Povinná školská dochádzka a nechodenie do školy

adulka691
25. sep 2011

Ahojte maminy,nemaminy oteckovia🙂
Mam jednu otazocku.. Moja svagrina posledny tyzden pred zacatim skoly odhlasila svoje deti zo skolky a zo skolky, nakolko si myslela ze pojdu vonku do anglicka..Aaaale mesiac presiel a neodisli, su stale doma a nechodia do skolky a skoly.. Mysim ze skolka nic, ale syn ktory by mal nastupit do 9.rocnika.. Myslite ze sa to bude niejako riesit? Myslim na socialke alebo podobne?
Svagrina tvrdi ze nie... ja si myslim zas ze moze mat problem ohladom toho ze jej syn nechodi do skolky a nema dokoncenu 9.roc.dochadzku..
Co myslite?

bobocka
25. sep 2011

@adulka691 no neviem ake pravne postihy za to mat moze,no oni sa este vobec chystaju odist,ci nie? ci ako? lebo si dost dobre neviem predstavit ako ona sama pred sebou a pred starsim dietatom odovodni,ze do skoly nejde.hadam nepoklada rok mimo zakladnej skolskej dochadzky za dobry napad,ci? 😕

michelleuk
25. sep 2011

@adulka691 no ja si mysilm ze ano moze byt s toho problem ako viem je povinna skolska dochadska je 11 rokov....no a tu som nasla nieco zaujimave....http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

adulka691
autor
25. sep 2011

@bobocka No ved to ze netusim a ani oni netusia ci este vobec pojdu von..je to nezodpovednost to je jasne.. ale bude zato niejaky postih? Ja neviem ci sa dieta moze len tak odhlasit zo skoly a nic? Nooo jasne jemu je doma dobre, ma predlzene prazdniiny on sa nepyta do skoly a ona to asi neriesi? 😒

adulka691
autor
25. sep 2011

@michelleuk To som citala, ale nepisu ci su niejake postihy zato ked dieta neplni dochadzku...

mata2
25. sep 2011

bolo by dobre upozornit na to socialku..myslim ze pride o pridavky na deti a zda sa mi,ze je to aj trestny cin..

bobocka
25. sep 2011

@adulka691 no povinna skolska dochadzka sa nevola POVINNA len tak pre srandu kralikov.myslim si,ze ked uz svagrina riesi taketo veci,tak mala mat jednotlive kroky na patricnych miestach overene a nie len tak naverimboha si dieta zo skoly odhlasit.ja fakt neviem co z toho moze mat a ci vobec nieco,no aj tak sa neviem preniest cez myslienku,ze pubertak co mal posledny rocnik zakladky teraz riesit je z rozhodnutia mamky doma a sunky si vala.ja viem,ze to velmi drsne pisem a ospravedlnujem sa za to,no prave ten pubertak ma teraz velmi zly priklad od rodicov podla mna.ja osobne by som nikdy dieta zo skoly neodhlasila,kym by som nebola na 100% presvedcena ze niekam odchadzam a veci okolo odchodu by som nemala dopredu na 100% vybavene.

michelleuk
25. sep 2011

@adulka691 no co ja si pametam tak som mala spoluziaka co nechodil a viem ze matke vzali rodicak a mohla by to zacat riesit socialka....este jedna otazka ona chce ist do anglicka aj s detmi?a co tu do skoly nebudu chodit?pretoze tu sa uz skolsky rok zacal a neviem ci je mozne prihlasenie sa do skoly high scholl v priebehu roku...aj tak bude musiet chodit do colligu co je ucenie anglictiny pre cudzincov a tam prebieha zapis tiez v septembri...ako vydim nema do domyslene

domyyy
25. sep 2011

povinná školská dochádzka je 10rokov... a ak dieťa do školy nechodí budú mať veľké problémy, ako už bolo spomenuté... sociálka to bude riešiť, príde o rodinné prídavky ale to je to najmenej, myslím si, že každá vie čo môže ďalej nasledovať....

mata2
25. sep 2011

inak aj skola samotna,z ktorej bolo dieta odhlasene,by mala v tejto veci zacat konat...pokial im nebolo oznamene zo ziadnej inej skoly,ze dieta bolo prijate inde,tak by mali kontaktovat socialku..

