Syn prváčik a spolužiaci zo škôlky

jakubik
13. jan 2015

Dobrý deň, možno mi niektorá poradíte, synček nastupuje od septembra do školy, je veľmi živý, ale zároveň veľmi povedala by som až príliš citlivý. Synovi sme vybrali školu, na ktorú sa hlási veľa jeho spolužiakov zo škôlky, škôlku veľmi rád nemá, hračky nemusí a tiež nemá konkrétneho naj kamoša aj keď už v decembri mal 6 rokov, proste pohrá sa sem tam s niekym. No a moja otázka znie, ak nastúpi do danej školy (tá ma klasicky triedy A B C D) mám alebo nemám zisťovať a prípadne orodovať zaňho aby mal v triede aspoň jedného pôvodného spolužiaka, aby mu bolo tak ľahšie od začiatku, alebo to nechať tak a počkať ako sa vyvinie situácia, len vlastne aby potom nebolo neskoro a už nič neporiešim keď syn nastúpi do školy a už budu deti v triede podelené. ďakujem

belllinka
13. jan 2015

@jakubik Nas sa na zapise pytali, ci mame vybratu konkretnu ucitelku, ku ktorej by sme chceli, aby maly chodil a ci su nejake deti, s ktorymi by bol rad v triede. Urcite im to spomen uz na zapise.
Ale na tvojom mieste by som sa spytala hlavne syna, ci trva na tom, aby bol v triede s detmi zo skolky, popripade konkretne s kym.

jakubik
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eeffka
13. jan 2015

@jakubik je dobre aspon niekoho poznat v triede, my sme nepoznali nikoho a bolo to citit. na skole to vyvesia myslim mesiac vopred, vtedy by som pozrela ci je tam aspon 1 spoluziak

justonka
13. jan 2015

@jakubik u nas to delili prave tak ze davali deti zo skolky dokopy... . Ale ja som to nechala na nahodu...

jakubik
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejka1974
13. jan 2015

u nas sa to robi tak, ze deti zo skolky su spolu v triede, ale u nas sa stalo to,ze pri zapise urobili nejaku chybu a mojho mi jednoducho nezapisali do skoly, zistila som to az v auguste, hoci papier, ze ide do prvej triedy som oficialne mala v rukach, tak som tam zasla za riaditelkou a ta mi ho dala do triedy,kde som si vybrala ucitelku a v tej triede nepoznal nikoho a kamaratov si nasiel rychlo 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

jananinka
13. jan 2015

podla mna, ak pride do noveho prostredia bude len rad, ked tam uvidi niekoho znameho. aj moja ide teraz v septembri do prvej triedy a chcem jej vybavit, aby bola spolu s kamaratkou so skolky a hlavne aj kvoli tomu, ze je aj nasa susedka, a ked budu chore, aby si mohli ulohy opisat 🙂

jakubik
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
prasiatko30
14. jan 2015

radsej tomu nechaj volny priebeh - mozno bude mat moznost spoznat nove deti a medzi tymi novymi najde spriaznenu dusu - niekedy je lepsie sa v tychto pripadoch neangazovat - ak si uz dieta dostala na tu skolu, ktoru si chcela tak radsej to nechaj na nahodu a bude to lepsie. ja som to tak urobila u oboch a nemozme si stazovat a napr v nasej skole triedy periodicky prerozdelia - mame 2triedy v kazdom rocniku a kazde dve roky ich poprehadzuju aby sa spoznali vsetky deti a aby sa nevytvorili silne skupinky a nevrazivost medzi triedami - okrem ineho

jolinka
14. jan 2015

zvycajne davaju deti z jednej skolky spolu, u nas je vacsinou jedna trieda ale ked sa nejaky rok vytvoria dve, tak si daju zalezat aby boli deti z jednej skolky spolu, dcery tak maju jedna 4 druha 5 clennu partiu zo skolky v triede.

janka258
14. jan 2015

@jakubik ja by som to nechala na náhodu už len preto, že ak nebude mať v triede nikoho koho pozná, čo by bola zrejme náhoda, lebo ak sa deti aj "rozhadzujú" po triedach,tak zvyčajne sú minimálne 2 v jednej triede z rovnakej škôlky, tak to bude pre neho príležitosť naučiť sa zoznamovať a spoznávať nových ľudí. Moja dcéra mala v škôlke "partiu" z 5 dievčatiek a ona jediná išla do B, ostatné boli v A a na začiatku jej to síce bolo ľúto,ale potom si našla nové kamarátky a zároveň som ja bola šťastná, že nie je medzi nimi,lebo učiteľka mala čo robiť aby ich skrotila, lebo všetko vrátane mojej to boli živé dievčatá 🙂
A v neposlednom rade by som to nevybavovala preto, aby si dieťa zvykalo, že nie vždy v živote je všetko tak akoby to chcelo ono, lebo nie je nič horšie ako "zametať" dieťaťu cestu pod nohami,aby sa nestretlo so žiadnou prekážkou. Čím skôr si dieťa zvykne, že sa musí aj ono prispôsobiť, tým je lepšie.V živote ho stretnú aj horšie veci, ako že sa bude musieť zoznámiť s novými kamarátmi 🙂

ivett1
14. jan 2015

@jakubik ahoj, u nás sa už v žiadosti uvádza adresa MŠ, na ktorú chodilo dieťa a podľa toho tvorili aj triedy na ZŠ... naša má napr. až 6 spolužiakov zo svojej škôlkárskej triedy a dvoch z vedľašej škôlkárskej triedy ...takže sa veľmi dobre poznajú ...🙂

jakubik
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alaguema
14. jan 2015

@jakubik určite by som to nerobila. Máme prváčku, tiež veľmi citlivá, do triedy šla a nikoho v nej nepoznala, nebol to problém, našla si kamarátky, školu má rada, veľa robí tvoj prístup...netreba dať najavo obavy, vlastne ani netreba žiadne mať...je to len škola, nejde o život 😉 . Pre dieťa je to príležitosť rozvíjať sociálne zručnosti a navyše - tiež som zástancom toho, že nie je príliš dobré zametať mu cestičku, ale skôr ho pripravovať na život a na to, že bude musieť vedieť prijímať rôzne situácie, aj také, ktoré nie sú práve najpríjemnejšie. V tomto veku sú deti prispôsobivejšie ako trebárs pred nástupom na strednú školu. Aj tam mu budeš vybavovať kamarátov v triede? 😉