Učiteľka a zdokladovanie zdravia dieťaťa

dennynkoo13
15. feb 2022

Zdravím rada by som pocula vaše skúsenosti syn je prvák pred vianočnými prázdninami mal angínu bol dlhšie doma počas Vianoc mal žalúdočné problémy bol hospitalizovaný diagnostikovali mu duodenogastricky reflux v nemocnici bol 3 týždne takže do školy nastúpil neskôr avšak stále chodíme po rôznych testoch a vyšetreniach, často máva dva dni bolesti a zvracia teraz vo februári bol znovu týždeň hospitalizovaný. Dnes mi volala triedna učiteľka že sa jej to už nezdá a podla nej nechávam syna zbytočne doma a tým ho odtrhavam od kolektívu a že nie každá bolesť brucha je taka vážna aby bol doma.. Pýtala si meno osetrujuceho lekára aby si overila či je to naozaj také vážne a že pokiaľ to bude pretrvávať chce aby som jej každé chybanie ktoré bude dlhšie ako 3 dni dokladovala lekárskou správou. Môže niečo takéto odomňa žiadať? Môže mať prístup k lekárskym správam dieťaťa? Syn chodí do školy rad nemá problém s učením ale myslím že triedna učiteľka to trochu preháňa do decembra chodil vzorne do školy kým nemal zdravotné problémy. Ako riešiť danú situáciu ďakujem za rady.

dzulli1980
15. feb 2022

Ja by som určite kontaktovala riaditeľa/ľku školy za účelom oboznámenia, že syn ma zdravotné problémy, kvôli ktorým býva často doma resp. v nemocnici a dohodla ďalší postup ... lebo, úprimne, podľa toho, čo píšeš, chýba v škole dosť ... a nie, triedna učiteľka nemá právo od Teba žiadať lekárske správy ani kontaktovať ošetrujúceho lekára ... lekár by jej to aj tak nepovedal, lebo nemôže.

aliaray1
15. feb 2022

@dennynkoo13 Riesila by som to potvrdenim od pediatra (vseobecne uvadza, ci je alebo nie je dieta v urcenom casovom rozpati schopne navstevovat skolske zariadenie.
A urcite nie ziadnymi zdravotnymi spravami s diagnozou a pod.

Ucitelke treba diplomaticky vysvetlit, ze rozumiete jej obavam, ze ste jej poziadavku predniesla pediatrovi a pokial chce dalsie konkretne zaznamy, tak zial o tomto budete musiet upovedomit jej nadriadenych a prislusne urady dozoru.

Pani ucitelka sa hra na niekoho kym nie je a ak by zbierala udaje/informacie o zdravotnom stave dietata, dopusta sa tym prinajmensom priestupku a skolske zariadenie vystavuje kontrole zo strany uradu pre ochranu osobnych udajov s extremne vysokymi sankciami, ktore prislusne europske nariadenie a slovensky zakon k ou v rychto pripadoch uklada.

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@dzulli1980 práveže riaditeľku aj triednu učiteľku sme kontaktovali hneď v januári a nebol žiadny problém ja som hneď vravela že bude dosť chýbať riaditeľka bola veľmi milá a aj sa občas zaujíma ako sa syn má, aj nám odporučila lekárov len triedna ma zrazu problém

mikadooo
15. feb 2022

@dennynkoo13 veď normálne ospravedlnenku od detského. Ak učiteľka má len tvoje "dobré slovo", tak chápem, že sa jej to nezdá... Lekárske správy jej nemusíš ukazovať. Stačí zbehnúť k pediatrovi, ktorý tie správy snáď má a ten ti dá ospravedlnenky na dni, kedy malo byť dieťa doma, nielen z dôvodu problému, ale aj kvôli rekonvalescencii. Ak ho nechávaš každú chvíľu (alebo stále) doma z vlastnej vôle, nuž, potom sa učiteľke nečudujem že žiada potvrdenia.

