Strach zo školy

bukrisek
31. júl 2023

Ahojte ako si vaše deti zvykli na školu? mala mi začala rozpravať ako sa boji či to zvladne a že sa boji že tam bude plakať a že už si zvykla na školku a boji sa ako bude v škole. samozrejme všetko som jej vysvetila ako sa patri a verim tiež že si zvykne ale mali ste s tým problém niektorá?

deti95060810
31. júl 2023

prešla testami zrelosti? lebo moje deti takéto problémy veru pred nástupom do školy nemali...práve naopak-
plač teda do školy ozaj nepatrí...

bukrisek
autor
31. júl 2023

@deti95060810 som rada že vaše deti problem nemali ja sa pýtam na niečo ine dakujem

walentina7
31. júl 2023

@bukrisek nepýtaš sa na nič iné. Otázka znela či ste mali s tým niektoré problém a pani ti presne odpovedala, že problém nemali. Odpovedala priamo k veci,neviem prečo si to nevážiš.

slavomira236
31. júl 2023

@bukrisek ked syn nastupoval do skoly veru boli tam 2ka ktory plakali prve 2 tyzdne kazde rano...moj bol prve 3dni v pohode ma stvrty den tiez ako ich videl plakat v triede spustil plac..po 2 tyzdnoch boli vsetky deti ok
Teraz mastupuje dcerka tiez sa jej do skoly velmi nechce netesi sa hovori ze ona ostane v skolke ze bude choditt do 6stej siedmej triedy aj 20tej. Testami presla najlepsie zo skolky no ona za kazdy blbost reve tak sa toho desim trochu

bukrisek
autor
31. júl 2023

@walentina7 pretoze ma zaujima odpoved mamiciek ktoré s tym problem mali a je to tam jasne uvedene. co si mam vazit na tom ze mi bude niekto vypisovat ako to mali fajn a bez problemov to mi asi moc nepomoze. a myslim ze som pani za odpoved podakovala tak sí vy s tym nelamte hlavu a tiez pekny den.

bukrisek
autor
31. júl 2023

@slavomira236 dakujem ano mame to podobne a myslim ze su tie deti praveze dost dozrete ked si to aj same uvedomuju a pytaju sa.

marianarem
31. júl 2023

@bukrisek Tak jej povedz, ze strach z neznameho je normalny, ze to mavas aj ty alebo ak nie ty, tak kopa inych ludi. Ze sa moze stat, ze nejake tazsie chvile pridu, ale ze ma teba a ty jej zo vsetkym pomozes. Plus jej budu pomahat jej vlastne skusenosti zo skolky. Rozpravajte sa o tom, co si pamata neprijemne zo skolky a ako sa to podarilo vyriesit/prekonat. Aby si co najviac uvedomovala, ze sa v tej novej neznamej situacii ma o co opriet, ze do nej nejde nevyzbrojena.

bukrisek
autor
31. júl 2023

@marianarem ano dakujem ona je taka vystrasena ale presla si aj jaslickami skolkou vsetko zvladla super je naozaj sikovna preto ma to trosku zaskocilo ale som si povedala ze aj dospelaci maju z novej prace ci neznameho strach verim ze tie zaciatky prekona ako ostatne deti a spolu to zvladneme. dakujem za podporu

janjatu
31. júl 2023

@bukrisek Naša dcérka preplakala v škôlke 2 roky, taktiež sa veľmi bála keď išla do školy,že sa nebude dobre učiť, že niečo nebude vedieť. Ja som sa tiež trosku obávala ako to po emocionálnej stránke zvládne, mala čerstvých 6 rokov, lebo je augustova. prvý deň keď išla do školy plakala, ale keď videla že to tam nie je také ťažké ako si myslela už neplakala, a zvládla všetko bez problémov.

lulu0123
31. júl 2023

Aj moja sa minule leto bala co bude v skole.Nikoho tam nepoznala.Ale zvladla to super,ziadny plac,skolu miluje,nasla si nove kamosky.

Podla mna je normalne,ze sa boji niecoho noveho.Ved aj my ked nastupujeme do novej pracez mame strach ako tam budw.

bukrisek
autor
31. júl 2023

@janjatu
@lulu0123 Dakujem dievcata a mozno som iba chcela pocut ze v tom niesme same. Dufam aj ja a pevne verim ze to prekona . Syn ked isiel to bol taky chlapisko vseko mu bolo jedno mala je taka citliva, bojazlivejsia, dievcenska mozno to viac iba preziva a všetko dobre dopadne. Dakujem este raz

lucia147852
31. júl 2023

@bukrisek moja ms tiež obavy, ona sa aj teší aj boji. Je to stres, lebo ide do niečoho nového. Po týždni budú všetci v pohodičku, som si tým ista

bukrisek
autor
31. júl 2023

@lucia147852 aj ja dufam ze to všetko zvladnu, iba ma zaskocila vcera jej rekacia a plakala tak som chytila obavy ale to mame asi seci troška.

