Riešenie náznakov šikany na prvom stupni

cairka
26. sep 2013

Ahojte. Malá je druháčka. Po prázdninách menila školu a sú tam náznaky niečoho veľmi nedobrého. Partia spolužiakov jej opakovane ubližuje, vysmievajú sa jej, zosmiešňujú ju...Malá je astmatička, z 3 týždňov školy bola už týždeň a pol doma kvôli astmatickým problémom, teraz je v škole od utorka a dnes ráno ju už zas dusilo, takže aj to samé je ukazovateľom toho, že má zvýšenú hladinu stresu. Bola som za učiteľkou pred poslednou chorobou, ešte keď to nebolo tak vyhrotené, predo mnou povedala dcére, že keď niečo, že má prísť hneď povedať a včera mi malá hovorila, že šla povedať a bola stopnutá, že nemá žalovať. Dnes idem zas za triednou, dúfam, že ju stihnem v škole.

Zaujímalo by ma ale, ako mám správne postupovať ďalej, mám taký pocit, že učiteľka zas nebude nič riešiť, tak na koho sa mám obrátiť ďalej? Na riaditeľku? Alebo školskú psychologičku, či nejaký tretí subjekt (CPPPP) ? Prosím, ak máte skúsenosti či už ako rodič, alebo odborník poraďte. Ďakujem

zuzitko74
26. sep 2013

Skús požiadať riaditeľku o preradenie do paralelnej triedy, prípadne hľadaj inú školu. Ak to učiteľka berie takto...neviem, neviem. Ja keď mám v triede náznaky šikany, tak sa z triedy ani nepohnem, veľa sa s deťmi rozprávam. Keď mi príde nový žiak, nikdy ho nenechám kolektívu napospas, nech si poradí, ako vie. Šikana je možná, len keď je učiteľ ľahostajný, alebo priamo na dieťati sedí a preto ostatní vedia, že si môžu udrieť beztrestne.

danielle37
26. sep 2013

Ahoj,
je to veľmi ťažké čo prežíva tvoja malá, pretože je tam naozaj " sama". A pre teba ako maminu nehovoriac.
My sme mali podobný problém. Trošku inak prišlo aj fyzickému násilu a to tiež som mala prváčku.
No postup bol nasledovný. Osobne za učiteľkou ktorej som to povedala, hneď som žiadala o pohovor s družinárkou - upozornenie čo sa deje a išla som aj za riaditeľkou. Hneď to riešili
Ale čo je najhoršie ten strach malej zo všetkého...... čo nastalo potom.
Dnes je malá ok, deti keď ma zbadajú v škole hneď bočia....... jednoducho vedia, že ja hneď rirešim veci a rázne a to je tvojou úlohou ako rodiča si brániť svoje dieťa a škola je zodpovedná za to čo sa tam deje, ak by to u mňa neriešili hneď by som išla na sociálku nahlásiť a žiadať o riešenie a tak isto Mestký úrad odbor školstva podať sťažnosť aj keď je podozrenie škola musí brániť tvoje dieťa ak sa cíti byť utláčané . A ak to deti niektoré videli ihneď žiadať o ich svedectvo.... nám to veľmi pomohlo...... Bráň si svoje dieťa. Mimochodom boli to deti z "nóbl" rodinky -sponzor školy.
nezabudni že existuje aj ticha šikana /vyhrážanie, vydieranie, ..../

sandracs
26. sep 2013

Ahoj, obrátila by som sa na psychologičku aj na riaditeľku, popríp. existuje Linka detskej istoty Unicef, tam by Ti tiež poradili čo v takomto prípade ďalej a kam sa obrátiť, kým je to v začiatkoch, aby to neprerástlo ďalej.
A mija súkromná rada - zmeň školu. z vlastných skúseností viem, že snahy o nápravu ak je učiteľ takýto zväčša nikam nakoniec nevedú. Moja krstná dcéra zažila niečo podobné. jej mama sa to snažila riešiť tiež cez triednu, a presne ako u vás bola malá nakoniec sprdnutá, nech nežaluje doma na svojich spolužiakov. Ak to porieši aj riaditeľ a učiteľku napomenie, nieje to základ dobrého vzťahu a ak je malá astmatička, tak by mala mať v škole pohodu a nie stresy.
Naši to nakoniec po rôznych pokusoch tiež riešili zmenou školy a bolo to najlepšie čo urobili.
Ale rozhodne tým šikanujúcim deťom by to nemalo len tak prejsť - aj v ich vlastnom záujme. Inak nechápem tieto učiteľky, ale to je už o inom.

