Šikovnejšia, ale nie nadaná prváčka

indiankaindi
26. jan 2016

Ahojte, máme menší problém. Dcéra nastúpila v septembri do prvého ročníka a veľmi sa tam tešila. Už pred nástupom školy vedela čítať s porozumením a písať, sčitovala a odčitovala do 10. V škôlke ju odporučili na testovanie a zaradenie do nadanej triedy, ale pri testoch jej väčšina vyšla vysoko nad priemer, len nejaké tri oblasti vyšli priemer, resp. tesne pod - už si to presne nepamätám. Na zaradenie do nadanej triedy to nebolo, hoci bola na hrane. Ja som sa veľmi do toho ani nehrnula, aby ju tam zaradili, mám z toho spôsobu učenia zmiešané pocity. V každom prípade nastúpila do bežnej triedy na bežnej škole. Všetko bolo fajn, ale po mesiaci zhodnotila, že sa nič nové v škole neučia. Pretože nikto nevie čítať a ju nudí baviť sa o písmenkách a slabikách. Konzultovali sme to s pani učiteľkou, tak dostávala minitextíky, skôr básničky na čítanie navyše. Chvíľu bol pokoj, ale teraz to začalo znova. Dcéra nechce chodiť do školy, lebo za pol roka sa nič nové nenaučila, jedine to, že lepšie píše ako predtým. Frfle, že načo má chodiť do školy, keď nič nové sa nedozvie a ja mám tiež pocit, akoby zakrpatievala. Zabúda veci, ktoré predtým vedela, začína dokonca aj horšie čítať. Predtým čítala plynulo, teraz sa zasekáva, číta pomaly a nebaví ju to. Mám pocit, že je totálne demotivovaná. Chcem Vás poprosiť o radu, prípadne skúsenosť, čo s tým. Do nadanej triedy nie je súca a teda ja by som ju tam asi nerada dávala, ale v bežnej triede sa nudí a je nešťastná. P. učiteľka sa jej nemôže venovať inak ako ostatným, lebo to by bol asi priveľký luxus, takže fakt neviem. Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Ako (by) ste to riešili? Ďakujem

moni244
26. jan 2016

@indiankaindi neda sa dohodnut s ucitelkou, ze by jej dala nejaky zosit s ulohami? To nebude vyzadovat extra pozornost od ucitelky

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@moni244 chvíľu to tak skúšala, ale potom ju to prestalo baviť (p. učiteľku). A jej názor všeobecne je taký, že ona sa s ostatnými zvezie, lebo nie je génius. 😖

katka1981
26. jan 2016

@indiankaindi, skoda ze ma taku ucitelku.

moni244
26. jan 2016

@indiankaindi tak jej skus vymysliet nejake ulohy domov, daju sa v knihkupectvach kupit rozne zosity na ulohy, tak aspon doma ju zamestnaj

pribinak
26. jan 2016

Neter je prvacka a uz ma komplet vypracovaný pracak z matiky, sestra kupila nieco v kníhkupectve, aby sa slecna nenudila a ucka jej tiez este nieco dala
A musi pomáhať detom, ktore matiku nevedia, kontrolovať a vysvetlovat, je asistentkou pani ucitelky

dai
26. jan 2016

@indiankaindi preco ju ty doma nemotivujes citat? Teda moja dcera nastupovala ako necitajuce obycko dieta do skoly - po 2och mesiacoch citala plynule - odvtedy hlta cca. 3- 4 knizky za tyzden... majj v triede citatelsky kutik - kto je hotovy s pracou moze si v nom robit co chce...

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@moni244 @pribinak doma sa jej nechce, lebo v škole to nekázali a ostatní sú aj tak pozadu, tak má pocit, že načo by sa snažila dopredu, keď už teraz všetkých predbehla.
@dai doma čítame, má kopec kníh a dostala ďalšie na Vianoce. Ale nechce sa jej, lebo v tom nevidí zmysel. Nemá pocit, že by sa mala zlepšovať, keď je najlepšia... 😖

natalym
26. jan 2016

A keby si ju jednoducho nechala? Ponúkla knižku, hru a nechala tak. Možno zaostane a keď bude vidieť, že zaostáva, tak sa zase pohne a vyrovná. 🙂

kvieta
26. jan 2016

@indiankaindi To je všeobecne problém detí, ktoré išli do školy s týmito schopnosťami. Ja by som jej vysvetlila, že ak nebude opakovať, čo sa doteraz naučila, spolužiaci ju čoskoro predbehnú. Nepestovala by som v nej to, že je najlepšia, pretože o chvíľu jej to už nemusí stačiť.

