Prváčik ignorujúci učiteľku.

lila185
17. jan 2019

Ahojte potrebovala by som sa poradiť ak máte niektorá skúsenosť.Malý je prvák od začiatku školského roka stále počúvam od pani učiteľky že je nesústredený že je pomalý,že ju nepočúva,že ju ignoruje atď.. Nevyrušuje,nebehá nieje zlý dokonca sa aj dobre učí.no včera na mňa pani učiteľka vybehla ako ju ignoruje ,nepočúva že nerobí čo mu káže a že škaredo píše a že nemal celú úlohu z mat. preto zostáva po škole dokončiť .Tak po mne doslova hučala že ju počuli aj mamičky ktoré čakali na svoje deti vonku pred školou.Nevedela som povedať ani na slovo tak som bola z nej vyhúkana. Neviem ,chce aby písal krajšie ak napíše úlohu pekne neverí že ju písal on do zošita dá odkaz,,kto písal úlohu?" Ja viem že on je taký flegmatik že treba ho do všetkého tlačiť ale neviem ao ďalej sním dohovárame má zákaz hry ,televízor ale nepomáha .poraďťe.

kika831
17. jan 2019

@lila185 nech sa pani ucitelka ukludni. Na vasom mieste by som iniciovala stretnutie ucitelka- rodic- riaditel. Sama som ucitelka a aj matka prvaka- toto spravanie si neviem ani predstavit. Jednoznacne netrestajte dieta len tak, ak nie ste presvedcena o tom, ze je chyba na jeho strane. Drzim palce.

saslavka73
17. jan 2019

To teraz alebo od septembra stále? Však je už polrok v škole.

kvetinka75
17. jan 2019

a kedy mal 6 rokov? Nepomohol by mu odklad? Ale na to je už asi neskoro. Možno ešte nedozrel na školu. Skúsila by som psychologičku, čo by tá poradila.

vlasica19
17. jan 2019

Nemoze mat nejaku formu adhd napriklad? Neboli ste u psychologicky?

lucinika
17. jan 2019

V prvom rade by som sa spýtala syna na pani učiteľku, či je na neho dobrá alebo ak ho niečo trápi nech ti to povie, možno sa ti niečo boji povedať... Takéto správanie by som od učiteľky nestrpela, má vedieť dieťa zaujať... Dala by som ho preložiť do inej triedy

mogaa
17. jan 2019

Skúste špeciálne psychologicko-pedagogické centrum v okolí....Kolegyňa mala syna tiež prváka, veľmi šikovný dobre sa učil, len nedával pozor - robil si svoje, bavil sa....v tom centre mu zistili že je viac inteligentný a jednoducho sa nudí. Takže odporučili učiteľke viac ho zamestnávať, tak mu učiteľka dávala príklady a úlohy naviac...

laska201
17. jan 2019

Jaj milujem ked kazdy hned posiela k psychologickam.aj tie musia mat najprv papier od neurologa ci je dieta z tohoto hladiska v poriadku inak su to len skreslene vysledky co mozu dietatu viac uskodit ako pomoct.a co sa tyka ucitelky tak by som povedala ze ja mam usi v poriadku nech znizi ton hlasu.

bagre
17. jan 2019

@lila185 fuuu... no najskôr by bolo vhodné zistiť ako sa veci majú,- debata so synom ale bez nátlaku,od ďalších spolužiakov...a dôvod je ten, aby zbytočne ďalej netrpelo dieťa. Celé je to nejaké divné... veď má za sebou necelý polrok, a keď by to bolo naozaj také zlé, tak sa to prejaví aj inde.. ono to skôr vyzerá že problém má niekto iný. Dnes sa už takéto správanie učiteľa len tak nevidí - mám na mysli voči rodičovi, tie poznámky k úlohe.. môj prvák je tiež niekedy nesústredený a pomalý, rieši kadečo iné- ale máme zlatú pani učitelku, vieme sa o tom porozprávať a pre ňu je dôležité aby deti vedeli. A má už aj "bodíky" za správanie...keď sa nezmestí do kože tak prečo nie.. a v triede majú chlapčeka ktorý je ozaj problémový ale rieši to v kľude a vidno záujem ako dieťaťu pomôcť, nie ako ho udupať.

amelia000
17. jan 2019

@lila185 davaj nato pozor niekedy vobec nieje chyba na strane dietata. A aj ked sa ti to nemusi zdat mohla si aj ucitelka zasadnut na tvoje dieta..hlavne z toho pisania to usudzujem. Normalna ucitelka by ho pochvalila za zlepseny rukopis ale tato akokeby ho zhadzovala...nepaci sa mi to a mam pocit ze na vine nebude tvoje dieta...

