Trojka z telesnej. Ako by ste to riešili?

maminuska
24. jan 2011

No tak môj syn má na vysvečku jednu dvojku , inak samé jednotky a trojku !!!!!!! z telesnej. Dnes som sa to dozvedela z internetu , skoro som odpadla, v internetovej žiacke žiadna známka, v normálnej žiackej žiadna známka chlapec je síce silnejšej postavy ale hrá brankára za prvu ligu vo florbale chodí po zápasoch a aktívne športuje.
Za celý polrok mi nikto neavizoval problémy v telesnej , ani žiadna známka a ani poznámka že by sa mal zlepšiť. Som taká vytočená, zajtra sa chystám za riaditeľkou školy ako uvažujem o prestupe na inu školu . Ako by ste to riešili vy ?

ela2710
24. jan 2011

@maminuska ahoj, chapem tvoje rozhorcenie, ak je to naozaj nepravom urcite by som sla dat rozhovor s riaditelkou...ale telesna...znamka z nej nikoho nezaujima...jasne teba ano, ale ak chce ist syn na vysku alebo do prace, na telesnu sa ho nebudu pytat...proste ja to beriem tak, niekomu ide ucenie, niekomu vytvarna, niekomu spev, niekomu telesna, ja som uplne drevo v telesnej, som stihla - ale to vdaa genom, lebo inak necvicim vobec....no ak tvoj syn sportuje, bavi ho to, a sportuje dobre, urcite si to chod vydiskutovat

sssimi
24. jan 2011

Tak toto by som fakt neriešila 🙂 Už duplovane nie prestupom na inú školu. Neviem presne ako to funguje teraz, ale keď som ja končila základku, tak v poslednom ročníku sa učitel musel riadiť podľa oficiálnch tabuliek. Boli tam naozaj neprekonateľné časy a aj napriek tomu, že som chodila reprezentovať školu tak som tabulky neprekonala. Akurát, že na vysvedčení figurovalo "absolvovala" a nie známka. Takže ak funguje tento systém učitel nepochybil, len oznámkoval. Potom je možné sa už len osobne dohodnúť, aby synovi nekazili vysvedčenie. Telesná výchova sa ani nepočíta do priemeru na strednú či vysokú školu.

abbey1
24. jan 2011

Ťažko sa komentujú takéto veci.Mám svoj názor ako matka i ako bývalá učiteľka.Stále učím,ale už našťastie nie v školstve.Som z duše presvedčená,že žiadna výchova by nemala byť klasifikovaná.Preto sa nazývajú výchovy,aby plnili svoj účel výchovy k láske a záujmu o daný predmet,či už ide o hudbu,pohyb alebo iné.V žiadnom prípade nemajú dieťa traumatizovať.Nie každý má určitý talent, bez ktorého môže byť i snaha márna.To už je na odbornosti a uvedomení pedagóga.Ak už musia známkovať,tak treba v prvom rade zohľadniť snahu.Ako môže vlastne niekto objektívne hodnotiť výtvarné dielo?Ja osobne by som si doma Picassa nezavesila,napriek tomu sú jeho diela nevyčísliteľné.Bohužiaľ v našom školstve stále pretrváva tabuľkový systém a každý musím zapadať do škatuľky.Pevné nervy a vysvetli dieťaťu,že i takto to funguje v našej spoločnosti,že niektoré veci sú nepochopiteľné.Ale určite by som hodila vážnu reč s učiteľom i riaditeľom,prípadne oslovila ďalších rodičov.Určite nie si sama s týmto problémom.

bianca
24. jan 2011

chod a ries to.Pokazi mu to zbytocne priemer.Ale nachystaj si vypis z internetu a ziacku knizku aby si mala cim argumentovat ze si ziadnou formou nemala moznost zistit si znamky

norikk
24. jan 2011

na inu skolu by som neprestupovala....ja som v prvom a druhom rocniku mala 3 z telesnej....treti a stvrty rocnik som oslobodena od TV,inak sa to neda....

