Učiteľka ruší telesnú kvôli zlým žiakom

2. máj 2023

Ahojte, môže učiteľ zrušiť na 1.stupni žiakom telesnú kvôli tomu, že jeden žiak nevedel tvrdé spoluhlásky? Tak vytrestala celú triedu a namiesto TV mali SJL. Príde mi to nonsens, takéto zastaralé prajtiky…..ale zaujíma ma, či má vôbec právo meniť počet hodín v rozvrhu.

petulda333
2. máj 2023

Neviem ci ma pravo,ale synova ucitelka im parkrat zmenila. No vedeli sme to 1-2dni vopred

evica17
2. máj 2023

nemá na to právo, išla by som sa sťažovať. a za mňa je to riadne trápne, a ešte hlavne kvôli jednému žiakovi. mala mu dať za to zlú známku a nie ostatných tým grápiť.

zuzana76
2. máj 2023

@autor tak zrusit, ci jednu hodinu telesnej vziat, aby docvicila to, co nevedia? ako vies, ze kvoli jednemu ziakovi, podla mna viaceri nieco nevedeli a kedze nemoze dat ani hodinu navyse, tak vzala z telesnej, ake zastarale praktiky, ked ziaci nieco nevedeli, je dobre, ze sa snazi s nimi docvicit to, co nerobia zjavne doma. Myslim, ze ked je to vynimocne, tak na to pravo ma, mojim detom sa to tiez dialo.

simca06022011
2. máj 2023

no nasa bezne rusila telesnu, teraz od 5r detom lietaju 2-3-4-5ky z telesnej :D lebo cely prvy stupen bud boli doma, alebo necvicili.
Nasa to rusila, lebo dobiehali a doucovali sa, vraj, ale realita bola taka, ze vacsinou proste podla mna nechcelo sa jej, lebo AJ TAK nic nedobrali a nedokoncovali :DDD Ak je ot u vas len sem tam, ak bud v klude...

anjelicek26
2. máj 2023

Ano par krat zmenili, ale vyslovene pred pisomkou, lebo potrebovala dovysvetlit detom par veci... bud hudobku/vytvarku/telesnu... a ano vynimocne. Keby sa to opakovalo, oslovila by som ju...ale podla mna mala na to logicky dovod...

mogaa
2. máj 2023

tak zrejme nešlo len o 1 žiaka, ktorý tomu nerozumel, ale detí bolo viac.....za mňa určite urobila dobre, račej o jednu hodinu telesnej menej a aby to deti vedeli ako ďalej pokračovať v učive ak tomu viac detí v triede nerozumie.....v triede sú deti pomalšie a aj také ktoré učivo pochopia rýchlo, ale dôležití je aby učivu porozumeli všetky deti.....

bambibam
2. máj 2023

Myslím si, že rušiť TV bola blbosť, skôr by som navrhla dieťaťu doučovanie, pripadne poprosila rodičov o skúsenie opakovať častejšie, prípadne doučovanie učiteľ, dieťa, rodič...Naša p. učiteľka si našla čas a keď sú deti poobede v družine, tak si ich na pár minút zoberie ( dve tri deti) a vysvetľuje. Prípadne napíše, že má čas a doučí, dovysvetľuje ešte raz, len nech sa prihlásia na doučko. Aby vedela si rozdeliť skupinky a hravou formou doučí.
Ale raz im menila, po krátkej písomke rozvrh, že nemali hudobnú, samozrejme nám to napísala, lebo väčšina detí nepochopila premenu jednotiek, tak im povyrábala pomôcky a vysvetlila, každému sadla iná pomôcka a naučila ich.

luccija
2. máj 2023

Nemám rada túto kolektívnu vinu robí to zlo v kolektíve, osocovanie...
Žiak sa to ma doucit a nabudúce ho vyskúšať, alebo nech mu dá 5 a potom si to opraví, ale nie trestať tých, čo sa to naučili

anjelicek26
2. máj 2023

@bambibam ale ono nemuselo ist o jedneho ziaka... kludne mohla preskusat piatich a pri tom poslednom jej rupli "nervy" a povedala, ze tomu prakticky polka triedy nerozumie, musim im to dovysvetlit... je to podane z pohladu jedneho dietata (autorkinho), ze preco to tak bolo... ako ja to beriem od toho, ze mam druhacku a tretiaka a kazda historka ked sa s kamoskami bavime, co im deti ten den rozpravali, tak mas tolko variant tej istej situacie, ze dovidenia... takze by som sa spytala ucitelky, keby ma to fakt velmi zaujimalo...