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@aliaray1 nevedela som že je takéto potvrdenie ďakujem určite sa na to spýtam syn chodí do školy podľa stavu keď je mu dobre tak aj 4 dní inokedy zase je tri dni doma. Ja som sa hneď pýtala či jej nadriadený vedia o tomto jej postupne na čo odpovedala že je to bežné mne sa to však nezdá ako normálny postup. Určite budem žiadať toto potvrdenie ďakujem

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@mikadooo ospravedlnenky mal syn vždy ale to jej nestačí. Doma nezostáva len tak naozaj len keď zvracia alebo ideme na vyšetrenie.

marcella1979
15. feb 2022

@dennynkoo13 ahoj.ucitelka od teba nechce vediet, co je v sprave, len si overit, ci tam naozaj tak casto chodite.podla skolskeho zakona mas ako pravny zastupca povinnost skolu informovat o zdr.stave dietata, aby mu v pripade potreby (podanie liekov v case vyucovania, zavolanie zachr.sluzby pri zachvate atd) vedeli spravne zareagovat.v nemocnici byva aj vyucovanie pre dlhsie hospitalizovane deti.neviem ako teraz pocas covidu, kedysi to fungovalo a dokonca davali doklad, ze dieta sa tam vzdelavalo.prajem skore uzdravenie ...

mikadooo
15. feb 2022

@dennynkoo13 v tom prípade nemá právo žiadať viac. Finito. Ak má pochybnosti, je to jej vec. Potvrdenia má. Pochybnosti máme všetci, všakže... Nechceš ju požiadať aby ti ukázala diplom z vš že je oprávnená učiť tvoje dieťa? 😉 Diskrétne by som ju poslala do kelu. Ideálne písomne. Zdravotné záznamy sú osobná vec každého z nás.

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@marcella1979 každe chybanie je podložené ospravedlnenkou a škola bola oboznamena o zdravotnom stave hneď v januári aj riaditeľka aj triedna áno v nemocnici prebiehalo vyučovanie ale počas covidu nie každý deň ale len pár krát do týždňa

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@mikadooo práve preto že je to dosť osobná vec sa mi to nezdá že by malo právo mať to k nahliadnutiu ďakujem 🙂

andrejka1974
15. feb 2022

@dennynkoo13 má na to právo vedieť a ak veľa chyba môžu si to overiť aj u lekára a ak je to tak ako vravíš tak ak veľa chyba skús požiadať o individuálny plán a bude sa učiť doma a bude chodiť len na preskúšanie lebo ak bude veľa chýbať bude musieť mať komisionálne skúšanie

kacena4
15. feb 2022

ak je dieta vaznejsie chore je vhodne aby to rodic zdokladoval skole nie len kvoli pochopeniu dlhodobejsej absencie a potrebydobratia uciva ale hlavne kvoli tomu, by aby skola bola informovana o zdravotnom stave dietata z dovodu,co ak sa mu pohorsi v skole? bude tam zvracat? potom budu len hadat co mu je, keby to vedeli vedia sa hned zariadit a reagovat na danu situaciu. je to bezne pri zdravotnych problemoch, lekarska sprava sa zaklada do spisu dietata

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@andrejka1974 nechceli sme riešiť individuálny plán zatiaľ podľa lekára by sme mali prejsť ešte nejakými vyšetreniami nasadiť správne lieky a zistiť aké potraviny mu vadia. Lekár odhaduje že to bude trvať tak päť mesiacov a potom sa už len občas objaví problém Učitelka je oboznamena zo stavom ale nezdá sa mi že by som jej mala ukazovať lekárske správy. Lekár jej ako cudzej osobe neposkytne informácie. Ja vždy informujem školu o každom chybani aj o dôvode. Ak by sa to naozaj upravilo do leta neviem či by mi dali individuálny plán na 4 mesiace

