Vaše tipy na dobrú základnú školu v Bratislave

jaaty
14. mar 2012

Dobrý deň,
hľadám informácie o základných školách v BA. Na zápis ideme síce až o rok, ale už teraz sa snažím získať nejaké info o základných školách s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka. Moja predstava je - cudzí jazyk od prvej triedy minimálne 2-3 do týždňa, nízky počet žiakov v triede, pestrý výber krúžkov a samozrejme pozitívne referencie
🙂 🙂 🙂 Ideálne v Petržalke (prípadne Staré Mesto či Karlovka).
Ďakujem

emogeon
14. mar 2012

cize hladas sukromnu ?

jaaty
autor
14. mar 2012

Môže byť aj súkromná, ale verím tomu, že v súčasnosti sa už nájde aj kvalitná štátna. Len ju treba nájsť.

emogeon
14. mar 2012

@jaaty len ci ti to splna nizky pocet ziakov v triede .. by ma tiez zaujimalo...

jaaty
autor
14. mar 2012

OK, ideálne by bolo žiakov do 15-18. Vo väčšine základných škôl je v prvej triede max. 22 žiakov. Takže ten počet by mi určite neprekážal, ak bude ostatné podľa "našich " predstáv 😉

dara76
14. mar 2012

moj chodi na Medzilaborecku - Ruzinov, v triede maju menej ziakov. Celkovo ide o taku malu skolu. Anglictina je od 1 triedy 2x do tyzdna. Kruzky vramci SKD su nejake. Kurzy plavecky a korculovanie.
@jaaty

jaaty
autor
14. mar 2012

@dara76, ďakujem za tip

lucik194
14. mar 2012

nenapisala si aky jazyk.... cudzi znamena vselico..... kamaratom chodi syn do nemeckej školy na palisadoch, a druhym chodi dcera do bulharskej školy v petrzalke, oba pary su velmi spokojne..... vo vacsine skol je povinne cudzi jazyk od 1.roc. treba sa popytat priamo v skolach.... plus co od toho ocakavas, myslim od ucenia sa cudzieho jazyka? plynule rozpravanie, resp. ak uz co to vie, tak potom dieta treba zahlasit aj na jazykovku, lebo v skole sa ten prvy rok bude nudit....inak vo vacsine prvych tried je do 20 deti....

jaaty
autor
14. mar 2012

@lucik194, mala som na mysli angličtinu, prípadne nemčinu. Anglicky sa síce v škôlke učí, ale nehovorí plynule. Tak ako som písala - napr. angličtinu od 1 triedy minimálne 2-3 x do týždňa, prípadne striedavo počas dňa výučbu v sj a aj.
Samozrejme, že sa budem pýtať v školách, ale rada by som si vypočula názory mamičiek, ktorých detičky do tej ktorej školy chodia. To považujem za dôležitejšie ako to, čo povie riaditeľ školy
😉

lucik194
14. mar 2012

v pohode, akuratne musis si uvedomit ze v 1 roc. nebudu deti rozdelovat do 2 skupin, tie co uz vedia co to a tie co nevedia nic.... takze sa treba pripravit, ze zacnu od zaciatku..... t.j. bude sa na tych hodinach ucit... a co ja viem tak maloktora skola ma anglinu v 1 triede 3x do tyzdna, realne je 2x, vo vyssich rocnikoch to uz byva castejsie, az sa dopracuju k anglictine 5x do tyzdna.... a este myslim ze riesis skoro nieco ako nastup do skoly, na zapis pojdete o rok a dovtedy sa vsetko 100x zmeni.... a to ze chces byt informovana je fajn, ale netreba to prehanat, lebo aj tak nevies ako ucitelku dieta dostane (a to je vzdy to najdolezitejsie). Zacni to riesit v septembri - oktobri, kedy sa opat zacne skolsky rok na skolach a budu vediet opat ake ucitelky im ucia na skolach....

jaaty
autor
14. mar 2012

@lucik194, ďakujem, ale viem napr. o cirkevenej zš narnia, ktorá má od 1. ročníka AJ 3x do týždňa! ... a nie je podmienkou aktívna znalosť Aj pri nástupe.
Každopádne, očakávam skúsenosti mamičiek, s tou ktoru základnou školou.
Posúdenie, či je to skoro, alebo nie, prosím, nechaj na mňa
😉