madeline1
2. máj 2023

asi nestiha prebrat sjl, alebo ju to proste viac bavi...ale telesnu by mat mali...

zuzana76
2. máj 2023

@luccija pochybujem, ze to bolo kvoli jednemu, nezrusila by telesnu kvoli jednemu dietatu, nevedeli sto pro viaceri

bambibam
2. máj 2023

@anjelicek26 veď to poznáme , čo dieťa to iná verzia ako to bolo 😁, ale fakt je, že najskôr bude vedieť odpovedať dotyčná p. Učiteľka.
A verím, že vo výnimočných prípadoch majú právo zmeniť aj rozvrh. I keď si myslím, že na HV, TV, VV sa deti od reagujú a potom im to lepšie myslí. Opadne trochu stres, napätie...

8aslan147
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikaeli
2. máj 2023

@evica17 jasné, hneď sa sťažovať 🤷🏻‍♀️ a viete čo pán riaditeľ? tá a tá deťom zrušila telesnú a namiesto nej ich doučovala slovenský jazyk! mali by ste ju potrestať!

jak malé deti 🤦🏻‍♀️

hlúposť by to bola, keby im zrušila telesnú, rypla na nej písomku zo slovenčiny a napísala deťom päťky..

inak učiteľ má možnosť 30% modifikácie.. nemyslím si, že jedna zrušená telesná je katastrofou hodnou riešenia na nete

vinkel
2. máj 2023

A čo by ste urobili na mieste učiteľky?

euka210
2. máj 2023

Ved to sa deje u nas bezne ze miesto Tv sa nahana ucivo...cez covid pomaly ani telocvicnu moji nevideli.
Nedava sa to ako trest, ale treba dohnat ci precvicit ucivo. Ale mali zrusenu Tv aj za trest, lebo chlapci velmi vystrajali a nemat Tv bola pre nich veru katastrofa 🤣

domak2
3. máj 2023

@vinkel ak je to tak ako autorka píše tak nič, pripadne mu dat extra úlohu, ostatnym nieco citat a s nim si to vysvetlit.... U dcéry v skole tiež funguje kolektívna vína a mňa to neuveriteľne vytaca.

maryetta
3. máj 2023

Viem ze aj syn-druhak-takto im parkrat zamenila a nemam s tym najmensi problem. Ved hadam ucitelka vie co ano a co nie. Ci si myslis ze maju deti zostat poobede v skole alebo si ochotna s detmi preberat teda doberat ucivo doma? Nie kazdy rodic vie dobre vysvetlit ucivo.
Nasi aj ked niekedy nemaju telesnu tak idu aspon na prechadzku alebo z druziny su cely cas vonku. Ze pohybu maju az az.
Ja uz niekedy ozaj zasnem. Fakt ze dnes robit ucitela je narocne. Nie kvoli detom ale kvoli rodicom.

tamitamitami
3. máj 2023

Podľa mňa úplne normálna vec....nemala by som stým problém tá jedna hodina TV im chýbať nebude, ak by sa to dialo často tak by som to riešila.
Ja si myslím že to skôr spravila ako takú výstrahu pre tých čo sa neučia, áno bohužiaľ si to "odniesli" aj tie deti ktoré učivo vedeli. Ja nie som zástancom aby sa trestal celý kolektív ale v tomto prípade by mi to nevadilo.

