Šikana na školách

annm81
3. okt 2024

Ahojte, večer som mala s mužom rozhovor o šikane na školách. Pochádzame z iných krajín a máme teda veľmi odlišné skúsenosti. Až ma zarazilo ako odlišné.

Chodievala som na veľké školy (ZŠ tuším okolo 700 -800 žiakov, gymnázium okolo 500) - školskú dochádzku som začala na začiatku 90. rokov. Nikdy sme v triede nemali nikoho šikanovaného. Boli deti obľúbenejšie aj menej obľúbené, ale nikomu sa systematicky neubližovalo. Aké máte skúsenosti vy? Samozrejme, že som si vedomá, že nejaké prípady existovali a existujú aj na Slovensku, ale asi nie sú prítomné v každej triede každej školy. Alebo sa mýlim?

Z našej rodinnej debaty vyšlo, že rozdiely boli asi v tom, že u nás neexistovala prísna hierarchia v rámci školy, čo u muža áno. Ďalej, že my sme celú základnú aj strednú školu vytvárali užšie komunity - triedy, nedelili sme sa na väčšine hodín a tak sme boli jedna partia (naozaj dobrá). Nanajvýš sme súperili s inými triedami, ale to ako dve +/- rovnocenné skupiny proti sebe. A z toho možno vyplýva rozdiel v našich skúsenostiach - mám pocit, že na Slovensku sa vyskytuje šikana, ktorá je vo väčšine prípadov o jednom- dvoch problémových žiakoch, ktorí ubližujú viac-menej celému svojmu okoliu. U muža skôr išlo o celú hierarchiu, kedy sa veľká časť školy podieľala na šikane nejakej menšej skupinky slabých (odlišných) deti. Aké sú vaše skúsenosti? Boli ste fajn partia, alebo naopak ste medzi sebou mali niekoho, kto bol terčom šikany?

kiki68
3. okt 2024

@annm81 veci sa velmi zmenili, je to cele ine a extremnejsie. Ja som sikanu ako dieta zazila, vacsou skupinou a tiez za pomoci ucitelky. Moj muz toto nikdy nezazil, nemal take kolektivy nikde.

januska12323
3. okt 2024

Nechcem znevážiť tvoju skúsenosť ale neverím, že na takej veľkej škole nikoho nešikanovali. Ja som chodila do školy asi o desaťročie neskôr na základnú s 300 žiakmi a len tak z hlavy mi napadnú minimálne 4 situácie šikany kde som nebola účastník, o mojej ani nehovorím.

romi0310
3. okt 2024

@annm81 toto je fakt velmi individualne podla mna. Napriklad ja mam skusenost na zakladnej skole, kde sa tvorili fakt skupinky a boli v triede decka, ktore boli ako tie uznavane ( hlavne decka z bohatych rodin) a ostatní sa bud k nim pridali a spolocne sa vysmievali s nimi a teda Najviac chudobnym, obeznejsim, rysavym a pod alebo sa odpojili a potom sami skoncili v tej vyhnanej skupine. Ja mam na zakladnu skolu nie pekne spomienky. My sme byvali v stvrti, kde bolo fakt vela deti z bohatych rodin a davali to pocitovat, zial, aj ucitelia. Tieto decka boli, samozrejme, privilegovane 🙂 A teraz to je podla mna este horsie, nakolko je doba, kde sa davaju na piedestal totalne kraviny a nie prave hodnoty. A na strednej som zas mala super kolektiv, takze tam nebol problem. Sama som ale denno denne svedkom otrasnej vychovy. Minule som kracala po ulici, kde tatko siel s dcerou, asi 8 rocnou a celu cestu nadaval na nejaku ich susedku, je to to s******a suka a ze na nej zlomi palicu. Akoze takychto dementov je kopec a potom takyto odpad, ide kazat nieco o vychove 🙂 staci si otvorit fb a komentare, ale aj tu na mk, AKA JE ZLOST V LUDOCH. PROSTE TOTALNA IGNORACIA OKOLIA, ZOSMIESNOVANIE A POD.

