Mnohé štúdie poukazujú na to, že žiaci buď čítaniu venujú malo času alebo žiaden čas. A keď náhodou majú záľubu v čítaní kníh preferujú zahraničnú tvorbu pred slovenskou. Prečo myslíte, že je to tak? Vaše názory, postrehy by mi naozaj pomohli, vopred ďakujem
deti sú zrkadlom rodičov. pokiaľ rodič na knihy dlabe a radšej čumí vo voľnom čase do mobilu, je pochopiteľné, že z dieťaťa asi knihomoľ nebude. pokiaľ je rodič pozitívnym príkladom, číta knihy a odmalička k nim vedie aj dieťa, je veľký predpoklad, že aj dieťa bude mať vzťah ku knihám. nemusí čítať všetko, nájde si tie svoje knihy, ten svoj žáner, autorov. ...na jednej strane sú pesimistické výsledky štúdií, na strane druhej vidím, ako deti navštevujú podujatia knižníc a čítajú knihy. takže netreba zbytočne dramatizovať ani moralizovať, aké sú tie deti ignorantské a povrchné. ...ohľadne preferencií - zahraničnej literatúry je oveľa viac, preto sa čudujem, že sa niekto pozastavuje nad tým, že ju deti uprednostňujú pred tou našou literatúrou.
@dokava podla mna je dolezitejsie, aby vobec citali s porozumenim, s tym mame na slovensku velky problem. Nesuhlasim s @eeffka, mame aj kvalitnych autorov (kristufek, kompanikova, pre deti zasa luboslav Palo, opat kompanikova, zo starsich bendova a mnohi dalsi), ale slovensko je male, takze prirodzene nevyprodukuje tolko knih ako zvysny svet;) treba mat prehlad o literature, na to mame ale specialny predmet. A citat len slovensku literaturu je podla mna zbytocne obmedzenie.
@dokava aj ja a aj deti citame, obcas aj cosi slovenske ale viac urcite zahranicne knihy...a preco?? No jednoducho je vacsi vyber a vo vacsine pripadov su aj lepsie. Ak si uz citam slovensku knihu, tak to bude skor starsieho datumu...tie sa mi zdaju nejako lepsie ako tie dnesne...
no,asi preto, že Harryho Pottera nenapísala Slovenka. Alebo Winnetoua, Janu Eyrovú, Traja pátrači........
osobne som človek, ktorý miluje čítanie a dobré knihy. priznám sa že v knižnici doma mám viac zahraničných autorov ako slovenských. prečo? pretože knihy od zahraničných autorov majú oveľa viac pútavé deje ako naše, majú zaujímavejšie záplietky, iný pohľad na vec, viac fantázie....atd. čítať slovenskú knihu oproti zahraničnej je ako jesť suchý rohlík keď si človek môže vybrať rezeň.
Mne sa zo slovenskych knih pre starsie deti strasne pacil Zarnay - Tajomstvo Dracej steny a Kolumbovia zo zakladne Ganymedes. Su to knizky, ktore som v detstve citala opakovane a ocarili aj moje deti. Podla mna maju potencial aj na zahranicnom trhu, ale ci sa tak stali, neviem. Z inych slovenskych autorov sa mi v detstve ziaden nepacil a nepoznam knihu ineho slov. autora, ktora by sa mojim detom pacila - okrem Futovej.
Moja 8 ročná dcéra číta zahraničnú aj slovenskú literatúru, napriek tomu, že na SK nežijeme a číta knihy v slovenčine aj v nemčine. Vediem ju k tomu od malička, pretože ja knihy zbožňujem. Vôbec nie som zaujatá voči slovenským autorom a mne sa, naopak páči, keď sú knihy pre deti napísané tak, že sa môžu mladí čitatelia s hrdinami knihy stotožniť. Dcéra má prečítané takmer všetko od Gabiky Futovej - tá je top, ďalej je to Petra Nagy-Džerengová (séria Klára), Toňa Revajová (séria Johanka), Braňo Jobus, Roman Brat, dokonca aj Adelu Banášovú čítala, ako mladšia prečítala Bibiánu Ondrejkovú alebo Františka Zacharníka a ja som jej ako malej čítala napr. Ďuríčkovú (Danka a Janka), Martákovú a Podjavorinskú (Do školy, Čin Čin, Žabiatko). Ale napr. Dobšinského moje deti nechceli (aj keď ja som ho ako dieťa milovala 🙂). Momentálne má z knižnice požičanú knihu Mezzarthys - Dievčatko z krajiny drakov od slovenských manželov Molitorovcov (nanútila som jej ju ja 🙂 a čuduj sa svete, kniha má veľký úspech). Sama som bola zvedavá, takže mám z nej niečo prečítané a som príjemne prekvapená, že niečo také vyšlo z pera slovenských autorov.
