Školský klub, družina - za a proti

emita
30. aug 2016

Naše deti budú navštevovať druhý a tretí ročník ZŠ a rozhodujem sa či ich zapísať do družiny alebo nie. Som doma s našim tretím. Deti by tam radšej nechodili, hoci 90% spolužiakov do družiny chodí. Ako to vidíte vy? Chcem si dať dokopy nejaké pre a proti. Vopred ďakujem za váš čas.

hettinka
30. aug 2016

moj syn bude štvrták a chodí, lenže veľmi rád, družinu máme perfektnú, veľa aktivít, má tam kamarátov, takže ani nezvažujem ho tam nedať
s dcérou som to mala podobné ako ty, ked bola prváčka - druháčka, bola som doma na MD, takže chodila len 2-3 dni do týždňa, ked nemala iný krúžok. Nejako na polroka v 2. ročníku sme potom družinu zrušili úplne, v zime len sedeli v triede a nerobili nič zaujímavé ... a začala chodiť sama domov.

Takže závisí, ako to máš, či máš podmienky ich vyzdvihnúť hned po škole, alebo prídu sami, či majú ešte nejaký iný krúžok ... ale ak tam byť nechcú a tebe by nevadilo, že prídu po škole hned domov, nedala by som.

liz_lemon
30. aug 2016

@emita keď si doma, tak by som ich nedávala, zvlášť, keď tam ani nechcú chodiť

eeffka
30. aug 2016

@emita samozrejme ze ano, maju program, pisu si tam ulohy, utuzuje sa kolektiv... ze sa im nechce? a tebe sa bude chciet pisat s nimi ulohy s babatkom na rukach? ani nahodou.

hettinka
30. aug 2016

u nás sa DU v školskom klube nepíšu ... u vás áno??? Ja by som to ani nechcela, radšej mam nad synm v tomto dohlad (my ani klasicke DU nikdy nemávame)

s dcerou som DU písala do cca. 3. triedy ... prišla domov, sadla a písala, kym mladší spal. Ona nepotrebovala pomoc, len aby som akože pri nej bola. Nič zaťažujúce, ved druhák-tretiak si už musí vediať aj tak spraviť 90% DU sám.

emita
autor
30. aug 2016

@hettinka a nemala potom problém v kolektíve, že by bola odstrkovaná, keď s nimi netrávila čas v družine? S logistikou by problém nebol. Za dobrého počasia by prišli sami, ak by bol nečas, dedko je na dôchodku, tak by ich ochotne priviezol na aute.

sardinka335
30. aug 2016

@emita pre - upevnia sa priatelstvá na ktore nie je cez vyučovanie ani prestavky čas...mala som vela deti čo ostavali koli kamaratom aby sa zahrali, pišu ulohy, tvoria, hraju hry. Mne sa dcera aj tak budi az ku tej 15:00 tej takze to je pre mna ideálny čas ist pre nich do škd a pre nás take optimum ze to stači. Ja stiham domacnost aj batola a potom pekne poobede ideme ešte spolu von a mame na seba čas.

emita
autor
30. aug 2016

@eeffka úlohy nie vždy dopíšu, tak aj tak sa treba učiť doma. Minulý rok sme napríklad mali nakázané písať diktáty doma. Nevadí že písal aj v družine- musel aj doma. :( Viete si predstaviť ako sa mu chcelo... niekedy o 17.00 či 18.00 písať diktát :( ale to s tým programom je fakt.

sissy27
30. aug 2016

@emita ak si odmyslíme čisto praktickú stránku - deti pod dozorom, kým sa rodičia vrátia z práce, čo teda u teba neplatí, tak potom všetky pre aj proti sú ovplyvnené tým, akého pedagóga budú mať a ako zapadajú deti do kolektívu... ak si nevychádzajú so spolužiakmi a ešte aj dostanú nejakú vyhorenú učiteľku na dôchodku, ktorá tam je viac menej nasilu, lebo má nízky dôchodok, tak sú to vyhodené peniaze...
naopak, ak dostanú niekoho, koho tá práca baví a robí ju s chuťou a v triede majú dobrý kolektív, kamarátov, tak je to určite dobré pre deti...
u nás boli super vychovávateľky, plus domov išli deti s hotovými úlohami, raz týždenne chodili do cvč na nejaké extra aktivity, v zime sánkovačka pri škole... kým počasie ako-tak dovolilo, tak sa vybláznili vonku, keď bolo škaredo, tak vždy niečo tvorili, nikdy to nebolo len o tom, aby boli deti niekde "uložené", kým si ich niekto láskavo vyzdvihne...
ja by som ale zvážila v prvom rade to, čo vyhovuje tebe - podľa mňa rodič je "šéf" a nemusí sa vždy podriaďovať tomu, čo chcú deti... aký program majú, keď prídu zo školy? najesť, robiť úlohy a potom čo? počítač, tablet, mamíííí ja sa nudím? alebo majú nejaké aspoň trochu zmysluplné aktivity?
možno by stálo za zváženie kompromis - budú chodiť do družiny, ale nebudú tam do záverečnej, napr. o 15.00 pôjdu domov...