cigaretka5
25. sep 2011

@adulka691 minimalne pride o rodinne pridavky na dieta

cigaretka5
25. sep 2011

@adulka691 inak super zodpocvedna mamina ta tvoja svagrina, ak je to teda svagrina,.......... Jej akoze nevadi ze sa jej decko flaka a sprostie? prepac za vyraz

adulka691
autor
25. sep 2011

@mata2 Aj ja si myslim ze pride iniciativa zo skoly ked zistia ze dieta nechodi nikde do skoly
@bobocka Ja neviem co mam napisa, ale je to nezodpovednost jednoducho... a keby som nieco jej povedala ze to neni spravne budem ja ta najhorsia...
@domyyy a toho konca sa bojim☹
@cigaretka5 😒 nezodpovednost proste... ale kto by jej poradil ked ona vie vsetko najlepsie?☹

bobocka
25. sep 2011

@adulka691 no myslim,ze podla odpovedi tu by si mala dat svagrinej vediet,ze by mala patricne kroky zacat riesit.ze by mala urady oboznamit preco sa rozhodla dieta zo skoly odhlasit,aka je ich momentalna situacia,co im brani odcestovat,ze ona ma zaujem aby jej dieta studovane bolo,no situacia sa zamotala a mala by sa popytat ake kroky ma teraz podniknut.ci je mozne dieta spatne do skoly prihlasit a spol.normalne sa mi nechce verit,ze dospela zena dokaze takuto blbost spravit,neoverit si to,mozne situacie a mozne riesenia dopredu nemat pripravene a mysliet si,ze sa jej to len tak prepecie. 😅

cigaretka5
25. sep 2011

@adulka691 no tak ked je najmudrejsia tak nech sa stara, ja takychto ludi fakt nemusim, ked su mudri nech si riesia potom svoje problemy, len luto mi je tych deti. A kedy sa planuju odpazit do UK? a tam co? decko pojde do skoly alebo do roboty ale sa starat o mladsieho surodenca? uvedomuje si ona ze je matka dvoch deti?

adulka691
autor
25. sep 2011

@michelleuk No ked pojdu vobec do Uk, tak asi bude musiet si mlady pockat... uz mi staci 😒 ale nikto ju nedonuti na myslienku ze moze prist o deti☹

michelleuk
25. sep 2011

@adulka691 no ona vie najlepsie,ale ocividne ma dost skreslenu predstavu o anglicku tak ako kazdy slovak co tu este nebol 😅

adulka691
autor
25. sep 2011

@bobocka Jej vlastna mamka ju s tym postrasila ze jej deti vezmu a ona sa len usmiala a povedala ze nech nekeca☹ a jej manzel nato ze ved kolko dni nechodil do skoly ked bol chory tak co stale riesia hluposti...
Jooooj keby som vedela ako je dokazat ze ozaj sa moze cosi stat 😠
Je to nezodpovednost a hrozna ludska hlupost... ale asi jej nikto nepomoze kym ona nepochopi ze je to ozaj zle 😖
@cigaretka5 ved to ze netusim ze co vlastne chcu a co planuju, ja uz nemam silu ich pocuvat☹ 😠

adulka691
autor
25. sep 2011

@michelleuk tak to ano😀 je to tam ako v ruzovej zahrade podla nich 😅

bobocka
25. sep 2011

@adulka691 myslim,ze to by bola najkrajnejsia moznost.pokial je to sporiadana rodina,deti chodili zatial stale do skoly,skolky,chodia na lekarske prehliadky a spol,tak jej urcite hned nikto deti brat nebude.len by mala zacat riesit co teraz.lebo toto nemoze ani jej prist normalne, ze cuci doma s malym aj velkym dietatom a preslapuje na mieste.nejaky pravny a socialny system v tejto krajine je a teba ho dodrziavat.len by sa mala kocka zacat obracat teraz a necakat na to,kym jej socialka zabucha na dvere.ak ona sama zacne veci riesit a teda bude jasne z jej strany,ze na zaujem vec riesit v prospech deti,tak to bude hned inak vyzerat.

bobocka
25. sep 2011

@adulka691 si este doma na materskej? vidim,ze mas drobca pod 3 roky,tak mozno este si.ak mas cas ,tak skoc na socialku a len tak anonymne sa ich opytaj ako to funguje,ake su postihy a ci nemaju nejake formulare kde budu postihy rozpisane.a to svagrinej ukaz.ak ani to ju nepreberie,tak budes mat aspon pocit,ze si pre synovcov spravila max co si mohla 😉

michelleuk
25. sep 2011

@adulka691 no je ked mas 4 deti a si domaci alebo mas aspon 2 roky odrobene..ale zaciatky su tazke...jedna mamina kamaratka sem dosla minuli rok tiez zo synom ale chodi uz na strednu boli tu 2 mesiace nechali tu 1000 libier a s dlhim nosom isil naspet ani robotu nenasla nevedela po anglicky(robila bakalara s anglictiny 😎 a syna chcela dat na nieco take ako gymnazium na slovensku zobrali by ho jedine na sukromnu skolu a tam bolo rocne 1500 skolne takze asi tak 😅

mata2
25. sep 2011

adulka,takto to funguje,ked sa na slovensku prechadza zo skoly do skoly..ale ak ona v skole povedala,ze sa stahuju do anglicka a tam budu deti chodit do skoly,tak skola asi nebude cakat,ze im niekto z anglicka posle oznamenie,ze tam deti nastupili do skoly..takze skola to asi v tomto pripade riesit nebude..
ak nechces informovat socialku,tak informuj skolu,a skola to bude riesit urcite..a neboj,pokial sa svagrina inak o deti normalne stara,tak do domova ich nevezmu..asi by prisla len o pridavky na deti a socialka by ju nejaky cas sledovala..

