Súkromná verzus štátna škola

sarahh28
22. apr 2015

Zdravým zvažujeme nad školou. Samozrejme je to otazka peňazí nakoľko finnčne si môžeme dovoliť ak súkromnu nie veľmi drahú v Rakusku sú školy kde pri druhom dieťati platíte o polovicu menej a treťom tretinové ceny....čize ak škola stoji na dieťa 300eur pri treťom tu platite 70eur. Máte niekdo skúsenosti so školami a cenami v Ba a okolie? je tu tiež niečo podobne ako v Rakusku?. Dlho sme žili v zahraniči a rozmýšlame že by sme pred nástupom do školy prišli predsa len domov-doma je doma a to smer Záhorie.....
Poznáte základnú štátnu školu Lamač máte s ňou dobré skúsenosti?

V Rakúsku máme dobre vyhliadky na súkromnú školu spôsob Montessori ale o dosť lepšie....
Riešime otázku či ostať tu v Rakusku sme tu 7. mesiac a pred tym sme žili 7 rokov v zahraniči. deti ovladajú nemecky jazyk.
Syn ma 5 rokov v auguste a mensie ma 2,7 a zvazujeme este nad jednym dietatom v buducnu?7 naskytla sa možnosť přenajať nas dom a odist na Zahorie kde byvaju aj moji rodicia a tu som aj vyrastala.. Nevieme sa rozhodnut stale nas to laka na Slovensko mame tu rodinu aj priatelov a Slovaci su Slovaci tvoja rodna krajina.A bolo by to tak prakticke aj pri dvoch a pri troch detoch uplne... Vždy ked nám vyše hodiny trvá cesta k našim hovorím si aká škoda že nie sme blišie vždy balíme a svokra ani nepracuje takže má čas ale sme ďaleko.Manžel tiež vela krát povie, Nemali sme íšt na SR? Je to ťažke rozhodnutie mame tu krasny domcek pri lese ale to iste by sme mohli mat aj v Ba a este by tam hned par metrov od nas boli aj moji rodičia a znami.....Problem je ze prave tu u nas je vyborna skolka a skola je sukromna, ale vychadza to dobre financne nakolko platite na druhe dieta polovicnu cenu a mozem tam jazdit na bicykli cize mame len jedno auto. Ale stale citite, ze ste tu cudzinci z ludi a a tak aj ked v tej skôlke su ludia s podobnym zmyslanim ako mi je to škôlka medzi waldorf a Montesorri, ale este o dost lepsie a deti tu maju moznost chodit do 15 rokov. Mysleli sme, ze nas to nebude tahat domov ale casto chodime do Ba a citime sa tam viac ako doma nasi by boli radi keby sme dosl,i ale vsetci aj oni hovoria ze buducnost je lepsia v Rakusku atd... Preto zistujeme moznosti o skolach a skôlckach lebo ak by sme to predsa len urobili a ostali zit vo svojej krajine chceli by sme to urobit pred nastupom do skoly. Malý je v skôlke kratko len mesiac a zatila nemam kamaratov len sa hlada.... Viem, ze sa nakoniec rozhodneme sami, ze to musi prist.... zatial mame zmiesane pocity a rozmyslame nad tym, ze by manzel pracoval v Rakusku a zili by sme na SR. Dokonca by sme mali moznost kúpi alebo prenájmu rovno pri našich rodičoch tiež hneď pod lesom. Možno potrebujem poradiť od niekoho kdo je nezainteresovany len tak zvolna a aj ohladom vasich skusenosti a škôl na SR a možno ste tu niekdo kdo zil dlhodobo v zahranici a prisli predsa na Sr a preto by ma zaujmali skusenosti Vás mamiciek ....

dakujem

bonaqa2013
22. apr 2015

@sarahh28 ak ste už dlhšie v zahraničí, ja by som už nešla na Sk. Deti si zvyknú, vedia jazyk - čo je dôležité, ja veľa ľuďom závidím čo sú v zahraničí. Čo tu. Však si prečítaj správy, prečítaj internet..... Uvidíš. Veľká nezamestnanosť, žiadna perspektíva. Môj syn má 20 rokov, študuje na VŠ a tiež bude musieť asi odísť do zahraničia. My máme 4 deti, nie je to jednoduché pre nás odísť. Ale na vašom mieste určite by som sa už z Rakúska nevracala na Sk.