katren
24. jan 2011

urcite to treba riesit, pretoze nie je pravda, ze ked pojde na vysku, telesna ich nebude zaujimat....co ked bude chciet ist na sportovu skolu???? mozno je to sprostost, ale aj takato moznost tu je, no nie????

pink_lady
24. jan 2011

@maminuska a na ktoru ZS chodi, vidim ze si z TN....ja som tiez a vzdy som mala problemy s telesnou nastastie vtedy sa to este neznamkovalo lebo by som prepadla... 😀 ale vazne su dva postoje. jeden hovori ze vychova by sa nemala znamkovat. druha, ze ked sa nieco znamkuje, ma sa spravodlivo t.j. podla nejakych kriterii a neupustat, nedavat lepsiu znamku len kvoli priemeru...viem ze je to krute ale je to tak...ale ked je ta trojka z telesnej a nie zo slovenciny alebo z chemie tak by som si z toho velku hlavu nerobila 🙂 🙂 🙂

lucinocka
24. jan 2011

je uplne jedno ci je to z telesnej alebo chemie..aj tak mu to pokazi priemer a hoci sa system amtur a prijimania na vysky stale meni, aj tak je to podstatne.. urcite by som to riesila..
Ale hlavne s kludom..moja mama takto bola riesit geografiu a ona ma potom dlhe roky psychicky mucila..ak planujes dieta nechat na skole, treba to riesit citlivo, aby z toho nemalo este viac problemov..

habibi78
24. jan 2011

nech sa na mna nikto nehneva, ale co je to za ucitelku, ked vidi, ze dieta ma dobre znamky z ostatnych predmetov a ona ma to svedomie, ze mu pokazi priemer trojkou z telesnej?????? to co je za predmet?????? 😠 😠 😠
telesna by podla mna vobec znamkovana byt nemala...... matika, literatura, biologia, dejepis.... to sa naucit da,tak nech sa to aj znamkuje, ale nadanie na sport...to sa naucit neda, to bud dieta v sebe ma alebo nie.....
takze moj nazor je..ano, chod za telocvikarkou, za riaditelkou a urob tam cirkus.... sice uz teraz nic nevyriesis, ale budes kludnejsie spat.... 😉
dobre sa radi ostatnym babam, kym sa to priamo netyka ich dietata..... 😒

anjelicek26
24. jan 2011

No pokial viem, tak predmet "telesna" ziadna stredna skola do uvahy neberie, nevypisuje sa do prihlasky a nezapocitava do priemeru. Ako riesit mozes vselico, ale ak chalan je na telesnej drevo alebo nespolupracuje, tak si ju mozno zasluzi, milujem ja take maminy, co "bojuju" za dobry priemer svojich deti aj nad ramec ich schopnosti.

Co na to povedal vlastne syn? Ma ju zasluzene, ci nezasluzene???

ivett1
25. jan 2011

ahoj...urcite to treba riesit...nechapem, na zaklade coho dostal tu vyslednu znamku (mozno nejake zaverecne previerky zdatnosti?)...asi by som sa najskor porozpravala so synom a nasledne poziadala o vysvetlenie ucitela tv...az potom, ak by to bolo nutne, by som isla za riaditelkou skoly (ale hned syna prehlasovat na inu skolu, to sa mi nezda ako vhodne riesenie...aj ked v navale emocii by som to urcite vyhlasila aj ja)
...a suhlasim...podla mna by sa ziadna "vychova" nemala klasifikovat...(nie vsetci sme spevaci, maliari, atleti, katolici, ateisti...atd.)...

sharlotta
25. jan 2011

Kazda minca ma dve strany...pre objektivne posudenie netreba hned napadat ucitela, ale ist si pre vysvetlenie. Co ak na telesnej nepracoval a preto nemal ziadnu znamku? Co ak mu ucitel dal 3 z milosti, aby mu nemusel dat "neklasifikovany" resp. 5? Som ucitelka a na vlastnej kozi som zazila vela pripadov, ked matky nemali ani zdanie o tom, co ich dieta robi, resp. nerobi na hodinach. Neriesili to za celu dobu, az ked bolo treba uzatvarat znamky, potom sa prisli hadat a po objasneni celej veci len otvarali usta. Neobhajujem toho ucitela, len chcem naznacit, ze veci mozu byt aj inak, ako sa zdaju. Ak si chodila na rodicovske a nikdy na to ucitelka neupozornila, tak potom v tomto urcite pochybila skola.