danielle37
26. sep 2013

@sandracs Ahoj, viem, že veľa rodičov rieši prestup, ale tým pádom škola má "čisté ruky" a pokračuje to na škole ďalej a tie deti čo šikanujú len rastú v tom, že sa im na to nepríde...... to nie je správne..... prídú ďaľšie deti, ktoré inou výchovou sa odlišujú, nezapadnú a šikana má "raj"

cairka
autor
26. sep 2013

Ďakujem vám @sandracs , @danielle37 , @zuzitko74
@danielle37 , veď to, že najviac si to odskáče malá, z dieťaťa, ktoré si v prvej triede robilo úlohy samo s radosťou je teraz dieťa, ktoré všetky úlohy prereve a prezúri a celkovo je len taká kôpka nervov aj voči mne a sestre svojej ☹
No uvidíme, dnes budeme hľadať riešenie s učiteľkou, s tým že ju vyzvem aby ona oslovila riaditeľku a uvidím, keď sa nebude mať k činu, oslovím ja....

cairka
autor
26. sep 2013

@danielle37 , áno, s tým súhlasím. Moja herečka by mala sťaženú situácia vždy, vždy bude riziková, takže skúsime poriešiť tu , ak nebude ochota ale trápiť ju nenechám.
Nemám problém osloviť aj nejaký tretí subjekt pri pomoci s riešením, takže to je moja výhoda oproti škole, lebo oni sa tomu asi budú skôr brániť.

danielle37
26. sep 2013

@cairka určite nenechaj to tak, bojuj........ hlavne povzbudzuj malú, že sa to rieši, že si to nenechala len tak,...... aby cítila oporu a istotu, že si pri nej...... ak treba voď ju do školy aj zo školy....... ak sa ti to dá...... viete aj my sme boli malí, ale až takto sa to nedialo vtedy, naše deti to majú ťažšie omnoho ako to bolo za našich čias.. jaj hrozné, ale teší ma, že sú rodičia, ktorí sa ohlasujú..... super....

anjelicek26
26. sep 2013

@cairka - ja si tvoje dievcatko pamätam z fotiek, je nadherna, ale tmavsia a vies, ake to v tejto krajine je :( Rodicia doma nadavaju, toto sa prenasa aj na deti a nevedia sa cez to preniest, je im to vstepovane od malicka :( Toto chce hlavne ucitelku, ktora to postavi na spravnu mieru uz od zaciatku a taketo spravanie nepovoli. Ak to odmieta riesit, tak si nepomozes. Ano viem, pravda je na tvojej strane, ale mala si to nezasluzi musiet bojovat za to svoje miesto na slniecku. Preradit do paralelnej triedy by mohlo byt riesenim, urcite pred preradenim rozhovor z novou ucitelkou, nech to konecne dobre dopadne. Moc drzim palceky.

cairka
autor
26. sep 2013

@anjelicek26 , áno, veď som písala, že vždy bude riziková ako obeť šikany (zatiaľ, ako ju poznám, tak je možné, že časom by sa to otočilo, nenechá ona na sebe orať donekonečna...) , preto nemá nejaký valný význam meniť školu bez rozmyslu, skôr skúsiť upevniť jej postavenie v kolektíve. Na to ale treba učiteľku. Prvou triedou preplávala bez problémov a to bolo v triede menej detí a viac rómskych, ale učiteľka ich od prvého dňa učila, že sú skupina a členovia v skupine sa navzájom bránia a nerobia si zle...Takže možno by stačilo, keby si s nimi buď triedna, alebo tá psychologička raz týždenne sadla a porozprávali sa o tom, ešte sú malí. Teraz to riešenie by nemuselo bolieť nikoho, vo vyšších ročníkoch to bude čoraz horšie riešiteľné. Ako v normálnej triede by nemalo byť vôbec akceptované, že dieťa prechádza okolo niekoho a on ho OPAKOVANE kope do lýtok len tak, zo srandy... alebo že vezme z lavice ceruzku, chvíľu si prehadzuje s kamarátmi a potom to úmyselne zahodia na ťažko dostupné miesto...nech by mal v sebe akokoľvek zakorenenú nevraživosť voči cigánom, tak má čušať na mieste a strážiť si veci, aby mu neukradla, a nie jej ubližovať!!!

