S 10-ročným synom je to na nevydržanie

18. máj 2021

Co robit? Môže byť takto skoro začínajúca puberta? Ako sa dá postupovať, ak rodičia nezvládnu problémové dieťa? Doma nie je kvôli nemu žiaden kľud. Drzý, papuľuje, potom sa vyhráža, je výbušný, nepokojný. A to všetko doma. V škole neboli hlasené problemy so spravaním. Rodičia si vzájomne rozumejú, doma zázemie dobré. Zdedil po starom rodičovi veľmi problematickú povahu. Mám strach, že ak bude starší, tak to doma nedáme. Máme už svoje zdravotné problémy a mám strach čo bude o také 3,4 a viac rokov. Existujú nejake zariadenia reedukačne na prevýchovu? Psychol. nepomohol.

panelacikova
18. máj 2021

to ešte skoro na reedukačné centrum, prepánajána.... aj moja je taká (viac ako 11r.), ale zas si viem rady. tiež mám zdravotné problémy a veľmi nepríjemné... a ste na to dvaja, ja som na ňu sama. ak bol taký odjakživa, snáď najprv odborné vyšetrenie. ak len teraz, áno, môže ísť o pubertu.... trošku predčasnú, ale teraz tie deti nejak skôr začínajú dospievať :(

pribinak
18. máj 2021

No existuju, ale ani tam vychovávatelia nemajú čarovný prútik.

Deti ktoré chodia do reedukacnych zariadení majú napr vo veku 12 rokov za sebou krádeže, šikanujú ostatne deti, sú záškoláci, prejavuje sa u nich asociálne správanie, to že papuluju je úplne zabedbatelny problém
Tieto deti neraz pochádzajú z prostredia, kde sa vulgárne rozpráva, videli fyzické psychické i sexuálne tyranie, alebo ho aj zažili

Čiže ak chceš, aby sa syn niečomu takémuto priučil, tak ho kľudne do reedukacky daj

10 rokov je začiatok puberty, nemôžeš čakať, že bude poslúchať na slovo. Začína sa osamostatňovať.
Treba mu dať nejakú voľnosť, ale trvať na jasných pravidlách

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
panelacikova
18. máj 2021

@viestta povaha nie je daná výchovou, to teda nie 🙂

pribinak
18. máj 2021

@viestta väčšinou s tebou prudko súhlasím, ale dnes nie. Jasne povaha sa dá ovplyniť výchovou a veľa, ale časť povahy sa veru dedí.

panelacikova
18. máj 2021

@pribinak tak... povaha sa dá ovplyvniť výchovou. sedí vec 🙂

0silvia0
18. máj 2021

@viestta neexistuje, povaha a temperament je super mix genov. Praveze len cast osobnosti a povahy ovplyvnime vychovou...

autor
18. máj 2021

@panelacikova však to, on má zazemie myslim dobre, my sa doma nehadame, nadavky a pod. to uz vôbec nie, ani v sirsej rodine to nevidi a nevidel. Povaha sa vychovou podla mna neda ovplyvnit.

h_petra
18. máj 2021

@0silvia0 velku a vyznamnu cast ovplyvnime vychovou

autor
18. máj 2021

Lebo po "dobortky" sa neda, ak velmi kricim - to este posluchne, ale zase ma divne reci, ze radsej by nezil a pod. Uz sme mu velakrat vysvetlovali, sadli s nim, ale efekt kratkodoby. A nikdy nic po dobrom neslo a zase cely zivot prekricat to nejde. To sme len pri 10 rokoch. Ked bude vacsi, silnejsi pubertak co potom? To sa uy krikom nebude dat korigovat.

jablkovastrudla
18. máj 2021

@viestta s tou po vahou naozaj nesuhlasim. Moj maly je tak tvrdohlavy, ze niekedy nechapem. ja uz som zvazovala psychologa. Svokra je psycholog a moj muz bol rovnako tvrdohlavy ako malu. Nedalo sa po dobrom, po zlom. Ona sa na tom smeje. Keby toto viem skor, tak nema vnuka 😃
A ja som jej opak, ona je zlata dobra a ja som prisna sekera tak urcite nerobime take iste chyby vo vychove.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bosorka2302
18. máj 2021

Smer psycholog, pedopsychiater a uvidite. Liecebno vychovne sanatorium ak chodi na prvy stupen zs. Duagnosticke centrum aj chodi na 2 stupen zs a tam zdiagnostikuju kde je problem. Reedukacne centrum je uz pre riadnych grazlov drogy alkohol a pod a to je posledny stupen pomoci. Pracujem v takych zariadeniach uz roky.

pribinak
18. máj 2021

Inak nepíšeš žiadne konkrétne situacie, tak ťažko niečo poradiť

0silvia0
18. máj 2021

@h_petra niekto je tvarnejsi, niekto menej. Tu nie su presne pravidla kolko percent ovplyvni vychova a kolko povaha. Zalezi od spravneho a individualneho pristupu rodicov, od rodicovskych a surodeneckych konstelacii a od mnohych, mnohych okolnosti. A povedzme si pravdu, nie kazdy rodic dokaze najst ten spravny sposob vychovy pre konkretneho jedinca...