sidkat
17. jan 2019

@lila185 nechapem ako si moze ucitelka dovolit napisat poznamku,ze kto pisal tu ulohu...je to neprofesionalne a nema ziaden dovod chlapcovi neverit. tiez by som si dala stretnutie s nou aj riaditelkou a vydiskutovala to, ale najprv by som sa porozpravala so synom, ako vnima p.ucitelku, ako sa p.ucitelka k nemu sprava atd...tiez mi to pripada,ze si na nom ventiluje svoj stres. vacsinou ucitelky na prvom stupni su "vybavene" veeelkou trpezlivostou a chapavostou,preto nechapem, ze sa taketo nieco este deje v tomto storoci :( drzim palceky, ale urcite synceka netrestaj, kedze ocividne tu nema problem on.

lintu
18. jan 2019

Malý pani učiteľku možno vôbec neignoruje, len reaguje na jej správanie. Ak je voči nemu zaujatá a dáva mu to navyše aj pocítiť, tiež by sa mi v takom prostredí dobre nepracovalo. Veď aká je to už len motivácia? Skús si vypočuť aj názory iných zúčastnených týchto situácií. Syna, jeho spolužiakov, prípadne rodičov tých spolužiakov.... mohlo by ti to priniesť lepší obraz o tom, prečo sa veci majú tak, ako sa majú.

lila185
autor
18. jan 2019

Ďakujem vám všetkým ,bola som s inými mamičkami s triedy ony taký problém nemajú a niektoré deti si dokonca aj pletú písmenká a škaredo píšu a to nevadí.Vyzerá to naozaj nato že si naňho zasadla . Včera dostal z cvičného diktátu 2 a to mal 0 chýb ,to lebo že vraj má písať krajšie.Budem riešiť aj s riaditeľkou.

bagre
18. jan 2019

@lila185 ach jaj :( myslela som že to tak bude z toho čo si písala na začiatku... máte v škole viac 1.tried? ja by som dieťa určite preložila...a možno aj do inej školy. učiteľky medzi sebou debatujú a zvyknú sa "podporovať" v tom ako je niektoré dieťa "zlé".. ale môže byť aj skvelá učiteľka ktorá robí svoju prácu lebo tam chce byť pre deti. jasné debat s riaditeľkou treba dať, ale nedávam veľkú šancu že to pomôže. učiteľka sa môže tváriť že veď ok, a pritom skrytou formou neustále deptať dieťa... až mi je do plaču... dcéra mala učiteľku a to bol tiež exemplár /na rodičku milo do očí rodičom a počas vyučovania zhadzovanie detí - ale komplet nie jednotlivca../ len dcéra už bola väčšia tak sme si povedali že vydržíme 1.stupeň a bude pokoj... inak táto učiteľka už vystriedala pár škôl v okolí...ktovie prečo

lila185
autor
18. jan 2019

@vlasica19
nad poruchou pozornosti som tiež už rozmýšľala ale podľa toho čo počúvam od mamičiek ostatných detí je taká len naňho.Ako sťažuje sa na správanie iných detí ale až takto a po škole,či zhoršená známka za to že to nieje krasopisne napísané a znovu prepisovanie úloh

bagre
18. jan 2019

@lila185 nuž pozornosť u prváčika je málokedy dosiahnutá na lusknutie prstom a chlapci sú troška iní ako baby...poznáme 😉 ale skôr ako pozornosť by som riešila školské prostredie, lebo evidentne čosi nie je ok. a potom ak bude treba tak pomôcť synovi so sústredením. ak sa vie naučiť, nie je drzý k učiteľom, nevyrušuje ostatných tak to asi nebude také zlé.. to že si napr.pozerá do okna ale popritom spraví čo treba nie je hádam až tak cez čiaru... chalani majú svoj svet 🙂

lila185
autor
18. jan 2019

@bagre
len jednu triedu máme bývame na dedine,svokrovci mi radia aby som to nechala tak lebo to zhorším že v druhej ju už mať nebudú ale veď to tak nemôže pokračovať .Dávam jej týždeň ak to bude pokračovať idem za riaditeľkou.Ja viem že nieje dokonalý ale keď nato má a on fakt je chytré dieťa len má svoje tempo ,taká buzerácia v prvej triede ho odradí od učenia.

buba183
18. jan 2019

@lila185 preložte ho do druhej triedy.