sisaka
22. apr 2015

@sarahh28 co sa tyka skoly, tak si precitaj, ako to na tych slovenskych funguje. Tem je tu dost, pre mna je nepredstavitelne, ze by moje deti chodili na Slovensku do skoly, ak sa ti paci, ako su na Slovensku deti vzdelavane a vychovavane, ak by to tebe nevadilo tak by nemal byt problem, kedze tvoje deti este nezazili iny system.
Co sa tyka prestahovania, to je vysoko individualne, na Slovensku je podla mna OK, ked tam clovek pride na navstevu a vie,ze o par tyzdnov odchadza, predstava, zeby som tam mala zit mi vyvolava krce v zaludku, ale to som zase ja, mne Slovensko nikdy nevyhovovalo, co sa tyka celkovej atmosfery, naladenia vacsiny ludi a robila som vsetko, aby som sa odtial dostala, ak sa ti v zahranici nikdy nepacilo a vzdy ta to tahalo domov, tak budes pravdepodobne spokojna, ked sa tam nakoniec vratis.

sarahh28
autor
22. apr 2015

Ved prave to skolstvo toho sa najviac bojime. Ono vsade su zly a dobry ludia a vsade su vyhody aj nevyhody... POdla mna neexistuhe ideal ziadneho byvania. Je to tazke rozhodnutie ja sa tu skrze ludi a to ze je rodina dalej necitim ako doma to je ten problem mala som ho aj pred tym a myslela som ze ked pojdem blissie bude to ine ale nie svoj pôvod neoklames ludia su tu ini. Mozno mam len ja smolu aj ked najdu sa aj mily ludia s ktorymi si vychadzam. Ide o to kde zit tam kde sa citis viac ako ty a viac doma a mas tam viac znamych alebo tam kde mas lepsi kvalitu zivota a taktiiez ta skola a skolka je tu super cize skôr pre deti buducnost. Aj ked kvalita je relatyvny pojem: Pre niekoho je kvalita ked ma poblíž babku a dedka na pravidelne postrazenie a kopec mamiciek s ktorymi si pokeca v slovencine na ulici a pre druheho zasa je zasa kvalita financne aj celkovym systemom....Viem ze s arozhodneme spravne len to chce cas...

dai
22. apr 2015

@sarahh28 ahoj. Osobne ti nezavidim, v ba sa da zit super, platy porovnatelne s rakuskom ale si doma a kupis si zato niekde viac... ja by som napr. Do rakuska neisla - mozno robit ale urcite nie zit...
K skole - moje deti navstevuju nemecku skolu a skolku v ba - je to skola dotovana nem. Min.zahranicia, ucia na nej nemecky ucitelia podla nem. Osnov ... ja som osobne velmi spokojna - syn rozumie po nemecky, dcera uz plynule hovori kedze vyucovanie je okrem sj cele v nemcine.
My platime za skolu nieco cez 500 euro mesacne, skolka stoji okolo 430 ale funguju tiez surodenecke a vernostne zlavy...

sarahh28
autor
23. apr 2015

diky presne tak nejak to citim s tou nemeckou skolou to znie dobre nakolko maly vie nemecky. Ono sa vzdy citis v inej krajine ako cudzinec proste to tak je a nezmeni to nic je jedno ci si v Nemecku alebo Rakusku alebo Svajciarsku proste nie si doma. A hodnota byt pri rodicoch blissie a pri kamaratoch a hlavne ze sa citis ako doma a susedia na teba nepozeraju ze co chces. napr. moja susedami nedovoli aby sa moj syn hral s jej synom lebo nemôze byt bez jej dozoru a druhy je zas krasne rozmaznany... Proste tu mas deti a pri tom sa s nimi tvoje dieta nehra. Deti tu ani nezdravia vsak ked rodicia sa robia ze su priehladny na co by zdravili deti...Neviem je to zvlastne ked pridem na Sr tak aj s babkou na ulici si pokecam aj s kazdou susedou. Vzdy sa tam tesim ked ideme nasim ked pridem sem je to tu krasne ciste a uzasne ale ..... prazdne....Raz boli u nas na navstreve strihaci stomov Slovaci super chlapici a vtedy som sa tu citila ako doma sranda bola tu vsade taka uplne ina atmosfera taka slovenska... smiali sme a bolo fajn...Jediny clovek ktoreho ma skutocne rada je jedna pani ktora tu pracuje ako - starostlivost o starych ludi a to preto ze je Slovenka ale uzasna osoba plna lasky ta ma vzdy pochopi proste sme na jednej vlne ked sa tu rakusaci bavia na ulici a mi sme spolu dojde mi to ze sme iny druh mi sme holuby a oni vrabce....

