. dec 2022

@jarmila2010 veď práve,teraz je už na druhom stupni a toto je od prvého ročníka. Presne potom celý deň hladný,ako sa máš aj sústrediť,keď nestihne ísť ani na wc a ešte aj je hladny

deti95060810
5. dec 2022

autorka - u nás to nie je. Našťastie je tu ešte zdravý rozum...

sense
5. dec 2022

Moja dcéra idú tiež každú prestávku von a za každého počasia výnimka víchrica. A teda problém v tom nevidím aspoň sa nemusia prechádzať do kolečka ako sme to museli robiť my keď sme boli deti....

jarmila2010
5. dec 2022

...mam aj druhostupniara...ti sa pre istotu neoblecu🙄setria cas 😅

anjelicek26
5. dec 2022

Tak ak deti sedia cely den na zadku, prestavka to nezachrani... nasi v skole (v skolach) vsetci vonku jednu velku prestavku a tu prvu predtym 15m maju desiatu, aj ked sa teda stazuju, ze je kratka, dost casto nestihnu zjest. Ale ucitelka ma asi pravdu, ze im huba ide miesto jedenia, takze proste sa vykecavaju miesto jedla, tak nestihnu...

autor
5. dec 2022

@deti95060810 veď práve a teraz je také počasie,naozaj u nás je zima, keby že je to kľud,ale letieť z učebne do svojej triedy,hodiť tašku,utekať ku skrinke,hodiť na seba bundu,čiapku,isto sa občas na to aj vykašlú,letieť von,tak stať ako blbec alebo sa naháňať v tejto zime a zas letieť dnu,no ja nerozumiem načo je to dobré. Potom príde o pol druhej zo školy hladný, naje sa a je ku zle,keďže za cely deň zjedol dva hryzy

janka2927
5. dec 2022

V prvom ročníku chodili von,keď bolo pekne počasie,ešte nebola mliečna desiata...učiteľka chodila s nimi,neprezuvali sa a dohliadla na nich,aby sa najedli aj na úkor,keď sa predĺžila prestávka...tento system,aký je na vašej škole,sa mi nepáči

autor
5. dec 2022

Tak keď má človek dieťa so slabšou imunitou,nie je z toho nadšený. Samozrejme syn je štíhly,pohyb má,tiež chodíme von aj v zime,ale tak to je rozdiel ako tieto nshanacky

pribinak
5. dec 2022

Cez veľkú chodia von. Týždenici otvoria okna a vyvetrajú
Desiatu si zoberie von. A niekedy sa cez malú prestávku sťahujú do inej učebne
Mala prestávka je aj 10 min, mi Nehovor že chalan nestihne zjesť Jablko či banán a keks alebo si dať chlebík či za hrsť orechov

Za mna fajn. Vyvetrajú sa. V triede je čerstvý vzduch. Treba trochu otuzovat. Choďte sa pozrieť napr do Škandinávie, tu s deckami narábanie ako s cukroviniek panenkami

autor
5. dec 2022

@janka2927 no som rada,že nemám jediná taký názor. Sa čudujem,že sa ešte nik neozval.

sissy27
5. dec 2022

Vždy bola na jedenie druhá prestávka, tzv. desiatová a cez veľkú sa buď chodilo von alebo prechádzalo sa dokolečka vo vestibule, podľa počasia. Tiež sme to neznášali, ale zo zdravotného hľadiska je to správne - trochu pohybu, prekrviť a okysličiť organizmus, zmeniť telo zo statickej polohy na dynamickú…

abbey1
5. dec 2022

Reálne, koľko vám trvá dať si topánky a bundu? Veď to je otázka minútky. Keby ste videli, čo všetko tie deti stíhajú cez prestávky,člen najesť sa chudence nie. ;)

autor
5. dec 2022

@sissy27 aj my sme chodili von, v lete. V zime sa sa prechádzali na chodbe. To aspoň niečo z tej prestávky máš,kým sa teraz naobliekas, vonku niekedy blato, rosa,no krása. Ale tak to je môj názor,preto sa pýtam na tie vaše.

patka06
5. dec 2022

Ocenila by som, keby cez veľkú prestávku chodili von, žiaľ nechodia. 20 minút strávia v triede max. na chodbe.
Nie je to žiadne zložité obliekanie, obuť, obliecť bundu a pokojne 15 minút môžu byť na vzduchu
Desiatová prestávka je zvlášť o hodinu skôr.

miskajerry
5. dec 2022

v zime je dobre, že sú dnu, to by sa nestihali prezliekat hore, dole a moji žiaci sa ešte na telesnu prezliekaju vtedy, tak maju čo robit, aby sa prezliekli, najedli. Ale dobre, že môžu ist aj na chodbu zmenit prostredie.

autor
5. dec 2022

@miskajerry áno, hovorím o zime,vtedy sa mi to nepáči. Pohyb áno,prejsť sa po chodbe,ok,ale toto behanie...

autor
5. dec 2022

@patka06 ďakujem za názor,koľko trvá ťa desiatova prestávka? Chodia aj z učebne do učebne? Tu napr.tasku majú v triede,idú zo svojej triedy do učebne,po hodine zas do svojej triedy vymeniť si knihy,zas do druhej učebne,po hodine zas zaniesť knihy,zas von,zas po knihy,zas letieť do druhej učebne. Zdá sa mi to dosť chaos

patka06
5. dec 2022

desiatová prestávka je 15 minút
Z triedy do triedy sa presúvali od 1.ročníka v pohode, prestávka /okrem jednej/ je minimálne 10 minút - dá sa stihnúť presun aj WC aj niečo zahryznúť, napísať úlohu ....a pod.

siska53
5. dec 2022

Zial, u nas sa niektore poschodia von a i nedostanu, lebo rotuju a ked v dany den napr. prsi, tak von nejdu a na dalsi den ide dalsie poschodie podla dohodnutej rotacie a ked maju smolu, tak sa von nedostanu aj vyse tyzdna... a napr.nasej to prekaza..

letfenixa
5. dec 2022

Von chodia len v máji, juni. Teraz normálne, v triede/na wecku.