littledevil
30. aug 2016

Starsi syn chodil v 1.rocniku velmi rad do druziny. V druhom tam uz velmi chodit nechcel, tak chodil len raz do tyzdna, ked mal v skole kruzok. Pisali si tam aj ulohy, ale doma sme ich pisali znova, lebo mal strasne vela chyb...pani vychovavatelka nemohla vsetkych kontrolovat. To som bola doma, tak viac-menej nechodil. Teraz ide do 3.rocnika a kedze nastupujem do prace bude musiet chodit aj do druziny. Ale poprosim p.vychovavatelku, ze ulohy si bude pisat doma.

sakura77
30. aug 2016

Za nás určite ano.so spolužiakov -chlapcov nechodí len jeden a je to vidno vo vzťahoch tých deti.ved tam nemusí byť do piatej. ..U nás sú Veľa vonku takže sa poriadne aj vybehá a je pod dozorom.takže prihlásim určite aj dcéru, ide do prvej. U nás je skd veľmi fajn,venujú sa im a vychovávateľky majú radi

erikaah
30. aug 2016

Môj syn ide byť štvrták a do družiny moc už nechce chodiť. Už minulý rok prestal chodiť do rannej a zostala mu iba poobedná, nakoľko obaja pracujeme. V januári sa mu ide narodiť braček, koncom novembra nastupujem na MD, tak rozmýšľame, že ho budúci rok do družiny už ani nedáme 🙂 Je to aj jeho rozhodnutie, keby tam chcel chodiť, tak s tým ešte ten posledný rok nemám absolútne žiaden problém 🙂

hettinka
30. aug 2016

@emita nie neodstrkovali ju ... ono to už bolo tak, že postupne tie deti prestanú chodiť, v 4. triede už chodili len tie, ktorých rodičia nemali inú možnosť
vlastne, dcéra je dosť introvert, nejaké kamarátky k životu nepotrebuje ani teraz ...má tak 1-2 kamošky, ale nepotrebuje byť s nimi denne

pre mňa hlavný benefit družiny nie je v písaní úloh, ale práve v tom, že syn sa tam pohrá so spolužiakmi ... u neho je totiž situácia iná, on tých kamošov potrebuje, hrať futbal a má ovela lepší program v družine

jasminet
30. aug 2016

Za seba aj dceru hovorim, ze dfuzina ano. Tiez som doma s tretim babom, ale dcera chodi. Poobede si robi svoje so spoluziackami, chodia von za takmer kazdeho pocasia, skd organizuje rozne podijatia ci cez tyzden, aj cez vikendy raz mesacne. Maju maskarne, gulas party, prespaniav skole, vylety aj do madarska alebo rakuska. Kedze mame este toto tretie, nie vzdy sa mi da ist na dvanastu, jednu pre malu do skoly aby nesla do druziny. Este mi aj niekedy vynada, ze som prisla prikiz skoro pre nu 😉
jo a ulohy si tam nepisu, potrebuju na to povolenie rodica a fo som jej este min rok nedala, chcela som vidiet ako si tie ulohy robi a co preberaju. Tento rok jej asi niektory den dovolim, ked bude mat dlhsie kruzky...

babulka82
30. aug 2016

@emita nas nechodil ked som bola doma s mladsim ani mu to nechybalo a spoluziaci uplne v pohode ho brali.Prislo mi zbytocne ho tam davat kedze som doma varila a zbytocne by som platila 30 euro aj s obedami.Takto sa najedol doma oddychol si napisali sme ulohy a 3x do tyždna ma treningy.

emita
autor
30. aug 2016

Ďakujem všetkým za odpovede. Rozhodla som sa že ich do družiny prihlásim, ale nebudú chodiť celý týždeň. Prispôsobíme sa krúžkom. A časom uvidíme ako nám to bude fungovať.

janinah
30. aug 2016

Ja len k ne/písaniu úloh v družine..detský psycholog vám povie,že písať úlohy okolo 17tej hod / asi vtedy sa k tomu družinové deti vedia doma dostať/ je totálne neskoro,hlava je príliš unavená.Takže ,ak sa len trochu dá, treba tie úlohy písať v družine,ak učiteľka nestihá skontrolovať alebo dieťa nestíha popísať,tak je niekde problém a treba to riešiť.

hettinka
30. aug 2016

@janinah ja chodím pre syna o 15:00. Úlohy píše ale len cez víkend. On ma všetky skôr projektové. Cez týždeň len číta knihy a občas nejaká drobnosť... do 30 minút hotové.