bagre
18. jan 2019

@lila185 hmm no tak keď nie je kam ísť je to horšie... ale určite by som to tak nenechala... veď ako sa má cítiť to dieťa...či sa snaží či nie tak furt za debila... prvý ročník je predsa dosť dôležitý a dieťa je dieťa nie dospelák,. a prečo ju už nebudú mať v druháku? čo teda je super ak nie, ale ešte máte pol roka pred sebou. a určite sa postav na stranu syna aj v škole aj doma, a popritom cibrite sústredenie..

bagre
18. jan 2019

@buba183 nedá sa...

evabb35
18. jan 2019

@lila185 Nie všetky deti sú v septembri 100 % zrelé na školu. Veľa detí školsky dozrieva ešte v priebehu 1. ročníka. A veľmi veľa prváčikov nedáva na vyučovaní pozor, nepracujú sústredene. Tam naozaj je to všetko potom na rodičoch, aby skontrolovali všetky pomôcky a pracovné zošity a keď vidia, že dieťa pracovalo nesústredene, tak všetko vygumovať a doma prepísať, lebo inak sa to nenaučí a pokiaľ sa v škole nevie ešte na učenie sústrediť, tak jedine doma sa to musí všetko naučiť. Veľmi dobré je, keď rodičia s učiteľom úzko spolupracujú a každý deň si u učiteľa zistia, čo sa dialo v škole a čo preberali a to učivo potom s deťmi sa doma ešte učili. Chce to len čas. Postupne ako bude dozrievať sa to zlepší, ale treba sa s ním učiť doma veľa teraz, aby mu učivo nechýbalo potom vo vyšších ročníkoch, lebo sa to potom nabaľuje a jednoducho sa to už nestíha všetko doučiť. Postupne sa do toho dostane, len to chce čas. Poruchy učenia sa diagnostikujú až v druhom ročníku, dovtedy sa ešte stále čaká, neviem presne dokedy či do 8 či do 9 rokov, ale je tam ešte niekoľko rokov tolerancia na školské dozrievanie a niektoré deti naozaj dlhšie školsky dozrievajú, ale keď sa s nimi pracuje intenzívne doma, tak to jednoducho všetko akoby doženú a vo vyšších ročníkoch už v škole pracujú bez problémov a na druhom stupni už sú vzornými žiakmi, o ktorých by učitalia druhostupňoví vôbec nepovedali s akými problémami bojovali v provm ročníku...

evabb35
18. jan 2019

@lila185 A to, že učiteľka v tomto období hučí do dieťaťa? To ešte budú učitelia v tomto období hučať doňho aj na druhom sstupni, aj keď bude výborný žiak, lebo teraz, keď sa polrok chýli ku koncu, tak učitelia takto podráždene reagujú veľmi často a často aj neopodstatnene... to keby som tu spomenula na výroky niektorých prvostupnových učiteliek, tak to by ste sa za hlavu všetci chytali...niekedy sa dokonca aj ku mne správali ako ku nejakému malému žiačikovi..vtedy som si len pomyslela svoje a život išiel ďalej...lebo presne ako povedali tvoji rodičia, tie učiteľky sa budú meniť a každá má nejaké nedostatky. Taký dokonalý učiteľ, chápavý, empatický..je dnes veľká vzácnosť. A čo myslíš, že sa zmení, keď sa pôjdeš sťazovať? Akurát ťa zaškatuľkujú medzi problémových rodičov a tak budú potom ku tebe a ku synovi pristupovať v ďalších rokoch.

evabb35
18. jan 2019

@lila185 opravujem, aby sme sa rozumeli:
lebo presne ako povedali svokrovci, tie učiteľky sa budú meniť a každá má nejaké nedostatky.

bagre
18. jan 2019

@lila185 a pokiaľ ide o písmo... no urob ako cítiš. vieš ja som dcéru drilovala aby mala písmo tip top lebo aj mňa drilovali ako malú a aj v škole vyžadovali /hoci nemali v podstate triedneho uč., lebo ich po mesiaci ochorel a už sa nevrátil a tak sa u nich striedali tí čo mohli.. a to bolo iné kafe, trvalého im zohnali až v druháku/. a teraz - dieťa píše tlačeným, vyzerá to kadejako.... tak načo to bolo dobré... jasné čitateľné by to malo byť, ale stojí za zváženie nakoľko je to písmo čo sa krásy týka až také dôležité... tu už čas nevrátim, ale pri synovi ktorý je prvák to už až tak neriešim a radšej sa spolu zahráme ako za každú cenu opravovať každú vlnku a čiaru. a máme výhodu, že jeho p.uč. to berie tak isto ako ja...