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@kacena4 okej doložim doklad o zdravotnom stave ale nemyslím že pri každom chybani dlhšom ako 3 dni je potrebné to dokladovať lekárskou správou to sa mi nezdá

kacena4
15. feb 2022

@dennynkoo13 preco? pred koronou to bolo normalne rodic mohol ospravedlnit len na 3 po sebe iduce dni. len korona to predlzila. a ucitelka ma pravo zistovat ci je to naozaj zdravotny problem, alebo len svojvol rodica - v skole mame niekolko expertov (rodicov) dokonca takych co zanedbavaju dochadzku svojho dietata. takze ucitel to len potrebuje zdokladovat ze je to naozaj zdravotny problem a nie vymysel. nebrala by som to ako utok na rodinu ci osobu ako taku, je to len jeden krok v kontrole povinnej skolskej dochadzky drzim palceky nech cim skor ste poriadne zdiagnostikovany a stabilizovany (tiez mam tazko chore deti takze viem ake to je narocne)

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@kacena4 ale ja mu nepíšem ospravedlnenky tie ma od lekára tak prečo k tomu dopĺňať zdravotnú správu? Budu mat potvrdenie o zdravotnom stave a ospravedlnenky od lekára tak sa mi nezdá dopĺňať im to o správu
Ďakujeme veľa zdravia aj vám keď je dieťa choré nieje nic horšie

andrejka1974
15. feb 2022

@dennynkoo13 ale učiteľ musí vedieť o zdravotnom stave môže sa niečo stať aby vedel ako reagovať ja tiež som dokladovala lekárske správy aby vedeli čo je so synom bol po ťažkom uraze a všetky správy som dokladovala aj vždy keď chýbal aby vedeli ako majú reagovať nie je na tom nič zle aby aj učitelia mali lekárske správy ide o to hocičo sa môže stať v škole a musia vedieť ako pomôcť najmä ak bude brať lieky

ukulela
15. feb 2022

@andrejka1974 ale tato ucitelka neriesi staroslivost o dieta. Riesi, ze vela chyba a podla nej nie kazda bolest brucha je vazna. Matka ich oboznamila so zdravotnym stavom aj prognozou. Neospravedlnuje syna sama, ale lekar. Ucka si pytala kontakt na lekara. To ten ju moze poslat do prdele, nema jej preco davat info a ani nemoze. Ucitelke by som napisala mail, este raz popisala situaciu a vysvetlila prognozu. S tym, ze dieta vzdy ospravedlnuje lekar. Toho ucitelka predsa nema preco spochybnovat. Okrem toho gastro problemy, teda 2 hospitalizacie v nemocnici a chybanie trvaju od januara. To co je za premotivovanu onu?

dennynkoo13
autor
15. feb 2022

@ukulela ževraj to rieši preto lebo na prvý ročník je to veľa aj keď učivo doháňame a nieje s tým problém

ukulela
15. feb 2022

@dennynkoo13 ale to ju nema preco zaujimat lekarska sprava. Ma jej stacit ospravedlnenka. Ak je toho vela, tak potom riesit s rodicmi, co dalej. Ale nekomtaktovat lekarov. Este raz jej popis zdravotny syav aj s prognozou. Ale lekarske spravy jej nemas preco davat. Tam su udaje, ktorymi ona nema preco disponovat. Keby sizlomil chrbticu, lezi 2mes doma len taky fukot. Mne sa najma nepaci to spochybnovanie a zlahcovanie.

euka210
15. feb 2022

@dennynkoo13 podla mna na toto pravo nema...ziadat spravu po 3dnoch chybania? Boli oboznamene, aj vedenie, aj ona, co sa deje. Ma ospravedlnenku od lekara, to predsa uplne staci. Ved ked chce, nech zavola detskej lekarke a mozno jej prehovori do duse, ak je dobra lekarka. Alebo jej posli syna do skoly, ked mu je zle...pogrca sa jej tam, hodina bude v cudu a mozno bude uz spokojna.