martinka17
25. jan 2011

aj ja si myslím, že v prvom rade by si mala zistiť, prečo je tam 3. Aj tá môže byť zaslúžená 😔 len nezabudni, ako ti radili, žiacku, aby si povedala riaditeľke svoje. Nie triednej a ani telocvikárke, priamo riaditeľke, aby sa to neututlalo. Ja som tak raz mala 2 z matiky, naši išli za riaditeľom a navrhol preskúšanie, pretože som chodila na olympiády a tak...to som nestihla, sme odcestovali, ale rok bola matikárka ako med a dala mi pokoj, dovtedy ma strašne sekýrovala 😉
A ináč z telesnej som mala solovu 2, lebo som po ATB nezabehla v limite 12-.minútovku, ale na strednú ma vzali bez prijímačiek aj tak, neboj nejako to vyriešiš 😀 😀 😀 😀

traktor
25. jan 2011

trojka..no urcite nepotesi..ale najprv sa treba upokojit a...ake znamky ma s telesnej od zaciatku?..predsa tam musia byt znamky..nemôze mu tu trojku dat len tak...pokial tam nie su znamky ..tak by som vyhladala ucitela a priamo sa ho na to opytala...ako je mozne, ze vas neinformoval o vysledkoch vasho syna..ved bez znamok to neviete riesit, neviete, v com by sa mal zlepsit, co mu nejde...urcite by som si o tom pohovorila..ale nie formou , ze *cirkus*..to dieta tam bude este dalej chodit..a cirkusom sa nikdy nic nevyriesi...a uz vôbec by som len pre zlu znamku neprekladala dieta do druhej skoly..ak bude mat aj tam problem, zas ho prelozite?..ine je , ak by tam boli problemy, s ktorymi si neviete nijak poradit, dieta je v skole nestastne..nepomaha pohovor s ucitelom, riaditelom..ale nie preto, ze dieta je klasifikované..fakt treba skocit do skoly a porozpravat sa. 😉

sue
25. jan 2011

Najprv by som sa spýtala syna, potom by som išla za triednou a potom zvážila ďalší postup.

Chybou sa mi zdá to, že keď je syn taký výborný žiak (v podstate len jedna sólová dvojka) že ťa triedna neinformovala o známke z telesnej už napr. po štvrťročnej klasifikačnej porade - u nás na gympli sa to tak robilo... tomu nerozumiem a to by mi vadilo.

Z duše neznášam rodičov, ktorí chodia prosíkať, aby ich deťom nebola daná sólová zhoršená známka. Prečo by sa kvôli tomu, že je sólová malo podvádzať?

Do školy by som sa teda išla spýtať na pohľad z druhej strany - od učiteľov a až potom to nejak riešila. Vytkla by som to, že syn je v telesnej na tom zle a mňa o tom neinformujú, hoci triedna o tom musí vedieť. Prestup na inú školu sa mi zdá prehnaný.

Držím palce.

blanblan
25. jan 2011

priznam sa ze mne raz hrozila 4 z telesnej 😅 , ok, na sport absolutne nie som a vrcholom vsetkeho bolo ze som odmietla skakat cez kozu lebo som sa bala 😅 😅 😅 To triedny prisiel normalne k nam domov porozpravat sa s nasimi, no mala som doma veeeeelky problem koli tej koze 😀 Nakoniec ma telocvikar "omilostil" a dal mi dvojku. Ale taketo halo koli telesnej 🙄 ?! A hlavne ak ta vasa trojka prisla bez upozornenia je to uplne smiesne zo strany telocvikara, ja by som isla za riaditelom

eliana
25. jan 2011

Tak to je celkom vtipna situacia, teda na tej ucitelke by som sa asi dobre zasmiala 😀 mne raz dala tiez jedna trojku, uz na gymnaziu,ale ja som bola antitalent na telesnu, no po rokoch sme sa stretli a mi hovorila ze sa dnes za to hanbi, ze co jej to napadlo,bola vtedy mlada cerstvo po skole, dnes uz trojky nedava.Myslim ze je dobre ist za tou ucitelkou a slusne si to vydebatovat,fakt je ze ak te nic netusili pol roka, je to aj jej vizitka,zla vizitka. A aj za riaditelkou chodte, ak sa s ucitelkou nebude dat hovorit. Ja som za to aby ucitel bol autorita, ale takto zosmiesnuju sami seba.

