Problém v škole - kolektívna vina

2. apr 2022

Ahoj. Zazili ste, ze na vase dieta stale niekto zvalival tzv. Kolektivnu vinu? Ide o to, ze syn nie je neviniatko, ale deti sa v triede naucili, ze vsetko zvalia na neho, aj ked sa napriklad v triede nenachadza. On je uz z toho smutny. A ked nieco vyvedie, hned sa prizna. Ale aj ked nic nevyvedie, uz to zvalia spoluziaci na neho.

pribinak
2. apr 2022

Toto by som ale nenazvala “Kolektivnou vinou” toto je skôr obetny baránok triedy

zuz_ka
2. apr 2022

Áno môj syn, tiež je u všetkých zapísaný ako problémový žiak tak koľko krát ani nehľadajú skutočného vinníka

autor
2. apr 2022

@zuz_ka ako si to riesila?

andrejka1974
2. apr 2022

Skús sa porozprávať s triednou a ona im to vysvetlí a potom to bude lepsie

pribinak
2. apr 2022

V škole je snáď aj školská psychologicka, tak si dohodni termin s triednou + psychologicka a rozoberte problém

Neviem koľko rokov má syn, ale veď sa s ním porozoravaj, že nech sa trochu bráni

radanna11
2. apr 2022

Tiež sme mali takého v triede a párkrát sa nám stalo , že keď sme niečo spravili povedali sme ,,To Slavo ,, a učiteľka ,,, Ale Slavo tu nieje ,, proste z toho zvyku všetko hádzať na neho sme si už niekedy ani neuvedomili , že chyba a nieje v škole.
To je ako keď cez covid za všetko mohol Matovic ja viem je to blby príklad ale myslím , že každému z odstupom času došlo , že Matovic nemohol za to ,že sa šíril covid ani za ruska ani respiratory ani očkovania akurát sa to na Slovensku stalo zvykom povedať si to Matovic.
Tak nejak sa to stáva aj v triede , odporúčam riešiť s triednou učiteľkou som vychovávateľka na ZŠ a takéto veci vždy riešime spoločne s celou triedou

pribinak
2. apr 2022

@radanna11 toto je totálne off topic, problém Matovica bol a stále je, že on sa rozhodoval sám, ale úplne sám. Takze áno, za veľa veci mohol a sú jeho vina
Viacerí ministri a aj ľudia z jeho okolia sa vyjadrili, že on sa s nikým neradi a urobí si všetko podľa vlastného uváženia a žiaľ často veľmi zle
Matovic mohol a je zodpovedný za veľa zlých rozhodnutí
Bez ohľadu či sa to týka alebo netýka covidu

luliu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radanna11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radanna11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radanna11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luliu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radanna11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mondolina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radanna11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaja01
2. apr 2022

My sme riešili podobný problém. Syn už doma hovoril, že on už rozmýšľa či to fakt neurobil. On jednoducho musí byť všade, kde sa niečo deje. Samozrejme, vždy musi mať posledne slovo a musí o všetkom diskutovať.A deti chodili žalovať, napr. zhadzovali si navzajom čiapky, dievčata žalovali, trest, poznámka jedine náš. Ale u nas bol problem aj učiteľka, ktora ho moc nemusela. Dospelo to do štadia, že každú prestavku musel sedieť v lavici, bez ohľadu na to či niečo spravil, povedal. V triede bol obľubený. Vyriešili sme to prestpom na inú školu.

pribinak
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evabb35
5. apr 2022

Hlavným problémom je nie dieťa, ale triedni učitelia, ktorí si nedajú tú námahu hľadať skutočného vinníka.

zuz_ka
5. apr 2022

Ako napisala evabb35, učiteľky nehľadajú vinníka. Pár krát v škole, pár krát som s učiteľkami písala, tri razy u psychologičky ale nedopracoval sme sa k ničomu. Za dva roky ide na strednú tak dúfam že každé otočenie, každé zasmiatie nebudú aj tam riešiť že hneď dajú poznámku. Decká si z nich nič nerobia. Najhoršie že už som ich x-krát prosila až ho nedávajú sedieť k ostatným problémovym žiakom, nie bum včera ako keby naschvál ho presadila k takým, oni sa smiali syn dostal poznámku, aj učiteľke hovoril aj za ňou ešte išiel a ona mu na to ,,ja nekomunikujem,, ale nekomunikuje, nie je schopná nikdy ani mne odpísať. Ja viem že učitelia majú toho veľa a je zle keď tam majú takýchto žiakov ale mali by sa aj oni snažiť aby tá hodina bola pre nich zaujímavá a nemali potrebu vyrušovať

