Šikana v 4. ročníku

15. nov 2022

Neviem si dať rady s jednou spolužiačkou mojej dcéry už to trvá nejaký čas nahovara celú triedu aby sa s mojou nerozprávali nehrali sú to 4taci..moja dcéra je priateľská a citlivá táto spolužiačka ma rodičov ktorý majú len ju dalsue nemôžu a nikto im nevysvetli ze sa správa takto..to dieťa je sväté..už sme to riešili s nimi 2 mesiace bol kľud a zase to isté ..ich triedna žije vo svojom svete všetci sú dobrý a deti si len robia zle svet je plný ružových víl..Ona tam ani nieje viac menej stále je pn..zrejme ani netuší aké vzťahy tam panujú..skončilo to u jej rodičov ktorý si idú svoje obaja učitelia..ale na inej škole teda už len jeden z nich otecko je gembler a ničí ich rodinu postupne..ja viem len to ze dieťa v takejto rodine nemôže vyrastať v pohode ale už mi ide na nervy to stále riešiť..potrebujem ísť za učiteľkou ktorej sa nedá vysvetliť ze svet nieje len dobrý..alebo ísť za riaditeľkou a spraviť slečne a jej rodičom pruser o ktorý si už dlho koleduju..ale nemôžem nechať takto ubližovať mojej dcere..už ste takéto niečo riešili? V škole na čo sa pripraviť?

doriiis
15. nov 2022

A ako inak jej robí zle?

mogaa
15. nov 2022

to čo popisuješ stále nie je šikana....a ak je tam niečo iné, rieš to s riaditeľkou školy....ono nie každé dieťa sa musí kamarátiť s každým a zase môže hovoriť ostatným v triede čo chce....

dskjhfdlkdjhl
15. nov 2022

Ako jej vlastne ublizuje? Lebo z toho uvodneho prispevku to nie je jasne, zato je mi jasne, ze celu ich rodinu zrejme neznasas, takze z mojho pohladu Ty asi nebudes zrovna ta, ktora moze prstom na inych ukazovat.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hipuska
15. nov 2022

No, mne to nepríde v poriadku. Vyclenovanie dieťaťa z kolektívu v tomto veku sa podľa mňa, šikane rovna. Ja si pamätám, ako sa jedna moja spolužiačka pokúsila skočiť z mosta, lebo sa s ňou nikto hrať nechcel. Deti v tomto veku berú priateľstva veľmi vážne. Riešila by som s riaditeľom. Ale, bohužiaľ, u nás nie je efektívne riešenie šikany. Rozmýšľala by som aj o zmene školy

viestta
15. nov 2022

Ak to nerieši učiteľka, jej nadriadený je riaditeľ. Každá škola ma "noty" ako riešiť sikanu. Ci ich aj používajú je druhá vec.
A dcére by mohlo pomôcť obrátiť sa na školského psychológa a s ním prebrať ako sa ma sikane brániť.

romi0310
15. nov 2022

@hipuska tiez sa čudujem tymto názorom 😰 detsvo ovplyvňuje VSETKO!!!! Ked dieťa bude takto vyclenovane, sikanovane, tak si to ponesie zivotom. Preco je v dnešnej dobe tolko nešťastných ludi? Pretoze väčšina z nich žila v hroznych podmienkach, bola sikanovana a pod. Pokial sa týmto veciam nezabráni, tak to bude stale dookolo pokracovat. Ja som počula, ze uz deti v škôlke sa posmievaju inym deťom, ze nosia veci z pepca... Co mi pride choré..... Mam velmi dobru kamarátku, ma uz cez 30. Úspešná lekárka a absolútne sa jej nedarí vo vzťahoch...a preco? Lebo bola na základnej tučná a deti ju šikanovali. Na strednej sa vytiahla a velmi schudla. Doteraz je stihla, ale stale ma pocit, ze je nieco menej. A pritom ti, co sa jej smiali, su úplní skrachovanci.

alexnina777
15. nov 2022

samozrejme toto nie je v poriadku. je to manipulácia a má to aj známky šikany, pretože dotyčné dievča sa pocitovo uspokojuje z nešťastia a smútku jedného dieťaťa, ktoré si vybrala za obeť..ak to trvá dlho može mať tvoja dcéra z toho traumu a psychické problémy, pretože ak je dotyčné dievča vodkyňa v triede, a tvoja dcéra je izolovaná ao kamarátov tak to určite nie je v poriadku..ak si učitelka žije v dúhovom obláčiku tak isto treba ísť za riaditeľkou..neodporúčam konfrontovať
to dievča..a mamičky ktorým sa zdá toto v poriadku by som dopriala aby toto isté riešili aj oni so svojimi deťmi..každý si može v triede hovoriť čo chce samozrejme, pokiaľ to neubližuje ostatným..hovorí sa tomu aj empatia..určite ti odporúčam ísť s tým za riaditeľkou, jej kompetencie sú riešiť to s rodičmi toho dievčaťa..