lili_mia
25. jan 2011

veru tak .. ja som tiež panikárila z kozy, strašne som sa bála gymnastickej tyče, na ktorej sme sa mali iba udržať hlavou nad úrovňou tyče, ale bála som sa .. našťastie to telocvikárka chápala, síce spolužiačky krútili hlavou .. neskôr sa moja telesná poriešila štýlom, že som od klasickej bola oslobodená na návrh ortopéda a chodila som v tom čase na plaváreň .. sama .. bez kontroly .. čudujem sa, že ma nenapadlo blicnúť 🙂 no určite by ma zaujímal postoj učiteľa a triednej a dôvody, prečo nie sú známky aspoň na internete, ked už nie v žiackej .. síce je to ZŠ, no u nás na gympli to riešili štvrťročným výpisom známok z klasáku a rodičia to podpisovali, tam sa už končila sranda 🙂 a z každého predmetu musela byť aspoň jedna známka za ten štvrťrok, škola sa takto chránila, aby sa nestávalo, že sa klasifikuje bez známok .. ved to je už priamo na školskú inšpekciu 🙂 som zvedavá, čo sa v škole dozvieš

macca5
25. jan 2011

zapojím sa,u nás na škole dal raz telocvikár síce iba 2 ale-majsterke Slovenska v bežeckom lyžovaní 😀
myslím si,že šport netreba podcenovať,ale zas 3 na vysvedčku niekedy viac ublíži a pokazí vysvedčenie 😝 ,ved každý nemá talent.

kaja73
25. jan 2011

Určite by som to riešila,nie preto že solova 3,ale preto že nemal žiadnu znamku a učitelka nič neavizovala,To by určite pri takejto situacii mala.A ked je chlapec aktivny sportovec,tak o to skor.Je to neferove a uder pod pas.A vobec tu nesuhlasim s mamičkami ktore tvrdia že aj ta 3 može byt z milosti-ved o to skor si o tom mala byt napr. na rodičovsom informovana.Možno si tu znamku zasluži,ale ked aktivne sportuje tak by sa to malo brat do uvahy.Ved ked nietko chodi na pytagoriady z matiky a je uspešny riešitel,tak aj ked ma daku horšiu znamku, tak predsa učitel vie že matiku ovlada a berie to do uvahy.V každom pripade tu zlyhal ludskay faktor.A treba si uvedomit že tu ide o male dieta,nie o stredoškolaka-pubertaka,ktory vela veci ignoruje už len z principu.Chod,pytaj sa zistuj.

bellugia
25. jan 2011

ako učiteľka - súhlasím s napísaným, výchovy by nemali byť klasifikované ako ostatné predmety. Nemajú rovnaký systém hodnotenia a nadanie u žiakov, fyzická preddispozícia atď sa nedá tabuľkovo hodnotiť. Je to individuálne. Ako bývalá žiačka som na strednej tiež dostala trojku. Nepodávala som výkony, ktoré boli očakávané v niektorých disciplínach. Nefér. hm, ale fungovala som ďalej. Navrhujem pokec s učiteľkou telesnej a spýtať sa na jej metodiku hodnotenia.

