Preloženie dieťaťa z jednej triedy do druhej

emyly
2. sep 2015

Ahojte. Dnes sme sa dozvedeli v škole, že mi dcérku prekladajú do inej triedy. Je piatačka, štyri roky chodila do jednej triedy, s tými istými spolužiakmi. Máte niekto s týmto skúsenosti? Môžu učitelia bez vedomia rodiča preložiť deti? - spolu ich preložili piatich a celý ročník pomiešali. Nemali by toto riešiť s rodičmi? Ďakujem za každú odpoveď.

meusicka
2. sep 2015

@emyly ahoj, nas tak tiez pomiesali ked sme nastupili na 2.stupen. Kedze prelozili viac deticiek tak si myslim ze je to ok. Ine by bolo keby prelozili len vase dievcatko. Mozete sa opytat preco rozhodli prave tak, ako to zdovodnia ale inac by som z toho vedu nerobila.

emyly
autor
2. sep 2015

@meusicka ešte som sa s tým nestretla, a predsa tam má kamošky, sú už nejak zohratí...neviem práve či robiť alebo nie z toho vedu 😵 možno kvôli správaniu sa vo všetkých triedach, neviem 🙂

sorciera24
2. sep 2015

@emyly to nerobia ucitelia! oni so to nemozu dovolit!......to, akm deti zaradi rodic, je na riaditelovi skoly....a samozrejme si to moze dovolit!...lalvne pri prechode na druhy stupen a vyssie....hraju rolu rozne kriteria ako delenie podla jazykov, urovne jazykov, etiky/naboz., + mozu nastupit novi.....alebo len tak, aby mali zmenu a s rodicmi to absolutne netreba riesit........ako ja napr. nechapem, ze toto rodicov az tak trapi, kedysi sa to robilo tiez a ani jeden z nasich rodicov nezaidal vysvetlenie a sli sme tam, kde nas zaradili....ako sorry, ale veda sa robi z inych veci...nie z beznej veci.....

rubinka
2. sep 2015

@emyly - tak to je dosť blbé a cez prazdniny ste nemali na škole vyvesené zoznamy kto s kým ide do triedy. Mne toto spravili v školke len naštastie dozvedela som sa o tom ešte pred začiatkom prázdnin takže vrátili dcéru späť, ja by som s týmto nesúhlasila ak ju preložili preč od kamošiek tak je to naprd a riešila by som to.

blackcrystal
2. sep 2015

@emyly pokial nejde o preradenie, kvoli nejakemu zaradeniu (jazyky, nabozenstvo, matematika) a dcera je z toho nestastna, ze ju oddelili od nejakej kamosky alebo tak, tak by som sla urcite za riaditelkou a milo ju poprosila aby ju preradila spat. urcite nemas co stratit.

sorciera24
2. sep 2015

ja len podotknem, ze ucitelia musia kvoli tymto prekladom rodicov prepisovat zoznamy, katalogy atd. hadam aj 30krat.....uz len zo sucitu k nim by som to nechala tak, ak nie je vazny dovod....a moja dobra rada.....nechaj deti riesit veci aj same a prisposobovat sa novym situaciam, nie vsetko riesit za ne, elbo chcu!.....potom nam na stredne skoly prichadzaju ako nesamostatne bytosti, kt. uz samostatnost potrebuju.......
samozrejme je to na rodicoch, ale pisem, co vidim a s cim amm skusenost🙂 takze nic v zlom 🙂

blackcrystal
2. sep 2015

@emyly ...a nam tak preradili maleho do druziny inej triedy (tiez asi 5 deti vybrali, kvoli poctu). maly bol nestastny, tak sme povedali v skole, ze chcem aby siel spat, a na druhy den bol preradeny naspat. nebol to problem.

siska53
2. sep 2015

@emyly asi mozu..za socika sa tiez nikto nepytal,nam tiez pomiesali spoluziakov,naslzdne nas po par rokov zopar tried hodili na inu skolu,vzdialenejsiu kde smz museli vsetci chodit cez cestu.. Nepomohli sme si.
Mozno sa teraz da daco zariadit u zriadovatela..