evabb35
5. apr 2022

@zuz_ka To je taký učiteľský slogan: Vždy sú na vine rodičia. Na rovinu napíšem, že v živote ma žiadna učiteľka ako dieťa nenapomínala toľko ako učitelia môjho dieťaťa mňa dospelú, zrelú občianku tohto štátu, platiacu dane, z ktorých im idú platy. Také doslova znevažovanie rodičov, škatuľkovanie rodičov na takých a onakých, pritom ani skutočnosti netušia, kto tí rodičia v skutočnosti sú a že dosahovali lepšie študijné výsledky ako učitelia samotní.

gubcikova
5. apr 2022

Mali sme to od škôlky,ale už v školke pochopili učiteľky keď syn tam nebol a zvalovali deti všetko na neho.Raz sa dokonca stalo že jeden chlapec skončil na pohotovosti,lebo v uchu mal tú "šípku" z trávy a prišiel by o sluch.Velke haló v škôlke.3deti tvrdili že ho náš malý držal nasilu a vopchal mu to do ucha.Moj malý plakal že on nie.Rodicia samozrejme že to je ohrozenie života.Nakoniec keď som sa dozvedela kedy sa to akože malo stať tak som zistila že náš malý bol v tom čase doma chorý.Najlepsie že rodičia sú susedia nad nami.Dostala som iba slovko pardón.Nakoniec chlapec si to tam dal sám a bál sa to povedať tak to zvalil na nášho.A takýchto veci bolo veľa a vliekli sa to ešte 1-2rocnik v škole.Teraz je kľud

luuubik
5. apr 2022

@radanna11 tak mimo misu s tym Matovicom 🤭 Chudatenko male, vsetko na neho zvaluju a on je pritom taky mily, prijemny, arogancia vobec okolo neho ani nesla, berie ohlad na druhych, vsetko vie, chce nam len dobre, vsetko vzdy super vyriesi a hlavne nema ako najvyssie postaveny politik za nic zle zodpovednost... Hned zrana taketo bludy. Covid ste uz zatiali, este dakto sem zatiahnite Ukrajinu a bude to kompletka. Inak som si aj myslela, ze to bude nieco s narodnostami spojene, ked je v nadpise kolektivna vina... Ano, na toto sa fakt skor hodi vyjadrenie, ze je obetny baranok...
@autorka je mi to luto. Priamo dosah na deti nemas, preto to treba riesit v prvom rade s triednou, ona potom moze pomoct normalizacii vztahov v triede. Deti v triede je vela a niekedy sa fakt neda robit uplne policajta a riesit do uplnych dosledkov a hladania vinnika aj mensie incidenty, hlavne ked ona nie je ocitym svedkom a jedno dieta povie tak, druhe inak... V tom pripade ale treba vec nechat tak a ak ostatnym detom zdoraznit, ze pokial nieco nevedia na 100% alebo to nevideli na vlastne oci nie je fer niekoho obvinovat a ze taketo reci nebude tolerovat. Vacsi priestor na to vidim napr. na etike ci na triednickych hodinach, tam sa mozu rozpracovat aj modelove situacie, aby si ine deti uvedomili, ako by to ich ranilo, keby boli nepravom obvinene... Aj syn sa sam musi naucit aktivne branit proti falosnym obvineniam. Casom to pojde, len treba trpezlivost, zly dojem sa da, zial, urobit lahko, naprava chce cas, my ludia sme nauceni skatulkovat.

autor
5. apr 2022

V skole som samozrejme bola, uz niekolko krat. Aj tak si myslim, ze niektore veci netreba az tak nafukovat, ale uz mi to nedalo a musela som sa ozvat. Moj syn skoro vobec nechyba, takze fakt dokazovat, ze on to nebol, je tazke. Navyse,bak nieco vyvedie, hned to vidim na spravani a prizna sa. To mu samozrejme dohovorim. Prospech ma dobry, je medzi najlepsimi z triedy, zapaja sa so sutazi, aktivit.....

lavinis
9. apr 2022

To nie je kolektivna vina, utried si najskor pojmy