Pustili by ste 8-ročné dieťa peši bez dozoru do školy?

19. apr 2023

Dievčatá, viem, že každé dieťa je iné...ide o to, že bývame od školy cca 15 minut chôdzou. Doteraz som dcérku vozila autom, ale v lete ju nemáme kam dať, keďže mi končí RD a nastupujem do práce. Problém je, že letna "Summer accademy" začína až o 9 hodine, ja aj muž začíname na 7 v práci. Zvažujem, žeby teda chodila peši sama, samozrejme s mobilom, aby som ju vedela kontrolovať. Je to na dedine, cesta do školy nie je hlavná, sem tam prejde auto.
Pustili by ste 8,5 ročnú už samu? Je múdra, samostatná, už ju nechám samu doma na hodinku...My v jej veku sme chodili už naprieč celým mestom na tréning sami, ale nejak sa obávam.
Ďakujem za odpovede 🤗

ivka225
19. apr 2023

Ale ano, za tychto okolnosti urcite ano.

marsmykkok
19. apr 2023

No ešte by som videla aj ako riešenie požiadať nejakú staršiu študentku z obce, že by chodila s ňou-ako letná brigáda, napríklad, že by ste jej za to dali 2 eurá za deň. Mne sa nepáči ako prehnaná úzkostlivosť, že dieťa ešte v 14tich nemôže byť doma samé, prejsť 2 minúty na zastávku a tak ako je to teraz moderné.
Ale zase ak bude chodiť sama, tak 15 minút je dosť dlhý úsek, iné by bolo, keby chodia dve, napríklad so spolužiačkou alebo sestrou.

a_alexandra_a
19. apr 2023

Nie. Práve na tých dedinách sa nájdu všelijakí špekulanti... ja som tiež z dediny a nie raz bolo avizované, aby si rodičia dávali na deti pozor, lebo sa pohybujú ľudia na menších dodávkach, ktorí pozerajú po deťoch.
Ono nemusí sa stať nič. Ale čo ak? Čo urobíš potom? Po vašom odchode bude minimálne 2 hodiny sama doma + cesta tam... Ja neviem, môj názor je, že by som ju tak nepustila. Ty si ju poznáš najlepšie, ale neviem, či 8 ročné dieťa hoc ako samostatné vie rýchlo vyhodnotiť situáciu a aj v strese zareagovať logicky a správne.

jana_eyre_2
19. apr 2023

Moje decká majú školu 25min pešo
(Cca 2km), chodievajú celý tento školský rok.. bývame v roztahanej obci.. mladšia mala v októbri 9.. ale teda idú dvaja a pridáva sa aj ich bratranec.. budúci rok sa pridá aj najmladší prvák.. dcéra išla už aj sama, keď chalani mali viac hodín/chýbali.. mám radšej ak idú na biku, ale chodievajú aj peso.. takže za mňa, áno pustila.. deti majú family link, ozvú sa keď odchádzaju a prichádzajú..

Možno sa pridá aj nejaká kamoška/spolužiačka z okolia?

marhulka13
19. apr 2023

Moj syn už ako prvák chodil do školy sám a dokonca autobusom. Ale on bol naozaj veľmi šikovný. Dcéra má teraz 9 a chodí iba s nim busom. Sama nechce. Ale inak sa u nás nedalo. Podľa mňa im to aj prospelo, sú veľmi samostatni

h2
19. apr 2023

Keď ty ideš na 7:00 a škola je od 9:00, tak nejde len o tú cestu, ale aj o to, že bude ráno dosť dlho sama doma, sama sa musí "vychystať", zamknúť dom... plus tá cesta. Ja by som toto všetko na 8 ročnú nenechala.

elviku11
19. apr 2023

A bude prechádzať sama cez cestu?

patka06
19. apr 2023

Pustila, predtým by sme si cestu prešli ešte spolu
Bývame síce v meste, ale druháčka už chodila zo školy sama - prechádzala cez 1 hlavnú a 1 "menšiu" cestu. ostatné cez sídlisko

nana85
19. apr 2023

Ved to je tretiacka... samozrejme.