mawka
30. aug 2016

maly nerad chodil do druziny, nevenovali sa im extra. mala zboznuje druzinu, maju kopec aktivit. niekedy si ulohu napise, niekedy nie. ale ako prvacka mala dost expresne napisane, preictane aj doma, nejak nam to vela casu nezabralo. spravili sme si rezim, z druziny prisla domov o tretej, takze bol cas aj na ulohy. teraz tiez bude chodit lebo chce. maly to tam nemal rad. ale su to aj dve rozdielne skoly.

stastnablcha
31. aug 2016

ahoj.. ja som dala deti do druziny a som rada. jednak tam napisu aj trochu ulohy a potom sa tam utuzuju kamaratstva. predsa len je to ina kvalita straveneho casu ako ked je doma so mnou a krpcom 🙂

lujza123
31. aug 2016

Ja som superhnily a pohodlny rodic, takze moje dieta do druziny chodi... pracujem a inak to nejde, ale ak nahodou v tej praci niesom tak aj tak idem pre nu okolo 15:00

danaholanova
2. sep 2016

Moj syn nechce chodit a nastastie nemusi, neznasa ten hluk staci mu v skole, a ulohy nechcem aby robil v druzine, je tretiak a potrebuje kontrolovat, ked to robi sam tak to tak vyzera. Kedze pracujem z domu tak je to fajn ze sa to da. Ale je to asi aj od povahy dietata, mala je zase hlucna a v skolke by aj nocovala takze predpokladam ze bude chciet chodit aj do druziny. 🙂

77petuska77
3. sep 2016

ahojte, je tu nejaká milá pani vychovávateľka, ktorá je ochotná pomôcť začínajúcej vychovávateľke 🙂 ďakujem

bernusca
16. feb 2017

Mamicky, mam na Vas otazku,chodia Vase deti v druzine von?Kazdy den,alebo kolkokrat tyzdenne.U nas na jesen nechodili,v januari ked bol sneh,chodievali von denne a teraz ako je blato zase nechodia a vyzera to tak,ze nepojdu, kym nevyschne. Ucitelka argumentuje tym,ze sa rodicia stazuju,ze chodia deti spinave, zablatene,ze preto nechodia.Moja je v skole od rana do pol piatej,kym som v praci a cely den nebyt vonku,je podla mna hrozne.Chodievame kazdy rok na kontrolu k ocnej a podla mna aj jej oci,aj vyvoj potrebuju denne svetlo kazdy den. Aky mate vy nazor,alebo ako to funguje u Vas?Existuje nejaky zakon, ktory stanovuje ako ma vyzerat den v druzine?Dakujem za odpovede.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
17alisha
16. feb 2017

@fidka79 ale, neutoc hned na nu...ved sa normalne opytala, ci je to takto bezne aj inde...a co ti napisat na ten plat...ano, je to bieda, sama robim v skolstve a druzinarky su na tom asi ako upratovacky, len zodpovednost je mnohonasobne vyssia...ale vyplakavanim na konovi s tym nic neurobis.

ludmilaka
16. feb 2017

@bernusca Ahoj, pracujem v ŠKD.Von chodíme denne. Iba keď prší, tak nie. Deti natiahnu nohavice do zlého počasia a ide sa. Nezabránime aby sa niektorý jedinec nevyčvachtal v jedinej mláke na okolí😊. Deti sa pýtajú von, málokedy povedia, že nie. Keď to u vás takto berú....vieš, v lete zase bude problém, že sú od trávy😊.

hettinka
16. feb 2017

@bernusca no ja verím, že drvivá väčšina rodičov nechce, aby domov prišli vyváľaní v blate. No sú aj iné možnosti, ako vypustiť deti na dvor a nech robia, čo chcú. U nás teraz chodia tiež menej von, ale aspon raz za čas idú na prechádzku. Je to mestská škola, takže idú okolo panelákov, aspon na polhodinku.
No a ešte byť tebou, prehodnotím chodenie po dieťa každý deň v tak pokročilý čas, bud by som skúsila vybaviť in zamestnanie, alebo pani/slečnu na stráženie, čo ju vyberie skôr. My sa tak striedame, 2x je v družine dlhšie, lebo ma v rámci klubu krúžky, vtedy si aj ja vybavím pracovné povinnosti, alebo nakúpim a podobne. A v ostatné dni idem po neho do 15:00, čo je čas, kedy práve chodia už z vonku do triedy.

ludmilaka
16. feb 2017

@bernusca U nás je to z hygienických dôvodov predpísané.

bernusca
16. feb 2017

@ludmilaka teba by som brala za ucitelku 🙂

ludmilaka
16. feb 2017

@bernusca Si zlatá, ďakujem😁 Aký ponúkaš plat?😂 Môj bonus- mega pevné nervy grátis😁 (mám klub so štvrtákmi). Ja ich ľúbim, ale keby môj muž nebol dobre zárobkovo činný, tak asi tú lásku prehodnotím.