evabb35
18. jan 2019

@lila185 a je to veľmi zlé, keď učiteľka kričí neoprávnenne len na jedno dieťa, lebo potom budú mať tendenciu do neho hučať aj iní spolužiaci, lebo maličké detičky to celé pochopia tak po svojom...a budú sa ku nemu správať ako k tomu neposlušnému...hoci nič zlé nebude robiť, al tak to v našom školstve už chodí...

evabb35
18. jan 2019

@lila185 to písmo u prváčikov nie je hneď také dokonalé, ručička si ešte len zvyká. Pomáha šnurovanie topánočiek a také činnosti, ktoré pomáhajú v rozvíjaní jemnej motoriky. Ale podľa mňa je pochopiteľné, že krajšie píše doma, keď má kľud a nie je v strese.

evabb35
18. jan 2019

@lila185 Možno by som sa išla ku dotyčnej učiteľke poďakovať za to, že už od prvého ročníka učí tvoje dieťa pracovať pod stresom, čo je do života veľmi prospešná skúsenosť, však aj na druhom stupni prebiehajú rôzne testovania, ktoré musia žiaci zvládať pod stresom a o polročných písomkách nehovoriac. Mnoho žiakov dobabre dôležité písomky zo stresu. Je strašne prospešné mať v prvom ročníku na takúto hučiacu veliteľskú učiteľku, potom neskôr sa psychicky dieťa nezosype z návalu stresu, lebo bude mať tréning už od útleho veku.

bagre
18. jan 2019

@evabb35 ale ak sa tak učiteľka správa len k jednému dieťaťu v triede asi to ok nie je... maminka to už zisťovala... nemyslím že treba hľadať dokonalého učiteľa, o tom to nie je, ale byť vyhranená voči jednému dieťaťu... ktoré aj keď spraví dobre, nie je dobre... a pritom ostatní spravia rovnako alebo horšie a je ok? v dnešnej dobe je to iné ako kedysi keď všetko bolo uniformované a aj tam sa našli žiaci na ktorých si niekto sadol a ostatným neostávalo nič iné len sa prizerať, ľutovať, nechápať a držať hubu-aspoň u nás to tak bolo. Dospelák by si o tom pomyslel svoje a hotovo ale dieťa- prváčik... čo bude ďalšie štádium? keď bude chlapča odmietať školu a prejaví sa to aj zdravotne? Poprípade všetko spraví len tak naoko lebo veď načo sa snažiť? A len preto aby sa niekomu nestúpilo na odtlak a náhodou si niečo nepomyslel byť ticho... to čo písala maminka o učiteľke má ďaleko od priemerného správania... veď predsa dobre vieme že máme skvelých učiteľov, "obyčajných" ale žiaľ aj takých ktorí tam nemajú čo hľadať a sú tam lebo škola náhradu nemá. Ono kto bude chcieť riešiť, to spraví tak či tak aj bez sťažností maminky no nie? Lebo veď "hrozný" žiak, ktovie z akej rodiny je...

kellypiu
18. jan 2019

@bagre vystihla si to tymto co si napisala, je to na nic, ked je to takto, treba s tym nieco robit, len zase v istych medziach 🙂

evabb35
18. jan 2019

@lila185 Na pozornosť vplýva aj pitný režim a životospráva. Dobré je, keď je prváčik už o 19.00 h v postieľke, aby v škole sa mu nedriemalo, lebo v tomto zimnom období stačí prechod z chladu do tepla a hneď príde únava. Ono sa to nezdá, ale aj po škole sa deti na čerstvom vzduchu dosť v zime unavia. Prváčikovia počas prestávaok ešte nevedia sa tak sústrediť na desiatu a často zabudnú sa napiť a niektorí dokonca desiatu nezjedia. Preto dôležité sú výdatné raňajky, teraz v zime aj teplé. A na desiatu potom už stačí len ovocie nakrájané jabĺčko, mandarinka, banán, čajík do termosky a niečo sladké k tomu - čokoládka, koláčik, len tak aby mal každú desiatu niečo malé, lebo aj hlad aj smäd zhoršuje pozornosť a výrazne spomaľuje.

gretocka
18. jan 2019

necitala som celu diskusiu, ale mam syna - teraz tretiak, ktory je tiez pomaly, tiez je obcas vo vlastnom svete ale jeho pani ucitelka NIKDY za to po mne nehucala ani za to nenosi poznamky. Ano na rodicovskych to s nami pani ucitelka riesi vzdy, je to formou oznamu a tiez formou diskusie o tom ako ho motivovat k nejakej zvysenej aktivite... pokroky vidno v kazdom rocniku ale ide to pomalicky.... su proste take deti a je na pani ucitelke aby urcitu mieru osobnosti akceptovala a v niektorych veciach aj motivovala a komunikovala s rodicmi....