uskrnica
19. apr 2023

Tiez si myslim, ze vo vasom pripade je to uplne bezpecne. Raz to bude musiet skusit sama🙂 Mas mobil, ak by daco, ale vobec by som sa nebala. Vravis, ze v jej veku ste uz chodili kade-tade sami, ale to bola celkom ina doba, rozhodne menej aut a tak🙂 Ale tiez by som uz pustila 8-rocnu, hlavne, ked to ma blizko🙂

autor
19. apr 2023

Ďakujem všetkým za postrehy 🤗 cez hlavnú cestu neprechádza, iba ide kúsok z cesty popri nej. Najlepšie by bolo, keby išla s nejakou kamoškou, ale my sme tak na konci dediny, kde moc deti nie je 😩 ešte sa spolieham na susedu, žeby ju zobrala, len bohvie, či pôjdu jej chalani aj toto leto - oni sú stále odcestovani.
Absolútne neviem ako budeme riešiť letné prázdniny, keďže aj ostatné tábory v meste začínajú až od 8 🥴
Tiež mám strach, že tu bude sama ráno - však to by mohla teoreticky späť a zobudím ju telefónom o 8.
No bojím sa, doba je zlá a príde mi ešte mala. Skúsim osloviť suseda, čo je na dôchodku, či by nebol ochotný ju odprevadiť, on dáva aj psom žrať, ak sme na dovolenke. A fľaške a pár eurám sa vždy poteší.

dskjhfdlkdjhl
19. apr 2023

Moja dcera chodila od konca prveho rocnika (7 mala az potom cez prazdniny) do skoly sama trolejbusom. Ale kazde dieta je ine, su aj take, co sa boja, zmatkuju, pripadne zasnivane a potom nedavaju pozor.

victory7897
19. apr 2023

Čítam veľa o zmiznutých deťoch a psychopatoch všetkých dôb takže nie 🙃🙃 a už vôbec by som ju nenechala na starosť susedovi čo pije ...

autor
19. apr 2023

@h2 aj to je jeden dôvod, prečo sa obávam..síce my sme úplne na konci slepej ulice, čiže tu je pohyb minimálny. Sused je doma na dôchodku, som zabezpečený kamerami...čiže keď ju aj nechám samu doma na hodinku, vždy vie, že ujo sused je doma a môže ísť poprosiť o pomoc, ak by niečo potrebovala.

jajanka2211
19. apr 2023

Ja urcite ano. Ved ma 8,5 roka. Neverim, ze to nezvladne. A na dedine uz nechodi von s kamaratmi? Lebo je to vlastne to iste.

miadi
19. apr 2023

Ja som chodila v tom veku sama do skoly cez najhnusnejsiu krizovatku v Ba bez semaforu keby mama vedela kolko krat ma skoro auto zrazilo 😅ale raz som nezamkla aj horny zamok a zrovna v ten den dosiel zlodej . Otec ho nacapal dosiel domov prvy. Si predstav co sa mohlo stat Keby som dosla prva Ja 😅to ma az teraz napadlo .. otec ho nahanal po ulici .. sme sa smiali ze musel byt rozcarovany ked otvoril šperkove krabicky a tam nase mliečne zuby.

autor
19. apr 2023

@victory7897 tak nepije každý deň, jedine keď majú oslavy cez víkend....bežné dni býva triezvy 😉

victory7897
19. apr 2023

@miadi my sme mali aj zlaté zuby v šperkovnici , potešil by sa 😂😂😂

autor
19. apr 2023

@jajanka2211 no sme v takej novej ulici, kde sme posledný dom a moc deti tu nie je. Jedny susedia, s tými je buď u nás alebo u nich, také ulicove stretávky nemajú, keďže je ich tu ozaj malo. Sú tu aj ďalšie susedky, 3 a 4cka, tie chodia samé...myslela som, že bude mať konečne kamošky aj na ulici, ale oni sa dištancujú, stále sú sami ako rodina, nezapájajú sa do susedských vzťahov.