prasiatko30
26. sep 2013

@cairka dievcatka su nadherne 😀

a k veci - zacat riesit s ucitelkou - tiez by si mala vypozorovat ci dana p. ucitelka ma nejaky problem znameho druhu s tvojou dcerou a podla potreby to hnat aj dalej - riaditel, skolska inspekcia. dat vysetrit dieta psychologom a nech ti napise spravu. ak budes vidiet neochotu u triednej riesit tento zatial nevinny problem, tak zacat riesit vsetko pisomne - pisomne staznosti sa urcite musia riesit podrobnejsie ako ked sa chodis len stazovat -normalne to poslat postou alebo poslat kopiu aj na inspektorat a pod. proste donutit ich aby sa rozhybali a zacali to riesit zodpovedne a nenechali svorku vyrastkov trapit tvoje dieta

anjelicek26
26. sep 2013

@cairka - a toto robia 7 rocne deti, ja byt rodicom, tak sa hambim az strach, ked by mi povedali, ze dcerka takto niekomu ublizuje :(

prasiatko30
26. sep 2013

@anjelicek26 ak to robi taketo 7r dieta tak ten rodic sa urcite za to nehanbi skor to vychadza z celkovej rodinnej dinamiky 😅

anjelicek26
26. sep 2013

@prasiatko30 - no to je mozne 😖 U nas chodi dcerka na medzinarodnu skolu a tam doslova a do pismena ma vsetky rasy, kultury, nabozenstva a je uzasne pozorovat, ako s tym pracuju a ako to detom ukazuju... hlavne pred sviatkami ake nosi historky, ze co kto robi a co na co veri, a ako to u nich je... je z toho doslova nadsena. Ale to chce ucitela, co presne vie, co robi. Nie len dozorcu 😖

evelynm
26. sep 2013

presli sme si sikanou nasej dcery v 5. a 6. triede. Riesila som to pravidelne, chodili sme do skoly, hovorili sme s triednou, s riaditelkou, bolo iniciovane stretnutie aj so specialnou pedagogickou. Nic nepomohlo, pretoze nejak nebola snaha zainteresovat do problemu aj rodicov sikanujucej dievciny, nebola snaha to vyrazne riesit - strach z jej vplyvnych pribuznych? Tak sme to riesili my. Prelozili sme dceru 2 mesiace pred koncom skolskeho roka do inej skoly. Bol to stres, narocne obdobie, ale v novej skole ju krasne prijali, ukoncila tam 9. rocnik a na to zle obdobie uz len spominame. viem, ze to nebolo optimalne riesenie, ale pokial skola nie je ochotna - schopna problem riesit, ja ako matka citim povinnost ratovat svoje dieta a a volit aj taketo riesenie.
Cize postup: s pani ucitelkou, s pani riaditelkou, so specialnym pedagogom na skole, ak nepomaha, skola ma nadriadeny organ, inspektorov, ktorycgh moze rodic pisomne informovat.
Drzim palce. pre dieta je to velmi tazke. Aj ja ako dieta som nieco podobne zazivala, ale vtedy, pred tymi sto rokmi, sa este pojem sikana nejak nepouzival. Musela som sa s tym vysporiadat sama a ver mi, ze mam velmi boelstive spomienky. Urcite aj preto som urobila, co som mohla, aby som moju dceru ochranila.

zuzitko74
26. sep 2013

@cairka Normálne nechápem. Mali ste už rodičko? Možno by pomohlo povedať to pred rodičmi.

tortelinka
26. sep 2013

@cairka ja ako učka ti poviem, aby si bojovala najskôr s triednou, vysvetli jej čo najpresnejšie aký máš problém, čo ti vadí....ak sa ani potom nerozhýbe, treba ísť za riaditeľom....a daj tomu trochu času, ešte je v novom kolektíve krátko

maznacik007
26. sep 2013

@cairka no my sme riesili koncom min. sk roka tiez ... proste sa s mojou dievcata nebavili robili naschvaly ... bola tam jedna podnecovatelka ... ja som zasla do skoly povedala vsetko ucitelke s tym ze im davam priestor na riesenie po dobu jedneho tyzdna a ak neuvidim ze to riesia tak potom trvam na oficialnom zazname o sikane s popisom situacii a s tym ze dcera odmieta ist do skoly a ma psychosomaticke prejavy a budem to riesi oficialne cez CPPP a inspekciu.