autor
18. máj 2021

@elizabet173 prave co si napsala sa snazime aplikovat. Venujeme sa mu, aj chodime po vyletoch, do prirody casto, aj vie, ze ho lubime, hovorime mu, muz mu casto v klude prehovara do duse, naozaj pekne. Ono to chvilu potom funguje, ale ozaj len chvilu. K psych. sme chodili, no realne to nic nepomohlo. To by sme tam museli chodit asi dozivotne na sedenia raz do tyzdna. Ja viem kricat, byt prisna, dat zakazy, aj muz ak sa inak neda.

autor
18. máj 2021

@bosorka2302 a co je to prosim to liecebno-vych. sanatorium?

h_petra
18. máj 2021

@0silvia0 lebo nehlada 😉

h_petra
18. máj 2021

@bosorka2302 LVS je pasťák v bledomodrom. Sú tam decká do 15 rokov obvykle, sú aj LVSky do 18 rokov. Diagnosticke centrum a LVS má odlišné úlohy.

bosorka2302
18. máj 2021

@h_petra tak take male dieta jedine lvs.

syslik81
18. máj 2021

daj ho na sport .. vela detom prave toto pomohlo .. budu robit nieco co ich bude bavit budu sa posuvat dalej a hlavne vyplnia cas inak ako tabletom .. vela deti viac respektuje ucitela ako rodica takze by ti to mohlo pomoct a najde si aj kamaratov a aj ty ho vela naucia etc

pribinak
18. máj 2021

Ale prečo ho chceš dať do LVS? Do LVS sú cakacky a keď toto, že papuluje a je s ním na nevydržanie uvedies ako dôvod, to ti rovno povedia, že nie
Že to je na rodinnú terapiu, psychoterapiu, ale nie na LVS. Do LVS sú cakacky, aj do súkromných. Sú tam take deti, že v 10tixh majú za sebou viac ako niektorí dospeli ľudia.
Často tam sociálka umiestňuje deti, ktoré sú v škole nezvládnutelné už na 1. stupni. Majú v rodine vážne psychiatrické ochorenia a je zjavne, že ti deti zrejme niečo z toho podedili

Píšeš že v škole je ok, čiže niečo s vami doma nie je ok.
Ja si myslím, že toto nie je cesta, ktorou vyriešiš problém

luxus10
18. máj 2021

a takto sa chova aj cez prazdniny, distancne vyucko, ked je relativne v klude? ci takto chodi zo skoly? hladaj pricinu, nie zariadenie...otacaj mu situacie...aby videl, co robi...aj on ma isto nejake veci, ktore ma rad...a ktore rad nema....co telefony, tablety?
nejaky sport...nekrici po nich ucitelka v skole? preco sa takto ventiluje? co rad robi?

0silvia0
18. máj 2021

@h_petra a co ja s tym, ked niekto nehlada? 🤷‍♀️

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ysseba
18. máj 2021

A nie je len rozmaznaný? Že doteraz ste mu vždy vyhoveli a teraz keď v 10 rokoch ho trochu začínate sekať, tak sa mu to nepáči začína vystrkovať rožky? Lebo keby mal naozaj problém s povahou, tak určite by ste mali "hlásenia" aj zo školy, z okolia a pod. No veď daj konkrétnu situáciu.

autor
18. máj 2021

@syslik81 chodi do sport. kruzku, no doteraz on-line bolo , nic moc teda. Ktovie ako to bude s kruzkami.

vreckovka2
18. máj 2021

Ak už veľmi chcete zariadenie, obrátila by som sa na diagnostické centrum. Poradila sa s nimi, či je to vôbec vhodné práve tvojho syna. Z tvojho popisu ti tu nikto nepovie, či je to potrebné, alebo nie je. Do diagnostického idú deti obvykle na trojmesačný pobyt, prípadne dlhšie, kde ti potom povedia, čo ďalej. Mali by pracovať aj s vami ako rodičmi. Treba si uvedomiť, že aj to, že umiestnite dieťa do zariadenia zanechá na vašom vzťahu stopy. Ja osobne by som sa ešte poradila v škole, mali by ti vedieť dať komplexné informácie, odporučiť čo ďalej. Tiež dieťa dobre poznajú. Nebáť sa toho, aj tak pred umiestnením na dobrovoľný pobyt do diagnostického centra budú vyžadovať aj posudok zo školy. Určite poriadne zvážte každý jeden krok. Poraďte sa aj so psychológom, ku ktorému chodíte.

autor
18. máj 2021

@ysseba psych. povedala, ze problem je v povahe aj na hrane ADHD. Este nas caka diagnostika.

domak2
18. máj 2021

@elizabet173 neviem, ale s tými súrodencami a dvojcatami to asi tiež nebude také jednoduché. Často to tu vidím "ved ich vychovavame rovnako a jeden neposlucha a druhy ano". Podla mňa to je práve chyba, niekto potrebuje úplne iný prístup, je citlivejší atd a v tom prípade dávať obom "rovnako" je skôr na škodu.