e_lienka
15. nov 2022

Jasné, že ide o šikanu a treba to potom riešiť s riaditeľom alebo zriaďovateľom. Učiteľka nezvláda situáciu, zatvára pred problémom oči. Deti vychovávajú dospelí, deti len kopírujú správanie. Čiže prvotný problém je v rodine malej agresorky, teda pochopenie, usmernenie správania od jej rodičov nečakaj. A niektoré choré názory, že “veď sa nič nestalo”, si nevšímaj.

thoughtfulweirdo
15. nov 2022

Samozrejme, že ide o šikanu a bez váhania by som sa obrátila na riaditeľa.

autor
15. nov 2022

@dskjhfdlkdjhl a empatia patrí k inteligencii..tu bud máš alebo nie..takže tu ja nemám s tebou o čom..snáď len ty niesi mama lebo potom sa nečudujem ze niektoré deti sa nevedia správať a robia druhým zle..
@mogaa chcela by som vidieť tvoje dieťa v takej situácii ako budeš hovoriť ze môže hovoriť co chce..no toho je tam viac ja to nejdem tu rozpisovať ono to šikana určite je..ale vlastne odpoveď som nedostala na moju otázku

autor
15. nov 2022

@e_lienka
@alexnina777 ďakujem za podporu..samozrejme viem ze to nieje ok..ja sa ani nečudujem ze sú tu také deti keď to vychováva niekto taký ako ženy co píšu také blbosti..to nula bodov o nejakej vychove..pani učiteľka nieje zlá je to naozaj veľmi dobrý človek ktorý chce každému len dobre q v každom sa to snaží vidieť..len v tomto svete to tak nefunguje..ja som prchka a keď sa jedná o moju rodinu strašne ma to štve a som ako lev keby moje dieťa niekoho sikanovalo tak by som to riešila ale táto rodina to je celé zle.. toto sa ťahá asi polroka .. potrebujem sa ukludnit lebo vo mne to normálne vrie..zajtra idem za učiteľkou už sme spolu hovorili ak to nepôjde idem za riaditeľkou s nimi to nemá zmysel

dskjhfdlkdjhl
15. nov 2022

Ano, empatia je presne to, co asi zakladatelke chyba. A este jej chyba schopnost napisat zrozumitelne svoje myslienky. Tiez uz nemam co.

kubkovamama
15. nov 2022

U nás je v škole výchovná poradkyňa aj školská psychologička.Deti môžu ísť samé kedykoľvek za nimi aj my rodičia, prípadne napísať mail alebo list aj anonymne.Myslim,že už to je bežné na väčšine škôl.Ak je to aj na vašej,využi najprv túto možnosť,lebo riaditeľ ťa zrejme odkáže týmto smerom.Ak nie,tak teda riaditeľ,keď triedna je mimo dianie.

autor
15. nov 2022

@dskjhfdlkdjhl zlatko jediný kto to nepochopil si ty..ale že úplne od veci tvoje slová..chod sa zapájať prosím ťa niekde inde sú určite aj iné diskusie kde sa dobre porozprávaš..fakt dobre urobíš

autor
15. nov 2022

@kubkovamama toto si idem zistiť ci majú..ďakujem za super radu ❤️

tatramatka
15. nov 2022

Podla vsetkeho je to sikana, nieco podobne sme riesili minuly rok, tiez v 4.triede. Je potrebne to riesit s triednou a ak ona to nebude riesit, je potrebne to riesit s riaditelom. Vela ludi to zlahcuje, lebo sa ich to netyka, ale som zvedava ako by reagovali keby sa jednalo o ich dieta. Drzim prsty 🍀

autor
15. nov 2022

@tatramatka presne tak..ďakujem ❤️

dagmarovita
15. nov 2022

Isla by som za rodicmi tej ziačky, aj za tou malou a pekne sa s nou porozoravala do duše, isla za riaditelom a asi by som pre istotu zistovala školu, ktora ma lepsie zvladnuty boj proti sikane, schopnjšie ucitelky lepsieho riaditela. Navrhla by som riaditelovi prednasky odborníkov na temu sikany v triedach, jasne mu vysvetlila coho sa dopustaju neriesenim tejto situacie. Keby som videla ze je riaditel neschopny, nema zaujem toto riesit, nema zaujem to riesit dohovorom s rodicmi, prelozila by som dieťa na lepsiu skolu, zorientovanejsiu..inak je to velmi bolestive a najlepsie si to prediskutovat s malou a jej rodicmi a ucitelmi spolu, ze co to ma znamenat ale teda taka triedna no..vsak su na to postupy, ako to riesit, ale je to hanba ministrov skolstva SR su neschopni robit prevenciu..