a teda musim povedat ze sa zhostili toho uplne super ... ja som sa pororozpravala aj s mamou tej iniciatorky sama bola zdesena co jej mile dievcatko dokaze ... poriesili sme to ... teraz pri nastupe do piatej triedy na zaciatku roka znovu boli naznaky ... ze to neni uplne ok ... raz som sla do skoly ... kvoli niecomu inemu a odchytila som si tu dievcinu a povedala som jej ze preco sa takto sprava a Ninku vyclenuje (u nas je to o tom ze je v triede 14 deti a z toho len 3 dievcata tak ticho bola ako mucha ... a fakt zmena hned potom ...

u mojej je problem ze sme sa pristahovali cize nastupila tam az do tretej triedy, su tam len tri baby, nasa je velmi sikovna na ucenie a velmi pekna, taky modelkovsky typ aj vysoka chudulinka .. takze to neni len o farbe.... lebo napr. maly v skolke nikdy som nepocula ze by mu niekto hovoril ze cigan a pod ... pritom pozna to ja mu tiez tak niekedy poviem aby si zvykal ... ze ciganik moj ... 😀 a niekedy je ciganisko ... 😀 😀 😀

sandracs
26. sep 2013

@danielle37 s tým súhlasím a ako som aj písala, tým deťom by to nemalo prejsť, rovnako ako dospelým, ktorí si myjú ruky, o tom niet pochýb. Ale aj po tomto riešení by som zvolila odchod, už z toho dôvodu aký som uviedla, navyše v učiteľku, ktorá rieši trápenie dievčatka týmto spôsobom - teda nerieši, by som už v budúcnosti nemala dôveru. Tento postoj vypovedá veľa o jej charaktere. Veľmi si vážim učiteľov a takéto osoby robia tomuto povolaniu hambu. Keď si predstavím malú druháčku, astmatičku v cudzom kolektíve....a ona jej ešte povie že nežaluj 😖 , už som vytočená zas...

maznacik007
26. sep 2013

detmi robili rozhovory na temu sikana v kruhu na viacerych hodinach, robili aj anonymny prieskum ... medzi nimi ... zvlast dohovarali podnecovatelke, a zavolali aj jej rodicov... moje dieta nevystavili ziadnej konfrontacii sama ucitelka s nou hovorila...

takze vsetko sa da ... ak mate v skole psychologicku tak kludne zajdi za nou a ona nech to rozbehne ... cely ten proces .. to co popisujes je sikana a treba to riesit ...

podotykam ze moja tiez ma zdravotny problem s imunitou, a stitnou zlazou berie lieky a aj to bolo ze akukolvek ulavu mala tak proste jej to davali niektore deti pocitit .. ale to je vsetko o ucitelke ... ako si to ona zmanazuje ... su proste ucitelky co neriesia ... a kaslu na to .. nasa nastastie taka nebola ...

maribell
26. sep 2013

ja viem co tvoja mala preziva..nemam sice astmu ale v skole som bola sikanovana...bola som najmensia a mala som okuliare..takze idealna kombinacia ....hlavne to nenechaj tak pretoze u mna to vyustilo az do bodu ked ma museli previest do nemocnice kvoli neustalym zaludocnym krcom ... ja keby zistim ze moje dieta je sikanovane tak nabehnem do skoly a urobim asi riadny krik a tak isto na rodicovskom zdruzeni ..dcera nech ti povie kto jej robi zle a kontaktovat ich rodicov ..urob im hanbu !...nech si spravia poriadky ze ako vychovali svoje deti ...

cairka
autor
26. sep 2013

No, tak ja som dnes rozprávala aj s učiteľkou, aj s vychovávateľkou v klube, obe prisľúbili pomoc, tak uvidíme, ako to bude naozaj.

macamac
26. sep 2013

@cairka dúfam,že sa ľady pohnú správnym smerom
na tento problém to chce naozaj vyzretého pedagóga, s veľkou dávkou empatie, chuti a najmä času a energie deti nielen učiť, ale aj vychovávať a konkrétne k vzájomnému rešpektovaniu sa detí navzájom, bez akejkoľvek diskriminácie
vysvetliť po lopate, sú malé, čo je diskriminácia, šikana a čo je tolerancia
predmet etika to má v náplni výučby, len škoda, že to nie je povinný predmet pre všetkých, ale účí sa ako voliteľný povinný paralelne s náboženstvami 😖
lebo taká etika sa zíde každému bez rozdielu vierovyznania
ale sú aj triednicke hodiny a hodiny výchov, kde sa dá pekne takáto téma zakomponovať ( či už na hudobnej - pieseň, výtvarnej - koláž,...)
ale ako vravím - chce to kreatívneho učiteľa ochotného riešiť nepohodu v svojej triede