sarahh28
autor
23. apr 2015

@dai mozes mi prosim poslat kontakt na tu skolu aj skôlku ze kde to je...diky moc

dai
23. apr 2015

@sarahh28 hm... to je blbe co popisujes... uprimne ja som zila v nemecku a v grecku a takyto pocit som nemala - prave domaci boli az moc hrr, stale nas niekde pozyvali az to bolo niekedy moc... ale doma je jednoducho doma - priroda, mentalita, rodny jazyk a samozrejme rodina a priatelia este z detstva🙂
pozri si stranku www.deutscheschule.sk - tam najdes vsetko info ( chodi tam vela deti nemeckych rodicov, ale tak oni ako samotni rodicia su velmi v pohode😉

peneloppe
23. apr 2015

@sarahh28

Ja by som sa nevracala na Slovensko, ked ste tam spokojni a deti hovoria nemecky, daj ich do skoly tam. Neviem aky je tam skolsky system ale mne sa tento slovensky vobec nepaci. My sme tiez zili v zahranici, tohto roku sme sa vratili a syn zacal skolu a je to velka zmena, velky sok, ten system je uplne iny a hlavne cely zly. Prepac za tak negativny prispevok. Snad ma tu nikto neukamenuje a je to moj osobny nazor aj skusenost. Skusili sme sukromnu skolu, teraz sme v statnej.

dai
23. apr 2015

@peneloppe mozem len malu otazku - preco ste si nevybrali sukromnu kvalitnu skolu? pozeram ze si z vajnor, ak deti hovoria anglicky je tam super galileo skola aj skolka v podunajskych - to by ste mali kusok...
neviem, podla mna sa da vybrat , len treba vyberat a nevziat prve co pride do cesty🙂 v ba mas naozaj aj na vyber z dobrych statnych skolok a skol/// ( moja znama ma napr.deti v habarke v ruzinove - statna skolka a uplne genialna..., vyborne vysledky dosahuje skola na kosickej, ci gymnazium na groesslingovej - myslim ze vsetko su to statne skoly...)

peneloppe
23. apr 2015

@dai
boli sme v sukromnej skole ale nepacilo sa nam.
tu ide o system na slovensky, tunajsi skolsky system. aj ked je skola dobra a ma vyborne vysledky, je to stale ten isty skolsky system ktory je v porovnani s tym na co sme boli zvyknuti, uplne otrasny.
Ale nebudem sa dalej stazovat, budem to aktivne riesit aby boli deti co najspokojnejsie a najstastnejsie aj v skole, ale asi nie na Slovensku. Bohuzial.

radlinka
23. apr 2015

@sarahh28 ahoooj velmi s tebou citim, lebo clovek ma podobne pocity. Rakusko je vsak krajina, ktora je na skok domov, ako ja hovorim co len kamenom dohodis, preletis dialnicu a ste doma. Musis sama zhodnotit pozitiva a negativa, odporucam prist na cele leto alebo dlhsie odbobie domov a poobzerat sa ako system funguje, ako si predstavujes vzdelavanie deti, kde by si ich patricne mohla umiestnit a ci by to splnalo tvoje predpoklady. Tiez ak s pracou nie je problem, ani by som to neriesila.
Podla mna je Rakusko vynimocne uz len tym, ze ked je cloveku clivo, zajde si domov na kus reci, na kavicku, pokeca s kamaratmi, rodinou a hned sa citi lepsie.
Mne sa velmi paci nemecky a rakusky system, pacia sa mi ich materske zariadenia, skoly, vzdelavanie, ako tieto krajiny funguju a aky smerom sa uberaju. Vsade mas pozitiva aj negativa, viem si predstavit aj ludi a ich zmyslanie, my casto navstevujeme AT a citime sa tam vzdy ako doma, hoci byvame na tisicku km daleko. V nasom hlavnom meste mas vela moznosti, a ak to tak obaja citite tak zvolte co najlepsiu alternativu vzhladom k buducnosti vasej rodiny. Ja som si mapovala viacero krajin a mne uplne sadlo AT 🙂 Drzim velmi palce pri rozhodovani. xxx 😉