Samozrejme, menšie deti sa nevedia v tej záplave kníh hneď zorientovať, takže keď ideme do knižnice nechám deti, nech si vyberú, čo chcú a ja, keďže mám z netu prehľad, ponúknem alebo rovno vezmem aj niečo nové "rýdzo slovenské" a zväčša to aj má úspech 🙂. Čiže je to trošku aj o rodičoch. Ak tí nemajú vzťah resp. ak považajú slovenských autorov za nudných, tak deti to len kopírujú. Priznávam, že zahraniční autori majú trošku iný "rozprávačský jazyk", ktorý je pre deti možno viac záživný, dobrodružný, vzrušujúci, vtipný, je tam viac fantázie, neskutočné zápletky atď. Ale ja mám rada všade rovnováhu, takže moje deti čítajú aj slovenských autorov.
Samozrejme, nemôžeme všetkých pchať do jedného vreca. Niekoho baví to iného ono, preto je aj toľko žánrov aj toľko autorov.
Očkom som prebehla diskusiu. Kočky tu píšu, že čítajú viac zahraničných autorov, ale otázka sa týkala detí základných škôl. Súhlasím s názorom, že literatúra pre dospelých je kvalitnejšia resp. je jej oveľa viac od zahraničných autorov, ale ja nepohrdnem ani slovenskými autormi (Matkin, Heriban, Baričák, Brat...). Uf, nechcela som sa až tak rozpísať, ale v konečnom dôsledku, dalo by sa o tejto téme ešte dlho polemizovať 🙂.
Rada citam . Siahla som po Dominikovi Danovi, horor, nevedela som go docitat. A to je vraj super. Bolo to fadne, a to milujem detektivky. Skusila som Evitu. Este vacsi brak. Kopec chyb. Podla mna knihy pre frustrovane zeny. Skusila som detsku literaturu. Tam musim pochvalit knihu neviem ako to bolo presne Analfabeta neviem ako co presne. Jedina dobra zo 4 sucasnych detskych co som precitala. Ked zoberiem zahranicne ci uz strasieho ci mladsieho data 500str . Knihu precotam za par hodin a neviem sa odtrhnut. Nase knihy...citala som Dana 2 mesiace po par stranach a nezaujimalo ma to ako to dopadne. Takze asi tak.
@dokava Tak, ako som písala vyššie. Pri knihách od Futovej sa môže stotožniť s deťmi, ktoré v tých knihách vystupujú, lebo sú to také isté deti a majú také isté problémy, ako ona. Mimochodom, aj syn, ktorý nie je až taký veľký čitateľ, ako dcéra, Futovú miluje. Ona proste píše úplne trefne a vie to podať s humorom. Situácie vykreslí presne ako zo života a to sa deťom páči.
A k tej prvej otázke. Pozor, nenapísala som, že slovenské knihy sú nudnejšie (napr. Futová určite nie a nechcela by som, aby svoj jedinečný štýl písania zmenila). Napísala som, že zahraniční autori majú trošku iný "rozprávačský jazyk", ktorý je pre deti možno viac záživný, dobrodružný, vzrušujúci, vtipný, je tam viac fantázie, neskutočné zápletky atď., proste majú taký drive - dynamiku, jednoducho viac mladých čitateľov zaujmú. "Dnešné" deti sú zahltené internetom - tam to "žije" a ak kniha nemá spád a nezaujme ich hneď na začiatku (napr. je na pol strany opis prírody), tak deti to vzdajú, knihu hodia do kúta a sadajú k počítačom (alebo k tým "vzrušujúcejším" knihám). Bude to asi aj tou dnešnou dobou. A tým nechcem nikoho súdiť. Každý má právo na výber.