wetka
2. sep 2015

@emyly treba čím skôr zájsť za riaditeľom a požiadať, aby dcérku preradil do triedy ku kamarátkam.

rubinka
2. sep 2015

@sorciera24 - poznáš povahu dieťaťa zakladateľky témy? Mne sa zdá oprávnené že nie je spokojná s prekladom dieťaťa preč od kamošiek ak ide o nejaké citlivejšie dieťa tak to môže znášať fakt zle a uzavrieť to tým šak prežije a nech to nechá tak akože fakt citlivý prístup k dieťaťu, klobúk dole, sú deti ktoré zvládnu zmenu bez problémov ale aj také ktoré môžu veľmi trpieť ty by si nechala takto trpieť vlastné dieťa? Dosť pochybujem...

wetka
2. sep 2015

@sorciera24 nemusia nič prepisovať, lebo o takomto čase nemajú ešte katalógové listy atď vypísané a keby zrovna mali, napíšu do poznámky, že bol žiak preradený do inej triedy alebo na inú školu.

sorciera24
2. sep 2015

@rubinka ja som pisala vo vseobecnosti...ak ma aj taku povahu, tak ju bude mat aj na strednej, aj v zamestnani...to bude stale za nu mama orodovat a ona s palcom?......da sa ist na to aj postupne a vysvetlit dietatu...5tak je uz dost velky, samozrejme, ak ma nejake zavaznejsie psych. problemy....treba to riesit okrem ineho aj so psychologom....(na skole ich najdete).....lebo preklad len oddiali problem, nevyriesi...z dlhodobeho haldiska....no nic, chcela som poradit z prof. haldiska....ale asi som za zlu....su to vase deti, nei moje.....to ej fakt (len potom my ucitelia riesime to, co sa nemsuelo udiat...) fakt som to v zlom nemyslela...ak citas moje prispevky....

sorciera24
2. sep 2015

@wetka no, tak ja som teda musela a stale musim....

rubinka
2. sep 2015

@sorciera24 - Tak ale ak má byť dieťa kvôli tomu celý zvyšok zš znechutené zo školy tak neviem či je to na dobro veci. Keby boli rodičia skôr oboznámení bolo by to voči ním viac fér, podľa mňa takto by sa to robiť nemalo bez upozornenie rodiča a decko príde prvý deň do školy a chytí šok že ide preč od kamošiek tak toto podľa mňa zamáva každým dieťaťom, predsa sa určite tešila že po prázdninách sa vráti ku kamarátkam a teraz zrazu nový kolektív, tie dalšie deti s nou preložené možno nie sú práve jej kamoši tak jej to je nanič že nebola preložená sama, to je potom jedno.

sorciera24
2. sep 2015

@rubinka vzdy to tak fungovalo, eln teraz je akysi "novy" trend vyhovvoat detom, eln co zamrnkaju....nepopieram, ze je citlivejsia,a le pochybujem, ze z 25 deti 10 je takych;) no nie je.....hovorim o dlhodobej pozitivite...teraz sa vam to zda pre dieta najlepsie, ale to je aktualny stav....naozaj.......a neviem teda ako inde, ale pri prechode z 1. na 2.stupen sa aspon u nas v meste vacsinou triedy menia a miesaju...
inak zoznamy su vyvesene na skole aspon 3 dni rped...takze nemyslim, ze dieta chytilo v prvy den sok....a celkovo enverim, ze chytilo v 5.roc. akykolvek sok.... 😉

wetka
2. sep 2015

@sorciera24 Ja nerozumiem, čo a prečo prepisujete, nakoľko vo všetkej pedagogickej dokumentácii sú pokyny a miesto na prevedenie zmeny.