kkatka22
15. nov 2022

Podľa mňa je to šikana.Mne a kamoške sa chlapci vysmievali celú základnú školu lebo ja som bola trochu pri sebe a ona zas príliš chudá ale žiadny extrem ale k veci. Učiteľky o tom vedeli samozrejme ale vôbec s tým nikdy nič nespravili, vôbec ich to nezaujímalo až raz keď kamoškina mama spravila cirkus sa to zlepšilo ale len na nejaký čas.Dodnes keď si nato spomeniem je mi zle z tých učiteliek, že s tým nič nespravili.Takéto správanie vôbec nie je v poriadku.

hipuska
16. nov 2022

Ja som inak mala.moznost skúsiť šikanu na vlastnych deťoch (ako obeť) aj spolužiakoch. Moje deti sú na 3 tej ZŠ (z dôvodu sťahovania) a riešilo sa to v každej a teda viem posúdiť aj postoj a riesenie 3 rôznych škôl. Čo mi prišlo a čo malo asi najväčšiu váhu na riešenie danej situácie boli rodičia dieťaťa, ktoré šikanovalo. Ak nebude z tejto strany podpora, pojde to veľmi ťažko, s riešením - odchod sikanovaneho dietata Je to dlhodobý proces, držím palce

sheila72
16. nov 2022

Pokiaľ si už oslovila rodičov aj učiteľku tak šup smer riaditeľ... Z tvojej strany snaha bola, sú rodičia ktorí hneď bežia do riaditeľne ale v tomto prípade to vyzerá že si sa naozaj snažila problém vyriešiť no neúspešne. Určite je to šikana, tiež poznám deti ktoré si túto traumu nesú celý život, netreba to podceňovať, útoky na psychiku sú často horšie ako tie fyzické.

sheila72
16. nov 2022

Inak počula som že často sa stačí vyhroziť políciou a všetci sa zrazu zľaknú. Veď aj ohováranie je trestný čin.

rumba01
16. nov 2022

@sheila72 ked sa to tak vezme tak ano, pokial mas ale dostatocne silne dokazy. no zjavne proste je taka doba, ze ludia si nemozu vsetko len tak nechat a treba ukazat aj to, ze sa nikoho clovek len tak neboji

petronela1985
16. nov 2022

Z vlastnej skúsenosti: napísať cez edupage riaditeľke a triednej zároveň. Plus e-mail priamo na oficiálnu mailovú adresu školy. Popísať situáciu a žiadať, aby bola riešená. Ale oficiálne. Oni to zvyknú zľahčovať, o nič nejde... dieťa sa trápi, rodič je zúfalý. Do mailu/edupage napísať, že nevieš, ako riešiť situáciu ďalej, boli spravené také a také kroky, nič sa nerieši, tak či treba kontaktovať zriaďovateľa školy alebo školskú inšpekciu. Do pár dní bude po probléme.

beronsche
16. nov 2022

@mogaa vyclenovanie dietata z kolektivu sikana je.
Sikana totizto nie je fyzicke ublizovanie...

beronsche
16. nov 2022

Jednoznacne riesit s vedenim skoly a so zriadovatelom, najlepsie pisomne.
Oznamila by som slusne, vecne, bez emocii tr. ucitelke a aj rodicom dievcata, ze dovodu, ze sa situacia nemeni, ziadam o riesenie tohto problemu vedenie skoly a zaroven oboznamujem o situacii aj zriadovatela. Napisala by som im cez edupage, aby bol zaznam, ze komunikujem slusne. A potom sa pisomne obratila na vedenie skoly.

mirkava
16. nov 2022

No takže riešila by som s triedou ak by nepomohlo, čo v tvojom prípade asi nepomohlo, išla by som za riaditeľom. Postáv sa za svoje dieťa. Neriešila by som s rodičmi ale vážne až s riaditeľom. Zmenila by som triedu, školu.

luccija
16. nov 2022

@mogaa samozrejme, ze to je sikana.Autorka treba si dat spolocne stretnutie ucitelka, riaditelka a potom nech su predvolani rodicia.Ale zo skusenosti mojej kamaratky toto kolecko absolvovali viac x pohovory, dieta bolo odoslane k psychologovi a nic sa nezmenilo.Po roku ju prelozila do inej skoly a je konecne spokojna

autor
16. nov 2022

Baby dnes som to prebrala s psychologickou školskou..ta bola rada ze sa som sa na ňu obratila lebo ona už vie predsa ako pracovať deťmi..dohodli sme sa že to bude riešiť s triednou plus individuálne s deťmi jej rodičov som ani nekontaktovala..zatiaľ takto v tichosti ..ak to nepomôže tak to pôjde cez riaditeľku a bude to oveľa horšie..sama som zvedava ako to skončí..