No, ja mam doma jednu necitatelku a jedneho neskolaka. Skusala som ju navnadit este v predskolskom veku na detsku klasiku - Smeleho Zajka, Danku a Janku, Rozpravky o psickovi a macicke (no, povedzme, ze je slovenska).... Dieta nemalo zaujem. Tie knihy boli pre nu plne archaickych zvratov a slov, ktore nevedela zaradit (tento problem asi nebude u slovenskych deti az taky vypukly, ale existuje). Aj pre najmensich - vyber sice velky, ale vsetko na jedno kopyto - riekanky na mechanicke memorovanie do oblba, ale knizky s nejakou jednoduchou pointou - nula bodov. A ak sa aj nejaka nahodou najde, tak je mentorska a poucovacia, kto bol zly a preco a ako ho potrestali - bla, bla, bla. (zo zahranicnej uvediem jeden priklad, aky druh knihy mam na mysli: Hadaj, ako ta mam rad. Nie je treba urobit najprv nieco nevhodne, aby bolo jasne, kto je dobry a kto zly, nepoucuje, nemedituje, jednoducho odovzdava odkaz) Viem, ze to nie je cielova skupina, na ktoru si sa pytala, ale tou to nejako zacina. Z novsich veci ma oslovila tiez len Futova a pre mensich aj Maria Lazarova. Inak - bieda. Pre pubertakov som si nejaky pretlak slovenskych autorov nevsimla. Pre dospelych je to cista hroza. Evitovky a Keleova-Vasilkova su tak na cestu vlakom, maximalne raz do roka, inak sposobia unik mozgovej hmoty (a pomlcme o hore pravopisnych a stylistickych chyb), Dan ma nudi a citat Baricakove kecy som nebola schopna uz ked blogoval. Paci sa mi Cervenak, robi skvostne a pomerne presne reserse k svojim kniham, ale stylisticky to teda literatura nie je (pan Cervenak odpusti. A ja si urcite kupim od neho aj dalsiu detektivku. 🙂 Scifi nie, to ma nebavi) Spocitane, zratane, nejako mi nie je jasne, co vlastne maju ti ziaci citat a hlavne preco (tych slovenskych autorov, nie preco by mali vobec citat)
@dokava keby si na rovinu napisala comu sa venujes a ze pises to a to a potrebujes pomoct, tak ti baby odpisu uprimne,...ale takto je to ako schovavanie sa za nieco....
fakt keby vela citas, tak ti je to jasne a nemusis sa takto vypytovat na forach, ale capnes jeden dotaznik na nejaku skolu nech ho rodicia vypisu a mas,
Za mna - priklad s (ne)vedenim rodicmi k citaniu je uplne blby priklad - lebo nasi necitaju, ja by som aj v kniznici spavala. Manzelovi rodicia necitaju, ani on nie. Takze u nas nanic statistika. Stari rodicia necitali, jedna ich dcera vela cita, je ucitelka, druha vela cita, robi v kniznici a tretia necita skoro vobec (moja mama) a takisto ma k citaniu neviedli - samej sa mi to zapacilo a drankala som nech ma pustia do kniznice.
Zo slovenskych autorov pre mladez - Enja Ruckova, zbytok velmi nema uroven. Cekovo sa toho pre mladych pise na slovensku malo, a ked aj, tak je to nie velmi "z ich sveta", to im mozte dat Rovno citat Annu Kareninu...
@ckatka áno, tiež mi príde táto téma, akoby o tom písala/plánovala písať nejakú prácu. Inak nechápem význam takéhoto prieskumu.
Ja by som decku napr. tu ospevovanú Futovú čítať nedala, už len tie názvy - Moja mama je bosorka (čo???), alebo Hľadám lepšiu mamu, Nezblázni sa, mamička ... naozaj "výchovné".
Dahl má tiež knihu o bosorkách (Čarodejnice), ale bosorka NIKDY nie je mama.
Nehovorím, že všetky knihy zo zahraničia sú super, napr. Grázlika Gaba som stopla po 3. knihe, nezdali sa mi tiež vhodné. Ale sú autori, ktorí píšu naozaj super aj pre chlapcov ... celkovo je viac knižiek pre dievčatá a ak máte doma knihomoľa - chlapca, je to náročnejšie. Medzičasom číta knihy o Gregorovi od S. a Lucy Howkingsových, má 11 a všetky Zošidlá, Tomov Gatesov a podobné ž má za sebou. Super su knižky aj od Davida Walliamsa, tie má prečítané úplne všetky, rovnako Dahla má načítaného komplet všetko, čo vyšlo pre deti.
Zo slovenských sme nedávno objavili Prihraj, Carlos a Daj gól, Carlos od Július Belana, ktoré ho bavili - lebo sú o futbale.
A čarovná knižka na prvé čítanie - O psovi, ktorý mal chlapca od Kláry Jarunkovej.