dai
23. apr 2015

@peneloppe ok... mimo tych statnych maju ale vsetky ine skolske systemy... ako som pisala - nasa ide napr. Podla nemeckych osnov s nemeckymi ucebnicami a ucitelmi, v galileo je zase myslim anericky system, su tu aj montessori, fr. Ci britske skoly - uprimne, neverim ze si clovek nevyberie🙂 neidem ta samozrejme prehovarat ale pride mi divno odchadzat z mesta kde je kopu moznosti s tym ze tu nie su...

kiki68
23. apr 2015

skolu by som nechala v rakusku, poznam vela deti co chodia prave z lamaca, devinskej do rakuska do skol. Cize to by som ani neriesila. Ak vie dieta nemecky jazyk rozvijala by som to. A nie ist na SK,kde vyucba jazykov dost pokulhava, stale casto neprakticke vyucovanie a deti potom jazyk nevedia pouzivat. Nie je to tak v kazdej skole,ale riskovat by som to nechcela.

culia1
23. apr 2015

Ahoj, my tiez tento rok tiahneme na svk z rovnakych dovodov - rodina, priatelia, kvalita byvania, ktore by sme si v zahranici nikdy nemohli dovolit. Moznosti v BA su velke, aj co sa tyka prace aj co sa tyka nemeckych skolok - jedna statna dotovana VW je v devinskej, ale nie je to celodenne po nemecky, len nejaka cast dna a potom ta sukromna v meste co sa spominala vyssie. ALebo potom mozes sama deti furikovat do rakuska, zas to nie je taka dialka,neviem kde konkretne mate na zahori byt, ale vsak su tam priechody do rakuska, da sa to aj tak riesit, alebo potom vlakom do marchegu. Drzim palce v spravne rozhodnutie. My sa citime s tym nasim uplne najkomfortnejsie a najkrajsie na tom je, ako nam nasi priatelia hovoria, aki su radi, ze sa vraciame a ze sa budeme castejsie stretavat a ze sme im chybali kym sme boli prec. Vtedy mi az srdce stiska a netrapi ma, ze na nasom ucte sa neobjavi xy tisic, ktore na SVK sice nezarobíme, ale zarobime si vzdy dostatocne na slusny zivot. Stale vravim, na SVK to nie je az take beznadejne a urcite nie v BA!
A nehovoriac o tom, ze za sice kratky cas (2 roky v zahranici) sa tu citim ako total auslander, neviem sa integrovat a ludia su velmi odmerani. Priznavam chyba je urcite aj vo mne, ale nechce sa mi niekomu strkat do z...A o tom ze sa ludia v zahranici citia ako cudzinci aj po rokoch, to mi potvrdili aj ludia, ktori ziju 8-10 rokov mimo svojej krajiny. Tak neviem ci chyba je vzdy len vo mne.