wetka
2. sep 2015

@sorciera24 Ja nerozumiem, čo a prečo prepisujete, nakoľko vo všetkej pedagogickej dokumentácii sú pokyny a miesto na prevedenie opravy, zmeny...

sorciera24
2. sep 2015

@wetka nemyslela som len katalogy, ale zoznamy, kt. sa pouzivaju na rozne ucely a co zmena, to prepis....(napr. u ans je triedna kniha na kazdy predmet....ak mam 11 triednych knih, co bezne mavam, tak prepisujem zoznam....napr.)

rubinka
2. sep 2015

@sorciera24 - zakladateľka píše že sa to dozvedela len dnes takže šok podľa mňa bol aj 10 ročnú považujem za dosť malú na to aby zvládla odchod kamošiek bez akeľkovek negatívnej emócie.

sorciera24
2. sep 2015

@rubinka myslim, ze k tomu " soku" by sa mohla vyjadrit zakladatelka.... zatial som sa o ziadnych emociach , ani soku dcery nedocitala....takze nechajme to na nu 🙂

wetka
2. sep 2015

@sorciera24 Opraviť či upraviť zoznam žiakov v dnešnej počítačovej dobe je otázka minúty. A to musíte prepisovať triede knihy aj keď Vám počas školského roku pribudne alebo odíde z triedy žiak?

m.i.r.i
2. sep 2015

ja si tiez myslim, ze sa to stava....v mensich skolach mozno este viac ako vo vacsich..ale urcite by som uvitala tieto veci vediet skor ako prvy den v skole..ked deti celkovo maju problem po prazdninach sa vracat do skoly, ked sa tam tesia tak hlavne na kamaratky a odrazu sa ocitnu v inej triede ...tiez 5 roc je prechod na druhy stupen a velke zmeny pre to dieta tak ci tak, nepotrebuje zazivat hned dalsie soky...
ale kazdopadne stava sa to a zvlast napr v 5tr...
U nas na zakladnej dokonca vedia menit aj kazdy rok..kvoli naplneniu predpisov kolko deti v ktorej triede, tak prvaci su 2 triedy, druhaci uz zlucia dve dokopy, ina ucitelka zase, potom niektori odidu tak inych presunu aby sa vyrovnali pocty...stale hore-dole

sissy27
2. sep 2015

@emyly ja to tiež nevidím ako tragédiu... veď preboha nebola v tej škole v izolácii, normálne sa decká poznajú nie len v rámci jednej triedy alebo ročníka, ale aj s deťmi z iných tried a ročníkov... takže zas do úplne neznámeho prostredia nepôjde... keby sa mali každého dieťaťa vypytovať s kým chce a s kým nechce byť v triede, prípadne sa to priebežne počas roka upravovalo podľa aktuálnych vzťahov, tak by nemali kedy sa ani učiť... ako ja neviem, naozaj treba tie deti až tak ofukovať?

eeffka
2. sep 2015

@emyly pri prechode z 1. na 2.stupen sa povacsine okrese 1trieda, rozhodnutie ktoru budu delit je na riaditelke. su vyssie normalivy na ziakov v triede... zaraza ma ze si to zistila a riesis az teraz, nam to povedali uz na polrocnom rodicku v 4.triede ze proste z 4,ABCD, bude len 5ABC, na koho to padne sa uvidi ( nakoniec rozdelili triedu kde bolo najmenej deti)
Taktiez tyzden vopred je na skole vyveseny menny zoznam ziakov, trebalo to riesit posledny augustovy tyzden a nie teraz byt prekvapeny
Niekedy nerozumiem rodicom, o nic sa nezaujimaju a potom velka nespokojnost

sorciera24
2. sep 2015

@wetka tr. knihy sa vypisuju rucne, ked pribudne ziak dopise sa, tjj. ....ale povodny zoznam na azc. musi byt rpesny a ak dochadza nonstop k zmenam...nonstop prepisujeme....ziadna minuta......a viem, ze funguju takto na vela skolach....

