Šikana v škole v zahraničí

25. apr 2023

Dobrý deň, zaujíma ma ako je to so šikanou v škole v krajinách ako Rakúsko, Francúzsko, Poľsko, Nemecko a podobne. Je to také rozšírené ako u nás alebo len my sme taká mentalita....

anjelicek26
25. apr 2023

Rovnako ako u nas, zavisi od "zlozenia osadenstva" a typu skoly...

Co myslis tym, ze mentalita? Skus si dat vo Francuzku dieta na statnu skolu v niektorych oblastiach 🙄 My zijeme v nemecku, skor vidiek, tu je stale "poriadok", samozrejme nie vsade, moje deti chodia zakladna skola a teda dva rozne typy strednych skol - gymnazium a Gesamtschule a teda na oboch je nulova tolerancia sikany a velmi prisne a okamzite tresty. Riesia aj konflikty deti mimo skoly. Najefektivnejsia "zbran" nie je vylucenie, ale pod dozorom ucitela po konflikte napisat stvor stranovy sloh o tom, "preco som to urobil a ake boli pocity toho druheho" ... kazdopadne ucitelka trieda riesi kazdy jeden drobny naznak, drobny konflikt, moderuje medzi detmi, maju triedny kruh, kde sa konflikty debatuju a robia situacne hry a modely, ale to uz od prvej triedy a vlastne az teraz dcera uz ma 17 a stale to raz v tyzdni maju...

pribinak
25. apr 2023

Deje sa to všade, zas to nie je len záležitosť Slovenska
Nechce tým šikanu ospravedlňovať, ale šikana sa deje v každej vrstve spoločnosti, dokonca aj na elitných školách

anjelicek26
25. apr 2023

@pribinak na skolach, pracoviskach, v rodinach... sikana je vsade...

muchotrafka298
25. apr 2023

@anjelicek26 tiez si myslim, ze sikana je uplne ze vsade a je to celosvetovy problem. Len niekde sa vyskytuje menej a niekde viacej.

pribinak
25. apr 2023
minka201
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dagmarovita
26. apr 2023

@minka201 no tak to sa mylis, ked si myslis, ze len nizkointelktovo sikanuju, praceze tí su casto sikanovaný. Bez dozoru ucitela by 4 stranový sloh nenapisala asi vacsina mamičiek tuto,nieze ziaci.

anjelicek26
26. apr 2023

@minka201 sikana nie je vzdy len o bitke, ale aj cyber sikane, utahovani, zosmiesnovani, pouzivani vulgarnych vyrazov, vyclenovani s kolektivu... takze to nie je skutocne tak, ze sa to da "priradit" nizsie intelektualne zdatnym detom...len to robia "inak", ako nasilim, ale rovnako ucinne tym zranuju toho draheho... a k teme sloh - tak oni musia byt v skole kym to dopisu... kludne do 18tej, rodicia su informovany, proste ich nepustia, kym to nie je hotove . Musia to spisat v den incidentu alebo den po nom, ak to ucitelka zisti dodatocne... syn to pisal len raz, co sa pobili s ich partiou s inymi chalanmi zo skoly na zastavke kvoli nejakej hovadine 🙄 Takze zasluzene. Uplne vazne - toto ho absolutne odradilo sa vrtat a pripajat ku akymkolvek konfliktom, dosiel nestastny, ze ho boli ruka s pisania 😅

dagmarovita
26. apr 2023

@anjelicek26 skoda ze taketo postupy su neni aj u nás

anjelicek26
26. apr 2023

@dagmarovita ono to nie je, ze by to skola nemohla zaviest, ze ano... to je na riaditelovi skoly a prebrat na rodicovskom s rodicmi a vybavene. Dat papier do obehu a podpisat a hotovo... alternativa je vylucenie dva dni zo skoly a zapis do vysvedcenia, toto je efektivnejsie smer dieta... to je totiz v puberte rado, ze sa ako odmenu za zle spravanie moze ist flakat...

muchotrafka298
26. apr 2023

Sikana vobec nie je vecou intelektu. To je taky slovensky mytus, ze agresor je vzdy zo slabsieho socialneho prostredia, intelektovo slabsi a podobne. Nehovoriac o tom,ze v zahranici je sikana bezna na elitnych skolach, kde ziadny intelektovo slabsi ziak nie je. Su rozne formy sikany, nemusi byt len fyzicka.

eva112014
26. apr 2023

@anjelicek26 Je dobré, že to tak máte. I keď práve Nemecko riešilo z malej dedinky Freudeberg Luisu. 12, 13 ročné dievčatá dopichali viac ako 60 krát 12 ročnú Luisu.

eva112014
26. apr 2023

@anjelicek26 Ja nevidím rozdiel medzi Slovenskom, alebo zahraničím. Rozdiel je v tom, ak človek nevie jazyk a stane sa obeťou šikany. Toto je skôr odpoveď na otázku autorky. @autor

anjelicek26
26. apr 2023

@eva112014 ja viem, ale nejake psychicky vysinute osoby (vratane deti) asi budes mat vsade :(

autor
26. apr 2023

Bola som v zahraničí ja osobne som sa nestretla so šikanou kvôli neznalosti jazyka ani som to nevidela u iných, len domácich hnevalo to keď sa snažili niečo vysvetliť a cudzinci sa pritom tvarili otrávene...
Tak my sme taká závistliva mentalita..akonáhle sa niekomu niečo zadarí začneme ho nenávidieť a nieje to tak, že podľa seba súdim teba ale stačí si otvoriť akúkoľvek sociálnu sieť a prečítať pár komentárov.
@anjelicek26 ďakujem za odpoveď, presne to som hľadala, reálne skúsenosti aj keď viem,že to je samozrejme individuálne.

minka201
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eva112014
28. apr 2023

Bolo by dobré charakterizovať ľudí, ktorí šikanujú. Z akého prostredia pochádzajú, rodinné zázemie atď. atď. Týmto ľuďom chýba sebavedomie, nevedia spracovať závisť, žiarlivosť a prechádza to do nenávisti, dokonca v niektorých prípadoch prechádzajú tieto emócie toho jedinca do vraždy. Toto je pre spoločnosť nebezpečné. Veriť a dúfať, že v zahraničí je to lepšie …. dá sa, ale aj tam žijú ľudia. Čiže možnosť stretnúť sa so šikanou je rovnako pravdepodobná.