sarahh28
autor
23. apr 2015

Ahojcek Culia presne tak je ot ja som bolo vyse 7rokov v Nemecku nasla somsi tam ludi zopar ty potom tiez odisli a tak sa to striedalo ale ako doma som sa tam necitila....Myslela som ze Rakusko ze je to blissie ze mi to vynahradi ten pocit a ostaneme na tej istej urovni ako tak. Ale nie je to tak ba dokonca v niecom aj horsie ludia su prave v tej nasej dedine zvlastny.... Ono ja sa tak tesim ze idem v nedelu znova na Sr babke na oslavu a potom hybaj zas inde... Co tu je to zvlastne.... Je tu super skola a skolka vyborna dokonca sem chodia ludia z Wiedne a z inych casti len aby sem dali deti. Hovorim si: " Dufam, ze nie som sobecka a neberiem detom sancu na kvalitu zivota super vychovny system v skolke aj skole" Na druhej strane si hovorim: Ked sme stastny mi s muzom budu stastne aj deti a skolu nejak preziju vsak ani ja som nebola genius a nezabudla sonm skrze tie strasne systemy kym som a kdo som" Taha ma to domov. Dokonca sme tam nasli aj domcek par minut v tej istej dedine kde su aj nasi a manzelovi sa tam crta aj praca... Takze ak to klapne tak to asi urobime. Po 7mesiacoch prec fuha...hovorim si co neprezijej a nezazijes tak nesmeis sudit. Takze si hovorim ze to k niecomu bolo a je bojim sa trocha aj po takom case zivota na Sr ale ako som videla mame aj Medisimo - co ´by mala byt lepsia nemocnica (skoda ze sukromna) A mame aj vela skol. My by sme boliv Lozorne.... Cize do Devinskej to ide ale do Rakuska urcite nie to je moc daleko.... Mne sa paci nieco ako Montessori alebo waldorfska skola ale neviem ci to na Sr nie je v plienkach je dôlezite aby to malo super ludi a skusenostu týmu.... Culia kde ste zili? Kedy a kam sa stahujete ak smiem vediet? Drzim Vam palceky nech Vám to vide. Mi by sme chceli este jedno dieta do buducna a myslim ze prave na Sr by to s troma detmi bolo jednoduchsie ako tu u nas predsa som na vsetko sama a takto si deti kedykolvek môzu odbehnut k babke a dedkovi....caute caute a dakujem za vase nazory 😉

zita19
23. apr 2015

@sarahh28 co keby si si najprv ty dokoncila vzdelanie na slovenskej skol?. Netreba vela, staci slovencina, lebo gramatiku mas prisernu.

sarahh28
autor
24. apr 2015

caves zita je to mozne ja sa som uz vyse 10 rokov prec ... pisem len nemecky ale gram. bola vzdy otrasna....Tak snad sa ju konecne niekedy doucim - ale pisem velmi rychlo lebo nemam cas - to ako fakt bez vyhovorky a taktiez robim prisernepreklepy normalne sa musim kontrolovat....

tak sorry ludkovia ak Vam to vadiiiii mne to nevadi a snad sa to raz naucimmmmmmmmmmmmm

jano8
24. apr 2015

Skus skolu Felix. (Najdes cez google,) Je sukromna, su tam surodenecke zlavy a snazia sa, aby boli deti v skole stastne a pritom sa dobre ucili.

pokahontas2
17. okt 2015

@sarahh28 ahoj sarahh,
ako ste sa nakoniec rozhodli s tou skolou a ako ste spokojni? my riesime opacny problem..aktalne zijeme na zahori a rozhodne by sme deti dali radi vzdelavat do rakuska..maly ma od sept. nastupit do skoly, nemecky vie celkom slusne..prosim, poradis tu tvoju vybornu skolu/skolku? kde sa nachadza? diki moc..

paris3
18. okt 2015

Jednoducho všetko ma svoje výhody a nevýhody. Každý si musí zvážit pre a proti a rozhodnut sa. Idealny svet neexistuje. Slovensko nie je zárukou spokojnosti. My sme sa pred piatimi rokmi prestahovali z BA na dedinu. Napriek tomu, že sme na Slovensku, sa tu necítím ako doma. Povodní dedincania tu nemají radi pristahovalcov. Teraz sa budeme stahovat za hranice, do Rakuska. Prerabame tam dom a novi susedia domácí, sa k nám spravaju velmi milo a priatelsky. Takže len taky postreh, že človek sa moze cítit ako cudzinec aj na SVK a naopak...
Ale chapem ludi, ktorým sa cnie za domovom a rodinou. Len by som si ten návrat domov velmi neidealizovala. 😉

paris3
18. okt 2015

@sarahh28 ak sa rozhodnete pre návrat, tak by som doporučila sukromnu školu, školku... statna by bol podla mňa, velký šok. Nasa chodila do statnej školky, potom do sukromnej a bol to velký rozdiel. Samozrejme treba nájsť dobru sukromnu, ale za mňa štátna ee... osobne neznasam slovenský systém vzdelavania.

montes
31. mar 2017

Milí rodičia,
ak vaše dieťa navštevuje alebo navštevovalo Montessori školu, prosím vyplňte tento dotazník. ďakujem za vaše odpovede. 🙂
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdiHPC...

lea20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lapersefona
20. máj 2023

@peneloppe v com je zly?