ukulela
15. feb 2022

... okrem toho lekar sa vyserie vystavovat spravu pre triednu kazdy tyzden. Nema preco minat toner v tlaciarni. V nasej skolke pred 7 rokmi chceli po kazdom chybani potvrdenie, ze dieta je zdrave od pediatra. Aj v pripade, ze som u lekara ani nebola. Dieta nebol ani predskolak. . moja mi vytlacila neviem ci zakon, ci vyhlasku, ze to nema preco davat a bolo vyriesene.

andreatytler
16. feb 2022

@dennynkoo13 Podla mna je toto vysloveny utok ucitelky na tvoju osobu. Ak doslova povedala ze sa jej to nezda to znamena ze si mysli ze klames. Alebo to ze vytrhavas syna z kolektivu😠 - to nie je utok na tvoju osobu? A zaklincovala to tym ze nie kazde bruchabolenie je tak vazne aby bol doma a ze chce lekarsku spravu. No asi popri pedagogicke vystuvala tiez medicinu, kedze vie citat lekarske spravy a vie presne urcit ci je stav syna vazny na to aby isiel do skoly alebo nie. Ja by som sa stazovala riaditelke. Nic viac jej nedaj ak uz mas ospravedlnenky od lekara.
Ak ma triedna obavy ze ako syn zvladne ucivo pri tolkov vymeskavani, tak to mala formulovat uplne inac. Otrasne spravanie od niekoho kto ma ucit deti.

dennynkoo13
autor
16. feb 2022

@ukulela práve idem zo školy riaditeľka samozrejme o ničom nevedela a bola zhrozená ževraj to bude riešiť. Volala som aj s pediatričkou a vravela niečo podobné že je nejaká vyhláška že nemusí vydávať doklad ak ho ma v spíše či také niečo. Tak som zvedavá ako to dopadne. Riaditeľka povedala že stačí ak donesiem potvrdenie od pediatra že ma dieťa nejakú diagnózu a potrebuje zostávať doma.

dennynkoo13
autor
16. feb 2022

@andreatytler mňa to prekvapilo hlavne preto že nemá problém z učením aj keď je dlhšie doma a príde do školy všetko vie a zvláda to. Dnes som už bola za riaditeľkou... Tiež sa mi nepáči ta jej nedôvera a to sme len v prvom ročníku neviem si predstaviť čo bude v ďalších pani učiteľka sa mi prestala nejako páčiť keď ma robiť takéto scény

rebekamarcusko
16. feb 2022

@andrejka1974 podla mna to takto vobec bema byt. Segre zistili v 6tich cukovku,chybala a doteraz chyba este aj na strednej velmi vela a nikdy od mojej mamy nikto neziadal lekarske spravy. Stacilo im povedat diagnozu a to im stacilo na tu pripadnu sanitku atd... preco by mala ucitelka vidiet lekarske spravy mojho dietata? Neexistuje.

xili99
16. feb 2022

Spravila si dobre, že si šla do školy a takto sa to vlastne všetko vysvetlilo. Ono možno ani samotná učiteľka to nemyslela zle, len to proste zle podala. Hlavné však je, aby sa syn z toho dostal a bol v poriadku

dennynkoo13
autor
16. feb 2022

Tak už som mala aj telefonát s pani riaditeľkou že teda konfrontovala učiteľku a tá to myslí úplne vážne že nevidí dôvod aby to nemohla vidieť tak keď pojdem pre syna poobede sa mam zastaviť na rozhovor s riaditeľkou a učiteľkou aby sa to vyriešilo..

rebekamarcusko
16. feb 2022

@dennynkoo13 no ja teda ten dovod vidim. 🤦‍♀️

balaskovae
16. feb 2022

treba asi pani ucitelke vysvetlit ako sa veci maju a osobne by som volala riaditelke, ako to kde sme ked ja mam starosti s dietatom lebo ma zdravotne problemy a toto si dovoli ucitelka tvrdit. ta asi ziadne deti nema predpokladam. ale teraz citam ze si uz volala tak drzim palce 🙂