vinkel
3. máj 2023

@domak2 len žiak povie nie neurobím tu úlohu! A keď napr ostane po skole tak plno žiakov nemôže lebo chodí na krúžky čiže tu zase rodičia hundrú. A proste prečo tomu žiakovi by to malo prejsť ?
Aj rodič povie no bože načo ma robiť čosi navyše po prvé ničí zošit - že ho skôr zápise a po druhé ničí pero že ho skôr výpise. Na spamätať nech sa naučí básnickú buď sa ju nenaučí alebo keď sa naučí tak rodič povie ale mal by dostať 1 a Ucitelka mu nic nedala ale každý zabudol že to bolo za trest prečo by mu mala dávať 1. Čiže teraz je tu x faktorov prečo načo začo. Keby kreativita kvitla tak je tu kvitnúci háj 🥳

vinkel
3. máj 2023

Rodičia nepozerá naro že koľko matematiky či Sj sa im zruší keď nacvičuju čosi na vystúpenie - deň rodiny alebo starý rodičia a pod. To nikto nehundre že miesto Sj mali “telesnú” lebo robili choreografiu.

domak2
3. máj 2023

@vinkel tak sa to môže riešiť ďalej v riaditelni ak žiak odporuje učiteľke. Prečo majú byt potrestani aj tí čo si prácu robia poctivo? Ci si ho ma potom cela trieda podať päsťami, že kvôli tebe nám zrušili telesnú? Ja absolútne rozumiem, že je práca učiteľa komplikovana ale v kolektivnom trestani nevidím žiadne pozitívum, čo sa ním vyrieši?

kp7333
3. máj 2023

Tak vzdy lepsie to riesit cez telocvik, ako presunut bremeno doucovania na rodicov vo vecernych hodinach. Deti sa vybehaju aj v druzine alebo doma vo volnom case.

autor
3. máj 2023

@zuzana76 Ziaka vyvolala a pytala sa na ucivo z min. rocnika…. nevedel nieco vymenovat….. a robi im to pravidelne…. myslim, ze aj telesna vychova ma svoje opodstatnenie v rovrhu

zuzana76
3. máj 2023

@anonym, samozrejme, ze ma, ale ucitel moze modifikovat 30 percent stanoveneho ucebneho obsahu v ramci potrieb ziakov, takze ucitelka zistila nedostatky, nahradila TV hodinou slovenskeho jazyka, bodka

zuzana76
3. máj 2023

@domak2 to nie je trest, to ze sa zmenil plan jedneho dna, neznamena, ze to je trest, tebe sa tiez v praci zmeni plan niekedy z hodiny na hodinu, ked sa nestiha napr, to je realita, ci deti maju zit v bubline?

akvi
3. máj 2023

Zrušiť nemôže, vymeniť áno. Čo je ale absolútne neprípustné je kolektívna vina a zároveň učke asi nedochádza, že týmto krokom u detí nebuduje vzťah k slovenčine, ale veľký odpor. Kolektívna vina patrí do minulého storočia a ja by som sa teda určite ohradila a požiadala učiteľku, aby sa vyvarovala takýchto praktík. Podnecuje tým nenávisť a šikanu.

domak2
3. máj 2023

@zuzana76 ale to mi príde v poriadku, ak viac žiakov niečo nevie, nech majú slovenčinu aj cely deň. Ale nie ak sa jeden nepripravuje. U mojej dcéry to byva tak, že sa napríklad dvaja pobijú tak celej triede zrušia výlet. Fakt tam nevidím logiku

vinkel
3. máj 2023

@domak2 lebo keby ostali dvaja tak nemal by kto snimi ostať v skole keďže nieje dostatok učiteľov a žiak nemôže ze robiť nic. A zase neverím ze rodičia tých deti neboli nahnevaný - JOJ bože kus je živý a učiteľ ho nechce vziať na výlet a pritom ja to platím a pod veci. Je to dosť smutne že 12-14 dieťa nevie vydržať 45 min ticho resp pracovať na hodine. Neviem ako vydrží sediet na prednáške na VS alebo 12 hod. v práci. Napr niekedy potrestali vyťahanim za ucho alebo pravítkom po ruke a dostal iba ten čo vyrušoval.

danieladeley
3. máj 2023

Absolutne ma to nevytaca, ak ucitelka zmeni detom hodinu. Verim, ze ucitelka je na svojom mieste preto, lebo je dost kvalifikovana a opravnena taketo zmeny robit. A ja, ako clovek uplne mimo pedagogickeho zamerania, jej urcite nebudem kazat, ako ma vyucovat ;)