Som povinná platiť ZRPŠ?

lenkaviki48
4. sep 2021

Dobrý deň. Je povinné zaplatiť ZRPŠ za obe deti ak chodia do jednej triedy a školy? Triedna to píše červeným každý rok do zošita aby som uhradila čo nakoniec vzdam a zaplatím každý rok. No výlety a iné si musím hradiť aj tak sama tak prečo musím platiť ZRPŠ za oboch na jednej škole? Ako ste riešili? Ta jedného je 20€

benit
4. sep 2021

U nas plati najmladsie dieta, teda ak by si mala aj 5 deti, vzdy len 1 zaplati. Je to podla toho, ako si odhlasuju na zdruzeni rodicov. Mate tam aj vy zastupcu z triedy. A povinne to nie je, ale zdrba dostane triedna.

adka176
4. sep 2021

V čom je problém? Ste chudobní? Či zase len ako sa vzpriečiť čomukoľvek? Ja to nechápem...normálny poplatok...tak ako si platila v škôlke, platíš v ZŠ a možno budeš platiť na VŠ....

lucka_ke
4. sep 2021

ZRPŠ má štatút občianskeho združenia, nikto ťa nemôže nútiť, aby si im platila nejaký poplatok, čiže nezaplať a triednej to otvorene povedz
na našej škole z fondu ZRPŠ kupujú vybavenie do tried - projektor, veľkoplošnú TV, na ihrisko kúpili deťom kolobežky - čiže ja platím, lebo vidím, že peniaze sa používajú rozumne a pre deti
prípadne nech ti povedia, na čo sa vyzbierané peniažky použili a rozhodneš sa či zaplatíš alebo nie, zisti si, kto je predsedom OZka a normálne otvorene sa s nimi porozprávaj

lenkaviki48
autor
4. sep 2021

@adka176 poberam rodičovský a platiť 50€ za oboch s poistným je pre mňa dosť keď sú v jednej triede a škole.

marci77
4. sep 2021

@lenkaviki48 pokial viem, nie je povinne to zaplatit
na nasej skole sa rozlisuje, ze napr. kto nezaplati zrps, tak potom ma vyssiu cenu napr. za nejaky kurz, co organizuje skola....alebo ak idu na vylet, tak tie deti, co zaplatili zrps tak neplatia za autobus, tie co nezaplatili, tak za autobus platia .....ale tak 5eur je urcite menej ako 25eur, co je suma zrps
a na co su pouzite peniaze zo zprs na nasej skole nemame prehlad
ja napriklad posielam skole 2%z dani, na co tieto peniaze idu, tiez netusim....

0silvia0
4. sep 2021

@lenkaviki48 u nas to bolo za prve dieta viac, za druhe menej. Teda boli surodenci na jednej skole zvyhodneni.

mondolina
4. sep 2021

@lenkaviki48
tak, ale logicky tam máš dve deti...a je to jednorazový poplatok....veď nezaplať zaplatia iný a budú to využívať aj tvoje deti.
mňa pobavil nový príspevok na našej škole, že 2€ za používanie skriniek🤦‍♀️🙊😂

felycity
4. sep 2021

U nas, ak su 2 a viac deti tak sa plati len za jedno prispevok- ako je vyssie napisane, tieto peniaze sa zvyknu pouzit na nove vybavenie v triede, skolsky dvor ... o tom by ste mali byt informovani zastupcom triedy , ktory chodi na Radu rodicov- tam sa schvaluje, na co budu peniaze pouzite. Mne osobne ( pokial by som nebola v nudzi) by bolo trapne nedat, ked aj moje deti by vyuzivali veci na ci isli peniaze - takze toto si rozoberte na rodicku a triedny fond je zas nieco ine.

tecko28
4. sep 2021

@lenkaviki48 ale aj obaja poberaju pripadne benefity. Zo ZRPS sa bezne platia vychovne koncerty, mikulasske balicky atd... Suhlasim s @lucka_ke treba aj vediet presne na co budu peniaze pouzite, mas na to pravo, ale vcit sa do koze aj inych rodicov, ktory mozno nemaju deti v jednej triede, ale v roznych na tej istej skole a zaplatia. A peniaze budu pouzite aj na tvoje deti.