kacena4
3. okt 2024

to ze ty ako ziak si nezaregistrovala sikanu je jedna vec ale urcite tam bola... neviem odkial je muz ale napr. vychodne krajiny (korea...) maju bezne v zivote ze silnejsi sikanuju slabsich (s inakostou) a nevnimaju to casto ako sikanu. je tam iný sposob zivota. sikana tu vzdy bola a aj je, len sa o nej nehovorilo tolko ako teraz vdaka socialnym sietam. sikana je u nas viac menej individualna. v tom mas pravdu.

domak2
3. okt 2024

Moja mama mala taký kolektív, že si doteraz občas robia stretavky. (Ročník 58') My sme to teda nemali uplne najhoršie, ale viem minimálne o 4 spoluziakoch co sikanovani boli v rôznych etapách zakladky, len sa tie skupinky stale menili. Aj mne sa ušlo, ale nebrala som to až tak zle, lebo som mala svoj okruh, čo sa ma zastal.
Bohvie co by povedali tie menej obľúbené deti z tvojej triedy, teda ci to naozaj brali v pohode alebo sa cítili vylúčení z kolektívu.

jaond19
3. okt 2024

@annm81 na ZŠ zaciatkom 90tych rokov u nas nebola fyzicka sikana, ale taka skor psychicka (a tolerovaná), posmesky, nadavky, vyclenovanie z kolektivu.... vzdy od ziakov z bohatsich rodin, a tieto deti boli aj ucitelkami preferovane a mnoho veci im prechadzalo, lebo vsak dobre oblecené, rodicia lekari, podnikatelia.... sem dar, tam dar.... bolo to výhodné. O 25r neskor, syna sikanoval uz v skolke podobný prípad z bohatej rodiny. Nadalej tolerované.... oficialne samozrejme sa riesilo (boli zápisy, dohovory atd) ale nic sa nikdy neriesilo a NEPOMOHOL nikto z dospelych. Dieta muselo vyrast aby to prestalo...

ericka_l
3. okt 2024

Ver mi, že šikana tu vždy bola a aj bude. Len predtým sa podľa mňa o tom tak nehovorilo, ako sa hovorí teraz.

luccija
3. okt 2024

@ericka_l síce sa o nej hovorí, ale málokedy sa rieši a všetci strkajú hlavu do piesku

sofia1979
3. okt 2024

@annm81 teraz je to hrozné, no myslím, že to bolo vždy len určite nie až tak ja osobne nemám takú skúsenosť som dieťa 80tyvh 90tych rokov. A chodila som fakt tiež do veľkých škôl.No mám napríklad, ale skúsenosť práve z učiteľkou tá má šikanovala skrz vtedajšej doby komunizmu a náboženstva. Potom sa jej nepáčilo, že som teda chodila do Zuš a vynechala som školu skrz natáčania do telky, usporiadavala sa súťaž talentov a vybrali ma no nevedela to učiteľka prežuť. Prišla som do školy hneď ma vyvolala a teda nevedela som zbila ma jak hada až som mala modriny. Bolo to veľmi zlé obdobie. Neskôr som dotyčnú učiteľku stretávala v kostole v prvej rade. Čo dodať.

viestta
3. okt 2024

@annm81 mylis sa. Sikana tu bola a stale je. Ked si spomeniem na svoje skolske casy, tak sikana tam bola, ale nikto to neriesil. O sikane ti moze cele romany rozpravat kazdy, kto absolvoval ZVS, mazaci sikanovali ucha a patrilo to k veci. Mame v sirsej rodine pripad, ked chalan vyskocil z okna v kasarnach, lebo tu sikanu od mazakov uz nezniesol. Sikana je dodnes celkom beznou sucastou v pracovnych kolektivoch, medzi susedmi. Sikanuju sa ludia v obchodoch, v doprave. Vybliakat sa na pani v obchode len preto, ze sa niekomu zda, ze moze je tiez sikana.
Ano, dnes sa v skolach o nej viac hovori, ale neda sa povedat ze nie je a ze sa aj riesi. Niekde sa to jednoducho zametie pod koberec.

kavasmliekom
3. okt 2024

@annm81 mali sme super triedu, aj triednych. Ale mali sme aj chlapca, ktorý ublizoval každému a aj sa zle učil. Nakoniec sa ukázalo, že len robil to, čo jemu doma rodičia a vlastne ani nechcel ubližovať, ale aspoň v škole sa cítil tým silným. Nakoniec to skončilo tragédiou.

