Šikana v 1. ročníku základnej školy

21. dec 2023

chcela by som sa poradit s niekym kto si tym presiel.
Od zaciatku roka je moj syn sikanovany inym spoluziakom. Upovedomila ma o tom druzinarka. Dotycny chlapec je problemovy, jedinacik co neznesie autority, ma s nim problem aj druzinarka. Ale ako casom vysvitlo, je to oblubenec triednej.
Do 3 mesiacov sme to nemohli - nesmeli riestit, vraj je adaptacne 3 mesacne obdobie pre prvakov. Pocas toho som si vynutila oficialny zapis s triednou, nech sa mam od coho odrazit neskor ked to teda podla nich nebolo mozne riesit pocas tochto odbobia.
Dnes zistujem ze to pokracuje ale inou formou : dotycny pride k mojmu, vezeme mu flasu a pije z nej - pride mi to ako demonstracia sily a ponizenie mojho pred triedou.....
Od triednej mi zacali zrazu chodit spravy ze co robi zle moje dieta.
-napr. ze chytil spoluziaka lebo si myslel ze mu ide ublizit....
Alebo ze v triede kopal do nejakej krabice cez prestavku.
Proste mam taky pocit ze nam chce vratit cez dieta to ze co sme si to my rodicia dovolili poukazat na vzornu treiedu, ze tam je nezvladnuta sikana, pred ktorou sa zavieraju oci...

Proste skola vychovava 2 sikanatorov- jednemu ze to dovoluju a schvaluju a aj mojho syna, ktory kedze vidi ze sa nic nedeje - asi je to normalne a moze to v buducnosti robit aj on aby sa ocitol na "opacnom konci bica" ze on bude ten silny v danej situacii🙈
Sorry ze v takomto predvianocnom obdobi takato tema, ale my v tom zijeme denne uz od septembra....

anjelicek26
21. dec 2023

Tak to, ze tvoj syn kope do veci a schyti spoluziaka len tak je tiez sikana... rovnako ako ta "demonstracia sily", ze mu ten druhy chlapec odpije z flase. To ti ucitelka hovorit nema, co robi? Ako vies, ze neriesi aj toho druheho chlapca s jeho rodicmi? Verim, ze riesi. Riesi oboch. Ty si pories svojho, kym to bude eskalovat.

Pocit, ze ti to chce vratit cez dieta, prosim vyhod tuto myslienku s hlavy a daj pohovor zo synom, co sa v triede skutocne deje, ako sa citi, preco to ci ono robi..bez vycitiek, emocii, nechaj ho rozpravat...

kacena4
21. dec 2023

no v prvom rade to s9 skolou treba riesit pisomne, uvitelka s tym nic nema, treba riesit dieta. a ano 3 mesiace sa nic nemusi riesit z tvojho pohladu, nie skoly, ucitel kobtroluje situaci vyhodnocuje a mal by reagovat ak nieco vidi, popr to riesit s odbornym tymom na skole ci z CPP. ak to nepomaha napis ja riaditela skoly, ze ste cakali fi sa siruacia zlepsi, a kedze nie davas podnet, aby ho riesili oficialne. to ze si prvaci navzajom nieco vyvedu je normalne. su to este nesamostatne deti a treba ich usmernovat. mozno mas citlive dieta, ktore sa nevie presadiť. nemusi to byt hned sikana. ta je umyselna. drzim palceky

dadka294
21. dec 2023

Ahoj, napis mi spravu

mogaa
21. dec 2023

prepáč ale šikana v prvej triede? to nemyslíš vážne...naša chodí do predškolskej , stane sa že sa v škôlke s niekým poklbčí, ale nazývať to šikanou? a že mu chlapec pije z flaše? to by som skôr nazvala že nie je vychovaný, nie že tým niekoho šikanuje.....chlapec je jednoducho jedináčik a je rozmaznaný, riešiť to najskôr s učiteľkou ak nepomôže, rovno s riaditeľkou, že si to nepraješ...ale nemyslím si že ide o šikanu...skôr si koriguj toho tvojho, lebo podľa opisu robí presne to isté len v modrom

mogaa
21. dec 2023

ešte pre tvoju info, je povinná školská dochádzka, takže škola nemôže vylúčiť ani dieťa ktoré naozaj šikanuje spolužiakov......môže ho riešiť rôznymi spôsobmi napr.dohovor s rodičmi, zníženou známkou z chovania , poslaní do CRP...ale vylúčiť ho nesmú.....ale stále ide o 6-7ročné dieťa, takže tam len dohovárať, dohovárať, dohovárať.....ak ti bude syn stále niečo na neho hovoriť, treba to riešiť rovno s riaditeľkou....ale podľa tvojho opisu ani tvoj nie je anjel....