syslica
15. mar 2012

@jaaty Ahoj, nemám deti v Narnii, ale mám skúsenosti v výučbou angličtiny a poznám tam niektorých pedagógov. Volali ma k nim učiť AJ, len je to logisticky nezvládnuteľné, na druhom konci mesta. 😒 Ja by som na tvojom mieste neváhala ani chvíľu, učitelia sú motivovaní, deti vyzerajú, že ich to tam baví. Angličtina 3x do týždňa sa dá v pohode zvládnuť, aj delenie detí na skupiny podľa výkonnosti už v prvom ročníku.Treba sa ale pripraviť na to, že hoci je Narnia súkromná škola, má na prijatie pomerne prísne kritériá. Deti musia prejsť vstupným testom a rozhodne neplatí, že kto má peniažky, má to v suchu (čo sa mi veľmi páči, pretože sama mám skúsenosti aj s deťmi zo súkromných škôl).
Pre porovnanie - starší syslík chodí do úplne bežnej dedinskej školy, majú angličtinu 2x do týždňa, sú delení podľa výkonnosti, ale nie na základe objektívnych testov, len podľa posúdenia učiteliek, čo je podľa mňa nedostačujúce, hoci syslík chodí do "najlepšej". Škola má spoluprácu aj s jazykovkou, ktorá, ak je dostatočný záujem, vysiela svojich native speakers priamo na hodiny AJ. V tomto ročníku, bohužiaľ záujem nebol. 😖 Tuším som bola jediná...
Poznám učiteľku angličtiny, čo syna učí, osobne, viem, že je dobrá... na druhej strane deti považujú jej hodiny za "nudné", lebo hoci aktivít majú dosť, musia sedieť v lavici. Ja pracujem s deťmi v našom MC metódou total physical response + kopec ďalšieho... a ešte aj chronickí znudenci sa na tie hodiny tešia, ale možno veľa robí aj neformálne prostredie, tak svoje úvahy radšej nejdem ďalej rozvíjať. 😉

veve39
15. mar 2012

@jaaty ahoj, moje dieta este nie je v skolskom veku, avsak priatelka ma obe deti v uz spominanej cirkevnej skole Narnii - starsia uz je v maturitnom rocniku gymnazia.
Jedno z tychto deti jej pritom takmer celu zakladnu skolu navstevovalo medzinarodnu Forel International School v Devine, neskor prestupilo do 8.rocnika do Narnie, takze priatelka ma v narokoch na skutocne latku postavenu vysoko, mladsia dcerka navstevuje narniu uz od 1.rocnika ZS - a priatelka je s urovnou skoly naozaj spokojna

jaaty
autor
15. mar 2012

@syslica, predpokladám teda, že tie testy sú náročné. Môže ich zvládnuť dieťa so základnými znalosťami AJ?
Dcérka v škôlke AJ má, ale je vedomosti sú na úrovni čísiel, farieb, zvierat......... Čo sa týka intelektovej úrovne, s tým, podľa mňa, problémy mať nebude.
...a keď si hovorila o peniažkoch, aká je výška školného, prosím.
@veve39- vieš sa, prosím, popýtať na pohovory do prvého ročníka?
ďakujem obom 🙂

veve39
15. mar 2012

@jaaty som teraz mimo SR, skusim ju oslovit mailom

syslica
15. mar 2012

@jaaty Test je na zistenie všeobecnej úrovne, teda všetky zložky, nielen intelekt, ale aj napr. grafomotorika, sociálne zručnosti a pod., čiže niečo ako podrobnejší test školskej zrelosti - aspoň tak mi bolo povedané. Na znalosť angličtiny sa špeciálne neprihliada, je jasné, že je u detí individuálna.
Čo sa týka školného, priznám sa, nepýtala som sa, možno aj toto by bola skôr otázka na priateľku @veve39

viva02
15. mar 2012

Syn mi tam chodi do skoly, teraz je tretiak. My sme velmi spokojni, anglictinu maju od prvej triedy 3x tyzdenne (spolu 5 vyucovacich hodin za tyzden), z toho polovica je komunikacia s native speakerkou. Od stvrteho alebo piateho rocnika im pribudnu aj nejake bezne predmety v anglictine, najprv tusim hudobna, potom geografia, biologia a tak... A od druheho stupna pribudne aj druhy cudzi jazyk (nemcina alebo spanielcina).
Vstupne testy neboli z AJ, skor take vseobecne na zrelost dietata. Maju aj svoju stranku na internete, kde je blizsie info.

viva02
15. mar 2012

Este som zabudla napisat, ze Narnia je v Petrzalke. 🙂

jaaty
autor
15. mar 2012

@syslica -ak je to tak, tak s tým problém mať nebude -t o zvláda už teraz, aj keď , verím, že problém s prijatím byť môže, keď je veľký záujem
@veve39 - ďakujem pekne
@viva02, super, ďakujem za info, presne taká je moja predstava o základnej škole 🙂 Môžem sa, prosím, spýtať na cenu - prípadne do IP

viva02
15. mar 2012

@jaaty Poslala som ti spravu. 🙂

grettka
15. mar 2012

do narnie chodia aj deti mojej kolegyne a veru je spokojna 🙂

jaaty
autor
15. mar 2012

@viva02 - Ďakujem, už som Ti odpísala
@grettka - ďakujem, konečne nejaké referencie a zatiaľ všetky pozitívne 😀 , teším sa.
Len sa začínam zamýšľať nad tým, aká je šanca na prijatie.