trpezliva
25. jan 2011

Ja som ucitelka telocviku, takze vam napisem, ako to fungovalo u mna.
Mala som roznych ziakov, talentovanych, lenivych, snazivych a potom jedna kategoria bola ti, co mali vsetko na haku. Nenosili si ubor, ak nahodou ano, tak nezapajali sa do aktivit, len frflali, robili ostatnym zle, kazili moralku. Takemu som dala kludne 3! Aj keby bola solova. Nezaujima ma, ze je reprezentant vo futbale, alebo skvely v tenise, pre mna bolo hlavne to, co predviedol na hodine tv. takze @maminuska urcite by som sa zastavila najrpv za telocvikarom a zistila si, preco vlastne dostal tu 3 na vysvedcku. mozno sa tvoj syn spraval podobne , ako ti moji "problemovy"ziaci. Mozno si naschval "zabudal ubor", alebo sa vyhovaral na choroby atd. Ja som mala x rodicov, ktori za mnou prisli ze ako si to predstavujem, ze ich syn bude mat 2 alebo 3 z telesnej....tak som davala niekedy dodatocne test a ked som videla, ze sa naozaj dotycny snazil a chcel si tu znamku opravit, tak som ju aj opravila. ale mu to bolo ukradnute, resp. ani neprisiel na testovanie, tak som mu nechala tu horsiu znamku.
ucila som predtym na skole, kde bolo len slovne hodnotenie, tak tym ziakom sa teda nechcelo cvicit, ani kebyze sa mohli hrat cele hodiny futbal, vybijanu a hocico ine. jedine znamky ich donutili k "pohybu"..co je teda smutne...ale to uz je o inom, to je dnesna mladez.. 😖 ☹

bambi2
25. jan 2011

no neviem ako vy ale myslim, ze telesna by mala byt skor zabava pre deti a nie deti nutit do niecoho co ich absolutne nebavi... zabava v zmysle trosku sa odreagovat od ucenia, vyvetrat si zadky... nemala by sa znamkovat tak ako ine dolezitejsie predmety, nedava to zmysel. ak to raz niekoho nebavi, treba to akceptovat...
preco ten predmet nie je dobrovolny?? tych ktorych to bavi, by si prilepsili znamkou. tych co nie, nemali by znamku...
kazdopadne by som sa porozpravala so vsetkymi tromi naraz. aj ked je to 3 z telesnej, nemusela nou pokazit cele vysvecko aj ked sa znamka na ss alebo vs do uvahy neberie.... ucitelky sa mohli ozvat ak nie je nieco v poriadku a nie navalit mu rovno 3... 😖

tatiana1985
25. jan 2011

a co tak ist za konkretnym telocvikarom , opytat sa, porozpravat, potom to prebrat s triednou ucitelkou, so synom...

prepacte (nechcem vas urazit,ani sa vas dotknut) ale neznasam zeny, ktore maju v skole problem s dietatom a namiesto toho aby sli k "zdroju" , teda za ucitelmi zistit co sa deje,,,namiesto toho zalozia na MK otazku, alebo diskusiu a my ostatne obycajne zeny na materskej mame "vyvestit" preco je dany problem problem... 😒 😠

skuste ist vazne do skoly so synom ..vela stastia prajem ...

kvetinqa
26. jan 2011

@tatiana1985 myslim, ze nikto od teba nechce, aby si vestila preco je dany problem problemom, skor sa dotycna pytala na nazor ostatnych. Ale v podstate suhlasim s tym, ze nerozumiem, preco to niekto riesi tu, kde s tym nikto nic neurobi...

A tak isto suhlasim s @trpezliva . Tiez som ucitelka a nehnevajte sa na mna, ale rozculuju ma mamicky, ktore beru do uvahy len jednu stranu mince, slepo veria svojmu dietatu a nesnazia sa porozpravat s danym ucitelom o tom, kde je problem. Kazdy z nas si vzdy situaciu prikrasli a povie zo svojho uhla pohladu. je super ak rodic doveruje svojmu dietatu, ale ista davka triezvosti je tiez na mieste...