adulka691
autor
25. sep 2011

@bobocka Super napad, dakujem 😉 Pojdem a opytam sa ci nemaju cosi take co by si vedela precitat a pochopit ze uz je na case riesi situalciu.. Ona si mysli uz asi 2mesiace kazdy den ze uz pojdu, pojdu ale nejdu nikde... Proste nesu peniazky a aj ked nazbieraju na cestu podla mna za tyzden budu spat 😖 Urcite pojdem skusit opytat cosi kde su postihy...

cigaretka5
25. sep 2011

JA BY SOM SA NA MILU PANI VYKASLALA , SAK JE PREBOHA DOSPELA

adulka691
autor
25. sep 2011

@michelleuk Ved to ze oni nemaju peniaze nato aby tam isli, a ked nazbieraju tak bude len na cestu a na ubytko a koniec, robotu nemaju... neviem co mam poveat k tomu, az sa hanbim tu pisat toto tu lebo sa hanbim zanu☹
@mata2 ved to ze v skole povedala ze idu prec do anglicka a povedali jej aby do mesiaca poslala papier z anglicka kde chodi do skoly... Ja sa ich bojim udat nakolko je to moja svagrina a bolo by peklo keby zistili ze som urobila,ale pre deti by to bolo najlepsie...
no ked uvidi socialka v akom stave byvaju momentalne tak neviem ci by tam deti nechali 😖 ale ked ona si neda povedat..uz sme jej aj navrhli nech deti necha tu,my sa postarame nech ide sama s manzelom, ale nie lebo ved ona vie najlepsie 🙄

bobocka
25. sep 2011

@adulka691 to akoze oni len tak s holym zadkom chcu ist do uk a myslia si,ze ich tam na cervenom koberci cakat budu so sampamskym v ruke ci co? 😀 zila som tam a clovek sa musi obracat.da sa tam sa krasne uplatnit a pekne si zarobit,no clovek musi najprv makat jak fretka.nechcel ist najprv tatko do uk,zabehnut sa tam a potom rodinu zavolat?zistili si vobec aky ekonomicky a socialny system tam je? zistili si aky skolsky a nemocnicny system tam je? maju vobec paru do coho idu?ist tam ako mlady clovek bez zavazkov je podstatne jednoduchsie ako tam ist s detmi.podla toho co pises ma kocka len velke oci 😕

mata2
25. sep 2011

socialka musi preverit aj anonymny podnet 😉

michelleuk
25. sep 2011

@adulka691 tak to ti verim to je velka zotpovednost ist niekde este k tomu z detmi na blink,uz len na to ubytko potrbuje 1000 lebo tu sa vecinou plati 400 depozit (zaloha aby si neposkodila nieco) a 450 jedna renta (najom )do predu...a k tomu este elektrika voda counsil tax co sa tiez plat mesacne...no nechapem uz ked citam co pisem tak nechapem ako niekto moze ist s 2 detmi do anglicka...posad ju za pocitac ja jej vysvetlim 😅

maca_p
25. sep 2011

@adulka691 fiiha a tvoja draha pribuzna nerata s variantou, ze ked jej syn dospeje, tak sa jej spyta: draha mamo, preco nemam vzdelanie? preco si mi nedala sancu sa vzdelavat? preco musim robit lopataka?
teraz je mu ejnonuno, veget, pohoda, ale za par rokov to tak nebude. vypadne zo socialnych navykov a väzieb, pripadne sa z neho moze stat povalac. neber to osobne, ze takto sa to urcite stane, ako pisem, ale je to jedna z variant, co ma prave napadaju. to je svagrina z tvojej strany? ak ano, prehovor so surodencom, ak z muzovej, pohovor si s manzelom, ale nenechajte chalana zakrpatiet doma, lebo on ako jediny na to doplati 😲 . zapoj do toho babku, dedka, proste synovec musi do skoly.

bobocka
25. sep 2011

@mata2 vsak ale ak pride za prepazku a len sa taketo daco anonymne opyta,nepovie svoje meno a ani meno dotycnej,tak to socialka nema ako vypatrat 🙂 ked povie,ze je to otazka v teoretickej rovine,tak socialka nebude mat co overovat 😉