pribinak
26. jan 2016

@indiankaindi chodi na nejake kruzky? Tam ma priestor, aby sa zlepšovala a zažila, ze nie je the best

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@natalym skúšala som, ale zatiaľ stále napreduje aj napriek tomu, že doma nič nerobíme a ani nečítame.
@kvieta ja ju hasím v tom, že nie je najlepšia, vysvetľujem jej, že je iba šikovná, ale že sa to môže zmeniť, keď ju ostatní dobehnú. To sa ale za pol roka nestalo, takže to má celé na háku. :( motivácia nepomáha a nútiť ju nechcem. Keď jej napíšem príklady z matiky na celú stranu, príde o 10 minút a má to hotovo. Keď jej dám písať, tak to má tiež rýchlo hotovo a nezabudne poznamenať, že načo má písať, keď má samé jednotky a píše najkrajšie z triedy (tiež ju presviedčam, že nie, ale pani učiteľka povedala...) no a čítanie, tak to len mávne rukou, že to nie je domáca a prečíta mi to za pár sekúnd. Ale knihu, či niečo navyše, tak to frfle, že načo a pod. 🙄

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@pribinak chodí na tri krúžky 3x do týždňa. Tam sa snaží, nie je tam hviezda ako v škole, ale domáce úlohy nedostávajú, jedine cvičiť na klavír a to ju baví, takže brnká dosť často. ale stále je to málo

pribinak
26. jan 2016

@indiankaindi ale ved je kopec pracovných listov a zas nepojedla všetku múdrosť sveta, urcite by nasla nejake ulohy co by ju zaujali

Inak, je dost možné, ze ine šikovne deti ju mozu predbehnúť a aby potom nebola zbytocne frustrovaná

Ak mas možnosť, skoč u vas do CPPP a poraď sa so škol.psychologickou co robit, aby sa cez hodiny nenudila

kvieta
26. jan 2016

@indiankaindi Pokiaľ urobí to, čo má a bez problémov, tak by som to neriešila. Určite má nejaké záujmy, ktorým sa teda môže venovať po vypracovaní úloh a má výhodu, že o to skôr. V škole sa to o chvíľu vyrovná.

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@pribinak ja viem, že toto ju raz čaká, že padne na hubu a bude sklamaná. Ale neviem ju o tom presvedčiť, lebo ešte aj druháci, čo k nim chodia poobede do klubu, počítajú na prstoch a to jej je smiešne. Nie je namyslená, len nerozumie tomu, prečo to nevedia všetci tak ako ona, keď je to také ľahké. Už v škôlke ju poverovali tým, že pri poobednom spánku čítala ostatným deťom rozprávky na dobrú noc. Takže teraz nerozumie tomu pomalému čítaniu ostatných. A iné úlohy, aj by ju zaujali, ale zase príde otázka, že načo. pokiaľ to nedostane príkazom zo školy, od pani učiteľky, tak to netreba. A ja sa môžem aj rozkrájať. V CPPP sme boli, psychologička povedala, že hodí pokec s učiteľkou a navrhne jej nejaké aktivity navyše. Ale hovorím, že to vydržalo asi mesiac a nejak extra navyše to nebolo.

m.i.r.i
26. jan 2016

@indiankaindi chapem...preto nemaju ucitelia radi ak deti vedia uz citat a pocitac ked idu do prvej triedy..ale s tym sa vacsinou neda robit nic..tiez mam doma taky exemplar a pojdeme v septembri do skoly, tak sa len modlim nech to u nas problem nie je.
Kazdopadne -- chce to cas..Dcerka je iste velmi sikovna, ale vysoko vycnieva len teraz..cochvila budu vsetky deti vediet citat a pocitat do 10..takze aj ona zisti, ze sa v skole ucia aj ine veci....Ak bude mat pozitivny pristup tak je pravdepodobne ze bude stale jedna z najlepsich...a mozno sa nebude musiet ani ucit..pojde to samo...
Ale mnohe deti co nevedeli vobec citat ani pocitat po roku predbehli tych co sa nudili na zaciatku......takze z piedestalu ju tiez moze coskoro niekto zhodit..
Neviem ti ale povedat ako ju zatial motivovat kym sa tie vedomosti viacmenej vyrovnaju...ja som bola tiez taky typ, ale ja som bola praveze strasne sutaziva a chcela som byt najlepsia vzdy, tak aj ked som sa nudila a prechadzala po triede ked som mala vsetko spravene skor ako ostatni...tak som si to patricne uzivala, ze som najlepsia a stale som taka chcela byt..tak sa to tahalo aj dalej...ja som doma hltala knihy a chcela sa ucit stale nove veci aj ked to v skole nebolo
Tak ja si myslim, ze ked ucitelka velmi nespolupracuje, mala by si to skusat viac doma...opakovat, opakovat, opakovat...ze v skole sa bude ucit aj narocnejsie veci a citat a pisat je len zaklad.....ze musi len chvilku vydrzat kym sa to naucia aj ostatne deti...a doma jej davat rozne ulohy a pracovne zosity, ved je toho strasne vela..pripadne formou hry -- my vela pouzvame Logico Picollo alebo Lux napriklad...je to odstupnovane podla veku a da sa tam vela naucit.....a do veci v skole ju nenutit v pripade ze jej to ide dobre...ono toto nebude trvat vecne..mozno musite prezit prvu triedu, ale v druhej uz to bude ovela vyrovnanejsie...