hastrmistr
4. sep 2021

U nás platí 1ziak aj keby chodilo 10surodencov do tej školy, vždy len 1poplatok a z min. roka presunuli poplatok na tento rok takže sa nič neplatí. Teraz dobrovoľne poistenie veci 1e kto chce.

nelca84
4. sep 2021

@lenkaviki48 my mame odstupnovane, jedno dieta 20e, druhe 15e, tretie 10e. A nie, nie je to povinne zaplatit, ale pocitaj s tym, ze potom tvoje deti nebudu cerpat niektore vyhody, ktore su financovane zo zrps. Napr. deti pojdu na vylet a bus sa bude platit zo zrps, tak ty budes musiet zaplatit. Alebo vstupne na nejake podujatie, do muzea, mikulasske balicky a podobne. Proste vsetko, co sa financuje z tychtto peniazkov, ty budes platit zvlast.

sara07
4. sep 2021

@lucka_ke ale toto má kupovat zriadovatel nie sa na to skladat rodičia , ked ma zriadovatel na iné kraviny má hadam aj na deti neviem prečo sa to berie že všetko sa vyzbieraju rodičia

sara07
4. sep 2021

@marci77 tak u nás sa zrpš platí a všetko vylety, autobus , divadlo, čokolvek sa sklada zase znova aj mikulaš baliček všetučko proste

janinah
4. sep 2021

Aj keby som mala mesiac suchý chlieb jesť.tak to zaplatím.Nehovor mi.ze nevieš ušetriť 40 eur.

sara07
4. sep 2021

@felycity dobre a načo platíš také vysoké dane , aj na to aby štat formou zriadovatela zabezpečil školu nie, oni sa spoliehaju že ty zaplatíš dane, odvody, poplatky , dph cez tovar a potom ešte aj školu/škôlku sa vyskaldáš pekne

lucka_ke
4. sep 2021

@sara07 mal by, ale my sme radi, keď im zriaďovateľ konečne uvoľnil peniaze na okná, strechu a telocvičňu... keby sme čakali ešte na projektory a veľkoplošné TV nedočkali by sme sa
ja to beriem ako investíciu do vzdelania, nie je mi ľúto tých peňazí

anjelicek26
4. sep 2021

Je to na hlavu poplatok, nie na rodinu... vobec o tom netreba nejako diskutovat, oni s toho platia veci pre deti pocas celeho roka a ty tam mas proste dve.

sara07
4. sep 2021

nemusíš to platit
môžeš sa spytat načo pôjdu tie peniaze a tiež sa spytat čo vlastne ´platí zriadovatel
väčšinou je zaužívané že ak chodi viac surodencov do tej istej škôlky/školy platí sa len na jedno alebo to druhé platí menej
že sa to platí na hlavu počujem prvy raz , vypytaj si stanovy zrpš maju ich mat a tam to budeš mat napísané

kristiii
4. sep 2021

@lenkaviki48 a ak majú iní rodičia deti v rôznych triedach tak platia za každé? U nás sa tiež platí len za jedno, ale tak ako čítam, na každej škole to funguje inak. Zariadila by som sa podľa toho. Ak ostatní napríklad platia len za najmladšie, tiež by som zaplatila len za jedno.

felycity
4. sep 2021

@sara07 mas pravdu, ake kedze skola nedostane peniaze na co by potrebovala , tak to skola vyriesila formou rodicovskeho prispevku u nas, ktory ako vyssie bolo povedane je dobrovolny, u nas sa z neho plati nove technicke vybavenie, nove pc atd , ak by skola cakala dokial dostane nejake prachy tak o modernizacii moze snivat, nemalo by to tak byt, ale je. To je to iste, preco musime platit pracovne zosity, niekedy aj ucebnice.. vy v skole nic neplatite/ neprispievate?