simca06022011
19. apr 2023

vyskusajte to teraz cez rok par krat a uvidis... ked ste doma. A susedy sa vies teraz tiez "vopred spytat", ci budu chodit, aby si bola na "istom"... a potom aj v taboroch, vela krat tam chodia skor, cize tiez sa treba spytat.
ALe ano pustila (a inak tie dodavky su dokazany a policiou potvrdeny "blud"... pravidelne sa opakujuci, ani len ziadne nezvestne deti, unesene atd sa neriesia, akurat som kvoli tomu panikarila pred par tyzdnami, kedze moja mama mi vypisaovala ako u nich chcel niekto uniest dieta atd... keby to tak bolo, bolo by to uz minimalne v telke, lebo teda ja som vzdy z toho mala stres, ale moj chlap si klepka na celo, nech mi nesibe :D ). Zase netreba z tych deti robit nemehla, od prvej triedy som cestovala celym mestom autobusom, s prestupom... do centra mesta... ziadne pesie zony vtedy neboli este :D AJ som zamkla asj som sa vychystala, aj autobus stihla,jeden rok sme dokonca zacinali skolu poobede a tiez tak.. nic take extra sa nestane, nacvicte si zamknutie domu, ak zamkynate na kluc atd.. jedlo ak jej nachystas, nebude nic zapinat.. tak max si pusti telku. Nastavite alarm v mobile, kedy ma odist z domu, aby stihla a vybavene.
Alebo teda popros suseda. ale ja by som to skusila cez rok, zvladne ist do skoly sama, od dveri, potom sa nauci aj vychystat.. 🙂

miadi
19. apr 2023

@victory7897 on sa dostal len do obyvacky a tam
Mala mama v tych malych krabickach zo zlatnictva nase zuby a vlasky 😂zlato mala v spalni tam nestihol ist . Zlate zuby sa daju spenažit 😃

jana_eyre_2
19. apr 2023

@victory7897 ja tiež čítam veľa o zmiznutých deťoch, počúvam krimi podcasty a je to jedna z mojich najväčších nocnych môr že moje deti zmiznú.. ale napriek tomu ich nechcem obmedzovať a neustále so sebou bojujem, lebo si uvedomujem že byť samostatní veľmi potrebujú a preto ich v samostatnosti podporujem..

marsmykkok
19. apr 2023

autorka tak skús poprosiť suseda. Ja si myslím, že ak je rozumná, zobudí sa a aj zamkne, dá si pozor na autá. Skôr ide fakt o to, že bude sama, čo ak jej príde zle, zľakne sa psa veľkého napríklad a odbočí inde a potom sa trocha zatúla a v tom strese môže byť nepozorná aj na autá a tak. Proste keby ide napríklad aj so 7 ročnou-mladšou kamarátkou napríklad, je to iné, sú dve. Tiež sme ako deti behali po celej dedine bez rodičov, ale boli sme vždy partia, nie jednotlivci.

barbora19911
19. apr 2023

No ja asi nie bála by som sa tak vek 10 11 je už OK ale záleží aj od váhy a výšky ja som bola ako malá veľmi chudá a nízka ešte som mala aj odklad 2 roky takže ja som bola v 8 rokoch v 1 triede takže mňa naložiť do auta by bolo úplne jednoduché mna až do 12 rokov vozil dedko do školy ...

mondolina
19. apr 2023

@a_alexandra_a
dodávky čo kradnú deti boli dávno vyvrátené.

saxana000
19. apr 2023

Zalezi od dietata.ak je rozumne a zodpovedne tak ano.ak je to blaznive a oplasene tak nie.pises ze dcerka je uz samostatna a ak sa ti vie ohlasit po ceste mobilom tak to spolu raz-dva potrenujte a potom do toho.

lusyyy36
19. apr 2023

Jasne. Keď musíš tak musíš. Moja ma tiež 8,5 a chodí od novembra sama. Ma smart hodinky, keď príde do skoly tak vola, na zaciatku som ju kontrolovala cez GPS ale už to nerobim. Tiež to mame 15 min pesi , musí prejst asi 5x cez cestu, žiadny semafor. Byvame vo viedni ale už to je okraj, taka dedina. Teraz už začala chodit autobusom,predtým sa bala ale už to je ok.

a_alexandra_a
19. apr 2023

@mondolina Vieš čo, keď niekoľkokrát upozorňovali rodičov, aby si dávali pozor na deti, lebo pred školou viackrát spozorovali dodávku, z ktorej sa ľudia pozerali na deti a stávalo sa to opakovane... neviem, či sa dá jednoznačne povedať čo a ako bolo vyvrátené 🙂

mondolina
19. apr 2023

@a_alexandra_a
bolo to vyvrátené.
ale chápem ostražitosť.

victory7897
19. apr 2023

@jana_eyre_2 tak to s Tebou plne súhlasím,ja to mám úplne tak isto , chcem ,aby boli samostatní ,ale zároveň sa tak bojím a vždy hovorím , ľuďom do hlavy nevidíš, nevieš čoho sú schopní 🤦😕