sasesoe
31. júl 2023

@bukrisek ahoj, deti nezvyknu mat strach z niecoho s cim este nemaju skusenost, to skor moze byt preneseny strach z niekoho ineho - a v poslednom komente pises, ze strach mate vsetci, tak mozno ci to niekto nechtiac na nu nepreniesol nejakymi otazkami/recami...
Poradila by som Ti to, co sa radi o dospelym, ked sa boja nejakej situacie - rozmente si to na drobné - co konkretne sa moze stat, ako to riesit/zachovat sa v danej situacii a co najhorsie sa moze stat...
Preco sa boji, ze bude plakat? A co moze v danej situacii urobit? Pytaj sa jej...
Vypytat sa na wc a poplakat si tam? Spojit sa nejakym sposobom s Tebou? Ist za pani ucitelkou a zdoverit sa/ona Ti zavola... Nakreslit si svoje pocity do "dennicka"? Zobrat si so sebou nejaku vec, kt jej pomoze to zvladnut? (Mala hracka, fotka, naramok od Teba,...).
V skole predpokladam, ze bola na zapis, videla, ze co kde ako bhde vyzerat, mozno i stretla buducu pani ucitelku, rozoberte si tie dojmy...
Pravdepodobne tam bude mat i nejake kamosky zo skolky, tak sa mozu podrzat spolu, stretnite sa este i cez prazdniny...
Alebo ma nejake starsie kamosky/sesternice, kt ju "naockovali" tym, ako je to v skole zle? Tu zas rozoberat konkretne situacie, ze co ako...
Vymysliet zalozny plan - ak by sa nahodou ukazalo, ze je tam nejaky velky problém, bolo by mozne zmenit triedu al skolu?
Vyhladat CPP = centrum poradenstva a prevencie a porozpravat sa o situacii i so psychologickou al nejakou inou odbornickou...
Len dufat zial niekedy nestaci, problemy a situacie je potrebne riesit alebo im predchadzat - uz aj vyberom vhodnej skoly/triedy, konzultaciou s pani ucitelkou,...
Drzim palce

bukrisek
autor
31. júl 2023

@sasesoe ano napadlo ma ze deti ktore chodia do skoly nanu nejaky strach alebo nechut preniesli. vcera bola trochu emotivna nechcela som nanu nijako tlacit iba som sa ju snazila upokojit a vysvetlila som jej presne tie veci ktore aj pisete ze tam ma aj kamaratky a ine deti a ze jej pani ucitelka pomoze a skratka vsetko co by ju mohlo upokojit a naco sa pytala. Preto som aj bola zvedava ci aj ine mamicky maju taku skusenost a je to normalne alebo sa vsetky deti iba tesia a mame nejaky nezvycajny problem. Budem sa snou otom rozpravat a urcite sa ju budem snazit upokojit myslim ze poradenske centrum by sme vyhladali v pripade potreby az v skole. dakujem za podporu

zuzana76
31. júl 2023

@bukrisek nemali

euka210
31. júl 2023

@bukrisek moji 3 sa tesili do skoly, lebo v skolke uz nechceli spat. Tesili sa, ze sa naucia citat...
Len vysvetlovat...aj keby naozaj plakala, nevadi, ucitelka si poradi, bude dobre.
Nejdu tam nejake jej spoluziacky zo skolky?

mandinka
1. aug 2023

Že má strach v tejto chvíli, znamená len to, že nad tým príliš rozmýšľa. Tak sa s ňou treba o tom rozprávať vecne, otvorene. Ten strach totiž u nej plynie zjavne z neznámeho, sú proste takí ustráchanejší ľudia, ľudia, ktorí emočnejšie prežívajú zmeny v živote, potrebujú na ne viac času na spracovanie. Moja dcéra nastupovala do školy ako intelektovo nadaná, čítajúca plnotextové knihy a napriek tomu presne tento druh strachu mala. Hneď prvý deň, keď sa tam ešte nič nedialo to z nej čiastočne opadlo a asi až po dvoch týždňoch definitívne pochopila, čo sa deje v prvom ročníku, a že je to pre ňu brutálna nuda. Celé leto som jej to ale nevedela dostať z hlavy a presvedčiť ju, že sa naozaj nemá čoho báť. Tie jej strachy boli presne prenesené z rečí rodiny, v ktorej je viac detí a všetky boli tzv. problémové v niečom, bola tam večná nespokojnosť, nadávanie na školu, učiteľov a pod. a ona to počúvala, veľmi vnímala a ukladala si to do hlavy počas dosť dlhej doby. Ja som si vopred ani neuvedomila, že by ju to tak mohlo ovplyvniť. Treba si tiež dať pozor, aby ste sa vy ako rodičia nebáli a zbytočne na ňu neprenášali svoje strachy. Len sa s ňou o tom pokojne rozprávať, povzbudiť ju, že je múdra, šikovná a všetko s väčšou či menšou pomocou, alebo aj úplne bez nej zvládne.
Poznám naopak deti, ktoré sa tak normálne detsky tešili, až naivne, lebo to bol pre ne iba akýsi mýľnik veľkáča, a naopak v škole neskôr nastali problémy, keď pochopili že nie je úniku a neustále narastajúce povinnosti nie sú ako hranie sa v škôlke, a preplakali dlhé mesiace. Niektoré "nedostatky" neodhalí ani ten jednorázový test školskej zrelosti. V jednom prípade trochu nastala aj chyba komunikácie rodičov, ktorí dieťatko len pozitívne chlácholili , ale nik mu nepovedal, čo ho tam reálne čaká. do škôlky nechodilo (vtedy ešte nebolo povinné), staršieho súrodenca nemalo.
Treba sa len naladiť pozitívne, ale dieťaťu nič nezamlčiavať . Pýtať sa čoho konkrétne sa bojí, a prebrať si to hlbšie.
Takže o mesiac prajeme veľa šťastia

bukrisek
autor
1. aug 2023

@mandinka ďakujem veľmi pekne ako ste to cele asi zhrnuli a veľmi ďakujem za vasu skúsenosť. Vážim si takýto názor a postreh. Dakujem