pribinak
26. jan 2016

Tak ju daj testovať este raz

pribinak
26. jan 2016

@pribinak neter sa výživa v tom, ze je cez hodinu matiky druhou pani učiteľkou
Ona rada pomáha, naštastie

sissy27
26. jan 2016

@indiankaindi argument 6-7 ročného dieťaťa, že ju nebaví čítať, lebo sa nemá kam posúvať, by u mňa absolútne neobstál... čítanie predsa nie je súťaž o tom, kto lepšie číta, nie je to o nejakom dosahovaní hraníc, čítanie má mať nejaký účel - že si pri dobrej knižke človek oddýchne, zabaví sa, zažije nové dobrodružstvo, dozvie sa niečo nové ... v slečne treba potlačiť tento klamlivý súťaživý pud, nech si nemyslí, že len preto, že je v niečom lepšia ako spolužiaci, tak už sa nemá čo učiť... hlavne, nech nezaspí na vavrínoch, lebo o dva roky sa preberie, všetci budú niekde inde, len ona pozadu... pochváľte ju, že je skvelé, že učivo zvládne v škole a doma má o to menej práce a teda viac času napr. na nejaký šport alebo iný krúžok... skrátka zamestnajte ju... a určite aj do školy sa dajú obstarať nejaké tematické pracovné listy, krížovky, alebo nech si číta svoju knižku...

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@m.i.r.i no ono je to tak, že ona si napríklad chytí encyklopédiu a prečíta, čo ju zaujíma. Vďaka tomu ovláda všetko o rozmnožovaní a pôrode a pod. - to ju bavilo, lebo zaujímavá téma. My sme to ani nevedeli, že kedy si to prečítala. A napríklad hrozne veľa vyrába všeličo, strihá, lepí, maľuje, ale sú to len také kravinky. Mám pocit, že tú schopnosť ísť rýchlo vpred premárni zbytočne tým, že bude čakať, kým ju dobehnú ostatní a tým, že sa jej nič navyše nechce. ale zaujalo ma to Logico Picollo a Lux - čo to je? 🙂
@pribinak to sa dá aj teraz, keď už začala škola?

mummy01
26. jan 2016

@indiankaindi takmer ziadne nadane dieta nieje nadane vo vsetkych oblastiach. Ake IQ jej namerali?

pribinak
26. jan 2016

@indiankaindi mohla po pol roku prestúpiť, ale to treba komunikovať s psychológom a školou
Ved ucitelka sa tiez musi vyjadrit, ze ona ovláda učivo 1.roc a nema co robit na hodinách

sardinka335
26. jan 2016

No, ja mam pocit ze dcerka ma trošku vysoke sebavedomie a detske ego...ale kde chyba pokora tam rychlo prichadza pad...treba ju držať pri zemi, lebo teraz je možno ,,mudra,, ale za další polrok ju mozu ine deti kludne predbehnut. Ty ako rodič ju nechceš nutiť...hm...talent - šikovnosť je len male percento uspechu, zvyšok je drina, drina, drina a snaha aj ked sa mi nechce. Preto aj z priemerných ludí sa stávaju velmi uspešný a z talentovaných a nadaných ostanu len priemerný...
Nehovorím ze to je tvoj pripad skor konštatujem kam to smeruje ak sa to vhodne nepodchytí. Ja by som nehadzala aktivitu na učitelku...v dnešnej dobe je x možnosti ako sa rozvíjať, encyklopédie. Podla mna sa velmi zameriavate na ,,vedomostnu stranku,, zrejme sa nevie ani sama hrať, furt potrebuje aktiváciu dospeleho...u jedináčikov celkom bezny jav.