tetapetra
3. okt 2024

@annm81 súhlasím s väčšinou. Možno si bola v tej druhej skupine, medzi obľúbenými. Presne kvôli tomu,už ako stará raketa neznášam okuliare. A to okuliarnik indický,je ešte fajn. V tej dobe okuliare neboli bežné. Syn nosí na tabuľu a nikto sa mu nesmial,teraz už okuliare nosí kopec deti. Tým,že som tmavá a kučeravá som si tiež vypočula. Paradoxom je,že nie na ZŠ,ale na strednej. To bolo veľmi,veľmi nepríjemné. Musím podotknúť, všetky 3 triedy,v ktorých som počas ZŠ a SŠ bola, boli naozaj super. Ale...vždy sa nájde debil

anjelicek26
3. okt 2024

To bude individuálna skúsenosť. Šikana je len tam, kde ju dovolia, teda tam,kde si to osefuje riaditeľ, učiteľky, plus riadne dosiahnu na triednickr hodiny,dozor,tresty.. je šanca na sikanu minimálna. Kde je nedostatok personálu, vycucane prepracované učiteľky, pretlak problemovych deti (prosím v kontexte,že sa deťom nevenuju - ci socialne slabsich ci naopak "horna top vrstva na vyberovej skole") , tak sa to nahromadi do takýchto veci... deti mi chodia na tri školy,šikana je len na jednej. Moje dieťa našťastie sikanovane nie je, ale známe,co tam majú deti, rozprávajú dosť strasne veci a nikto efektívne nič nerobí...cele kolektívy sa grupuju proti pár deťom... cele zle proste.

kikusenka1
3. okt 2024

Ja som chodila do väčšej školy aj na základnej aj na gymnáziu a so sikanou som sa nikdy nestretla . Nie len ohľadom seba ale ani ohľadom inych

janicast
3. okt 2024

Šikana vždy, bola aj bude...

earlgrey
3. okt 2024

Ja som tiež chodila na veľkú základnú školu...a šikanovaná som bola...na Strednú som išla ...vlastne vybrala som si takú, kde je menej žiakov a síce som ja už šikanovaná nebola...už som bola obrnená z prechádzajúcich skúsenosti na základnej škole...ale šikanované boli iné deti...čiže poďľa mňa šikana bola, je a stále bude...čo je veľmi smutné...veď už len na ihrisku vidieť ako škôlkari šikanujú 😏

stanulienkat
3. okt 2024

Šikana vždy bola, aj za socializmu a teda dosť rozšírená, len sa to nevolalo šikana, alebo ale bolo to schované pod pláštíkom že -veď to sú deti. Nikdy sa nič vážne nestalo, silnejší sa vedeli ubrániť, brusili sa hrany, atd. Ale nebolo to až v takej forme ako je dnes, keď stojí dieta na streche školy a spolužiaci na ňho kričia, aby skočil. To už nie sú deti, ale to sú hyeny.