zuzkabro
4. sep 2021

u nás v škole platí jeden súrodenec , teda iba jeden krát . ale je to omnoho omnoho omnoho väčšía suma.

savmebej
4. sep 2021

@lenkaviki48 nemusis vobec ani na jedneho

nelca84
4. sep 2021

@sara07 zriadovatel samozrejme financuje chod skoly aj modernizaciu. Zo ZRPS kupujeme skor take nadstandardne pomocky, ktore bezne na skolach nie su. Napr. nejaky pristroj na fyziku alebo do chemickeho laboratoria, pre mensich interaktivne tabule a pod. Vsetko sa riadne uctuje, doklady su k nahliadnutiu. A navyse, kazda trieda ma v zrps zastupcu, tak ked ma niekto nejasnosti, treba sa opytat. Ja som napr. za nasu triedu, tak presne viem ako to funguje a nikto si nenecha ani euro, vsetky vyzbierane peniazky sa preinvestuju do deti.

naobedbuduspagety
4. sep 2021

Moji rodičia nikdy zrps za 3 mladšie deti v škole neplatili. Nie si povinná. Pre niekoho je to na začiatok roka veľký výdavok aj tých 40 e. U nás pýtali 30 e na jedno dieťa, to bolo 90e na 3 deti v škole z toho dve boli v jednom ročníku. K tomu ešte triedny fond po 10 e na každé dieťa, plus poplatiť veci ako pracovné zošity a učebnice cudzieho jazyka a do konca mesiaca sa doma mohlo jesť suché pečivo. Potom ale samozrejme decká platili rôzne poplatky ako vstupné na predstavenia a iné aktivity. Mama to zrátavala koľko ju tieto veci čo mali byť hradené zo ZRPŠ stáli za celý školský rok. Oni pýtali 30 e na jedno dieťa a veci čo musela miesto toho uhradiť vyšli na 14e za celý rok na jedno dieťa . Väčšinou to boli smiešne vstupné poplatky ako 2€ na divadlo alebo 3€ na autobus.

martul
4. sep 2021

@lenkaviki48 U nás platí vždy najmladší súrodenec, dcéra má v triede dvojičky, platí len za jednu.
Inak len tak pre zaujímavosť u nás sa napr. z týchto peňazí kupuje dar tombola keď je školský ples, naposledy to bol TV🤦, pred dvomi rokmi sa spravila v škole knižnica, v ktorej deti ešte vôbec neboli. Takže tak no...

basullinka
4. sep 2021

Učím na SŠ a teda u nás, ak máme surodencov tak sa platí ZRŠ len za jedného zo surodencov.

sasa1310
4. sep 2021

@lenkaviki48 nedávaj ich do školských inštitúcií a nechaj si ich doma, keď nemáš na to, aby si uhradila všetky poplatky za TVOJE deti. Nemám slov. A nechápem, keď ti je zaťažko zaplatiť jednorázovo 50 eur, prečo si na rodičovskom. Šup šup do roboty

danusskaaa
4. sep 2021

ZRPŠ uhradiť nemusíš... ale bohužiaľ deti to ucítia! Nedostanú balíček na Mikuláša, či deň detí (áno pre dospelakov zbytočnosť, pre deti je to dôležité..) taktiež aj sa uskutoční nejaky koncert, tak budeš platiť plnu cenu koncertu, alebo dieťa nepôjde... zo ZRPŠ sa doplacajú aj knihy, diplomy a podobné často motivujúce predmety. Zváž, či sa to pre tie deti neoplatí zaplatiť, aby sa necítili vytlacené z kolektívu triedy.

cickamon
4. sep 2021

no kazda skola to ma po svojom ale tiez si myslim ze koli 50 euram sa svet nezruti...v oktobri by si mala na nich dostat bonus 75eur k rodinnym pridavkom na kazde dieta takze ti to stratu vynahradi... radsej ako by sa deti mali citit ze su nieco menej a ze nemaju privilegia ako spoluziaci ...