ja osobne toto riešim dokola a do nemoty už tretí rok u svojich detí v kolektíve
stojí ma to veľa času, námahy, energie...ale ja vidím ovocie svojej práce a hlavne spätnú väzbu aj od samotných rodičov
dostala som veľmi ale veľmi náročný kolektív detí, čo sa týka správania
a prvý raz po niekoľkoročnej praxi sa mi stalo, že som bola na dne, lebo sa mi to zdalo beznádejné 😔
ale moje úsilie nakoniec nebolo zbytočné, i keď si to odniesla moja rodina a čiastočne aj moje zdravie-neprinieslo mi to pohodu....ale verím, že moje slová padali na úrodnú pôdu

práca s deťmi je nádherná, je to poslanie, ale aj náročná

ja ti prajem, aby učiteľka riadne prehodnotila prístup k problému a chcela to riešiť a aby bola úspešná 🙂

a inak možnosť máš obrátiť sa aj inšpekciu 🙂
určite by som to riešila, lebo prekladanie dieťaťa z miesta na miesto nerieši problém a zbytočne je dieťa ešte viac stresované neustálou zmenou prostredia, čo nikam nevedie

a ešte chcem apelovať na čítajúce mamičky:
dávajte si pozor, čo pred deťmi hovoríte, popremýšľajte, ako sa vy sami doma staviate k akejkoľvek inakosti ľudí
lebo deti všetko počujú a učia sa od svojich najbližších, vy ich formujete do života
učiteľ a škola nenahradia rodinnú výchovu
tí sa snažia len z posledných síl narovnávať už ohnuté, ale v mnohom im práve ich spoločenské postavenie a prístup podaktorých rodičov podkopáva akúkoľvek vážnosť v ich práci

evelynm
29. sep 2013

@macamac , uplny suhlas!

elise
2. okt 2013

tak aj my rišime šikanu al ja som iniciativna šla som za triednou aj za matkou toho "anjelička" ktorý j nviniatko so psimy očami ale aj som bol aza školskou psychologičkou a zástupkynou riaditela pre 1 ročnik vštci slubili pomoc. oslovila som dns družinárku lbo sa proti mojemu spolčili s tretiakmi. uvidim ako sa bud evyvýjať situácia ale som rozhodnutá brániť si svoje dieťa.

cairka
autor
2. okt 2013

@elise , veľa šťastia pri riešení 🙂 Ja som bola vo štvrtok za učiteľkou, ten týždeň sa to držalo v medziach normy a dnes bol zas dosť škaredý útok. Hovorila som s mamou jedného z útočnikov, oznámila som učiteľke s tým, že ak nezačne konať, budem to riešiť ako šikanu. Ale teda musím napísať, že mama útočnika sa chopila situácie a rieši, tak hádam aj ona bude nápomocná.

maznacik007
2. okt 2013

@cairka a co sa dialo moja? ak nechces verejne napis do sukromky 😉

elise
2. okt 2013

@cairka ja to mám horšie s mamou utočnika lebo ona ho považuje za dokonal decko so psimi očami ktoré nič nerobi len môj je na vine.... ale máme to ťažké aj ty aj ja budem si držať palce. môj je prvák

elise
2. okt 2013

@maznacik007 je aj sukromka môžem tam?

cairka
autor
2. okt 2013

@elise , to je ale hrozné, keď po mesiaci v škole toto riešite... no u nás je toto len jeden z radu útočnikov, ale aspoň jeden, no. Akurát som písala list učiteľke, že ešte jeden fyzický útok a budem to riešiť ako šikanu. Keď mi to rozprávala som kukala, či nemá modriny a fakt som bola taká naštvaná, že by som aj na tú pohotovosť išla a riešila to takto...
súkromka o šikane zatiaľ nie je, aspoň teda ja o nej neviem, ale sme s @maznacik007 v inej téme súkromnej 😉

elise
2. okt 2013

@cairka uvidime ako sa bude dalj vyvýjať. môj aj modriny mal mám sldovať do novmbra intnzivn (poradil mi iný psycholog) potom sa pritvrdi, len učitelka triedna aj zástupcovia riaditela pre 1 a 2 stupen aj školská psycholoička su nápomocné