simca06022011
3. okt 2024

vzdy bola a bude, len sa zmenil pohlad nas na to.. dakedy sa vela veci nebralo ako sikana, dnes sa deti medzi sebou dourazaju naozaj aj za totalne somariny. Okrem toho sikana napr. na zs, je skor o takych intrigach by som povedala, skupinkovani sa, ohovaranie, vymyslanie si, odclenovanie urcitych osob a velakrat nevedia ani za co. Kedysi sme jednak boli castejsie spolu ako spoluziaci, aj mimo skoly. Teraz vela deti sa vidi, iba par hodin v skole a mimo skoly ak su mini skupinky, je to fakt mala cast deti podla mna a tie potom su zjednotene a ako supy voci nejakym vonkajsim vplyvom spoluziakov :DD Neviem ako to inak opisat :D
napr u nas bola niekolko mesacna zvada a sikanovanie a vysmievanie, kvoli tomu, ze dievca povedalo kamaratke, ze pocuj naprav si trochu kapucnu, vyzera to ako keby si mala hrb... a to so ci to dievca uzilo, nehovorilo to s posmechom.. okamzite tam boli dva tabory a islo to.. a takychto pripadov je xy. Kedysi by sme sa zasmiali, napravili a bolo by. Vzdy sa vysmievalo ak nie za rodicov, vyzor, tak okuliare, vlasy, znamky... ale z mojho pohladu to vacsinou bolo chvilkove (zazila som nie raz, na zakladnej, na strednej, od ucitelov aj spoluziakov premudrelych) a nie taketo dlhotrvajuce zvady a urazky a cielene ublizovanie. Teda urcite sa nasli take pripady, ale ja som nezazila/nevidela.
Proste na jednej strane je dnes sikany viac, ale je aj viac boja a informacii proti nej (aj medzi detmi) a konci to este horsie, vacsimi zvadami a bojmi. A hlavne konci to o vela castejsie psychickymi problemami a vplyvom vsetkeho okolo nas aj nasilim a kadejakymi vybuchmi. A pridal sa aj online svet... to dava sikane este vacsiu silu, je lahsie napisat a poslat nieco urazlive bez rozmysli niekomu, ako to povedat nahlas pred ludmi.
Ja som jediny raz zazila ze sa chalani na prvom stupni tak "dovadili" ze jeden zuril, ze aj ucitel mal co robit ich od seba dotianut, musel normalne jedneho drzat kym sa ukludnil a dokopal.. cize ano stavali sa zvady. Ale casto sa to ani nebralo ako "sikana". Velakrat iba ako nejake nezbednictvo, alebo ako to napisat.

tramtada31
3. okt 2024

Ja aj muž sme patrili k tým pekným, oblubenym,.., ktori skôr robili zle detom (teda posmievali sa im, ale zase nerobili sme im zle fyzicky, že by sme ich bili, zatvárali na záchode, brali im desiaty, peniaze atd). Veľa sme sa o tom s mužom rozpravali, je nám to luto a nejak sme dospeli k tomu, že deti sú sprosté a neuvedomujú si dosledky svojho konania v takom mladom veku. Hlavne vtedy sa takéto veci tolerovali, až tak sa o nich nediskutovalo. Osobne si myslim, že ako ľudia sme dobrí, za nás život sme vykonali množstvo dobrých skutkov voči ludom a zvieratam, kde sa tá finančná pomoc dá ratat v tisícoch eur a nefinančna pomoc v stovkách hodín v prospech inych. Hodnoty mame nastavene tak, že sa vzdy zastaneme slabsich aj na ukor svojho komfortu, bezpečnosti, či sme videli nejakú bitku, autonehodu, ožrateho bezdomovca ležať na ulici, či ženu s defektom alebo pokazeným autom, či túlavého psa,.. vzdy zastaneme, ponúkneme pomoc a vyriešime danú situáciu a skoro vzdy sme jedini, ktori pomozu. Ono by sa človek v dospelosti tým spolužiakom najradšej ospravedlnil a podľa mna mnoho sikanatorov je tiež tým poznacenych a majú vycitky. A necítime to len my tak, mám kolegu, ktory zahanbil pred kamaratmi jedno dievca, tiež má za to obrovske vycitky aj po 20 rokoch, a o to horsie, že to dievca spolu stretávame. Muž tiež stretol jednu spolužiačku pred par rokmi, ktorú sikanoval, že si pokecali a povedal, že je to super baba, že ho to mrzi. Proste aj veľa z tých “zlých” deti je tým poznačená aj doteraz.

annm81
autor
3. okt 2024

Úprimne, že sa deti pobijú, alebo že sa občasne niekomu vysmejú, nevnímam ako šikanu. Myslím, že pri šikane je dôležitý ten prvok systematického dlhodobého ubližovania. A nie, fakt som sa osobne so šikanou nestretla (nepatrili sme k bohatým a hej, občas, keď som sa dostala do sporu s niekym, tak padol aj výsmech, mala som istú dobu okuliare a ešte som aj ryšavá 😀 ). Najbližšie k šikane bol prístup niektorých učiteľov, ale u detí som to nezažila. Mali sme spolužiačku, ktorá by podľa dnešných kritérií mala veľa diagnóz, ale decká s ňou skôr súcitili, na rozdiel od niektorých učiteľov. Bola tichá, nechodievala s nami von, ale nik sa jej nevysmieval a neubližoval hej. Na gymnáziu sme mali učiteľa telesnej, ktorý bol kretén a rád urážal dievčatá (zaujímavé, že na chlapcov si toľko netrufal), ale zas bol sám proti zvyšku triedy, takže sme mu okato dávali najavo, ako ním pohŕdame.