grettka
15. mar 2012

@jaaty, neboj 🙂 myslim, ze prijimanie do skoly je na zaklade testov skolskej zrelosti
neviem ci ta skola nemava nahodou nieco ako den otvorenych dveri

danka_ba
23. apr 2012

@syslica Ahoj
pozeram ze mas dost siroky rozhlad. Prave rozmyslam pomaly nad skolou - robim si len taky prehlad, kedze mame este rok cas. Dcerka mi zacla v 4 rokoch pomaly citat a pisat, scita a odcita uplne bez problemov do 10, vyssie jej to uz robi trochu problem. Hovori po anglicky na takej zakladnej urovni, zvieratka, farby, cisla, predstavenie, rodina, casti tela a podobne ....
Rozmyslam preto, ci by nebola dobra ta Narnia - alebo nejaka ZUS - nakolko dcerka rada maluje a viacerí pedagogovia nezavisle od seba povedali, aby sme rozmyslali nad umeleckou ...
Teraz otazocka - nevies nahodou ako to tam chodi ohladne nabozenstva, kedze je to Zbor Cirkvi bratskej. Nejak moc sa modlia? to som sa na ich stranke nedocitala ... pocula som ale, ze maju dost vela aktivit s rodicmi ... ???

syslica
23. apr 2012

@danka_ba Ahoj, keď je dcérka taká šikovná, nezvažovala si návštevu v CPPPaP a psychologické testy? Nie je norma, aby 4-ročné dieťa čítalo 😉 Je tu aj téma o mimoriadne nadaných deťoch, skús pozrieť...a ZUŠ je určite dobrá voľba, talent treba podchytiť od malička.
K náboženstvu v Narnii ti asi viac povedia mamy, ktorých deti tam chodia. Ja som z mojich návštev rozhodne nemala pocit, že by to nejako preháňali a chodili so zopätými rukami a očami vyvrátenými k nebu 🙂. Aktivít s rodičmi je veľa, lebo je to filozofia školy, pôsobiť ako stmeľovač komunity, či ako to správne vyjadriť... myslím, že to je len plus.

tortelinka
23. apr 2012

@jaaty co tak ZS esprit na dlhych dieloch?mozem dat info

danka_ba
23. apr 2012

@syslica ďakujem,
nezvazovala som esprit, nakolko je to trochu daleko a este mam jednu dcerku. Citala som ale o tejto skole, len nas tatino je proti, ze sa potom tie deti separuju od ostatných - co si ja osobne moc nemyslim.
Prispevky ohladne nadanych deti som citala - odtial mi je uz známy nick ... vycnieva trochu z davu medzi rovesnikmi - uz teraz je v triede s predskolakmi, len je strasne hrava a vsetko ju bavi chvilku.
Pozerala som http://www.narniabb.sk/ - tak presne taketo iste kedy bolo v Petrzalke, tak super.

syslica
23. apr 2012

@danka_ba Byť na tvojom mieste, urobím asi toto: ukážem dcérku psychológom (nemyslím IQ testy, tie sa aj tak robia až od cca. 5 rokov, mladších len vo VÚDPaPe) a podľa odporúčania konám ďalej: to, že je dcérka s predškolákmi je dobre, ťahajú ju dopredu,. do budúcna by možno bolo fajn voliť školu, kde je v triedach menej detí a pedagógovia majú na ne viac času (nemusí to byť nevyhnutne škola pre MIN). Jednoducho, skús zistiť, kedy je v petržalskej Narnii deň otvorených dverí alebo iné akcie otvorené pre verejnosť a choďte sa pozrieť... raz videné je lepšie ako mnohokrát počuté 😉 .
Opäť, možno nebudeš musieť čakať do najbližšieho predzápisového dňa otvorených dverí... naša škola také robieva priebežne, musí sa predsa zviditeľniť a pochváliť úspechmi...

danka_ba
23. apr 2012

@tortelinka Ahoj, ak by ta to nevyrusovalo tak mozes ... i ked je to od nas trochu od ruky ...
su tam extra prijimacie pohovory? maju tam nejek poobednajsie kruzky ohladne vytvarnej a hudobnych nastrojov? a ako je to tam s AJ a NJ ?

danka_ba
23. apr 2012

@syslica na testy pojdem s nou asi az potom. Skôlka aj tak nema extra miesto pre nadane deti ...
to s tými otvorenými dvermi je super ... to vyskusam - ďakujem

danka_ba
23. apr 2012

@danka_ba ešte mi napadlo ... nemas nahodou skusenosti s tym, ze dieta je nejak cas rozumovo vyssie ako ma svoj vek a potom to akoby stagnovalo a neskôr sa vyrovna vrstevnikom?
Mam totiz taky pocit, ze ako trojrocna vedela asi tolko ako teraz. Sice sa strasne vela pyta, len nemam tolko casu sa jej venovat ako predtym, takze sa zial casto stava je jej len tak stroho odpoviem ...
Ale zas na druhej strane, strasne vela si pamätá. Minule sme sa smiali... dostala novu knizku, ktorú som jej asi 2 -3 krat precitala, potom jej ju citala babka, ktora horsie vidi a krpec ju opravoval, ze ako to tam je napisane ... 😀