autor
21. dec 2023

@mogaa áno šikana
3 mesiace dennodenne môjho syna bije
Robili sme z toho oficiálny zápis.
Podľa mňa dennodenne bitka je šikana
Podľa teba asi nie
Ale to ma nezaujíma....
Ja píšem čo sa deje teraz
Môj začína byť tiež iný keď vidí že niekto kto bije a útočí za to nemá žiadne sankcie.
Jeho neriešia, iba občas im volá triedna...
V klube si s ním nevedia rady: napr. Majú 2 kolobežky pre celú triedu, na jednej sa vozí on na druhej sa strieda zbytok triedy
Ak mu ju zoberú je hystericky, má hisaky na celý školský dvor a nevedia si s ním rady...
Dokonca bije dievčatá v triede oravitkom po ušiach, proste moja hlava to neberie...
Vraj on je jedináčik a má to ťažké....
A my mamy čo máme viac detí máme akože trpieť....
@mogaa
Kto hovorí vylúčiť?
Škola je zodpovedná čo sa tam deje, nesmie sa tam diať násilie
A už vonkoncom nie tolerované násilie
Krku tvoje dieťa denne bil niekto
Tak by si sa vyjadrovala inak.....

mogaa
21. dec 2023

mne hlava neberie to, že niekto ti 3 mesiace bije dieťa a ty to riešiš na MK....ak by mi niekto denne bil dieťa, tak už dávno by nebolo v danej triede alebo by som si to vydiskutovala sama s jeho rodičmi.....

autor
21. dec 2023

@mogaa my to riesime v skole
vsak citaj co pisem vyssie

autor
21. dec 2023

@mogaa ale ty mas isto samych anjelov deti......

stanislavicenka
21. dec 2023

@mogaa nie si uvedena v realite. V rocniku mojej dcery tiez chlapec sikanoval druheho, cudzinca, ktory este nevedel dobre po slovensky, dost vyrazne. Okamzite zakrocila tried a ucitelka, ostatni pedagogovia. Vychovavaju svoje dieta k dobru, lebo tak by to malo byt, robim to rovnako, rozvijam EQ, ale potom sa casto nevies zachovat, ked dojde k opacnej situacii🤷

stanislavicenka
21. dec 2023

@autorka mne je to tak luto, je dolezite, aby ste sa postavili za svojho syna, co aj robis. Nenechala by som to tak, tvoj postup je spravny. Velmi to drzim palce, toto je velmi citlive v obdobii dietata.

zero1
21. dec 2023

v prvom ročníku šikana určite existuje. normálna cielená šikana. nemusí sa ani jednať o bitky, môžu tam byť aj vyhrážky, nátlak, atď. áno, v tomto veku to znie neuveriteľne ale deje sa to.

autor
21. dec 2023

@anjelicek26 moj syn raz kopal do nejakej prazdnej krabice som pisala...
citaj s porozumenim

a ano je to demonstraciia sily a toho ze on moze vsetko v triede - je nedotklnutelny
predstav si ze niekto denne k tebe pride k stolu v kancli a pred vsetkymi ti vypije pol flase vody ( mozno kavy v tvojom pripade), aj ked mu denne vysvetlis ze nieje jeho ma svoju
a toto sa opakuje, ako by si sa citila pred kolektivom co sa na to pozera, ty?
Zaujima ma to
no, ako by si sa citila?
prijemne?
Fajn?
Pila by si z tej flase potom po kolegovi kazdy den???
akoze fakt ma to zaujima

anjelicek26
21. dec 2023

Autorka nemusis byt agresivna a robit mi vycitky,ja casu situaciu nevyriesim.. polovica toho,co si napisala v druhom prispevku hore ani spomenute nie je. Hlavne si riesila, ze ti to "ucitelka chce vratit" co je absurdne...

janamoto78
1. jan 2024

Ahoj, prečo sa neporozprávaš priamo s jeho rodičmi? Nech je pri tom aj on. Konfrontuj ho priamo. Dobré by bolo, aby bol prítomný aj tvoj syn. Môžu si priamo vyrozprávať čo im jednému na druhom vadí. Prečo to má riešiť učiteľka, družinárka, riaditeľka? Veď to rieš s ním a s jeho rodičmi.

danculka25
6. jan 2024

@mogaa ano,existuje sikana aj v prvej triede zs.Dokonca aj materskej skole u predskolakov.Tiez sme si tym presli a nie je to nic prijemne.Ale u takychto malych deti je vacsinou na pricine rodic,jeden,alebo obaja,kedze dieta si berie priklad z domu .