Problém v škole

4. dec 2023

Ahojte, prosím poraďte ako riešit túto situáciu: učitelka nechce povoliť žiakovi ZŠ účasť v matematickej súťaži. Navyše dieťaťu povedala klamstvo (v pravidlách sútaže žiadne obmedzenie neexistuje, na iných školách ide aj 10 a viac detí z triedy) že môže prihlásiť len 3 z triedy.
Dali by ste v takejto situácii sťažnosť na ministerstvo školstva, školskú inšpekciu? Veci zo školy a drobné krivdy väčšinou neriešim, ale čo je veľa to je veľa.

svokrinjazykmonika
4. dec 2023

A aký má dôvod?

pribinak
4. dec 2023

Oslovila by som najskôr ju a potom riaditeľku školy, až potom ministerstvo

syslik81
4. dec 2023

mozno nieje az tak dobry ako si matka mysli a z celej skoly su tam daleko lepsie deti... nie vzdy sa da urobit to co chce mama ..

autor
4. dec 2023

@pribinak Riešila by si to od začiatku ako oficiálnu žiadosť cez sekretariát školy?

pietra
4. dec 2023

Pozri najprv pravidlá tej súťaže, potom sa porozprávaj s učiteľkou a až následne rieš vyššie.
Ja som napríklad zaviedla obmedzenie pri školskom kole Hviezdoslavovho Kubínu. Mám kolegyňu, ktorá nerobila triedne kolo, ale s čistým svedomím mi poslala do školského aj 15 detí z triedy. Do poroty sama ísť nechcela. Ostatné kolegyne si povedali, že keď môže ona, môžu aj oni a posielali tiež takéto divoké počty. Tak som povedala stop, aj do školského kola mi museli vyplniť prihlášku a posielali len víťazov triedneho kola. Tiež sa to spočiatku stretlo s nepochopením zo strany kolegýň, detí aj rodičov.
Ale nech je akýkoľvek problém v škole, najprv by sa mal osloviť učiteľ, s ktorým ten problém je. Až potom ísť s tým vyššie.

autor
4. dec 2023

@svokrinjazykmonika Dôvod čo uviedla je že môžu ísť len 3 z triedy.

thoughtfulweirdo
4. dec 2023

@syslik81 Ja som matematické súťaže chodila ako jedna z najslabších z triedy v matike, lebo som chcela, tak ma nechávali vyskúšať, aby mi nevzali aj zvyšok chuti do učenia 🤷🏻‍♀️ nemyslím si, že účasť je podmienená predpokladom vysokého výkonu.

pribinak
4. dec 2023

Nie, normálne stretnutie, chcela by dom počuť dôvody učiteľky a či 3ja z triedy je oficiálne pravidlo, ale nejaké interne pravidlo školy

autor
4. dec 2023

@pietra V pravidlách sútaže nie je obmedzenie počtu na triedu.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
4. dec 2023

Autorka a bolo triedne kolo? Ak bolo a postúpiť vyššie môžu len prví traja a tvoj syn medzi nimi nebol, tak s tým neurobíš nič. Ak triedne kolo nebolo a učiteľka urobila rozhodnutie, kto pôjde, svojvoľne, tak riešiť s ňou a v prípade neúspechu s riaditeľkou.

autor
4. dec 2023

@pribinak Je normálne že škola si pridáva vlastné pravidlá, nastavene tak aby sa žiaci s najlepším prospechom nemohli zúčastniť?

syslik81
4. dec 2023

@thoughtfulweirdo a ked bude chciet 100 mamiciek aby ich deticky skusili tak budu davat 100? tak skola posiela 3-maju to oni tak nastavene hold tak nech to respektuje

pietra
4. dec 2023

možno nevie škola zabezpečiť účasť vyššieho počtu žiakov. Ale to sa nedozvieš tu, je naozaj potrebné osloviť danú učiteľku alebo organizátora školského kola na vašej škole.

autor
4. dec 2023

@h2 triedne kolo nebolo, učitelka vybrala kto pôjde a ostatní majú smolu

h2
4. dec 2023

@monsterablue Účasť a hlavne prípadné dobré umiestnenie napríklad na matematickej olympiáde prináša plusové body pri prihláške na stredné školy.

pietra
4. dec 2023

A aké mala kritériá pre výber tých troch žiakov?

h2
4. dec 2023

Ak je tvoj syn jeden z najlepších (a vlastne, aj keby nebol), by som to určite riešila s učiteľkou a aj riaditeľkou. Je to nespravodlivé! Držím palce, nech sa podarí.

thoughtfulweirdo
4. dec 2023

@syslik81 Nechcú mamičky, chcú detičky 🙂 ak majú dlhodobo nastavené takéto školské pravidlo o olympiádach, verím, že to učiteľka zvládne mamičke zrozumiteľne odkomunikovať, keď ju mamička osloví.

autor
4. dec 2023

@pietra To neprezradila. Povedala že môžu ísť len 3 a to je všetko.

h2
4. dec 2023

Ak môžu ísť za triedu traja a prihlásených je viac, musí prebehnúť triedne kolo, ktoré určí najlepších troch.

syslik81
4. dec 2023

@thoughtfulweirdo lenze deticky vacsinou ani nechcu tak moc ako to chcu ich mamy .. zial

autor
4. dec 2023

@h2 Ďakujem 😊

thoughtfulweirdo
4. dec 2023

@syslik81 Moja vlastná detská skúsenosť je iná 😄 do určitého veku som chcela chodiť skutočne všade, kde sa dalo.

aurelia2000
4. dec 2023

Už sme sa dozvedeli názov súťaže?

autor
4. dec 2023

@syslik81 Prečo spamujes diskusiu keď nevieš poradiť? Potrebujem radu nie blbé kecy. Nevieš nič o mne a o mojom dieťati a vymýšľas nezmysly. Nerozmýšľala si nad kariérou veštice bola by si populárnejsia než jolanda 😂

syslik81
4. dec 2023

@thoughtfulweirdo no a bila sa tvoja mama za teba len aby si mohla byt v kazdej onej .. nie ..proste ti bilo povedane nie a hotovo ..a nemas na konovi od mamy xy ten o tom,ako je vsetko nespravodlive 😝

nelca84
4. dec 2023

Tak ja neviem, ale co si pamatam zo skoly, tak na olympiady vzdy chodili ti najlepsi z daneho predmetu, ktori mali sancu na dobre umiestnenie. Ak by som vedela,ze moje dieta patri medzi najlepsich, tak by som trvala na vysvetleni, inak by som to neriesila. Vsak naco sa tlacit niekam ak na to nemam...

pribinak
4. dec 2023

@syslik81 ale kdeze, decka vo vyšších ročníkoch dobre vedia v com sú dobre a v com vynikajú
Navyše take tie ambicióznejšie vedia že za dobrý výsledok sú body

autor
4. dec 2023

Ostatnym ďakujem za rady, skúsim sa pozhovarat s učiteľkou.
Ak ste niekto dačo podobné riešili poraďte pre prípad že by som neuspela.

syslik81
4. dec 2023

ale no ukludni sa ... staci tvoja reakcia a uz si ta zaradujem tam kde si bola v mojich ociach na zaciatku..a odpisujem thoughtfulweirdo - nespamujem 😘