O čom vravel môj muž, boli situácie, kedy niekomu pri obede schválne prevrhnú tácňu s jedlom a celá jedáleň sa na tom smeje. O deň neskôr mu do batoha vylejú jogurt. O ďalší deň nasprejujú jeho meno s nadávkou na zadnú stenu telocvične. A takto deň za dňom - slabá obeť, ktorej najsilnejší kradnú peniaze a fyzicky jej ubližujú, zatiaľ čo ostatní (=celá škola) sa "len" smejú.

tramtada31
3. okt 2024

@annm81 ale je to sikana aj to posmievanie, aj keď je len občasná a nie sustavna. Len ina forma. Rovnako u chlapcov je tá sikana horšia. Ako ucitel nemá oci všade, ani ty si nemusela mat a nemusela si vidiet, čo robia spoluziaci ostatným chlapcom.

simca06022011
3. okt 2024

@annm81 no to co opisujes u nas myslim, sa vyskytuje malo.. to je ako z usa filmov :D ale zase okrem toho, v nich vidno, ze naozaj tam ide o to kastovanie spolocnosti, plus dieta je dobreze nie chraneny tvor, moze robit zlotu, rodicia nic.. lebo hocico co opisujes, keby sa stalo, u nas by sa to riadne riesilo... Ved si vezmi, co sa stalo pred nejakym casom = savo vo flasi a urcite kopa takychto veci = uz sa deju aj u nas. Okrem toho z tej istej skoly mi jeden rodic opisoval riadnu sikanu deti, v kruzkoch, napr. tanecna a sportove kruzky, ze proste tak zdeptaju dieta, ze odchadza. Cize diat sa to teraz deje a podla mna dialo aj kedysi ale v mensej miere ako v zahranici asi. Ale deje sa, plus kopec veci ani nevieme a nevidime

kuki13
3. okt 2024

@annm81 ja som 76 ročník a šikanu som si priehrstim užila celú ZS. Neriesilo sa to, bralo sa to ako detske huncutstvo. A prečo som bola terčom? Výrazný predkus, okuliare, pehy, bifla, to uplne stačilo a bola som dennodennym terčom posmechu a fyzickych utokov. Na ZS nespomínam veru v dobrom.

januska12323
3. okt 2024

To čo opisuješ sú extrémy ale šikana sú aj blbé poznámky raz za čas, ďalší krát niekto potkne, potom si hádžu cez triedu peračník, smiech pri odpovedi... Stačí byť slabšia povaha a je to horšie ako nejaký zmiznutý obed.