A v konecnom dosledku je uplne jedno, co z telesnej bude mat. Nikoho to nikdy zaujimat nebude.

vroni
27. jan 2011

@kvetinqa, mna zase fascinuje argumentacia, ze rodic musi behat za ucitelom, lebo rodic musi komunikovat... Ucitel nemusi? Ano, dieta sa moze chovat nevhodne, ale ako sa to ma rodic dozvediet, ak UCITEL nekomunikuje? (staci povedat triednej, netreba si volat rodicov do skoly za kazdy zabudnuty ubor) Potorm zhrmi z jasneho neba (znamky nie su) solova trojka z takeho "uzasne doleziteho" predmetu ako telesna. Rodic chodi na rodicovske (no, vacsina) nie preto, aby si obzrel novy uces pani ucitelky, ale aby sa prave o takychto veciach dozvedel. Tiez nechapem, naco su vychovy znamkovane. Ked sa decko nechce hybat, nedonutim ho k tomu ani ak mu dam na vysvedcenie sedemnastku. Do priemeru sa (vraj) tieto znamky tiez nepocitaju. Tak na kieho paroma vobec su? Urcite by som riesila. S telocvikarkou, triednou i riaditelkou. Prave preto, ze komunkacia ma byt obojsmerna a nie aby som sa ja dozvedela az z internetovych znamok o nejakych problemoch. Pokial by snaha o riesenie zo skoly nenastala, tak by som v pohode uvazovala aj o zmene skoly. Je fuk, ci tu trojku budu ci nebudu brat do uvahy na buducej skole. Ak je na vysvedceni "nespravodlivo" (a za taku ju budem povazovat, kym mi ucitelka primerane nezdovodni jej opravnenost), tak ma tam bude drazdit (teda, ak by to bolo moje dieta 😉 )

kvetinqa
27. jan 2011

@vroni ucitel nemoze ale za to,ze je vychova znamkovana... Suhlasim s tym, ze ucitel ma odkomunikovat info o prospechu rodicom, ja som nehovorila o tom, ze ma rodic chodit za ucitelom, aby sa dozvedel znamky. Hovorila som o tom, ze skor ako toto riesit na MK by sa hodilo zajst za ucitelom a povedat svoje argumenty priamo jemu...my tu mozeme polemizovat donekonecna o niecom, co sa nas ani netyka. Mohlo sa stat, ze maly je naozaj opravnene na trojku a proste doma nehovori veci az tak uprimne ako by mal. Alebo ma ucitel divny system hodnotenia a proste ked je v neicom dieta horsie, tak mu bachne zlu znamku bez respektovania osobitosti dietata... Hocico je mozne, ale ja ako rodic by som si utvorila nazor az po tom, ako by som sa porozpravala s ucitelom.... to som tym vsetkym chcela povedat. urcite nesuhlasim s tym, ze ma rodic zakazdym behat za ucitelom, ver tomu, ze aj tomu ucitelovi je to na pritaz...

vroni
27. jan 2011

@kvetinqa, to mi je jasne 😅, len to tak vyznelo, ze ucitel da znamku a rodic staraj sa preco... A maminuska sa nepyta, co ma robit, ale co by sme na jej mieste robili my - to sa v skole opytat nemoze. Tak za seba tvrdim, ze by som to v skole riesila (isteze nie "so samopalom" v ruke, ale normalnym rozhovorom so zucastnenymi). A ze som z ucitelskej rodiny tak viem, ze niekedy je s ucitelmi tazka rec 😝 😀

kvetinqa
27. jan 2011

🙂 @vroni vo vsetkom suhlasim.

maminuska
autor
27. jan 2011

Dievčatá , ako som už písala, včera som bola informovaná z čoho má syn známky
4,4,4 šplh a 2,1 kolektívne hry, známky nadobudnuté všetky v januáry. Tie ktoré ste tu učiteľky zdá sa Vám to normálne ? Lebo mne teda nie. Dopriala by som Vám niektorým vidieť včera plačúceho syna.
Ak nejaký učiteľ vezme hlucho slepo známky a urobí z nich priemer, nemá čo v radoch učitelov robiť a o tom ma nikto nepresvedčí.
Od 1.2.2011 sme zmenili školu na vyslovené prianie syna a to tam kde sa rozhodli po zrelej uvahe tieto predmety neklasifikovať.Takže nie je pravdou že tieto predmety sa musia klasifikovať.