m.i.r.i
2. sep 2015

@eeffka ved prave uplne suhlas ak sa to riesi predom...vela deti sa v 5r preklada, odchadzaju niekedy do vyberovych tried napriklad a zvykne sa to menit..ale ked to neoznamia rodicom a sok pride prvy den v skole tak to je problem..celkove prelozenie podla mna problem nie je....
Ja som tiez v 5r sla do inej triedy..boli sme zozbierani z celeho mesta aj dokonca inakadial lebo sme mali specialne zameranie..ale tak vedela som kam idem a ze uz nebudem so spoluziakmi..ze len 3 sli so mnou do tej triedy..a nic sa nedialo..ale nebol to sok prvy den v skole

novana
2. sep 2015

@emyly za pokus stojí zájsť za riaditeľkou, aby si si nevyčítala, že si pre to nič neurobila.

emyly
autor
2. sep 2015

Vďaka za reakcie, no my sme o tomto nevedeli. Svoje deti neizolujem a neriešim všetko za nich ako tu bolo napísané... veľa vecí nechávam nech si poriešia sami. A tiež nerobím z komára somára, lenže toto zarazilo aj mňa samú. Zaujímam sa o každé jedno (mám tri) chodievam na každé rodičko. Áno poznajú sa navzájom ako triedy, no kamošky sú predsa len lepšie zo svojej vlastnej triedy. Ak bude vážny dôvod na toto prerozdelenie, pochopím a nechám to tak. Malá je citlivá no zatial nevidím nejaké šoky na nej...len mi nejde do hlavy že si to škola spraví po svojom a rodič je vynechaný. Keď je ale šikana, alebo íný problem pre ktorý je dieťa nutené odísť do druhej triedy, vtedy je učiteľ "slepý" a je to čisto na rodičovi, aby si to všetko vybehal a riešil.
@sorciera24 malá je samostatná až dosť, o to myslím že nejde...
na nete celé prázdniny žiadna zmena, žiadne aktuality. Až včera konečne vyvesili, o ktorej sa deti majú zísť...prišli sme na deviatu ako kázali, a vo dverách učitelky - idete neskoro, už je koniec 😀 a trištvrte rodičov sa vrátilo s deťmi domov. A rozdelenie tried tiež vyvesili len teraz niekedy...
Určite sa budem pýtať, či bolo toto nutné....tuna som sa len chcela pýtať, či môže škola toto robiť bez rodičov, toť vše. A myslím ak to plánovali dlhšie, učitelky mali na to celé prázdniny aby si pripravili nové zoznamy...či? 😵

sorciera24
2. sep 2015

@emyly cele je to nejake zvlastne...ten popis, ze ste prisli neskoro a uz vas tak vitali....fakt zvlastna skola alebo postup....zoznamy sa robia az posledny augustovy tyzden...ale aj tak, by mali byt vyvesene aspon tie 3 dni skor...to uznavam....
ale ano, skola to moze robit bez rodicov (to je v kompetencii riaditela)...ak ta teda toto zaujimalo...

sorciera24
2. sep 2015

@emyly este zopakujem, ze ucitelky si nevytvaraju zoznamy.....cize ich dostanu od vedenia v tom auguste a az vtedy ich pripravuju a ekd nonstop chodia rodicia este aj v septembri, tak ako som psiala furt chaos a same prepisovacky.....(to len na margo)....
dovod inak vedenie nemusi mat......ani suhlas rodicov, neviem si osobne predstavit, ze by teraz obvolalvali vsetkych rodicov celej skoly a pytali si povolenie......to fakt ako.....
o sikane (hoci mimo temu).......neviem, kt. ucitelia su slepi, nepoznam ich,a le tiez by som negeneralizovala......a prestup dietata sa vzdy riesi s vedenim....proste rodic aj ucitel sa mozu postavit na halvu, ale len riaditel povoluje presun.......
takze, ak je to take zavazne (ale podla popisu teda nie je)......obratte sa na vedenie skoly, ucitel je na toto naozaj maly pan.... 🙂