janicast
3. okt 2024

@viestta presne tak

jamimo
3. okt 2024

@jaond19 súhlasím. V mojom detstve (do školy som nastúpila v roku 1985-86) sa vyskytovalo viac psychickej šikany zo strany detí, posmešky, nie brutálne fyzické útoky a tak tvrdé, zákerné praktiky....Učitelia si zgustli tiež 🤨 Napr. mali sme spolužiaka menšieho vzrastu, ináč pekný chalanisko, smiali sa mu Krpec. Spolužiačka mala ryšavé vlasy- Ryšaňa. Ja som sa bála skákať cez kozu a koňa na telesnej výchove, učiteľka ma cez ňu prehodila a ešte pľaskla po zadku, že mám pohnuť riťou. Alebo ma zdrapila za rameno a prehodila, skoro mi rameno urvalo. Celá trieda do výbuchu smiechu 😵‍💫😵‍💫😵‍💫 Ja červená od hanby a pocit poníženia. Mala som aj veľké prsia od mladi-mlada, stále som bola terčom posmeškov. Nenávidela som telesnú výchovu, komunistické Behy Mieru, 12 minútovky, kedy mi prsia skákali a najväčší luxus pre prsia na trhu bola "lambada" z Maďarska. Ešte aj ospravedlnenie z telesnej kvôli menzesu bola verejná, kolektívna potupa. Trieda nastúpená v telocvični, ospravedlnenie so zdravotných dôvodov, učiteľka si ešte zgustla: No ja si asi začnem viesť triedny menštruačný kalendár a smiala sa ako pribrzdená, chlani spolu s ňou 🤦
Spolužiak bol zo židovskej rodiny, prasklo to vlastne na plaveckom výcviku v šatni, neustrážil si uterák pri prezliekaní, chalani zbadali iný penis-obrezaný... a smiali sa mu Obrezanec. Chudák, ten chodil do školy červený od hanby, s kropajmi potu na čele a začal koktať. Nikto to vtedy neriešil, učitelia to prehliadli. Tak. ako dnes, smutné.
Ešte spomeniem učiteľku, ktorá po nás hádzala zväzok kľúčov, kto to schytal, vždy sa mu trieda smiala. Nepichopili, že to mohol schytať hocikedy, hocikto a byť terčom výsmechu. Ešte aj ryla kľúčom na vrch hlavy, alebo vyšklbala vlasy nad uchom a pľaskľa takú, že v hlave zvonilo aj 2 dni 😵‍💫 Zborovňa vedela, čo je to za psychopatku, všetci mlčali, lebo mala stranícku knižku s červenou hviezdou a zvučné- známe meno v okrese. Je mi na 🤮 z toho, že dnes vidím paralelu v spoločnosti, a v ešte v tvrdšej podobe. To zlo v ľuďoch proste je a stále platí Homo homini lupus 🤷‍♀️
PS: myslím si, že šikana je výsledkom vzťahov v rodine, spoločnosti, nízkej sociálnej zodpovednosti,, slabej prevencie a venovaný čas, pozornosť deťom... Krivá grimasa v prasknutom zrkadle spoločnosti.
No, čo dodať, keď v diskusii k menu pre dieťa tu na MK a názoroch, posmeškoch a debilných prirovnaniach, zámenách sa po mojej slušnej argumentácii niektoré diskutujúce pustili do mňa ako hyeny. Ruku na srdce, odkiaľ to tie deti už v škôlke majú? Každý nech si odpovie sám 🤔

annm81
autor
3. okt 2024

@simca06022011 Práve takto sme sa k tomu dostali - "Fakt to na vašich školách vyzerá ako vo filmoch"? Ja som u seba nikdy v okolí nepoznala takúto hierarchiu od obľúbených až po tých najúbohejších. Asi niečo podobné bývalo na vojenčine podľa toho, kto mal akú pozíciu a kedy nastúpil, ale zo školy to nepoznám. Čo viem z okolia (súčasnosť), je skôr, že jednotlivec šikanuje okolie, nie okolie jednotlivca - a to sa týka nielen Slovenska ale aj Nemecka, kde mi dieťa chodí do školy. V synovej škole (4ročná ZŠ, dosť veľká 4×3 triedy) pristupujú k šikane veľmi seriózne a prakticky sa tam nevyskytuje, ale majú deti, ktoré sú problémové a to aj pokiaľ ide o agresiu, ale zasa sú to jednotlivci, nie kolektív.

simca06022011
3. okt 2024

@jamimo sikana bola vzdy, nech bola spolocnost akakolvek, ja sa stavim, ze keby sme sa bavili s detmi so stredoveku, tak este horsia... cize s tym nema nic nejaky status.. ale proste celkovo ludske bytie :D

simca06022011
3. okt 2024

@annm81 ved ale tie filmy su natocene podla niecoho.. cize nie, v tych filmoch je to co je bezne v spolocnosti vidno. U nas je to ale tiez ako pises, ale bez intervencie z vonku (ale ani ta nefunguje 100%) sa k jednotlivcovi pridava jeho skupina.

ja som tiez snivala sen o tom ako sa u nas nevyskytuje sikana a prekvapko prislo na druhom stupni a zrazu sa prevalilo, ze to trva uz od nejakej 3. triedy a ti co boli akteri, vymyslali v postate od zaciatku daco... kazdy svojim sposobom :D proste problemovi boli aj pred ucitelmi, len sa vsetci tvarili ze nic sa nedeje..