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@sissy27 no ona význam oddychu pri knihe nevidí, lebo lepšie si oddýchne pri telke alebo, ak telka nie je, tak pri vyrábaní somarín za stolom 😖 Ja som bola ako dieťa maniak do kníh, do knižnice som chodila ako 7 ročná už a hltala knihu za knihou. Keď som sa sťahovala od našich, tak jeden deň sme sťahovali len knihy. A na krúžky chodí, 3x do týždňa je vyťažená, v jeden deň dokonca až do 8 večer. Čiže to je deň, kedy príde domov a padne polomŕtva, Ale ten deň miluje najviac.

h2
26. jan 2016

@indiankaindi Ahoj, ja Ti radím neriešiť to, nezaoberať sa tým a hlavne tým netrápiť seba, ani dcéru. Teš sa, že je najlepšia a že všetko zvláda ľahko. Skúste spolu zistiť, čo ju baví a zaujíma a kúp jej o tom knižky, nech si číta o tom. Ja som tiež išla do školy s tým, že som vedela čítať a písať a nespomínam si, že by som sa v škole nejako nudila. Asi len ťažko nájdeš dieťa, ktoré každé ráno vyskočí z postele s nadšením, že ide do školy.Tí slabší žiaci sa vyhovárajú, že sa im nechce, že je to ťažké... no a Tvoja dcéra zase, že už všetko vie a v škole sa nudí. Skús jej vysvetliť, že do školy chodiť musí a že časom sa tam predsa len naučí aj veľa nového, že teraz je síce veľmi vpredu pred ostatnými, ale to len preto, že už vie čítať aj písať a to je predsa len to hlavné, čo sa prváci učia. (Mimochodom, my na tom budeme so synom asi podobne, má 4 a pol roka a už teraz vie toho dosť prečítať, síce len tak, po písmenkách a vie aj písať a všetko ho zaujíma a do školy ho plánujem dať úplne normálne, žiadna trieda pre nadané deti, nech by na testoch dopadol akokoľvek. ) Nech to dcérka skúsi ten prvý rok nejako vydržať, zrejme mala pred nástupom do školy prehnané očakávania, že aké to tam bude úžasné a teraz jednoducho zistila, že to až taká zábava nie je.

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@sardinka335 práve to je to, že ona príde domov a do večera o nej nevieme. Jedine ak potrebuje otvoriť lepidlo alebo pridržať nejaký povraz - stále tvorí, vyrába a vymýšľa. Ale ak sa zapojím ja a chcem ju zapojiť do niečoho, tak to odmieta. Lebo to netreba do školy a ona si radšej bude vyrábať
@mummy01 neviem, nepovedala nám to psychologička. Hovorila iba o tých oblastiach, že väčšinu mala vysoko nad priemer a tri mala priemer alebo tesne pod priemer

daren1
26. jan 2016

Nechcem strasit, kamoskina mala, aj ked nie je už mala to isté. Prvý rocník nudaaaaaaaaaaaa, vedela citat, písat, pocitat...nic navyse nebolaochotna robit, vsak vsetko viem, druhý ako tak a od stvtého velké problémy, ja na druhom stupni a patri medzi priemerných žiakov, lepsia trojkarka. Už sa proste "nenakopla", akokeby zostagnovala. Obaja rodicia pedagogovia, takisto testovaná, nadana, ali do obycajnej skoly....

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@h2 mňa skôr trápi to, že možno by sa ťahala rýchlejšie a napredovala rýchlejšie, ale nemá kam, lebo podľa nej toto určuje škola a v jej príde to, čo škola požaduje, už ona zvládla.
@pribinak skúsim sa na to spýtať, ďakujem

indiankaindi
autor
26. jan 2016

@daren1 veď toho sa bojím, že stagnuje, dokonca v niektorých veciach išla späť. A bojím sa, že potom sa na to vykašle a nedonútime ju ani párom volov

h2
26. jan 2016

@indiankaindi Ešte mi nedá, aby som sa nevyjadrila k tomu, čo si dokonca dvakrát spomenula, že dcérka rada všeličo vyrába. Raz si to označila slovom "kravinky" a druhý raz "somariny". Z toho usudzujem, že by si asi bola radšej, keby namiesto tých "somarín" radšej čítala, alebo sa nejako vzdelávala. Prosím Ťa, nechaj ju robiť si svoje somarinky, buď rada, že má niečo, čo ju baví a aj to je predsa činnosť, ktorá rozvíja jej kreativitu, motoriku, šikovnosť a fantáziu.