To, čo sme čítali my, dnešné deti už nebaví, moji ani klasické rozprávky nikdy nečítali, ani bežné detské knihy (O psíčkovy a mačičke, Maťko a Kubko, Danka a Janka - všetko zapadlo prachom na polici)
Aj v slovenskej detskej literatúre je veľa kvalitných kníh. Ale otázkou je, aký typ literatúry preferuje Tvoje dieťa. Ak si už navyklo na rýchly spád deja, nenalákaš ho na knihy s hlbšou myšlienkou pomaly plynúce. Mozok už prepol na iné schémy. 🙂 Potom už naozaj len zahraničná detská literatúra. Napr. Futová je vtipná, čitateľná, ale po umeleckej stránke hodnotná nie je. Moje deti už tiež nabehli na série zahraničných autorov, ale keď idem s nimi do knižnice, vždy aj ja zoberiem zo dve knihy. A keď si už prečítajú svoje, a nemajú čo čítať, siahnu aj po mojom výbere. 🙂 Ale ja mám knihomoľov, čítať chcú.
@dokava myslím že je to individuálne, ale je pravda, že sme malá krajina, takže detských autorov je tu na meter štvorcový menej ako inde 🙂 Takže aj šanca, že vzniknú diela, ktoré zaujmú je menšia. Moja dcéra teda číta dosť. Vediem ju k tomu, aby čítala aj knihy ktoré ju nebavia. Porozmýšľala nad tým prečo ju nebavia, porovnala... Veľa sa o literatúre bavíme a hlavne ju vediem k tomu, aby nedala "na masy" a vyberala si podľa seba. Minule sme sa napríklad rozprávali o Roaldovi Dahlovi. Vo svete ohromne uznávaný autor, ale teda mne príde jeho detská tvorba divne fantazmagorická a psychadelická... Nechala som ju nech si urobí názor a keď som videla jej pohľad... 😂 Akože To čo je toto za sprostosť? 🙂 A už bolo po zázraku 🙂 Myslím, že aj pri knihách je to rovnaké ako pri iných veciach. Niektorí ľudia sa chytia na marketing, chcú to, čo majú všetci a niektorí si vyberú, čo sa im naozaj páči, bez ohľadu na to, čo hovoria ostatní 🙂
@hettinka vidíš, my teraz akurat čítame O psíkovi a mačičke a veľký úspech u môjho 4 ročného 🙂
@montemotherone no veď, v škôlke im to čítali, v 5-6 rokoch, ked začal čítať sám, už rovno siahal po iných knihách. Úplne prvá jeho samostatne prečítaná kniha bola Minpinkovia od Dahla.
Ja som O psíčkovi a mačičke čítala až na ZŠ, pamätám si nejako v 3. triede sme mali z toho čitateľský denník.
@hettinka moji majú 9 a 10, sme oproti vám pozadu. Tipy od teba budem ťahať ja. 🙂 Ale v knižniciach vedia poradiť. Ale pozrela som tvoj predchádzajúci príspevok, načítané máte temer totožné ako aj naši, Každý diel Gregora prečítaný 3-4x, Grázlika Gabka som tiež stopla, porozprávali sme sa, že zlo je tu pomaly oslavované, temer nikdy nepotrestané. Vy ste už asi odrástli zo sérií Štikút, Narnia. Naši si radi prečítajú aj slovenské povesti, naposledy sériu o permoníkoch či Vzbura strašidiel, majú záujem aj o históriu. Pratcheta, Vianočné mystérium (to sme čítali s atlasmi, a deti sa bavili celé dni). Syn sa pustil do vedupopularizujúcich kníh ako Mať tak o koliesko viacej, Smáli se Galileovi (potiahol manželovi). Ak je záujem o geografiu, celkom fajn je encyklopédia Môžeš zmeniť svet.
Pozri blog Zuzany Štelbaskej. Treba prelúskať, lebo sú tu odporúčania pre rôzne vekové skupiny.
som knihomol od mala, citala som a citam vsade a vzdy, ale sama slovenských autorov necitam, s výnimkou Kariku. nejak ma to netaha k slovenskym autorom, ani k ospevovanému Danovi, slovenske realie ma nebavia, mam ich dost vsade okolo seba.
syn 9 rocny tiez nenasiel zalubenie v sl. autoroch, nebavili ho ani rozprávky od Dobsinskeho, ani futova, este v skolke precital asi celého Dahla, cita ediciu zazracna veda, ci ako sa to vola, a teraz frci na odvaznom bojkovi, Nateovi a pod., kde sa asi lahko stotozni s hlavnymi postavami.
pokial maju za ulohu precitat nieco zo slov., tvorby, tak naozaj cita bez nejakého andsenia, nebavi ho to.
@dokava odpoviem ti ako vasniva citatelka a matka takej istej dcery
Uprednostnujem zahr tvorbu lebo nasi autori su slabi ako skolkarsky caj.
skus si precitat na porovnanie nejake severske krimi a potom napr Dana co je tu povazovany za "uspesneho autora" . Cele zle.
vykrada sam seba